Otvoreno Pismo Komsiji Pravoslavcu!

ArminCENGIC

Početnik
Poruka
49
Postovani Komsija,

Rijeci koje cu sada potrositi imaju namjeru srusiti zidove nepovjerenja izmedju nas ; nepovjerenja , koje, znam da ces se sloziti, ne datira od jucer…
I ja sam , kao i ti , dobrano osjetio prosli rat; kao sto su nasi ocevi i djedovi, na svojoj kozi , osjetili one druge ratove!
Osjetio sam ga i ekonomski , emotivno...
Bogu Jedinom Hvala , kod mene u porodici nije niko stradao .
Komsije mi se sa tim , kao sto znas , ne mogu pohvaliti .
Kao , uostalom , ni tvoje !

Znas, mi koji sebe nazivamo bosancima smo malo iskompleksirani !
Psihoanaliticki govoreci , kod nas je ,- trenutno , a i prije ovog zadnjeg rata-, bio na djelu , onaj akvizirani (steceni ) komplex vise vrijednosti ; a stekli smo ga, kao i vi , propagandom razlicitih tipova.
Razlog nepriznavanja odredjenih ‘’krivica’’ je taj komplex i ta propaganda…srecom , nadam se da ces uvidjeti , nismo svi bas toliko iskomplexirani i izpropagandisani…

Danas ti , Dragi Komsija , ne zelim o propagandi …
Pricat’ ti zelim o jednoj inicijativi kojoj je zadatak ,-a preko pisca ovih redova-, baciti svijetlo na dogadjaje s pocetka sukoba u Sarajevu ; a kojima sam , licno , prisustvovao !

Obrati , Komsija , sada, dobro paznju na text izmedju navodnika :

« Rat pocinje za nekoliko mjeseci ; koliko izgubimo glava na teritorijama sa manjinskim stanovnistvom, mi moramo ‘nadoknaditi’ ovdje, u Sarajevu , gdje smo vecina! Znaci , moramo fizicki eliminisati (!) koliko je god moguce vise Srba ! Ja cu se pobrinuti da vam ubrzo dovucem dva kamiona madjarskih kalasnjikova, a vi cete mi iskupiti , manje vise, 60-tak hiljada njemackih maraka da time platimo dobavljace i transport ! Tebi se Armine obracam zato sto si Musliman , poznajes dosta raje na Bjelavama i u stanju si da to ‘odradis’ jer , odluceno je 100/100, rat pocinje !»

Ovo su bile rijeci Namika BUKVICA , trenutno visokoplaciranog funkcionera u ministarstvu socijanih poslova vlade BiH !.


Nekoliko sedmica sam , istina , razgovarao sa poznanicima o ovim nimalo lijepim vijestima, konsultirajuci se .
Pravo da ti kazem , Komsija , nikome se od nas bjelavcana nisu dopadale ideje ovog gospodina !
Treba li da ti govorim da slicne naredbe ne odgovaraju ucenju nijedne poznate religiji , a pogotovo ne Monoteistickoj ?!

Meni se specijalno nije dopala ideja po kojoj sam trebao ici na vrata moje uciteljice Nade DESPOTOVIC , i njenog sina Dzordja te , s madjarskim ‘kalasom’ u ruci , radi BUKVICEVE demografije , iste likvidirati.
Tako , poslije nekoliko sastanaka ‘zahvalili’ smo mu se na ‘uslugama’ i prekinuli ‘kontakt’!
Prekidanje ovog kontakta je najvjerovatnije prouzrokovalo da se Bjelavama prisije pridjev ‘pacificnog’ kvarta : jedinog koji u Sarajevu , na pocetku rata , pa i kasnije ,nije imao svoju brigadu !

Najvjerovatnije si se dosad upitao zasto ti ovo govorim.
Ti sigurno znas , ako si dobar Pravoslavac , da , u Europi i svijetu ima dosta onih koji bi da Vama pripisu kolektivniu krivicu ; kako za pocetak rata tako i za nepostovanje ratne deontologije…A niko ne voli da ga prozivaju zlocincem, pa , tako , nadam se, ni ti .

O drugim dogadjajima koji su se desili poslije mog deserterstva , u proljece ’93-ce , nemam ti namjeru pisati , zato sto nisam obavijesten.
Medjutim , teza koju branim je da niste , Vi komsije, barem sto se tice Sarajeva i okoline , prvi i jedini krivci ! Moja je teza suprotna !

Imao sam namjeru , i imam ,

POZVATI

gospodina BUKVICA na odgovornost !



To sam , po prvi put uradio , javno , na predavanju koje sam odrzao u KUD-u C.L.A.N. (Filozofski Kafe u Lijezu ,- Belgija) , 26-novembra , 2005-te ;
« Desamorcer les tensions !? » (Smiriti Tenzije ?!) je bila tema , a predavao sam i diskutovao o nemirima u predgradjima europskih metropola, pred 20-tak zainteresovanih , razlicitih filozofija, religija , porijekla…
Tu sam detaljno opisao goreopisano sarajevsko iskustvo o kojem smo , kasnije , svi zajedno , raspravljali .
Nekoliko dana poslije toga , pocetkom decembra znaci , kasetu na kojoj je snimljeno predavanje , kao i pismeni izvjestaj sa istog , sam poslao gospodinu Svenu ALKALAJU , ambasadoru BiH , u Briselu , zahtijevajuci od istog da proslijedi citav dosie (koji se zove « Dokaz » , La prEUve !) svojim nadleznim u Sarajevu. Ovi zadnji su trebali pozvati BUKVICA na odgovornost !

