Zastave,grbovi,stegovi itd.

Besomar

Zainteresovan član
Poruka
156
ovo sam tio jos odavno da uradim.
Dakle ko god ima neku sliku zastave,grba,stega i slicno sa prostora bivse yuge neka okaci.sve dolazi u obzir vojne,drzavne,porodicne,crkvene itd.prednost naravno onim iz proslih vremena.
 

Prilozi

  • krstas barjak.gif
    krstas barjak.gif
    2,7 KB · Pregleda: 50
  • knezevina2sn.gif
    knezevina2sn.gif
    5,3 KB · Pregleda: 34
  • grb_cpc.jpg
    grb_cpc.jpg
    14,1 KB · Pregleda: 41
  • Grb Crnojevica.jpg
    Grb Crnojevica.jpg
    21,8 KB · Pregleda: 39
  • CG zastava.jpg
    CG zastava.jpg
    26,8 KB · Pregleda: 39
A kakva je heraldicka poruka pirotskog grba? Vidim da je ovo crveno etno motiv oker pozadina mi lici na neku fabriku, kao i detalj unutar etno motiva. Rekao bih da je grb iz perioda soc-realizma posto nema tipicne heraldicke oblik ... bez uvrede ali ovo vise dodje kao logo.
 
Wilkołak:
A kakva je heraldicka poruka pirotskog grba? Vidim da je ovo crveno etno motiv oker pozadina mi lici na neku fabriku, kao i detalj unutar etno motiva. Rekao bih da je grb iz perioda soc-realizma posto nema tipicne heraldicke oblik ... bez uvrede ali ovo vise dodje kao logo.

Ovaj grb je star oko 50 godina. I jeste vise kao logo. Inace takvi su gotovo svi gradski grbovi kod nas. Ali jbg, lokal patriota.
 
Realno, dosta se menja u nasoj herladici. Ja inace nisam pobornik troslojnosti koju nasi heraldicari toliko forsiraju. Pogledaj npr. grb Kragujevca. Prvi grb, mali stiti je u stvari pravi grb, druga dva sloja, ona dva orla i pozadina iza njih su samo, po meni nepotrebni ukrasi!

Novi Sad ima jako lep grb a i Beograd takodje!
 
Besomar:
ima li ko karadjordjev grb?

Ako mislis na strelom probijenu veprovu glavu na crvenoj pozadini sa ukrstenim topovima u osnovi ... nemam to u elektronskim formatu. Imam u nekoj knjizi o I srpskom ustanku, ali to je ustvari vise zastava nego grb. Inace, ustanicka zastava nije bila pravougaonog vec nepravilnog oblika za prouglastim izrezom na desnom kraju.
 
Grb Srbije mora definitivno da se promeni i da se umesto one orlusine spustenih krila stavi nesto dobro ordadjeno, da ne kazem dizajnirano! Po meni vrlo lep grb imaju Slovaci (Tatre, Matre, Fatre) a odmah za njim ide Ceski grb i stari Beloruski grb (pogon).Moram priznati da ni Poljski ne izgleda lose, mada nemam dobru verziju za postavljanje.... Slovacki takodje ovde izgleda lose zbog rezolucije i optimizacije na Krstarici...
 

Prilozi

  • Belorus.gif
    Belorus.gif
    14,7 KB · Pregleda: 35
  • Ceh.gif
    Ceh.gif
    22,2 KB · Pregleda: 28
  • Slovak4.jpg
    Slovak4.jpg
    18,9 KB · Pregleda: 22
AKHENATON:
Kad mi promenimo grb Srbije i na njega stavimo prave srpske simbole, e tad mozemo da kazemo da se nesto promenilo u nasoj heraldici. Do tad mucak.
Sta smatras pod pravim simbolima?Nemanjicki orao je Vizantijski orao koji je bio znak plemickog dostojanstva.Imao je podignuta krila i lezao je na crvenom stitu.Na grudima nije imao stit niti bilo kakve oznake.
 
Da se razumemo, mi nemamo heraldiku ... onu pravu nacionalnu i nasa heraldika je plod uticaja drugih naroda koji su drzali do svojih grbova i znamenja.

