XX vek - Vek zabluda za Srbiju

gost 47473

Iskusan
Poruka
5.729
Izgleda da se posle skoro veka vracamo na pocetak price. Nema vise Kraljevine SHS, nema vise bratstva jedinstva, a evo i gospoda Crngorci odose. Da li je moglo biti drugacije i jel' nas nasa kraljevska porodica zajebala sa svojom teznjom da svi Juzni Slovene budu pod jednom kapom? Za koga je ginuo sav onaj narod pocevsi od 1912. i da li smo mogli bilo kako da izbegnemo stvaranje tako lepe, a opet krhke tvorevine kao sto je bila Yuga. Od naroda koji je bio veoma postovan u godinama posle I sv. rata, dospeli smo na to da nas proglasavaju ratnim zlocincima i genocidnim narodom. I za kraj jos jedno pitanje. Koliko nas je Cobo zeznuo sa Gazimestanom, a koliko je sto bi pojedini ovde rekli doprineo uzdizanju nacionalnog ponosa. Cini mi se da cemo cenu tog trenutka placati jos dugo, dugo.

P.S. Ako moze bez mesanja stranog faktora ovde, dakle Vatikan, Nemacka i svih ostalih. Red je da podjemo od svojih gresaka.
 
Znaš šta, nemamo puno od naklapanja šta bi bilo da je bilo kad (takvi smo!) nikad nismo stvari postavili na način- šta bi bilo da je bilo?- Aha, bilo bi bolje! i onda naučili za neki sledeći vek!
Nama je uvek konstatacija- eeee, da nismo tako, bilo bi bolje i tap, zapucamo u nekom novom ratu!

Ne znam šta bi bilo ali, možda smo prošli i bolje nego što bi u nekoj drugoj sramaturgiji! ko zna! Možemo samo da se tešimo!!! ;)
 
Kad smo vec kod Slobe problem je u tome sto on nije bio nacionalista. On je hteo da ispadne velik u ocima naroda, a vodio je slepacku politiku jugoslovenstva, dok su se svi oko nas "nacionalno osvescivali" posle komunizma. Kao sto rekoh jednom, ni da stisne ni da prdne. E to nas je najvise kostalo na kraju veka.
 
Ma sloba je bio ovekoveceni *********, samo problem kod njega je bio sto nije znao da ubode trenutak. Kad se socijalizam u Evropi rusio on je nastavio sa njim, pa onda ona kardinalna greska sa davanjem podrske generalima u Rusiji. Los politicar, a opet narod bio slep.
 
Markelja:
Ma sloba je bio ovekoveceni *********, samo problem kod njega je bio sto nije znao da ubode trenutak. Kad se socijalizam u Evropi rusio on je nastavio sa njim, pa onda ona kardinalna greska sa davanjem podrske generalima u Rusiji. Los politicar, a opet narod bio slep.

Ma on je nastavio POD PAROLOM socijalizma!!! a ne kao socijalista! mogao je da se naziva kako je hteo, isto bi bilo! Svi smo znali ko je Geda! :)

(ustvari, da, u pravu si- nismo svi! ;) )
 
Najveća greška je bila dolazak tiletovih debila na vlast i uvođenje toga soc/ real. komunizma!
Dokaz: Od svih tih njihovih lupetanja samo su ostale *ebene AVNOJ-ske granice, a uređenje se vraća na ono koje smo imali pre 70 godina :D
PS: Ako je kapitalizam, nije velika razlika jel' imamo predsednika ili Kralja!!??
 