Prije par sedmica , sredinom januara 2006-te , sam telefonski kontaktirao sekretaricu ALKALAJA , Eminu , koja me je obavijestila da je dosie « prebacen kod Velida » . Velid je cini mi se konzul , atashe ili ne znam sta drugo…Uglavnom nije « nadlezni u Sarajevu » !

Sve ti ovo , Dragi Komsija, iznosim jer znam : da ste i Vi pretrpjeli apsolutno nevine zrtve ; da treba graditi povjerenje ; da povjerenje nema ako nema istine …a mozda mi komsija mozes i pomoci jer…

Od kako sam predao dosier « Dokaz » u BiH-ambasadu u Belgiji cudne se stvari desavaju : osobe sumnjivih namjera dolaze na adresu moje majke u Sarajevu , nudeci … , mjesto mojih predavanjà, C.L.A.N. , je , naredbom gradonacelnika Lijeza zatvoren ( ?!)… ; imam osjecaj , naime , da se « slucaj » zeli prikriti !

Ja sam , Dragi Komsija , kao sto , evo , citas , napravio prvi korak prema rusenju nepovjerenja a ti , ako zelis, mozes napraviti drugo : obavijestiti , naime , ORGANIZACIJE , iz zemlje i inozemstva koje se bave uspostavljanjem odgovornosti jer spreman sam SVJEDOCITI u korist svih zrtava rata , a posebno , u nasem slucaju , sarajevskih Srba !

Ako se ne utvrdi ODGOVORNOST za ono sto se desilo prije i u toku rata Srbija , Srpska , kao i Srbi , ce snositi , kao sto znas , moralnu i ekonomsku odgovornost !
Od ove odgovornosti moja bolesna majka i slijepi brat nece imati nikakve koristi ; opet ce sve za sebe , rezervisati gospodin BUKVIC i ostali « ratohuskaci » kojih , na zalost, ima mnogo , kako u vasim tako i u nasim institucijama !

Stojim , znaci , na raposlaganju svim istinoljubcima i zrtvama rata , kao i njihovim bliznjima , familijama , invalidima…

Primi puno iskrenih komsijskih pozdrava , i

Neka Je Slava Bogu i Naka Nam On Pomogne!

Armin CENGIC


Zainteresovani me mogu kontaktirati na :
(postom)
Armin CENGIC,
Accompagnateur interculturel (medjukulturalni pratilac)
Ferdinande HENAUX n° 5/4
4000 LIEGE
takodjer
redovno kontrolisem i odgovaram sa sljedecih mail adresa:
armincengic@gmail.com
asblccbeurope@hotmail.com

(pismo je objavljeno pocetkom februara o.g.)
 
Dao si mi ideju Armine:
Kako to da se u Beogradu sudi Srbima, a ne čujem da se dižu optužnice protiv Bošnjaka koji su radili zločine!!?? :D

Pravno gledano, do međ. priznanja BiH, Srbi i Bošnjaci su bili u istoj državi, prema tome, Beograd bi trebao imati nadležnost i za to......
 
Komisija će utvrditi istinu o stradanjima u Sarajevu

Predmet rada bit će svih deset prijeratnih općina * Terzić: Odlučio sam pogaziti riječ * Komisija će imati deset članova

Vijeće ministara BiH donijelo je odluku o formiranju Komisije za ispitivanje istine o stradanjima Srba, Hrvata, Bošnjaka, Jevreja i ostalih u Sarajevu tokom perioda od 1992. do 1995. godine, kako je to traženo zaključkom Parlamenta BiH.
Ovu informaciju novinarima je saopćio predsjedavajući Vijeća ministara BiH Adnan Terzić, koji je ranije u Parlamentu izjavio kako ta komsija neće biti formirana dok je on predsjedavajući.

Aktivan pristup

- Odlučio sam pogaziti svoju riječ i prihvatiti aktivan pristup ovome, s obzirom na to da je jasno rečeno da se to treba uraditi, a Parlament je jednoglasno usvojio taj zaključak - rekao je Terzić.
On je naglasio da se i dalje "duboko ne slaže da se na ovaj način utvrđuju istine, ali da se zbog uzavrele političke atmosfere odlučio na ovaj korak".
- Nisam želio dopustiti onima koji žele raditi opstrukcije na evropskom putu BiH da u narednih 100 dana zbog ovoga ništa ne rade - istakao je Terzić. Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice odlukom je obavezano da do naredne sjednice predloži 10 članova Komisije, po tri iz sva tri konstitutivna naroda i jednog iz reda ostalih.Zadatak će joj biti da na transparentan način i uz primjenu sigurnih i objektivnih izvora utvrdi masovna i pojedinačna ubistva s mjestima posmrtnih ostataka, masovna i pojedinačna zatočenja, silovanja i seksualna zlostavljanja, deportovana, protjerana i izbjegla lica, kao i utvrđivanje sudbine svih nestalih lica i žrtve kršenja ženevskih konvencija te zarobljena, ubijena i nestala vojna lica van borbe.

Konsenzus ministara

Terzić je istakao da je postignut konsenzus u Vijeću ministara da Komisija tretira stradanja u svih 10 bivših gradskih općina, kako je to bilo definirano statutom grada 1982. godine.
To podrazumijeva da će njezin predmet rada, osim općina Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo i Novi Grad, biti i bivša općina Pale, Trnovo, Ilijaš, Hadžići, Vogošća i Ilidža.

T. LAZOVIĆ



Tražit će i komisiju za BiH

Predsjedavajući Vijeća ministara rekao je kako ne odustaje od formiranja državne komisije za ispitivanje stradanja na cijelom teritoriju BiH.
- O tome smo danas razgovarali, ali ja ću na nekoj od narednih sjednica zatražiti da se ta inicijativa uputi Parlamentu i da se donese zaključak o tome - rekao je Terzić.