Ja mislim da bi najlepsi, najjednostavniji i najprepoznatljiviji srpski grb bio srebrni krst na crvenom stitu sa cetiri slova S (a moze i bez njih). Ne trebaju na mitoloske dvoglave ptice. Takav grb bi bio jednostavan, uocljiv i lak za zapamtiti.... Vrlo lako se moze "prilepiti" na svaki drugi regionalni grb jer bi bio osnova za sve ostalo.
 
Wilkołak:
Ako mislis na strelom probijenu veprovu glavu na crvenoj pozadini sa ukrstenim topovima u osnovi ... nemam to u elektronskim formatu. Imam u nekoj knjizi o I srpskom ustanku, ali to je ustvari vise zastava nego grb. Inace, ustanicka zastava nije bila pravougaonog vec nepravilnog oblika za prouglastim izrezom na desnom kraju.
upravo na to sam mislio ako budes moga to dje skenirat
 
zna li neko od vas sto o vojinovicima i pavlu orlovicu?za vojinovice sam citao da ima je grb bio:3 zuta polumjeseca na crvenoj pozadini s tim da 2 stoje u ravni na gornjoj polovini dok je treci odvojen plavim(da tako recem) trouglom i nalazi se u donjoj polovini.kod pavla orlovica to je jednoglavi crni orao na crvenoj podlozi.zna li neko je li ovo tacno?zna li neko ista o pavlu orlovicu?ja inace zivim u mjestu za koje kazu da je temelje kuli(koja se nalazi iznad mjesta) udario orle ban kojeg neki dovode u vezu s pavlom orlovicem(mjesto je inace orja luka pored danilovgrada u bjelopavlicima).s druge strane citao sam da je pavle orlovic iz crmnice sto mi zvuci prilicno nemoguce s obzirom da balsici nisu ucestvovali u bici na kosovu niti su slali svoje odrede.
 
Knjiga o I srpskom ustanku mi nije trenutno pri ruci, ali kada je se dokopam skeniracu ti.

Inace, imas li ili mozes li da nadjes grb Vlastelinovica? Poticu iz Risna a u pitanju je staro bratstvo na cetinjskim vrelima. Bili su plemstvo za vreme Nemanjica a bili su stacionirani u okolini Boko-Kotorskog zaliva. Posle pada carstva dobili su titule i posede od Mlecana . Dobili su posede oko Dubrovnika a deo Vlastelinovica danas zivi rasut u Hrvatskoj i Bosni. Jako mi je bitno da nadjem njihov grb ili bilo koju njihovu oznaku ako su je uopste imali....
 
To sam sad i ja hteo da kazem. Nase heraldiciki simboli jesu nastali pod uticajem drugih, a narocito Vizantije. Medjutim, za simbole trebamo uzeti one nemanjicke, stare, jednostavne a ne ovog kitnjastog nemackog orla, spansku krunu, glomazni plast. Taj sadasnji grb je inace nastao 1882. kada ga je za Stojana Novakovica uradi jedan Nemac (zaboravih mu ime). Od svih starih simbola nase drzavnosti nema nicega, sem krsta sa ocilima. Uzas. Kad god vidim taj grb, nerviram se.
 
Besomar:
zna li neko od vas sto o vojinovicima i pavlu orlovicu?za vojinovice sam citao da ima je grb bio:3 zuta polumjeseca na crvenoj pozadini s tim da 2 stoje u ravni na gornjoj polovini dok je treci odvojen plavim(da tako recem) trouglom i nalazi se u donjoj polovini.kod pavla orlovica to je jednoglavi crni orao na crvenoj podlozi.zna li neko je li ovo tacno?zna li neko ista o pavlu orlovicu?ja inace zivim u mjestu za koje kazu da je temelje kuli(koja se nalazi iznad mjesta) udario orle ban kojeg neki dovode u vezu s pavlom orlovicem(mjesto je inace orja luka pored danilovgrada u bjelopavlicima).s druge strane citao sam da je pavle orlovic iz crmnice sto mi zvuci prilicno nemoguce s obzirom da balsici nisu ucestvovali u bici na kosovu niti su slali svoje odrede.
grb Orlovica
 

Back
Top