Pravoslavna crkva u CG

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Mae

Aktivan član
Poruka
1.124
E, sad me zanima jedna stvar! S obzirom na to da u pravoslavnoj crkvi, za razliku od katoličke, postoji autokefalnost, a crnogorski pravoslavni vernici (i crkva, uostalom) su pod jurisdikcijom Srpske pravoslavne crkve- da li očekujete da će Crna gora pokušati odvojiti svoju autokefalnu crkvu (i kako se to uopšte radi)? :roll:

Juče mi je to palo na pamet a danas već čujem da je počelo "prepucavanje" oko materijalnih dobara (čini mi se da se za sada pominje 750 manastira SPC-a na teritoriji CG) tj. njihovog vlasnika! Dakle, nešto će se morati rešiti i promeniti, samo kako?
 
Nece ali ce se ozbiljnije promovisati verska zajednica koja se zvanicno naziva "Crnogorska pravoslavna crkva".
Ali je vrlo verovatno da ce Crnogorska Pravoslavna Crkva imati ambicije na neke objekte Srpske Pravoslavne Crkve(vec je takvih pokusaja bilo) ali mislim da od toga nece biti nista.
 
koliko je meni poznato,materijalna dobra crkve ostaju u njenom posedu,bez obzira na promenu drzavnog statusa...mislim da bi suprotno bilo povreda svojine od strane vlasti...
takodje ta crnogorska pravoslavna crkva nije priznata...i ako misle da vlast ili policija treba da im obezbede imovinu,onda su stvarno...:roll:
nek grade bre svoje manastire,niko im ne brani...
radi mene,oni tamo mogu da veruju i u minotaura ako hoce,samo mi je totalno bezveze teza da je kao demokratsko pravo kad imash drzavu da imash i svoju crkvu..gde to pishe?!
 
ne ne moraju...mitropolija crnogorsko-primorska je deo autokefalne srpske pravoslavne crkve,ona nije samostano autokefalna...nema nikakave veze to sto je daj deo crkve u drugoj drzavi oko toga da li ce biti deo maticne crkve ili nece....imas tako isto karlovacku episkopiju u hrvatskoj imas nekoliko u bosni imas i u makedoniji i jos po svetu....
 
Mae:
Pa to i ne razumem, koji je status takve zajednice u odnosu na autokefalnu crkvu?

Uz takav pristup, isti je status kao recimo i Crnogorske Scientološke Crkve.
Međutim, ako se ide na foru 'razdvajanja' Crkve????
Kod cepanja države, nastoji se ukupna imovina podeliti po nekom ključu, u praksi se svodio na Balkanu na lopovluk: tko više zgrabi...:D
 
Eee, ali Scijentološka crkva i jeste samostalna a pravoslavna crkva u Cg je u sklopu SPC-a, dakle, to različito funkcioniše i da bi ona postala ista nekoj drugoj (eto, neka bude Scijentološkoj) mora se odcepiti od SPC-a. U suprotnom, ože biti samo ovo što milanče pominje a to je Srpska pravoslavna crkva u Crnoj gori! Zato i pitam!

Samo, Milanče, to su regionalne episkopije ali s ezovu SPC! I, logično mi je da da se takbvo pitanje nije postavljalo kod Hrvatske jer Pravoslavno hrišćanstvo tamo manjinska relogija! ali u Cg je preovlađujuća i, priznajem, teško mi je pretpostaviti d aim neće pasti na pamet da imaju svoju crkvu
 
_Milanche_:
pa imaju svoju crkvu ili versku zajednicu kako kod CPC...verovatno ce graditi manastire i sve ostalo...postojace dve hriscane religije jedna autokefalna pravoslavna SPC jedna koja nece biti autokefalna CPC....prosto ko pasuj...

Pa TO ja i ne razumem, kako se zove taj status "jesi a nisi" i postoji li on??? tj. ako nisi autokefalna crkva- čiji si a, ako si srpski onda nisi crnogorski! :)
(A, lično, sumnjam da da će se CG zadovoljiti ičim osim svojom crkvom!!! uostalom, ima li uopšte većinske pravoslavne zemlje koja nema svoju autokefalnu crkvu??? Ja koliko znam, nema! :roll: )
 
ima Makedonija...ali nema drzava sa time nista ako je ostale autokefalne crkve priznaju ona ce biti autokefalna a ako ne onda nece.......sansa da se CPC prizna kao autokefalna je ista kao da Lepa Lukic pobedi na pesmi Evrovizije....
 
_Milanche_:
ima Makedonija...ali nema drzava sa time nista ako je ostale autokefalne crkve priznaju ona ce biti autokefalna a ako ne onda nece.......sansa da se CPC prizna kao autokefalna je ista kao da Lepa Lukic pobedi na pesmi Evrovizije....