Terzić: Razmotrit ću određene pravne akcije protiv Lagumdžije

Terzić je nakon sjednice još jednom ponovio da stanovnike Sarajeva, koji su rat proveli u okruženju, nije nazvao ratnim profiterima, te da mu je to pripisao Zlatko Lagumdžija.
- Postoje stenogrami u kojima se može vidjeti šta sam tačno rekao, ali ću zbog ovoga razmotriti određene pravne akcije protiv Lagumdžije - kaže Terzić.


Izvor: AVAZ


P.S. potrebna mi je pomoc: dozivljavam sve vrste opstrukcija, kako u Sarajevu (pa i na Plama (?!)) tako i u Belgiji , kako bi moje svjedocenje ostalo mrtvo slovo na papiru!

Armin
 
Da li ce tvoje svedocenje doprineti tome da se bilo ko ko je izgubio nekog u ratu osecati bolje? Da li ce doprineti tome da seovo spreci? Da li takvim potezima (za koji ja smatram da je plemenit) nece postici da zlocinci (i na jednoj i na drugoj strani) dobiju svoje verne pristalice?

Nekada utvrdjivanje odgovornosti, krivice i na kraju sankcije, ne donose zeljene rezultate. Ljudi se ponovo mogu zbliziti ukoliko se vise obrazujemo i ukoliko posmatramo jedni druge kroz covecnost, a ne kroz veru
 
fosilvaso:
Dao si mi ideju Armine:
Kako to da se u Beogradu sudi Srbima, a ne čujem da se dižu optužnice protiv Bošnjaka koji su radili zločine!!?? :D

Pravno gledano, do međ. priznanja BiH, Srbi i Bošnjaci su bili u istoj državi, prema tome, Beograd bi trebao imati nadležnost i za to......

Vaso kao i obicno spavas previse, hibernacija
Ove godine ce najvjerovatnije biti odluka

Kao u referendumu Crne Gore

DA ILI NE

Bude li DA ode 100 milijardi $
Eh, sad ne bih volio NE
 


Pozdrav,

U svemu ovome postoji mnogo nepoznanica; naime , otkako sam optuzio BUKVICA dozivljavam niz neprijatnosti, osim toga, ...
Poslao sam , -kao sto cete sada procitati- , nekoliko poruka na adresu gospodina Neskovica , sefa kabineta Vlade Republike Srpske , i , paradoxalno , do danas nisam dobio nikakav odgovor !

Da li su primili poruku ?
Jesu li preduzeli neku inicijativu?
Zasto mi do danas nije odgovoreno ?



...
Slijede moje mail-poruke :

************************************************************

Armin Cengic à kabinet
Autres options 07/12/05
Za gospodina Neskovica!
Postovani gospodine Neskovic ,
Obavjestavam vas da sam 28-11-2005-te godine , u bosansku ambasadu u Briselu , Ambasadoru ALKALAJU dakle, dostavio ,preporuceno, dosie : "La prEUve!" (=Dokaz,fr.).
Jedan od dokumenata u tom dosieu tereti gospodina Namika BUKVICA, aktuelno angaziranog u BiH institucijama, za planiranje bespravne (!) "eliminacije" pravoslavnih (srpskih, dakle) civila , na pocetku rata u Sarajevu !
Hocete li biti ljubazni , u ime uspostavljanja istine,da mi odgovorite da li je vasa vlada obavijestena o ovoj inicijativi?
Unaprijed zahvalan :
Interculturalni pratilac,
administrator asocijacije "Union Dans la Diversite"
"Zajedno u Razlicitostima" (www.asbludd.net)
CENGIC Armin
RépondreTransférer
Armin Cengic à kabinet
Autres options 18/12/05
Postovani gospodine Neskovic,
Kao sto vidite iz prilozene poruke, 12-07-og, o.g., smo na elektronsku adresu vaseg kabineta poslali poruku ciji bi sadrzaj trebao biti , -za ocekivati je- , veoma vazan ; kako za internacionalne tako i za institucije Republike Srpske .
Nije nam poznat razlog zbog kojeg nismo dobili , do sada , dakle poslije vise od 10 dana , nikakav odgovor .
Nadamo se da cete biti ljubazni da nas obavijestite o sljedecem:
Da li ste primili poruku i da li imate nemjeru da odgovorite, kako bi preduzeli, zajedno,za ovakve slucajeve, zakonom predvidjene inicijative ?
Unaprijed zahvalni!

2005/12/7, Armin

Armin Cengic à kabinet
Autres options 2 févr. (il y a 3 jours)

Gospodine Neskovicu ,
Obavjestavam Vas da sam , prije 10-tak dana imao telefonski kontakt sa gospodjom Eminom, Alkalajevom sekretaricom .
Informisala me je da je dosije "La prEUve!" , umjesto kod "nadleznih u Sarajevu , "kod Velida" , a koji je , cini mi se konzul ili atashe...
Hocete li vi , biti ljubazni , da me, u ime istinoljublja , obavijestite kakve ste inicijative poduzeli po pitanju gornjeg ?!
U suprotnom cu biti primoran da se obratim drugim institucijama ; veoma brzo !
Ne cini Vam se da ovakva inicijativa zasluzuje barem objasnjenje?
Budite pozdravljeni !
Armin CENGIC

************************************************


Pa se tako , opet , upitam : da li je , uopste , "odgovornima" stalo do "reagovanja" i pozivanja gospodina Bukvica na "odgovornost"?
Ne bih , naime , da preskacem institucionalnu balkansku hijerarhiju tako , prije nego se personalno obratim Euro-Institucijama , Hagu i , mozda, gospodji Del PONTE , da se Postovane Komsije obratim Vama :
STA NAM JE CINITI ?!?
Unaprijed zahvalan na podrsci , savjetima , instrukcijama , dijalogu, ...;

Budite Pozdravljeni !

