Хм... овакве заставе су умеле бити пратећим заставама српских култруно-уметничких друштава. Знају ли се димензије? Можда је чак и црквена застава.
Видећу ако зна макар оквирне димензије. Оно што мени одскаче јесте да на грбу нису оцила, већ дословно 4 слова с. Због тога бих нагађао да је у настала последњих деценија.

И где си нашао заставу, ако је са интернета.
Фоткао човек у Загребу у Повијесном музеју, као што рекох.
 
овде можете погледати радове неких од најзначајнијих хералдичких уметника данашњице:

Davor Zovko

zovko-obiteljski.png


Имам ово. :)
 
Ројалиста, ту негде (почетак 20. века). Свакако је реч о периоду од негде средине 19. века до 1941. године. Лично мислим да се период пре 19. века може отписати, као и период после 1914. године, тако да то оставља период од 1900. до 1914.
 
Кинески државни амблем са дванаест традиционалних симбола власти, у употреби у периоду од 1913. до 1928. године. Амблем је у целини сачињен од поменутих дванаест симбола, који сежу у најдубљу прошлост кинеске цивилизације. Ти симболи су се појављивали на церемонијалног одећи кинеских царева и били су симбол царске власте.

1079px-Twelve_Symbols_national_emblem_of_China.svg.png


Нешто другачија реконструкција:

20141206091003%21Twelve_Symbols_national_emblem_of_China.svg
 
Poslednja izmena:
Кинески државни амблем са дванаест традиционалних симбола власти, у употреби у периоду од 1913. до 1928. године. Амблем је у целини сачињен од поменутих дванаест симбола, који сежу у најдубљу прошлост кинеске цивилизације. Ти симболи су се појављивали на церемонијалног одећи кинеских царева и били су симбол царске власте.

1079px-Twelve_Symbols_national_emblem_of_China.svg.png


Нешто другачија реконструкција:

20141206091003%21Twelve_Symbols_national_emblem_of_China.svg

Било би супер, ако знаш, да нам наведеш тих 12 симбола власти. :)
 
十二章.jpg


  1. Сунце (日), обично са представом троноге вране, древног симбола који се доводи у везу са сунцем.
  2. Месец (月), обично са представом лунарног зеца који прави еликсир живота.
  3. Трозвездно сазвежђе (星辰) које симболизују просперитет (福), срећу (祿) и дуговечност (壽). Такође симбол Неба (=Бога)
  4. Света планина (山), симболизује постојаност и спокој. Такође симбол земље.
  5. Секира (黼), сиболизује храброст и одлучност, као и право владара да спроводи правду. Уз. 6. представља симбол световне моћи.
  6. Фу (黻), симболизује способност разликовања добра и зна. Уз 5. представља симбол световне моћи. Овде видимо пример прављења паралеле између моралног интегритета владара и његовог права да влада (Небески мандат, 天命), што је карактеристичко за кинеску филозофију.
  7. Змај (龍), древни симбол царске власте; симболизује снагу и прилагодљивост. Мотив змаја са пет канџи је могао да користи искључиво цар.
  8. Кинески феникс (鳳凰), симбол мира и високих моралних вредности, такође и контроле над материјалним светом (и у моралном погледу - победа духа над телом). Често се користи и као симбол царице насправ царског змаја.
  9. Две бронзане обредне чаше (宗彝), симболи оданости и (страхо)поштовања. Такође симбол метала.
  10. Водена биљка (藻), симбол чистоте и светолости. Такође симбол воде.
  11. Зрна риже (粉米), која симболизују пољопривреду, богатство и дужност владара храни своје поданике. Такође симбол дрвета.
  12. Ватра/пламен (火), симбол светлости и просвећености. Такође симбол ватре. Заједно, 4. и 9-12. симболизују традиционалних пет елемената од којих је саздан материјални свет.
Симболи су наведени по редоследу који имају на слици, што баш и није по реду њихове релативне важности. Свакоме од њих се придају и разна друга значења, монга од којих мени нису ни позната.

Ови симболи се од најдавнијих времена појављују на церемонијалној и рутуалној одећи кинеских, корејских и других источноазијских владара. Помињу се још у древном тексу Ритуали диансите Џоу (周禮), а неки од њих су стари више хиљада година.

