Sirija

da u sopstvenoj reziji. s tim da sam imala smjestaj kod prijatelja. bila sam u damasku, 6 dana. nisam imala vremena za ostala mjesta, iako bi i to vrijedilo. al damask sam fino obisla i oko toga te mogu posavjetovati.
 
Ja zivim u UAE. Prijatelje znam odavde, a Sirijci su. Vizu sam ovdje vadila. Ja lakse dobijam jer imam ovdje boravisnu vizu. Znaci nemoze na granici, mora u ambasadi. Meni su trazili standardno sta ovdje traze od papira i podatke kod koga idem. Nije bilo problema nikakvih. Za tebe, ako ides u neki hotel, onda ti je to garancija, i dace ti vizu. kako planiras da ides? Generalno ne bi trebali da prave problem, jer im je turizam dosta opao, radi problema koje imaju. A i olaksica je sto si musko.
I viza je besplatna za nase drzavljane, to sam se pravo iznenadila. obicno imam probleme s nasim pasosem i ovo mi je bas bilo drago. valjda je to jos iz starih dana, kad su oni masovno kod nas studirali.
 
Video sam ne jednom domacem sajtu, kazu za vizu samo slika i osmeh, ne spominju polnu diskriminaciju
Negde sam naleteo i na neke putopise, al` ne mogu da se setim linkova
 
hm, to iz grcke bih morala da se raspitam. vjerovatno je moguce. bilo bi super da ides grcka-kipar-liban-sirija.
sto se tice damaska,ovako: prvo i najvaznije je Omayad Mosque. zene u nju moraju uci sa maramom, i u mantilu. cipele izuvas. zatim Souq Al-Hamidiyeh, to im je najpoznatiji souq, mada ih ima jos. znaci nesto ko trznica. pokriven je celicnim svodom na kojem rupe od metaka podsjecaju na zvjezde.uvijek je guzva. tu nema cega nema, suvenira, zacina, ma svega. naici ces na slasticarnu sa njihovim poznatim sladoledom koji se sluzi posut pistacima. stari grad treba citav da obidjes. mozda moze u jednom danu, al ja sam isla iz vise puta. nalazi se unutar zidina. obavezno svrati u restorane koji se tamo nalaze. to su stare damaske kuce koje su sad restorani. jedan od poznatijih je Al-Jabri. Damask generalno nije skup, tako da i restorani su pristupacni.super izgleda, a klopa im je inace inzvaredna. ja sam non stop jela. rucam pa jedva cekam da opet ogladnim. o hrani ti mogu drugi put, da kazem koja jela da probas. i ljudi su super. posto nemaju mnogo turista, a i ja sam se kretala po drugim mjestima, ne samo gdje su turisti, onda sam im bila pravo ineresantna, pa uvjek nesto pitaju, pa mi daju da nesto probam. zanimljivo skroz.
unutar zidina mozes vidjeti Azem-palace. zatim ima katolicki dio. tu ima i radnji s alkoholom. vidjeces razliku u oblacenju, u jednom djelu pokrivene u drugom evropski obucene. u katolickom djelu imaju i dvije pravoslavne crkve.
 
ima i novi dio grada koji podsjeca na evropu.u starom djelu su siromasni, a u novom bogati i bas se vide razlike. obavezno otidji na brdo iznad damaska. pogled je fenomenalan i nocu i danju. gore ne sjedaj u one kafanice, jer oderu turiste.
 
nema tamo mnogo pustinje. pustinja je prema saudiji, tamo nevjerujem da ces ici. obala im je kao nasa, mediteran. ljeti temperature recimo 35, znaci kao kod nas. ja sam bila u novembru, bilo je malo toplije nego kod nas u to doba godine.
 
Pa pisala sam ti vec da su prema meni bili super, jer nemaju mnogo turista, pa sam im bila zaninimljiva. Cim cuju engleski, odma pitanja odakle sam i sl. Ljubazni su. A znam i ovdje nekoliko sirijaca i ok su skroz.
 

Back
Top