Slavljen Neka Je Bog Uzviseni Kojeg Molim Da Pomogne svim istinoljubivim i dobronamjernim ljudima !
 
У старту сам можда погрешно проценио овог човека (постављача теме), али изгледа да је он истински први који је у стању да говори објективније о муслиманској страни и истинској улози у рату у БиХ

Поздрав Армине !
 
Пошто је на претходној теми закључано, заслужује да буде пребачено овде:

Armin CENGIC:
Na osobnu paznju

KARLE DEL PONTE
TPI



Exelencijo,

Vec nekoliko mjeseci se trudim, -preko razlicitih lokalnih i europskih institucija-, da ispravim jednu nepravdu; - uzalud !
Krajem novembra prosle godine, dakle, u toku predavanja « Da li je moguce smiriti tenzije ? », u lijeskoj asocijaciji KLAN, ja sam javno optuzio gospodina Namika BUKVICA, aktuelno visokoplaciranog u bosanskoj administraciji, za : organizaciju kriminalnih djela protiv covjecnosti, pripremanje kolektivne egzekucije pravoslavnih civila u Sarajevu, za ilegalno naoruzavanja (protiv internacionalnog embarga) i za komplot cija je namjera izazivanje rata…

Pisani izvjestaj sa ovog predavanja (u dosieu « la prEUve ! », dokaz) i audio kasetu na kojoj je snimljena moja optuzba, odmah zatim sam poslao gospodinu Sven ALKALAJ, ambasadoru BiH u Belgiji.
Od njega sam zatrazio da pozove, preko BiH institucija, gospodina BUKVICA na odgovornost.

Neobjasnjivo ; gospodin ALKALAJ uopste ne reaguje !

Vise puta sam telefonirao u ambasadu ; ALKALAJEVA sekretarica mi je rekla da je dosie « la prEUve ! » kod Velida (atashe), bez dodatnih objasnjenja.

Buduci da oni nisu reagovali zelio sam angazovati/obavijestiti (preko elektricne poste) i autoritete u Republici Srpskoj : sefa kabineta vlade, gospodina NESKOVICA. Vise pisanih poruka nisu naisle na bilo kakav odziv ( ?!).

Zatim sam zatrazio intervenciju gospodina Fratinija, europskog komesara za sigurnost ; nakon sto je examinirao « la prEUve ! » odgovorio mi je da nije kompetentan.

Neke od belgijskih institucija su bile takodjer informisane ;-bez ikakve reakcije !

Prije nego sto cu optuziti BUKVICA, primjetio sam, ovdje u Belgiji, maglovito ponasanje nekih djamijà; posebno djamije u Lijezu “Al Mouwahidin”.

Sektaska ideologija (wahabizam) te djamije, koju sam jedno vrijeme frekventirao, me je podsjetila na rat : predavanja za svaku kritiku, ekonomske malverzacije, regrutovanje naivnih…-uvidio sam da, uporedjujuci diskusije u ovoj djamiji sa homolognim iu Sarajevu (BUKVIC), uoci rata, zakljucio sam da nam se i ovdje sprema balkanski scenario.

Plus, BUKVICI su privilegovana familja od strane prowahabijskih krugova ; oni su, takodjer, prije rata, regrutovali narod po Sarajevu, i oni su pripovijedali mrznju prema ostalima,…

Zasto ja nisam optuzio BUKVICA ranije ?

Usuditi se, prije svegan nije nimalo lako, ali, ja sam to morao uraditi…
Da, u protivnom, u perspektivi, ja cu biti otjeran i iz Belgije.

Ono sto me brine, sada, je to sto djelovanje ovih sekti, ima svoje zastitnike unutar bosanskih i belgijskih institucija, oni, njihovi zastitnici, vrce opstrukciju svih inicijativa protiv njihove konspiracije koja za cilj ima “sok civilizacija” danas, i onda, u Bosni, medjureligijski rat.
Kada sam prosle godine manifestirao pred pred pomenutom djamijom, promovisuci objektive moje asocijacije (Mir , Smirivanje tenzija…), bio sam uhapsen i, bez ikakvog objasnjenja, odveden u bolnicu; poslije deset dana sudije tribunala za Mir su nasli da je moje zadrzavanje u bolnici bilo neispravno ( pogledati dokumenat u annexu) zatim sam izasao.
Zeljeli su, lokalne vlasti, da atribuiraju debilitet meni i objektivima moje asocijacije, -uzalud!

Tu sam shvatio da promovisati Mir, danas, u Europi , moze biti opasno ali da je imperativ.

Zatim, poslije duzeg razmisljanja, odlucio sam da prekinem tisinu; u stvari da razotkrijem sve ono sto znam o dogadjanjima prije i u toku rata u Bosni.

Ja to moram napraviti zbog Mira, zbog buducnosti mog sina u Sarajevu, zbog svih patnji koje su pretrpili stanovnici Balkana, zbog ometanja buducih ratnih konspiracija, zbog kontribuiranja rekoncilacije narodà, zbog stabilisanja istine, zbog, na kraju, ponasanja za svaku osudu pojedinih hulja koji su isprovocirali kolektivnu bosansku tragediju.

Sa ovim aktom, dakle, ja Armin CENGIC

OPTUZUJEM

Gospodina Namika BUKVICA, da mi je naredio, osobno, eliminiaciju koliko je moguce vise pravoslavnih civila u Sarajevu, prije rata ‚92-uge. I, takodjer da je organizovao uvoz oruzja potrebnog za taj plan.