Поред ових дванаест симбола, у Кини је, све до њиховог уништења, најважанији симбол и знамење владара било девет древних ритуалних котала (овде опет видимо вађност обреда у кинеском политичком уређењу и филозофији), који су играли улогу сличну оној коју је имала круна у европским монархијама.
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 463212

  1. Сунце (日), обично са представом троноге вране, древног симбола који се доводи у везу са сунцем.
  2. Месец (月), обично са представом лунарног зеца који прави еликсир живота.
  3. Трозвездно сазвежђе (星辰) које симболизују просперитет (福), срећу (祿) и дуговечност (壽). Такође симбол Неба (=Бога)
  4. Света планина (山), симболизује постојаност и спокој. Такође симбол земље.
  5. Секира (黼), сиболизује храброст и одлучност, као и право владара да спроводи правду. Уз. 6. представља симбол световне моћи.
  6. Фу (黻), симболизује способност разликовања добра и зна. Уз 5. представља симбол световне моћи. Овде видимо пример прављења паралеле између моралног интегритета владара и његовог права да влада (Небески мандат, 天命), што је карактеристичко за кинеску филозофију.
  7. Змај (龍), древни симбол царске власте; симболизује снагу и прилагодљивост. Мотив змаја са пет канџи је могао да користи искључиво цар.
  8. Кинески феникс (鳳凰), симбол мира и високих моралних вредности, такође и контроле над материјалним светом (и у моралном погледу - победа духа над телом). Често се користи и као симбол царице насправ царског змаја.
  9. Две бронзане обредне чаше (宗彝), симболи оданости и (страхо)поштовања. Такође симбол метала.
  10. Водена биљка (藻), симбол чистоте и светолости. Такође симбол воде.
  11. Зрна риже (粉米), која симболизују пољопривреду, богатство и дужност владара храни своје поданике. Такође симбол дрвета.
  12. Ватра/пламен (火), симбол светлости и просвећености. Такође симбол ватре. Заједно, 4. и 9-12. симболизују традиционалних пет елемената од којих је саздан материјални свет.
Симболи су наведени по редоследу који имају на слици, што баш и није по реду њихове релативне важности. Свакоме од њих се придају и разна друга значења, монга од којих мени нису ни позната.

Ови симболи се од најдавнијих времена појављују на церемонијалној и рутуалној одећи кинеских, корејских и других источноазијских владара. Помињу се још у древном тексу Ритуали диансите Џоу (周禮), а неки од њих су стари више хиљада година.

Поред ових дванаест симбола, у Кини је, све до њиховог уништења, најважанији симбол и знамење владара било девет древних ритуалних котала (овде опет видимо вађност обреда у кинеском политичком уређењу и филозофији), који су играли улогу сличну оној коју је имала круна у европским монархијама.

Хвала. :D

Занимљиво је објашњење симбола Фу, који ме на горњим примерима подсетио на наша оцила, а уклопила би се и симболика око нашег часног крста. ;)

А змај са пет канџи ме подсећа мало на двоглавог орла.
 
Хвала. :D

Занимљиво је објашњење симбола Фу, који ме на горњим примерима подсетио на наша оцила, а уклопила би се и симболика око нашег часног крста. ;)

А змај са пет канџи ме подсећа мало на двоглавог орла.
И мене је тај симбол увек подсећао на наша оцила. Тај симбол се често приказује и овако:

5MtlSqc5LYYB4mhVoCnnLX.jpg


На слици изнад је сазвежђе приказано као скуп од пет звезда у бојама пет елемената, што је каснија верзија тог симбола. Ако се не варам, ово сазвежђе од пет звезда су користили само у време династије Ћинг.

Oвде видимо употребу тих симбола на мјонбок (면복, 冕服). Реч је о церемонијалној одећи корејких владара (владарски орнат), коју су носили током крунисања и при обављању дражних обреда и церемонија (само круниње је један од тих обреда):

492a5a65d2325&filename=%EB%A9%B4%EB%B3%B59%EC%9E%A5%EB%B3%B5.gif


면복12장복.jpg


Као што вероватно и сам приметиш, овр две одежде се разликују. Имена им буквално значе 'церемонијална одежда са 12 сибола' (изнад) и 'церемонијална одежда са 9 симбола'. Очигледно, разлика је у нивоу формалности - више симбола, виши ниво формалности. Коришћене су за различите обреде, али даље од тога не знам.

Сличног изгледа је био и мјонбок (кинески: miǎnfú) кинеских владара из доба династије Минг:

Wanli-Emperor.jpg


Још један пример употребе симбола на владарској одеђи (ово није мјонбок):

Ming_Yejong.jpg


Ево и примера мјонбока јапанског цара (19. век):
Kone.jpg
 
Poslednja izmena:
Занимљиво је објашњење симбола Фу, који ме на горњим примерима подсетио на наша оцила, а уклопила би се и симболика око нашег часног крста. ;)

за Фу (黻), каже да ''симболизује способност разликовања добра и зла''. а занимљиво је да по хришћанском предању само Дрво Часног Крста представља младицу рајског Дрвета познања добра и зла.
 
