strah od vezivanja, preuzimanja ogovornosti...i slicne 'kocnice'

bobba

Domaćin
Poruka
3.835
strah od vezivanja, preuzimanja ogovornosti...i slicne 'kocnice'



"Koliko vas je iskusilo strah od vezivanja, gubljenja slobode, od preuzimanja odgovornosti?
Kada ste shvatili da je strah prisutan?
Kako je to izgledalo?
Kakav je vas pogled na vezu posle uvidjanja straha?

Trazila sam ljubav sa slikom savrsene osobe stvorene za mene gde ce sve biti divno, gde cemo prepoznati jedno drugo odmah u prvom trenutku, gde necu morati nimalo da se potrudim, gde necu morati da se prilagodjavam.

Koliko li ima ljudi koji lutaju(bilo sami ili sa osobama-partnerom koje ih ne ispunjava) trazeci ljubav dok im je ispred nosa, ne videci zbog sopstvenog straha, nepostojanje snage da se nesto promeni?

Jednom sam pricala sa jednom zenom koja je rekla da je i ona imala strah od vezivanja kada je imala 21god. Da li mislite da je to jedan prirodni proces razvoja(‘odrastanja’) koji je prisutan u svima nama ali na razlicit nacin?

Tog sam misljenja da nam je na tim poljima zivota potreban razvoj koji hocemo po svaku cenu da izbegnemo, jer nam je tesko da radimo na tome.
Sigurna sam da se ta polja mogu izbeci (ili bolje reci ignorisati), ali pitanje je da li cemo onda ‘nauciti’ lekcije koje bi bile kljucne za nas napredak.

Dala bih ukratko jedan primer iz sopstvenog zivota. Volim da radim sta god hocu, kada to hocu i kako god to ja hocu. Ja svoje vreme i aktivnosti koje isplaniram rasporedjujem dosta slobodno u skladu sa prethodnom recenicom. Primetila sam da to ne funkcionise bas najbolje iz razloga sto zahteva puno vremena, a sve to bi se moglo uraditi u mnogo kracem periodu. Jednostavno: fali koncentracija energije, postovanje sopstvenog dnevnog reda. Moja partner je osoba koja bas ima te kvalitete sto meni nedostaju na tom polju i toj osobi smeta kada sam ja tako rasejana. U pocetku sam se borila protiv toga da prihvatim nacin postovanja svojih planova, i cak mislila da je TO osoba koja mi ne odgovara, jer mi je strasno tesko padalo sve to (to je taj period kada sam mislila da gubim slobodu, kada necu vezu da ne bih morala da proradim na sebi). A sa druge strane kada sam bolje razmislila videla sam da to sto ta osoba predlaze da je najbolje i za mene.

Kakva su vasa iskustva? "

znam ima ovde dosta slicnih teme ali daj da vidimo koliko vas ima istih problema
 
Ja mislim da nije dobro tako razmišljati da gubiš slobodu sa vezivanjem za nekog. Jer kao prvo to automatski znači da postavljaš uslove prema onom drugom, da neke stvari moraju da budu prema tvom, bez obzira na bilo šta. Ili izlaziš iz te veze.

Svaka veza, izvinjavam se - svaka DOBRA veza se osniva na kompromisu, prema tome čim ima kompromisa onda nema gubljenja slobode, samo se organizuje dan i sve funkcioniše kako valja. Znači treba i tvoja i njegova (dobra) volja da se organizuje vaš dan. Ako nikako ne možete uskladiti svoje potrebe (želje) onda verovatno niste jedan za drugog.

Znači u vezu ne bi trebalu ulaziti sa strahom već koristiti mozak i uz dogovor sve rešavati.

To što si ti rasejana to si ti možda rasejana jer ti tako misliš, možda tvom partneru uopšte nisi rasejana, samo ti treba malo organizacije da sve funkcioniše kako valja oko tebe - hocu da kažem da možeš sve da uradiš po svojoj volji i još po volji tvoje voljene osobe. Pošto je čoveku ipak najvažniji on sam, to znači da moraš prvo da planiraš svoje potrebe pa tek posle potrebe drugih da prilagodiš svojim potrebama - malo izgleda sebično, ali ako se hoće onda se može sve uraditi uz dogovor.

Drugo, ako ti uđeš u neku vezu videćeš i sama da se nešto promenilo i sama ćeš bez pitanja neke stvari da promeniš kod sebe - pre svega onda ako ti partner i znači nešto. Ako ti ne znači baš puno, onda ćeš malo vremena posvetiti njemu i verovatno će se vaš "sistem" raspasti.

Znači veza nije bauk, samo je mi pravimo baukom.

Eto, to je moje mišljenje.