Takodjer, stavljam se na raspolaganje da

SVJEDOCIM

U sljedecim slucajevima:

-postojanju kolektivnih sakupljalista mrtvih civila (adrese, svjedoci…) ;
-postojanju torturà nad pravoslavnim civilima (adrese , svjedoci,…) ;
-svjedocenje o neljudskom ponasanju pojedinih bandi organizovanih od BUKVICEVIH istomisljenika, ’92-uge i pocetkom ’93-ce ;

Pocetkom ’93-ce, protivan ratnoj strategiji bosanske nomenklature, ja sam desertirao, u Italiju. Tamo sam se, istina je snalazio kako sam znao i umjeo; ponaka je to bilo na nacin koji nije konforman zakonu; ali, bas zbog te moje sposobnosti u “snalazenju” BUKVIC je pokusao da me regrutira u svoj plan. Uostalom, excelencijo, Vi znate da u komandnom kadru, u Sarajevu, u toku rata, nije bilo , ili su bili rijetkost, oni koji su imalo CV cist.

U svakom slucaju ja sam se danas reformiso i od ’94-te do danas nemam nikakav problem sa zakonom; u Belgiji sam stekao zvanje medjukulturalnog pratioca i angazovao sam se u kulturno socijalnim aktivnostima…


Na kraju, zelim traziti od vas dvije stvari ; da pristupite ovom slucaju sa strogocom koju on zahtijeva i drugi je da me stavite pod zastitu.

U im mira, pomirenja medju narodima, balkanske golgote, ljudskih prava…ocekujem da me kontaktirate.

Primite puno pozdrava

Admin. Asocijacije « Unija u Zajednistvu »
Liege,14-05-2006 Armin CENGIC




Potvrda : - RR 483 08881 7 BE - od 15-05-2006 preporuceno nije stigla u Hag (?!)
Potvrda : -RR 483 08974 1 BE- od 29-05-2006 kojom je ponovo poslana optuznica





Na osobnu paznju
POLICIJSKOG KOMISARIJATA
I policijskog inspektora
SMETS Jean-Luc-a

Objekat: KOMUNIKACIJA


Gospodine,
Ja sam se presentiro u vas komesarijat u ulici Violette br 8, u petak 19-og maja, da prijavim recidivitet ( u neslanju nasih pisama) gradske poste sa Trga Marché ( odmah pored gradonacelnikovog ureda).

Objasnjavajuci vasim kolegama situaciju, toga dana, rekao sam im da sam dobio od vas “poziv” da se presentiram u vas biro , u utorak 23-eg maja.

Vase kolege su vas pozvale, i, kada ste stiglu u biro i vama sam objasnio da su mnogobrojna pisma, moja i od asocijacije ciji sam administrator ( Unija u Razlicitostima”), neobjasnjivo,- nestala . Vi ste mi rekli : “u utorak ti se trebas javiti ovdje, tada cemo pricati, izmedju ostalog i o tome”. To jest : o posti .
Ja sam vam onda urucio fotokopiju moje prijave (ndr Namika BUKVICA) poslane u Medjunarodni Sud u Hagu.

Posteno govoreci, nadao sam se da ce, -prijaviti osobe koje su ukrvavile ruke, znaci, ratne kriminalce-, biti rekompensirano (nagradjeno) na drugi nacin ...

U utorak sam dosao na vrijeme u vas biro ; kad smo zavrsili ispitivanje po pitanju proslogodisnje episode ( “Union u Razlicitostima”/Mmme CELIC, atase od gradonacelnika), izlazeci, ja sam se zaustavio na recepciji, zeleci prijaviti postu.
Opet, vi i vas kolega, g. Leclerk, mi to niste dozvolili, demonstrirajuci, prilikom toga, veliku netoleranciju; vi ste me, u stvari, na nimalo ljubazan nacin, odvukli u prostor rezervisan za uhapsene osobe. Tamo sam proveo 3 h, cekajuci, kako ste me obavijestili, odluku Procuratora.

Vise mi je puta toga dana sa vase strane, gospodine SMETS, bilo prijeceno « bolnicom » (aluzija na ilegalno kaznjavanje kojem sam bio zrtva u novembru, prosle godine).

Poslije ste me na silu izveli iz komisarijata ; ne dozvoljavajuci mi da prijavim postu.
Tacno je, s tim u vezi, da ste me savjetovali da opet odem kod direktora poste.

Buduci da ja postujem belgijske institucije ja cu jos jednom kontaktirati direktora; pismeno.
U dodatku ovom pismu imate fotokopije moje pisane intervencije direktoru.
Gledajuci na vaznost subjekta, - prijava u TPI i moja protekcija - , ne zeleci vam smetati, ja vam saljem ovu oficijalnu komunikaciju o signalizaciji adresiranoj direktoru poste.
Budite pozdravljeni.

Liège 29-05-2006 Armin CENGIC

Можда би требало да се обратиш на неку од адреса удружења војних инвалида РС и да њима понудиш своја сведочанства о наведеним збивањима.

Бл, ГЗ, Дете Сунца, Интра, неко да поразговара са човеком ?
 
Atif Dudakovic:
Vaso kao i obicno spavas previse, hibernacija
Ove godine ce najvjerovatnije biti odluka

Kao u referendumu Crne Gore

DA ILI NE

Bude li DA ode 100 milijardi $
Eh, sad ne bih volio NE

Pa kaže: Recimo da u BiH ima milion ljudi kojima treba isplatiti nekakvu štetu, papir i olovku u ruke, ispada od tih tvojih milijardi dolazi 'samo' po 100000 dolara svakom :^O

Ej ba, prošla su vremena ulaganja u nerazvijene...pljunite u ruke i arbajt :D
 
ArminCENGIC:
Zdravo,

Sve je to nekako cudno; u utorak 30-og sam dobio postanski "odrezak" da je dosie/optuzba stigao u Hag, medjutim,- nema pecata!

