Dečja imena

the shezika

Primećen član
Banovan
Poruka
629
... dužnost je oca da se brine o prezimenu dece,
o imenima će brinuti majke. Dakle, otac ono najvažnije -
uopšte, a majka sve ono drugo, sitno i svakodnevno :D

Beograde dobro jutro

Dušan Radović

Ja sam dobila dozvolu od kuma da svojoj deci dam imena, kum kaže majka je najzaslužnija a kum nije dugme, eeej.... :wink:

Kako ste vi davali imena i za one koji čekaju decu čime će se voditi u davanju imena?

Ima još jedan lep aforizam, parafraziraću, roditelji pažljivo birajte imena svojoj deci jer nikada ne znate koje će poznate ulice, gradovi.... nositi ta imena.

Ja sam svojoj deci birala lepa i kratka imena da se ne bi mučili puno oko potpisivanja :D
 
Mi smo trenutno u fazi biranja imena!
Imamo musko ime - to smo jos odavno "smislili" - oboma nam se svidelo.
Medjutim, beba ce izgleda biti zensko, a to jos ime nismo smislili.
I ja volim kratka imena, neuobicajena.
Ako neko ima neki predlog, samo slobodno...
 
Meni se moje ime svidja. :) Ime su mi dale mama i tetka ciljajuci na ime koje niko u porodici nema. Kasnije su saznale da se jedna devojka u daljoj, daljoj porodici zove i preziva isto kao i ja. :lol: Cak smo i iste godine rodjene. :lol: Ali nema veze, ionako je nikada nisam ni upoznala.
Ja vec imam neke favorite i mislim da necu dugo razmisljati kada jednog dana beba bude na putu. :D
Inace volim kratka i neobicna imena, ona standardna Milica, Jelena, Dragana su mi bezveze. :roll:
 
Mi smo imali problem oko imena starijeg sina.
Koje god ime sam predlozila (lepo i kratko) moj muz je odgovarao: "Vec dato (nekome iz uze i sire porodice)"
Na kraju sam pronasla najlepse ime :D
I to smo odlucili u minut do dvanaest posto te 2001 nismo mogli da izadjemo iz porodilista ni beba ni ja dok prethodno ne prijavimo babici koje ce ime nositi beba, jer je porodiliste slalo papire opstini.....
 
Jao, ja se baš bila spremila za biranje, kupila knjigu imena, sa sve poreklom i značenjem, samo sam čekala da čujemo pol. Onda sve pregledala, još se istripovala da mora da ima neko strava značenje8-) pa zapisivala koja mi se sviđaju, pa onda sužavala izbor i tako dok nisam došla do pet imena. I kontala sam, tako ću i mužu reći pa ćemo uporediti izbor.

Kad međutim, kaže muž - pa, dogovorili smo se da bude Stefan, i biće Stefan. Ja u čudu, a on me podseti kad smo davno pričali hipotetički o dečjim imenima i kao oboje se složili da je to lepo... I kaže: ja od tada želim sina Stefana, ne može sad drugačije. I tako i osta:wink:
 
the shezika:
Stefan je lepo ime i meni uz Stefan uvek naidje asocijacija KRALJ.
Kockarko kako si birala imena svojoj deci?
Imala sam pripremljeno musko ime jos kad sam imala 12 godina.Tako ssu se zvali moja oba deda i tetak koji me odgojio.Divni ljudi i jedini koji su mi posvecivali paznju.Medjutim dok sam ja bila u porodilistu moja draga svekrva je svima objavila da ce moj sin nositi svekrovo ime pa sam dovedena pred svrsen cin.Mom drugom sinu sam dala ono ime koje sam ja zelela a dala sam mu i moje prezime.E tako!Dali je to slucajnost ili nesto drugo cak se i rodio upravo na verski praznik sveca koji se tako zove
 
Znam ljude koji su hteli neobicna imena za svoju decu. Imali su smisljeno ime za cerku mnogo pre nego sto se rodila, i dali su joj ime Fea, kao lepo, neobicno, Tea a nije Tea....
17 godina kasnije ta devojka je izabrala da studira spanski i saznala da na tom jeziku njeno ime znaci "ruzna".... A lepa devojcica....
Muz i ja vec odavno imamo dogovorena imena ali samo za devojcice (Una i Zvezdana)
Ako budemo imali sina......????
 