Pozdrav,
T
 
ne .bre ne
ja sam to odavno vec prerasla
ali vidim da pojedini imaju bas te "moje" probleme a misle da znaju put kojim treba ici
put odrastanja je jako tezak

ja znam tacno sta zelim i kako do toga doci,

nisam vise sklona uticajima voljene osobe, izborila sam se da uvek ostane moje JA u vezi,da ga ne menjam vise onoliko koliko sam pre
ali ga uvek pomalo doterujem
s'time i malo prilagodjavam partneru s'kojim sam, ali vek pazim da ostanem samo svoja , ne vezujem se vise kao pre, ako znas sta zelim da kazem ovim :)
ali isto to ocekujem i od njega
 
Pa naravno da ne smes da menjaš svoje JA, jer onda ne bi bila ti TI.Vezivanje ne znači i menjanje egoa. Prema tome svako ostaje na svome, samo u "igru ulazi" i KOMPROMIS.

Naravno vremenom se čovek menja - i kad živi sam i kad živi sa nekim - tose ne može izbeći, medjutim kad živiš sa nekim, onda ćete imati neke svoje zajedničke navike, zajedničke radnje, u nekim stvarima ćete isto razmišljati. To je sasvim ok, ali to ne znači da ćeš se ti promeniti kao osoba.

Ono što je tvoje to treba uvek da zadržiš, ako te neko stvarno voli, onda će tvoje osobine videti kao vrline (i loše i dobre -haha) i prihvati će te - a i ti ćeš isto uraditi sa njegovim osobinama. Ako nema "hemije" medju vama, onda nema ni zajedničkog života.

Ja mislim da samo one osobe strahuju od vezivanja, koje su nesigurne u samog sebe!
 
Aleksej_BASO:
Imam strah od vezivanja, jer znam da svaka zena samo hoce da me iskoristi da se uda jer sam dobra prilika, i da ima da rinta ko za nju jednog dana a ona da se tandari okolo!!! :evil:

Uh pa ti se plašiš od svega - od žena, od rada, od vezivanja...

Pa ti onda nemoj da se vežeš ni za koju. A i ako se vežeš, nemoj da rintaš. A ako se ona tandari okolo, radi i ti isto... Verovatno sad imaš neki svoj život koji ti savršeno odgovara - a sumnjam da ćeš da ikome da daš tu svoju "slobodu"... Nije ni to loše, ako ti to odgovara, onda je to tvoj život i ne mora u to niko da se meša.
 
E, pa treba da znaš da je nekima to dobro kad se ožene, a nekima to, kad žive sami - nismo jednaki.

Naravno, neki se stvarno za...bu što se ožene, a opet neki znaju i da se razvedu.

Sve je to stvar mozga, volje i snage.

Oni koji ne razmišljaju plus su i slabi - njima sve odgovara: i da su oženjeni i da nisu. Oni koji imaju svoje ja i znaju šta žele u životu, ti će znati i u vezi da se snađu - ako uopšte žele vezu.

Komplikovan je naš život ljudski :)
 
Aleksej_BASO:
Imam strah od vezivanja, jer znam da svaka zena samo hoce da me iskoristi da se uda jer sam dobra prilika, i da ima da rinta ko za nju jednog dana a ona da se tandari okolo!!! :evil:

jos ti ima da poradis na sebi
samouveren si , ego ti je jako precenjen, onda samo-kontrola ti nije bas ok, kriticnost se ocito da primetiti kod tebe i naj-vaznije i nja-tuznije to je narcisoizam izarazen kod tebe .........ccccc....BOLE ...........:p
 
web_master:
Oni koji ne razmišljaju plus su i slabi - njima sve odgovara: i da su oženjeni i da nisu. Oni koji imaju svoje ja i znaju šta žele u životu, ti će znati i u vezi da se snađu - ako uopšte žele vezu.

Komplikovan je naš život ljudski :)

hehe opet lepo receno i istinito
naravno da nekim osoba bas brak odgovara jer se kriju iza svojih partneram sazivljavaju se sa njima i tako obitavaju................za mene su to osobe bez svog JA

isto tako se slazem sa tim da jake osobe sa svojim JA znaju tacno sta zele i kako to zele

ali je jako tezak put odrastanja ;)
 
bobba:
isto mislimo
jako lepo receno
samo nesigurnost izaziva kod osoba stah i ne zadovoljstvo cak mozda i agresivnost ;-)


pa dobro, sa agresivnošću se dosta toga može "rešiti". Ali ne znam dali baš nesigurnost izaziva agresivnos... ja mislim da nesigurnost generiše još veću nesigurnost, izgubljenost iz kojeg je jako teško izaći. Ne kažem da ti ljudi padaju na dno, jer živeti životom "nesigurnog" znači živeti jednu vrstu života. To znači, da ako hoće da se promeni, onda može...