Ocekujem postansku potvrdu da je druga posiljka zasigurno stigla.

Sve je to nekako cudno...

Pozdrav,
Armin

Lepo je što se ti trudiš, ali mislim da će se malo ljudi zadovoljiti i masovnim osudama/presudama u Hhahahahahgu.

Ovo je Balkan, mnogi još nisu završili ni WW2, a gde je sve ostalo, tiletovih 45 god. zločina, zločini nakon 90-e itd :D
 
@ArminCengic..

Moram da priznam, ako je svo ovo pisanje potpuno iskreno i istinito sa tvoje strane reci cu ono sto mi nije bas u obicaju da kazem..

Ja prvi kao srbin zelim i hocu da kazem da je dosta pojedinaca iz naroda kojem pripadam pocinilo zlocine i kao takvi pojedinci treba da odgovaraju, s tim da mi Haag ne lici bas na pravo mjesto, nekako sud BiH mi je drazi ako vec moram da priznam neki sud..

Zasto sam uopste napisao ovo je u stvari razlog da se zahvalim na ovakvim stavovima gospodina Armina, mada je istinu za volju usamljen slucaj.. I sto se pomirenja tice, da su bosnjaci slicnog misljenja, Dejton bi davno bio prevazidjen i naravno pomirenje u ogromnoj mjeri uspostavljeno, ovako, na zalost usamljen slucaj, ali istinu za svaku pohvalu..

Jer, evo 15 godina slusam kako smo: agresori, geocidan narod, kako smo prljavi, cetnici, ovakvi onakvi, i kako i na koji nacin da sticem povjerenje..

Likovi poput Armina ako ih uopste vise ima doveli bi do pomirenja i dobrosusjedskih odnosa i porema njegovim stavovima i ponasanju sve prepreke i mimoilazenja bi daleko bila laksa..

No stvari su na zalost drugacije...
Bilo kako bilo, jek se nadje bar jedan iskren Bosnjak/musliman... Pa makar istina koju iznio ne isla meni u prilog..

Poz....
 
GZ:
@ArminCengic..

Moram da priznam, ako je svo ovo pisanje potpuno iskreno i istinito sa tvoje strane reci cu ono sto mi nije bas u obicaju da kazem..

Probaj malo diskutovati sa vise Bosnjaka i manje slusati predstavnike SRS

Ja prvi kao srbin zelim i hocu da kazem da je dosta pojedinaca iz naroda kojem pripadam pocinilo zlocine i kao takvi pojedinci treba da odgovaraju, s tim da mi Haag ne lici bas na pravo mjesto, nekako sud BiH mi je drazi ako vec moram da priznam neki sud..

Ti si prvi Srbin kojeg citam, pa makar i sa rezervom prizna sud BIH

Zasto sam uopste napisao ovo je u stvari razlog da se zahvalim na ovakvim stavovima gospodina Armina, mada je istinu za volju usamljen slucaj.. I sto se pomirenja tice, da su bosnjaci slicnog misljenja, Dejton bi davno bio prevazidjen i naravno pomirenje u ogromnoj mjeri uspostavljeno, ovako, na zalost usamljen slucaj, ali istinu za svaku pohvalu..

Nazalost i ti su usamjen slucaj kod Srba koji priznaje da treba nesto biti bosansko koje moze postojati.

Jer, evo 15 godina slusam kako smo: agresori, geocidan narod, kako smo prljavi, cetnici, ovakvi onakvi, i kako i na koji nacin da sticem povjerenje..

Ja licno misliom da je u ratu postojala agresija i genocid, da su to uradila cetnicka i inaideologija o etnicki cistim teritorijama, a nikad nisam rekao prljavi Srbi ili u cijelosti Srbi

Likovi poput Armina ako ih uopste vise ima doveli bi do pomirenja i dobrosusjedskih odnosa i porema njegovim stavovima i ponasanju sve prepreke i mimoilazenja bi daleko bila laksa..

Ja takodje cestitam Arminu na hrabrodti u iznosenju istine jer sigurno nece biti, u najboljkem slucaju, dobronamjerno komentarisan njegov nastup od strane vlstodrzaca u Sarajevu koji se bogate na daljnjem svadjanju naroda BiH.

No stvari su na zalost drugacije...
Bilo kako bilo, jek se nadje bar jedan iskren Bosnjak/musliman... Pa makar istina koju iznio ne isla meni u prilog..

Eh kad bi bili svi posteni i iskreni na svim stranama, gdje bi nam bio kraj.

Poz....

Pozdrav dobronamjernim!
 
@siticentar..

Ajd da ne dajem detaljnije stvari oko drugih pojmova, ali ovo:

Ja licno misliom da je u ratu postojala agresija i genocid, da su to uradila cetnicka i inaideologija o etnicki cistim teritorijama, a nikad nisam rekao prljavi Srbi ili u cijelosti Srbi

ne mogu da progutam niti cu da progutam ikad...
kad vec pominjes bosansko, ja kao srbin nikada necu da osporavam to nesto tvoje bosansko, ma sta ti pod tim podrazumijevao, to je tvoja stvar a i tvoje pravo, s tim da ne mogu da progutam ovo gore navedeno jer CETNICI su pojam koji je zloupotrebljen i ne mogu da prihvatim ove stavove koji dolaze sa bosanske strane i nikad ziv to necu da prihvatim..