Mi smo bili u ravu.Platili smo veliku cenu za istorijski ispravnu ideju.To sto se vremenom tocak istorije okrenuo protiv nas ne sme dovesti do potpunog pljuvanja onog sto se desilo(citaj:B 92 anti ratno profiterska propaganda).Ako se gleda period Miosevica naravno da je bilo mnogo losih stvari kako spram naroda kojim je vladao tako i spram svih iz okruzenja ALI i ovo je najvaznije pa ponavljam,ALI nije Milosevic kriv za sve i nije jedini kriv.
Osnovni problem je sto nikada u 20.veku nismo imali politicku elitu doraslu istorijskom trenutku.Ni pre ni sada.Vreme ce pokazati stvari koje nece moci da se poreknu....kad-tad.I nasa najvaznija stvar,vaznija od ocuvanja i konstitusnja nezavisnog Srpskog nacionalnog identiteta je da ne dozvolimo da se zarad opet nekog "mira u okruzenju"prihvati veci deo krivice nego sto po postupcma politicara kao narod zasluzujemo.A postoje mnogi Svilanovici,Batici,Chede i ostai politicki marginalci koji bi i dupe prodali za jedno tapsanje po ramenu nekog pomocnikovog pomocnika nekog zapadnoevropskog cinovnicica.
Jugoslavija je bila okvir koji je po potencijalu omogucavao najvise svima koji su je sacinjavali i svest o tome ce kad-tad preovladati kod svih "bivsih" a onda ce se postaviti pitanje krivice za raspad.Sta god se desilo nikada ne smemo prihvatiti da smo mi Srbi krivi za razbucavanje Jugoslavije ,jer to jednostavno nije istina.Srbi su najvise ako ne i jedini zeleli njeno ocuvanje,razlozi su pitanje ali ne mislim da su samo nacionalni interes.A Hrvati i ostali ce kad-tad,kada svest o nepobitnoj korisnosti te tvorevine za sve preovlada pokusati da svale i krivicu za raspad potpuno na nas Srbe.Naravno,nikad vise nikakva udruzivanja ili savezi ili bratstva&jedinstva i ostale gluposti,neka fala.Mi smo 2 puta pruzlil ruku i 2 puta su nam zabili noz u ledja.Svako na svoju stranu,nek pricaju sta hoce ali Jugoslavija se raspala jer su drugi,pre svega Hrvati zeleli svoju nezavisnu drzavu.To je cinjenica a ako i to dozvolimo da se preokrene ne treba da postojimo kao narod.
 
Pa nisam rekao da je Cobe za sve kriv. Ali opet ti kazem podjimo od nas, gde su nase greske. O tome ti pricam. Lako je reci onaj tamo je kriv, takodje i onaj, a mi jadni nismo. Mi smo zrtve. To nije tacno. za dobar deo gluposti koje su nam se izdesavale sami smo krivi.

Oko jednog se slazemo. Da nismo imali politicku elitu doraslu trenutku
 
Pa ne kazem ja da smo mi zrtve,naravno.Ja sam samo rekao da je jedno biti pametan s danasnje pozicije i iz danasnjeg drustveno-istorijskog trenutka kada vec znamo sta se izdesavalo.
Da smo stvarali Veliku Srbiju bez Hrvata posle 1. i 2. sv.rata opet bi nas optuzili za Velikosrpski hegemonizam.U tadasnjim okolnostima sve sto se desavalo cinilo se ispravnim,sami smo krivi sto nismo prepoznali prostu cinjenicu da Hrvati ne zele da zive u zajednicoj drzavi.
 
Recimo, Srbi su krivi jer nisu bili jedinstveni: Jedni su bili za zajednicu, drugi su bili za svoju Srbiju jer su smatrali da je juga-pljuga tamnica i srpskog naroda, jer nisi mogao visoko dogurati ako se nisu upisao u onu mafijašku partiju itd!!??

Koliko su Srbi krivi/zaslužni za onaj Ustav 74-e, pitanje je sad??
 
Enfroz2891.:
Pa ne kazem ja da smo mi zrtve,naravno.Ja sam samo rekao da je jedno biti pametan s danasnje pozicije i iz danasnjeg drustveno-istorijskog trenutka kada vec znamo sta se izdesavalo.
Da smo stvarali Veliku Srbiju bez Hrvata posle 1. i 2. sv.rata opet bi nas optuzili za Velikosrpski hegemonizam.U tadasnjim okolnostima sve sto se desavalo cinilo se ispravnim,sami smo krivi sto nismo prepoznali prostu cinjenicu da Hrvati ne zele da zive u zajednicoj drzavi.


Optužba za Velikosrpski hegemonizam: Zavisi na koje granice bi se odnosio?

KRIVI smo što smo to morali prepoznati već 74-e, ako ne i ranije, a nismo ništa poduzimali kako bi se to rešilo mirnim putem!!!
 