Ne znam stvarno, ako si mislila agresivnost da ulazi kod nesigurnosti... Ja ipak mislim, da kad agresivnost uđe u igru kod nesigurnosti to je već neurotično i to treba da se leči...
 
bobba:
hehe opet lepo receno i istinito
naravno da nekim osoba bas brak odgovara jer se kriju iza svojih partneram sazivljavaju se sa njima i tako obitavaju................za mene su to osobe bez svog JA

isto tako se slazem sa tim da jake osobe sa svojim JA znaju tacno sta zele i kako to zele

ali je jako tezak put odrastanja ;)

Ne znam zašto pričaš o odrastanju, o čemu sad pričamo nije stvar odrastanja nego su to životna iskustva, vrsta življenja - odnosno put, koji odaberemo kako ćemo da živimo svoj život. Odrastanje je drugo, odrastanjem dolazimo do ove tačke, da znamo ili ne znamo šta želimo.

A kao što rekoh i u toku svog života se menjamo u zavisnosti od uticaja vanjskih ili bilo kojih uticaja.
 
web_master:
Ne znam zašto pričaš o odrastanju, o čemu sad pričamo nije stvar odrastanja nego su to životna iskustva, vrsta življenja - odnosno put, koji odaberemo kako ćemo da živimo svoj život. Odrastanje je drugo, odrastanjem dolazimo do ove tačke, da znamo ili ne znamo šta želimo.

A kao što rekoh i u toku svog života se menjamo u zavisnosti od uticaja vanjskih ili bilo kojih uticaja.

mislim da znas zasto to pricam jer je to tacno tako
neko sagradi svoje stavove i postuje to i tu je kraj njegovo "odrastanja" po tom pitanju
dok drugim treba vise vremena za isto to i oni i dalje "odrastaju" dogadjuju se i sredjuju se
mislim da si me razumeo

ipak je to deo zivota .......mislim ........:roll:
 
web_master:
Nema veze, ako si zbunjena, to ti je palo na pamet i gotovo. Setićeš se nečeg pametnog u vezi ovog sutra i onda ako želiš napisaćeš - možda si samo umorna...

ne ....ne ja i dalje verujem u to sto sam napisala
mozda je bolje da ne pisem o agresivnosti jer mozemo samo da skrenemo sa teme
znas i sam da je agresivnost sirok pojam
zelela sam da ostane na tome "da agresivnim osobama treba lecenje" ........tako ti to rece
 
bobba:
mislim da znas zasto to pricam jer je to tacno tako
neko sagradi svoje stavove i postuje to i tu je kraj njegovo "odrastanja" po tom pitanju
dok drugim treba vise vremena za isto to i oni i dalje "odrastaju" dogadjuju se i sredjuju se
mislim da si me razumeo

ipak je to deo zivota .......mislim ........:roll:


Pa sad iskreno da ti kažem, mislim da sebe svrstavaš u grupu, ko "dalje odrasta i duže se sredjuje"... ali ne vidim ništa loše u ovome - naročito ne vidim nikakvu nesigurnost, uh nešto smo zbrkali sad :) . Znači biti nesiguran ili se plašiti nečeg (vezivanja ili bilo čega drugog) i imati svoje stavove odnosno dogradjivati te stavove su dve različite stvari. Ali je vrlo jednostavno: znaš šta želis - ne znaš šta želiš: ako hoćeš promenićeš nesigurnost u sebi, ako nećeš, onda ostaje sve po starom - samo toliko.
 
web_master:
Pa sad iskreno da ti kažem, mislim da sebe svrstavaš u grupu, ko "dalje odrasta i duže se sredjuje"... ali ne vidim ništa loše u ovome - naročito ne vidim nikakvu nesigurnost, uh nešto smo zbrkali sad :) . Znači biti nesiguran ili se plašiti nečeg (vezivanja ili bilo čega drugog) i imati svoje stavove odnosno dogradjivati te stavove su dve različite stvari. Ali je vrlo jednostavno: znaš šta želis - ne znaš šta želiš: ako hoćeš promenićeš nesigurnost u sebi, ako nećeš, onda ostaje sve po starom - samo toliko.

hahaha bas smo ga zapetljali

;) ;) ;)
nisam mislila to sto si ti rekao da sebe svrstavam u grupu ljudi koji se duze usavrsavaju
ne....ne to ......................ja sam brzac i s'takvim stvarima sam odavno vec zavrsila
sebe ne menjam ni za kakve pare ..................;) (mozda samo za decu);)
 

Back
Top