Pojam cetnika sam vec negdje objasnio na jednoj temi i mrzi me da pisem ponovo...
Dakle, sta bih ja trebao i kakvim imenom da nazovem vas bosnjake ako vi globalno srbe vise zovete cetnicima a bez uvrede i ne znate sta taj pojam u sustini znaci...
Dakle, dok god budete potencirali gore navedeno, agresija, genocid i sl.. tesko da ce iko od srba moci da prihvati nesto bosansko kao i svoje, jer ovim potezima stalno pokusavate da snizite svakog srbina i da na neki samo vama svojstven nacin pokazete kako imate neotudjivo pravo na cijelu bosnu.. Po kom osnovu. I na kraju krajeva ja kao srbin iz RS-a nisam mogao biti agresor na samog sebe i svoj dom niti sam mogao da izvrsim genocin u istom slucaju..
Dok ne prihvatite da u sadasnjoj BiH mogu svi jedanko da imaju bosnu od bosne nema nista.. Tek kad sva tri konstitutivna naroda mogu da imaju bosnu kao svoju tad ce bosne biti.. Dok god bosnjaci sebi daju exkluzivitet nad bosnom od nje nece biti nista..
Sustina je u tome dragi komsija, i pored svega, moram da ti kazem, da je hriscanski prastati, a koliko sam upucen a jesam i islam isto ima u kura`n-u takve ajete gdje se govori o prastanju..

S toga, da ne duljim dragi komsija, dok ne prihvatimo jedni druge sa svim nasim razlicitostima i ne stavimo tacku na progonstvo, i ne kazemo da je ova BiH zemlja kako bosnjaka, tako srba, tako i hrvata, bez polaganja exkluziviteta, onda mozemo da razgovaramo o normalnoj nam drzavi koja bi bila BiH..

Sve dok se to ne desi imacemo scene i situacije koje imamo vec vise od 15 godina..

Zelim ti prijatan dan.
 
O kakvim pomirenjima i dobrosusedskim odnosima se ovde lupeta: Kao što se CG odvojila od Srbije, tako treba RASKOLČITI i BiH -avnojsko s*anje i onda, jednoga lepoga dana, kada raja pokaže volju za ujedinjenjem, nek' se jedini ko sa kim hoće.....

Koji kreteni, CG i Srbija ne mogu zajedno, a Bosna može:D :D :D
 
fosilvaso:
O kakvim pomirenjima i dobrosusedskim odnosima se ovde lupeta: Kao što se CG odvojila od Srbije, tako treba RASKOLČITI i BiH -avnojsko s*anje i onda, jednoga lepoga dana, kada raja pokaže volju za ujedinjenjem, nek' se jedini ko sa kim hoće.....

Koji kreteni, CG i Srbija ne mogu zajedno, a Bosna može:D :D :D

Ti mozes raskolciti tvoju avliju, stavi kapiju i zakljucaj, nedaj niokom da udje a nemoras ni ti izlaziz iz nje, zaljubi se u nju stavi zastavu i grb kakav hoces, pjevaj ili placi u njoj, pravim ljudima koji mogu zajedno ce biti sve jedno, samo ce te zalit sto ces biti zarobljenik svoje gluposti i nista vise.
 
siticentar:
Ti mozes raskolciti tvoju avliju, stavi kapiju i zakljucaj, nedaj niokom da udje a nemoras ni ti izlaziz iz nje, zaljubi se u nju stavi zastavu i grb kakav hoces, pjevaj ili placi u njoj, pravim ljudima koji mogu zajedno ce biti sve jedno, samo ce te zalit sto ces biti zarobljenik svoje gluposti i nista vise.

Dečko, ajde o'ladi! Još od 1918-e Srbi gledaju i trpe kako su svi ostali za zajednički život, a onda, malo-malo pa neke kenjaže....Pričaj ti te priče svojoj kevi :D :D

Pa da nam opet za xx godina pričaš kako su bosanski Srbi okupirali celu Bosnu. i napravili Srpsku Veliku Bosnu.....SIKTER
 
fosilvaso:
Dečko, ajde o'ladi! Još od 1918-e Srbi gledaju i trpe kako su svi ostali za zajednički život, a onda, malo-malo pa neke kenjaže....Pričaj ti te priče svojoj kevi :D :D

Pa da nam opet za xx godina pričaš kako su bosanski Srbi okupirali celu Bosnu. i napravili Srpsku Veliku Bosnu.....SIKTER

Вала баш! Побости кочиће, омеђити своје...Па, онда да разговарамо о чему год ко хоће, 'ебало нас југословенство...
 
Arhangel NS:
Вала баш! Побости кочиће, омеђити своје...Па, онда да разговарамо о чему год ко хоће, 'ебало нас југословенство...
Juga je vjestacka tvorevina zato se i raspala, Bosna je historijska srednjovjekovna drzava i starija i od Srbije i jedina moze garantovati sigurnost i ravnopravnost svim gradjanima i narodima.
Sve ostalo su lazi snovi i iluzije.
 
@siti
kako je bosna starija drzava od srbije?da li je onda i postojala drzava u smislu koji zelish da nametnesh?neinformisan sam ochigledno,pa pitam.koji je bio karakter te drzave?ko je u njoij ziveo,ko vladao?..ajde malo,razbi nashe "snove i iluzije"...
drugo,ne znam da su,u recimo 13.veku postojali bosnjaci..da niste stariji i kao narod od srba?
molim te mi objasni,da ne zivim vishe u lazima,ako je tako
 
siticentar:
Juga je vjestacka tvorevina zato se i raspala, Bosna je historijska srednjovjekovna drzava i starija i od Srbije i jedina moze garantovati sigurnost i ravnopravnost svim gradjanima i narodima.
Sve ostalo su lazi snovi i iluzije.

Ha ha...Bosna nešto može garantovati!!??:D :D Ajde, deco, bolje da se lepo raziđemo u Bosni, nemoj da opet moramo izvlačiti beztrzajce......