Da, Makedonija!!!


Što, a šta fali da Lepa pobedi????? :razz:
 
Petar_FPN:
koliko je meni poznato,materijalna dobra crkve ostaju u njenom posedu,bez obzira na promenu drzavnog statusa...mislim da bi suprotno bilo povreda svojine od strane vlasti...
takodje ta crnogorska pravoslavna crkva nije priznata...i ako misle da vlast ili policija treba da im obezbede imovinu,onda su stvarno...:roll:
nek grade bre svoje manastire,niko im ne brani...
radi mene,oni tamo mogu da veruju i u minotaura ako hoce,samo mi je totalno bezveze teza da je kao demokratsko pravo kad imash drzavu da imash i svoju crkvu..gde to pishe?!
Па као онда Македонци преузеше српске цркве по Македонији,,противно вољи СПЦ и још осудише Владику Јована?
 
Mae:
E, sad me zanima jedna stvar! S obzirom na to da u pravoslavnoj crkvi, za razliku od katoličke, postoji autokefalnost, a crnogorski pravoslavni vernici (i crkva, uostalom) su pod jurisdikcijom Srpske pravoslavne crkve- da li očekujete da će Crna gora pokušati odvojiti svoju autokefalnu crkvu (i kako se to uopšte radi)? :roll:

Juče mi je to palo na pamet a danas već čujem da je počelo "prepucavanje" oko materijalnih dobara (čini mi se da se za sada pominje 750 manastira SPC-a na teritoriji CG) tj. njihovog vlasnika! Dakle, nešto će se morati rešiti i promeniti, samo kako?

1. ЦГ нема аутокефалну ЦРКВУ јер је то географска одредница а не национална.
2. ТАМО ЈЕ СРБСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА а не нека тамо .....
3. Усташе у ЦГ којима командује РСПОП ДЕДЕЈИЋ МИРАШ ће покушати али неће успети.
 
Бл:
1. ЦГ нема аутокефалну ЦРКВУ јер је то географска одредница а не национална.
2. ТАМО ЈЕ СРБСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА а не нека тамо .....
3. Усташе у ЦГ којима командује РСПОП ДЕДЕЈИЋ МИРАШ ће покушати али неће успети.


Pa, kad si me već citirao, mogao si i da pročitaš šta sam napisala?

Ako pitam da li mislite da će Crnogorci pokušati dobiti autokefalnu crkvu i odvoje se os SPC to bi, valjda, trebalo da znači da znam da je u crnoj gori aktuelna SPC!- toliko o br.2

Šta tebi znači geografski, nisam sigurna, ali, biće da opet nešto nisi shvatio, govorimo o postojećim i vrlo jasnim stvarima kao što su - Ruska pravoslavna crkva, Grčka p.c, SPC...dakle, ako je to više geografski nego nacionalno- whatever! Uostalom, nije to tema priče!!!!

Ovo br.3 me nije baš zainteresovalo!
 
Mae:
Pa, kad si me već citirao, mogao si i da pročitaš šta sam napisala?

Ako pitam da li mislite da će Crnogorci pokušati dobiti autokefalnu crkvu i odvoje se os SPC to bi, valjda, trebalo da znači da znam da je u crnoj gori aktuelna SPC!- toliko o br.2

Šta tebi znači geografski, nisam sigurna, ali, biće da opet nešto nisi shvatio, govorimo o postojećim i vrlo jasnim stvarima kao što su - Ruska pravoslavna crkva, Grčka p.c, SPC...dakle, ako je to više geografski nego nacionalno- whatever! Uostalom, nije to tema priče!!!!

Ovo br.3 me nije baš zainteresovalo!

Није!!!!!! грешиш !!!!!!!!!!!
То су све НАЦИОНАЛНЕ
Територијалмо уређење имају латини

mig.jpg
 
Бл:
Није!!!!!! грешиш !!!!!!!!!!!
То су све НАЦИОНАЛНЕ
Територијалмо уређење имају латини

Pa, tako smo o njima i pričali i zbog toga smo ih stavili u kontekst države, ti si rekao "ЦГ нема аутокефалну ЦРКВУ јер је то географска одредница а не национална.".

Ja ne kapiram u čemu je zabuna i kakve veze latini imaju! (A ni šta pod tim misliš. Ako je katolička crkva, ona tek nema podelu jer je jedinstvena ali, da ne zastranjuemo!)

I nemam pojma šta će avion ovde al' ajde, ti voliš slike, makar nije ona sa šahovnicom!!! :lol:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top