Kazes mi jednu stvar da se poboljsam,ja to uradim i bolji sam covek.Svaki dan po jedna i uspeh.Bilo je i bice mnogih losih stvari ali mi moramo uciti iz gresaka a nama na greske ukazuje istorija svake godine da shvatimo po jednu istorisku gresku i ne ponovimo je vise i polako ce mo napredovati.
Greske su dragocene kad znas da ih ne ponavljas.
 
marko717:
Kazes mi jednu stvar da se poboljsam,ja to uradim i bolji sam covek.Svaki dan po jedna i uspeh.Bilo je i bice mnogih losih stvari ali mi moramo uciti iz gresaka a nama na greske ukazuje istorija svake godine da shvatimo po jednu istorisku gresku i ne ponovimo je vise i polako ce mo napredovati.
Greske su dragocene kad znas da ih ne ponavljas.

Aj'mo okreniti pilu naopačke:
Jesmo li, sa obzirom na tuđe poteze, uopšte morali/trebali drukčije napraviti neke stvari...nisu ljudi stoka, imaju ponos, pamćenje, osvetoljubivost, želju za pravdom...
 
Bez obzira CAST je vrednija od svega,ali moras sagledati stvari iz treceg lica nezavisno od nas i njih.Borba za Srbiju je viteska,nebeska ali je bilo onoga sto je unistilo nebrojano mnogo sjajnih sistema i ideja a to je-pohlepa.Smatram da su mnoge odluke donosene ne iz casti vec iz pohlepe i zelje da spasi sebe a ne svoj narod.
 
Markelja:
Izgleda da se posle skoro veka vracamo na pocetak price. Nema vise Kraljevine SHS, nema vise bratstva jedinstva, a evo i gospoda Crngorci odose. Da li je moglo biti drugacije i jel' nas nasa kraljevska porodica zajebala sa svojom teznjom da svi Juzni Slovene budu pod jednom kapom? Za koga je ginuo sav onaj narod pocevsi od 1912. i da li smo mogli bilo kako da izbegnemo stvaranje tako lepe, a opet krhke tvorevine kao sto je bila Yuga. Od naroda koji je bio veoma postovan u godinama posle I sv. rata, dospeli smo na to da nas proglasavaju ratnim zlocincima i genocidnim narodom. I za kraj jos jedno pitanje. Koliko nas je Cobo zeznuo sa Gazimestanom, a koliko je sto bi pojedini ovde rekli doprineo uzdizanju nacionalnog ponosa. Cini mi se da cemo cenu tog trenutka placati jos dugo, dugo.

P.S. Ako moze bez mesanja stranog faktora ovde, dakle Vatikan, Nemacka i svih ostalih. Red je da podjemo od svojih gresaka.

Објасни им онако што рационалније ако је могуће, зашто бисмо из свих тих догађаја укључујући и оне с почетка 20. в. искључивали страни фактор ??
Ово не говорим због некаквог скидања одговорности него понајвише указујући на то који смо ми ФАКТОР онако по себи :confused:
 
Zarathustra:
Објасни им онако што рационалније ако је могуће, зашто бисмо из свих тих догађаја укључујући и оне с почетка 20. в. искључивали страни фактор ??
Ово не говорим због некаквог скидања одговорности него понајвише указујући на то који смо ми ФАКТОР онако по себи :confused:

Autor posta je imao dobru ideju: Kolika je uloga Srba kao takvih za sve ovo, tj. kako bi se sve ovo odvijalo da je na mestu Srba bio neko drugi :D
 
Zarathustra:
Објасни им онако што рационалније ако је могуће, зашто бисмо из свих тих догађаја укључујући и оне с почетка 20. в. искључивали страни фактор ??
Ово не говорим због некаквог скидања одговорности него понајвише указујући на то који смо ми ФАКТОР онако по себи :confused:

U celini gledano, glupo je i lažno isključivati strane faktore: Da Hićo nije započeo WW2, pitanje je da li bi se tada raspala Monarhija!? Da se nije raspao SSSR, ko zna kada i kako bi došlo do raspada juge!?
 

Back
Top