о дубокој симболичкој вези хришћанског крста и рајског дрвета живота (представљеног хералдичким крином, тј. љиљаном), у песничкој слици:

content

content

(Огњеслав Утјешеновић Острожински: спев Недјељко)

А крај виле живо дрво расте,
Живо дрво частног крста знаци.
Накрст расте и развија гране,
Љиљановим пролистало листом,
Љиљановим процвјетало цвијетом.

На истоку дрво је живота,
На западу дрво отесано.
 
Poslednja izmena:
Ово су по мени кључни стихови целе песме, бар што се хералдике тиче, а ови љиљанови цветови ме подсећају на оцила, јер је у извесним тумачењима 19. века било хипотеза да су то латице богородичина цвета. :)

За мене, ова поетска слика преслика је грба Србије:

img013.jpg


Коју песник објашњава завршним речима:

Овим ћете победити славно.

Ово би могла бити химна неког хералдичког друштва како је лепо спевано. z:)
 
грб грофа Хермана ван Ромпоја (Herman Achille, Graaf Van Rompuy), првог председника/председатеља Европског савета, на шта указују боје и шарже у његовом грбу- европске звезде и курулска столица:

1543dd44-39a1-47d7-b120-177ee25259c6_LARGE.jpg

урадила хералдичка уметница Prisca Van Dessel
 
Предлог за нове симболе Града Лознице

Стручна комисија Центра за културу "Вук Караџић", формирана на захтев Скупштине града Лозница, у саставу: мр Драго Симић, председник, Горан Вилић, кустодс, члан, Марина Цветановић, кустос, члан, Зоран Тошић, кустос, члан и Мирослав Терзић, историчар, члан, једногласно је донела Одлуку да од три пристигла предлога на расписаном конкурсу, изабере рад Драгише Тројанчевића, дипл. графичког дизајнера из Лознице. Комисија једногласно сматра да понуђено решење одражава на најбољи начин симболе Лознице, као и естетику хералдичких обележја Лознице.

e-f-grb-veliki.jpg



:confused: :confused: :confused: :confused:
 
Овај грб симболизује сиромаштво Општине Лозница? :confused:

Подсети ме на чувени дијалог из Велике Србије између Холмса и Раде Б. Колубаре. :lol:

Холмс: Рекао бих да долазите из далека, из једне земље која се зове Србија.
Рада Б. Колубара: Како сте знали?
Холмс: По гаравом лицу и неухрањености.

Тако изгледа и овај грб, а заједно са још неким сиромашним примерцима, могао би постати препознатљивим стилом српске хералдике. :p
 
Да не буде да само ређамо "мршаве" примере српске "хералдике".

Ево једног светлог примера право из Српске Херцеговине:

Новоусвојени грб Невесиња:
pjSccj8.jpg


Мени се допада. Једина замерка ми је што пушке нису нашле своје место у самом штиту. Али добро, не мора све бити онако како ја мислим да треба. :)
 
Да не буде да само ређамо "мршаве" примере српске "хералдике".

Ево једног светлог примера право из Српске Херцеговине:

Новоусвојени грб Невесиња:
pjSccj8.jpg


Мени се допада. Једина замерка ми је што пушке нису нашле своје место у самом штиту. Али добро, не мора све бити онако како ја мислим да треба. :)

Што кажеш, пријатељу, да не кудимо само. :)

Ово је добар грб.

Нисам једино сигуран да ли је исправно што је сребрни крст црвено фимбриран на плавом?

Штитови на круни мало подсећају на грб Републике Хрватске, али бар нису изврнути наопако, као што је то случај тамо. :)

Допада ми се уметнути штит, то је ваљда грб хумског кнеза Андрије, с тим да је мало необично што орао гледа улево (иако знам да је тако на отиску печата, али нису печати увек резани тако да у отиску буду правилно отиснути симболи, често је и грб урезиван у позитиву, па на отиску испадне наопак - нећу да тврдим, али чини ми се да је то случај и са печатом хумског кнеза Андрије).

Не знам у ком својству је коњ стављен за држача штита?

Лав би требао бити симболом Косача...

У сваком случају, похвале свима редом који су допринели томе да Невесиње добије грб, за мене позитивно изненађење. :ok:
 

Back
Top