Tako sam cula slucaj i za neku Galinu, koja je otisla u Italiju, a na italijanskom je Galina kokoska!!! Zato treba paziti da, iz zelje da dete ima sto neobicnije ime, ne prodjete ovako. Barem treba gledati neke najrasprostranjenije jezike.
 
Mi imamo problem zvan prezime od 14 slova. Tako da jedino o čemu smo razmišljali je da beba ima kratko ime. Zamislite da se zove Aleksandar npr pa to je 2/3 azbuke da se potpiše. Ideju smo uzeli sa www.babynames.com. I mali se zove Vanja. A curica će biti Hana ili Tea. Meni Tea nije baš nešto al se mužu svidja. Ma nahuškaću Vanju da navija za Hanu. :) A ako ponovo bude bata onda smo naje-ali, jer ne mogu da smislim još neko muško ime.
 
Одувек сам маштала да ми се син зове Филип (и тако и би), за девојчицу нисам смислила име, а када је било друго на путу (мушко, мада је тата мислио да је девојчица), питали смо Филипа како би дао име бати и он је одговорио "Андрија". Тако да је Андрија добио име од бате! За девојчицу је тата желео име "Ања", али ето, није му се испунила жеља. И кумови су им дали имена која већ имају.
 
Moj Nikola je rodjen decembra, a iz porodilista smo izasli uoci sv.Nikole koji nam je krsna slava. Prvi ultrazvuk sam uradila u bolnici sa istim imenom, i moj suprug obozava i divi se delima Nikole Tesle. Sve je ukazivalo i vodilo imenu Nikola. Kad smo trebali da mu damo ime, zajedno smo razmisljali jer nisam zelela da sama dajem ime iz dva razloga. Prvo sto je zajednicko dete :D a drugo sto ne bih zelela da mi sin dodje jednog dana nezadovoljan i pita me zasto sam mu dala takvo ime :(
 
Debela Berta:
Mi imamo problem zvan prezime od 14 slova. Tako da jedino o čemu smo razmišljali je da beba ima kratko ime. Zamislite da se zove Aleksandar npr pa to je 2/3 azbuke da se potpiše. Ideju smo uzeli sa www.babynames.com. I mali se zove Vanja. A curica će biti Hana ili Tea. Meni Tea nije baš nešto al se mužu svidja. Ma nahuškaću Vanju da navija za Hanu. :) A ako ponovo bude bata onda smo naje-ali, jer ne mogu da smislim još neko muško ime.
Bravo za Vanju!!!
 
svevisnja:
Znam ljude koji su hteli neobicna imena za svoju decu. Imali su smisljeno ime za cerku mnogo pre nego sto se rodila, i dali su joj ime Fea, kao lepo, neobicno, Tea a nije Tea....
17 godina kasnije ta devojka je izabrala da studira spanski i saznala da na tom jeziku njeno ime znaci "ruzna".... A lepa devojcica....
Muz i ja vec odavno imamo dogovorena imena ali samo za devojcice (Una i Zvezdana)
Ako budemo imali sina......????

I mi smo imali u opciji Unu, ali smo unapred mislili o onome sto ti vasi poznanici nisu. Una na spanskom i italijanskom znaci "jedna". Moj muz je utripovao da ce se detetu smejati ako otputuje u pomenute zemlje i odustali smo.
Mada se meni i dalje jako svidja....
A sta mislite o muskom imenu Jordan? (ne sa akcentom kao drzava, nego kratko kao npr Gordan) Meni je super, ali nisam nikoga jos upoznala s tim imenom
 
gudajoka:
I mi smo imali u opciji Unu, ali smo unapred mislili o onome sto ti vasi poznanici nisu. Una na spanskom i italijanskom znaci "jedna". Moj muz je utripovao da ce se detetu smejati ako otputuje u pomenute zemlje i odustali smo.
Mada se meni i dalje jako svidja....
A sta mislite o muskom imenu Jordan? (ne sa akcentom kao drzava, nego kratko kao npr Gordan) Meni je super, ali nisam nikoga jos upoznala s tim imenom

Jordan je bilo cesto ime u KiMu. I uglavnom ljudi koji su ga nosili bili su na nekim funkcijama ;-)
Nisam sigurna da li je staroprizrensko ili gnjilansko ime ali svakako je lepo.
 

Back
Top