KOPACI ZAKOPANOG BLAGA JAVITE SE !!!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bilo je pre par nedelja na Insajderu B92 detaljno objasnjenje o tzv. tragacima blaga (emisija se zove Balkanska Veza, ako se ne varam, govori o mafijaskim putevima balkana u svim segmentima pa i o arheologiji). Inace ceo posao je potpuno ilegalan a najvise se obavlja na jugu i istoku Srbije u saradji sa lokalnim stanovnistvom tj. pojedincima i vlasnicima zemljista na kome se kopa i trazi, za nadoknadu dobijaju do 5% vrednosti, a da nisu ni svesni kasnije desetostruke prodaje i preprodaje, narocito u zapadnim zemljama.
 
A to je sve stvar svijesti i osjecaja za nacionalnu bastinu. Puno ljudi nema pojma o tome kakav znacaj nesto moze imati, zanima ih vise manje da li se tu moze sta prodati. Meni se jednom javila jedna gospodja iz centralne Srbije s mailom o tome kako je zajedno sa svojim ucenicima pronasla neke rimske novcice u nekoj staroj tvrdjavi. I pitala me sta da s tim radi, da li se to smije prodati i sl. Ja sam je naravno uputio na SND i savjetovao je da ipak sacuvaju te novcice i izloze ih na nekom mjestu (npr. u skoli i sl.), a ne da se to rastura i prodaje po svijetu za neke bezvezne pare.

Zl.
_______________________________
http://hrvatskanumizmatika.blog.hr/
 
Evo ti tri legende, za koje tvrde da su istinita, kao i za svaku :)

1.Kada se postavljao repetitor na brdu naspram korvinog (kurvinog) grada izmedju Doljevca i Nisa, radnici kopaci su pronasli zlato, verovatno u cupu ili nekom sanduku, kaze se da su blago zakopali turci po povlacenju na jug, krajem XIX veka. Kako nisu mogli da se dogovore oko podele nakon svadje su se i potukli, pa dodje i policija koja je naravno prisvojila to blago, mislim vlast. Ali kako biva drzava nije imala nikakvu korist posto je vec neko pokupio kajmak, mislim na nekog partijsko-vladajuceg pojedinca.

2.Takodje se prica da je prilikom izgradje podzemnog trznog centra u nisu (1994-1998) prnadjena veca kolicina blaga, sanduka sa vojnicima, cak od pre Turaka, pokopani lesevi vojnika su bili preko 2m, sa ogromnim macevima i stitovima. Prica se da je dolazio tadasnji vrh vlade, SPS-a, SDB-a, VJ i policije da pokupi to sto je i uradio. Opet ga drzava i muzeji ispusili.

3.Do pre tri godine na putu izmedju Vlasotinca i Leskovca, pored piramidalnog spomenika, nalazila se stara blatna kucica, sa resetkama na prozoru. Sada se tu nalazi petlja i nadvoznjak iznad auto-puta ka Vranju. U njoj su upravo pronasli zlato i nakit radnici koji su radili na toj petlji, pre tri godine. Gde je zavrsilo, ne zna se.

Postoje na stotinu takvih prica, narocito vezanih za jug i istok Srbije, Makedoniju i jug Bugarske. Turci su u nadi da ce ponovo doci zakopavali sve vredne stvari koje nisu mogli sa sobom da ponesu u povlacenju ka jugoistoku. Uglavnom su koriscene upadljive lokacije, da ih ne bi zaboravili ili se zagubili, kao sto su vrhovi brda, prirodni spomenici, krajputasi, usamljena drveca i druga specificna mesta. Bilo je price da neke mape poseduju turci u turskoj i da su dolazili i trazili nase seljake i vodice kako bi im pomogli da pronadju to blago.
Ako se setim jos neke, postovacu. Voleo bih da cujem i ja slicne price. Zlatko, ima li takvih prica kod vas u Hrvatskoj?
 
ma nema tu nikakvih tajni, lokaliteti, razlicitih doba kroz istoriju, su poznati sve zhteva samo uporan rad. Ima naravno i sasvim slucajnih nalazenja kod gradjevinskih radova. Drzava se ne ulaze u istrazivanja pa onda ima mesta za nedozvoljenu trgovinu. Samo su pre par godina poostrili zakon, nakon nalazenja hunskog pojasa kod Sremske Mitrovice i njegove neuspesne prodaje.
 
Pronasao sam u jednoj njivi, cini mi se veoma star novcic...Trazio sam na internetu nesto o njegovom poreklu, ali ne mogu nista da pronadjem jer premalo imam informacija na/o njemu...Koliko vidim u pitanju je bakar, na prednjoj strani su valjda kralj i kraljica na prestolu, nigde ne pise godina, veoma je tanak, pozadi je neki covek u sedecem polozaju u cudnoj odeci...i ta slika je utisnuta obrnuto u odnosu na onu na prednjoj strani.Pise nesto kao Maria Sang i nalazi se nekoliko svastika kao i nesto sto lici na Keltski krst...Zaista sam laik sto se toga tice, ali bih voleo nesto vise da saznam o poreklu tog novcica.Ako vam ovi podaci ista znace, molim vas javite mi ili me bar uputite gde da tragam. Novcic je nadjen kraj Zrenjanina. :confused:
 
djorax:
Bilo je pre par nedelja na Insajderu B92 detaljno objasnjenje o tzv. tragacima blaga (emisija se zove Balkanska Veza, ako se ne varam, govori o mafijaskim putevima balkana u svim segmentima pa i o arheologiji). Inace ceo posao je potpuno ilegalan a najvise se obavlja na jugu i istoku Srbije u saradji sa lokalnim stanovnistvom tj. pojedincima i vlasnicima zemljista na kome se kopa i trazi, za nadoknadu dobijaju do 5% vrednosti, a da nisu ni svesni kasnije desetostruke prodaje i preprodaje, narocito u zapadnim zemljama.

jel ima na netu to negdje da se procita?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top