Naravoučenje za sve koji se smeju na ovo: Nekoliko puta smo ih izvlačili, i što bi Bora Čorba rekao: Bio sam tučen i ja sam tukao........No bitno je da smo uz sva ta bombardovanja ostvarili svoj cilj: rasturili smo jugu, a tako možemo i BiH....bez obzira na žrtve....
 
siticentar:
Juga je vjestacka tvorevina zato se i raspala, Bosna je historijska srednjovjekovna drzava i starija i od Srbije i jedina moze garantovati sigurnost i ravnopravnost svim gradjanima i narodima.
Sve ostalo su lazi snovi i iluzije.

Драги пријатељу, БиХ је протекторат или колонија међународне заједнице, баш као и Македонија или као што ће ускоро бити Црна Гора.
БиХ без трупа НАТО пакта и ЕУ не би ни постојала. А поготово не би постојала без обилне финансијске помоћи извана. У БиХ скоро ништа не ради. Једина туристичка места која могу донети неки новац су 20 км мора у Неуму и Јахорина у РС.
Не постоји никакав битан путни коридор који иде кроз БиХ да би на тај начин држава себи обезбедила неки новац.
Осим пар рудника и неколико фабрика које још колико толико раде све остало је у расулу. Највећи извозни посао у БиХ је продаја балвана као сировине, а ни сеча шума не може трајати вечно.
На политичком плану БиХ је, као уосталом и све друге земље бивше СФРЈ, потпуно небитна за међународну заједницу.
Дакле, прича о мултиетничкој БиХ је само празна прича. Та мултиетничност се заснива на сили међународне заједнице и на смени сваког политичара који покуша да прогура неке националне ставове.
Уосталом, прошло је већ више од десет година од рата, па ми реци искрено, да ли се у БиХ боље живи сада или 1990. године.
 
fosilvaso:
Ha ha...Bosna nešto može garantovati!!??:D :D Ajde, deco, bolje da se lepo raziđemo u Bosni, nemoj da opet moramo izvlačiti beztrzajce......

Naravoučenje za sve koji se smeju na ovo: Nekoliko puta smo ih izvlačili, i što bi Bora Čorba rekao: Bio sam tučen i ja sam tukao........No bitno je da smo uz sva ta bombardovanja ostvarili svoj cilj: rasturili smo jugu, a tako možemo i BiH....bez obzira na žrtve....

Bosnu nikad niste trebali spašavat ali ni napadat, bolje bi bilo i Bosni i Srbiji.

Daljnje tvoje stavove necu komentarisati, nije u skladdu s kucnim vaspitanjem i opstom kulturom, naobrazbom itd. jednostavnije receno nije moj nivo.
 
[QUOTE=DraGo70]Драги пријатељу, БиХ је протекторат или колонија међународне заједнице, баш као и Македонија или као што ће ускоро бити Црна Гора.
БиХ без трупа НАТО пакта и ЕУ не би ни постојала. А поготово не би постојала без обилне финансијске помоћи извана. У БиХ скоро ништа не ради. Једина туристичка места која могу донети неки новац су 20 км мора у Неуму и Јахорина у РС.
Не постоји никакав битан путни коридор који иде кроз БиХ да би на тај начин држава себи обезбедила неки новац.
Осим пар рудника и неколико фабрика које још колико толико раде све остало је у расулу. Највећи извозни посао у БиХ је продаја балвана као сировине, а ни сеча шума не може трајати вечно.
На политичком плану БиХ је, као уосталом и све друге земље бивше СФРЈ, потпуно небитна за међународну заједницу.
Дакле, прича о мултиетничкој БиХ је само празна прича. Та мултиетничност се заснива на сили међународне заједнице и на смени сваког политичара који покуша да прогура неке националне ставове.
Уосталом, прошло је већ више од десет година од рата, па ми реци искрено, да ли се у БиХ боље живи сада или 1990. године.[/QUOTE]

U ovom postu ima nekih stvari, sa kojimase nemogu sloziti, ali prije tog komentara, ne mogu a da ne ukazem, zbog nacional sovinista na forumu, na neke vrijedne vline neiskvarenih ljudi.

Ti se nisi slozio sa mojim misljenjem i sasvim je normalna tvoja reakcija i upotrijebio si svoj stav, misljenju i argumete zasto tako ne mislis, nisi upotrebio pusku top noz niti vrijedjao po bilo kom osnovu.

Cestitam ti sto si u svim postavima korektan i onim koji prije tebe pokusase nesto kazat na moj post mozes sluzit za primjer.
[QUOTE=DraGo70]Драги пријатељу, БиХ је протекторат или колонија међународне заједнице, баш као и Македонија или као што ће ускоро бити Црна Гора.
U potpunosti se slazem sa ovom konstatacijom i nemam sto dodati niti oduzeti.

Sto se tice postojanja Bosne, ona bi postaojala, ali sa politikom koju vode nasi politicari ona bi moguce bila jos u ratu sa mnogo vise zrtava ili bi se vec gradila tri "Berlinska zida.

Sto se tice turizma, da si dodao Medjugorje, koje je po prilivu novca od turizma jece od Neuma i Jahorine zajedno jace i Mjelasnicu te Vlasic koji je po nekim ukupnom prilivu novca negdje izmadju Jahorine i Bjelasnice. Medjutim i to je previse malo da bi se moglo pricati o razvijenom turizmu.
Na tvoj stav ....... "prana prica" trenutno je tacna, meedjutim, bar ja vidim, istina puzeve korake ka tome da za neko vrijeme nece biti prazna prica vec stvarnost, bez obzira na prepucavanja Tihica, Dodika, Terzica, ivanica i sl. cini mi se dolaze drugi ljudi sa sirim pogledima.

Dalje nema primjedbi niti kometara.
 

Back
Top