skola rezervnih oficira u Pančevu

Evo ovako...

Razlika izmedju SRO i obicne vojske je u tome sto se u SRO svih sest meseci radi tj uci i paralelno se ide na vezbe itd. U principu tamo idu uglavnom ljudi sa fakultetima i visim skolama tako da uzevsi u obzir prosek inteligencije tih ljudi i nije neki problem to sto se stalno "uci". Ide se u martu i septembru zbog toga sto su vecinom kao sto vec rekoh ljudi sa fakulteta pa da bi se njima izaslo u susret (da se koliko toliko uskladi sa skolskom godinom) i zbog toga sto su predavanja svih sest meseci pa nema slobodnih predavaca u medjuvremenu.

Da bi ostvario pravo na SRO pre svega moras da ispunjavas kriterijume (fizicke, zdravstvene itd) koji opet zavise od toga sta te konkretno zanima. Takodje moras da prodjes bezbednosnu proveru. Tu ti se proverava familija i okruzenje u kom se nalazis. Da li je neko privodjen, krivicno gonjen, osudjivan, da li je nekog ubio, i naravno cela ta provera i za tebe.

Takodje najbolje bi ti bilo da trazis da ti daju nesto sto ima veze sa tvojom strucnom spremom. Npr ja sam na ETF-u i meni bi najbolje bilo da trazim elektronska izvidjanja itd sad ne znam sta tacno ima, ali u svakom slucaju odes u vojni odsek i oni ce ti sve i objasniti i uputiti te i posavetovati ;)

Da bi sve to odradio (proverio da li ispunjavas kriterijume, da ti se uradi bezbednosna kontrola itd) moras da odes u vojni odsek u kom si prijavljen, da kazes da hoces u SRO oni ce ti onda reci da li ti to mozes da dobijes i ako mozes onda ce ti reci kako dalje ide procedura (zahtevi molbe, kontrole itd).
 
Zdravo druze, evo registrovao sam se samo zbog tebe, tacnije bas zelim da ti odgovorim iz prostog razloga sto sam ja trenutno u skoli rezervnih oficira i to od juce je tacno tri meseca kako sam u njoj, dakle tacno pola, ili bolje reci jos pola posto brojim unazad:)

Svaka vojska je ista sto se tice nekih stvari, puno sitnih nepravdi i stvari na koje se bilo ko jako tesko navikava (glupost, cucavci, dezurstva, redarstva...)

Meni se za sada cini da mi je SRO dobar izbor. I to ako poredim SRO i civilnu, a apsolutno je dobar izbor ako ga poredim sa redvnom vojskom. Trenutno imas sledece rodove: PVO (protiv vazdusno osmatranje, Batajnica), Veza (tu sam ja trenutno, Banjica), Intendanti (Zarkovo), ABHO (biolosko hemijska zastita ili nesto sl, Krusevac), Pesadija (Pancevo).
Gradovi su nebitni jer ukoliko je tacno ovo sto se prica sve klase SRO ce biti na Banjici od septembra. Prvih mesec i po dana imas klasicnu vojnicku obuku, koju imaju svi rodovi vojske.Potom se prelazi na specijalisticku obuku po rodovima. Inace ono sto je napisao onaj momak, a vezano za prijavljivanje i odredjivanje roda je sve tacno, dakle kriterijumi su fakultet (ne znam za visu skolu) koji si zavrsio i onda bezbednosne i ostale provere.
U okviru drugog dela obuke treba da se uci i meni konkretno to ne pada uopste lako, ne zato sto je nesto tesko vec zato sto imas jako malo slobodnog vremena, vojska je skracena, a program nije tako da me vojska u tom smislu prilicno iscrpljuje.
Pored toga mnogi od nas boluju od sindroma Spanskih Sela, jer profesori koji su uglavnom visi oficiri drze predavanja na strucnom nivou tako da svi kasnije moramo da maltretiramo onih par ETF-ovaca koji to kapiraju da nam objasne sve to. Medjutim, osnovano se sumnja, ja to ne mogu pouzdano da tvrdim, da su sami ispiti laki i da ih uvek svako polozi i ja se nadam da ce to biti tako.
Po zavrsetku ovog drugog dela ides na staziranje, e to je, kazu, najgori deo. Po pravilu ti bi trebao da dobijes vod ljudi kojima komandujes. U toj ulozi se nekih 40 dana. Smestaju te u neku jedinicu koja uputi zahtev za vodnikom. Uglavnom se tezi da to bude negde u blizini tvog rodnog grada, ali to niko ne moze da ti garantuje. Ne bih ti opisivao ovaj deo dalje jer ga nisam prosao i ne mogu sa pouzdanoscu da ti kazem o cemu se tu radi, ali mogu da ti kazem da se niko od nas trenutno ne raduje tome, svi cimaju neke veze, pokusavaju da omeksaju sebi taj deo i sl...

Po zavrsetku SRO ti si potporucnik u rezervi, sto znaci da nikad nisi kompletno raskinuo svoju vezu sa vojskom.E to je nesto o cemu treba dobro da razmislis.Praksa ti ide u prilog, nekih deset godina unazad nisu orgainizovane vojne vezbe, a po svojoj prilici ne verujem ni da ce biti, Kakva bi bila eventualna uloga rezervnih oficira u profesionalnoj vojsci je takodje nesto sto je nepoznanica, vrlo je moguce da bi se u tom slucaju ozbiljno racunalo na njih.

Moram da ti kazem i moje utiske u globalu, bar za prva tri meseca. Sustina SRO je u okruzenju, u pametnim i izuzetno dobrim momcima koji na primer mene trenutno okruzuju.
To je najbitnija stvar u vojsci, ne znam kako da ti opisem koliko je bolja atmosfera u SRO nego u obicnoj vojsci. Necu se ni truditi i pomalo sam se umorio od pisanja, bitno ti je da znas da je i odnos oficira prema tebi mnogo bolji i da svi oni znaju da si ti tamo neki dipl. ing. ili kako vec, i da imas neku perspektivu.

Umorio sam i sebe i tebe, nadam se da ti ove informacije nesto znace. Pozdrav za tebe
 
Da li ste sigurni da je SRO pesadije u Pancevu. Ja sam zavrsio 100. klasu u Bileci 1990 a poslednja je cini mi se 108. Skola je stala sa radom . Posle rata je preseljena u Pozarevac (Bio sam na nekom kursu 1998) ali od cele skole je postojao samo Komadant i nista vise.Od 1991-2000 sam stalno bio na vezbama i sastancima u kasarni Jakovo i bio sam najmladji rezervni oficir pesadije , nijednog novog rez. oficira nisam video
 
Ovo je verovatno manje interesantna tema za sire mase, ali za uzak krug ljudi moze biti i te kako znacajna. Zanima me da li neko ima informaciju, moze li se pohadjati skola rezervnih oficira u slucaju da je odsluzen civilni vojni rok? Pitanje proizilazi iz toga da je redovno sluzenje vojnog roka preduslov za posao u mnogim drzavnim institucijama. Zato momci oprezno sa civilnom vojskom i molim vas za odgovor ako je neko informisan!
 
Tražim tada potpukovnika ABHO Pekić Jakova na službi u Sarajevu ŠC kasarna Maršal Tito katedra Abho . Neka mi javi netko ako išta zna o njemu. To je čovjek kojem treba samo čestitati i zahvaliti za svu dobrotu pružanu od mata 1991 do septembra 1991 meni i mnogima . Hvala Vam druže potpukovniče

Kristijan
 

Back
Top