PROBLEM SA UCENJEM:(

miss_stinkfist

Početnik
Poruka
33
Recimo da dugo nisam ucila... Recimo sa sam prosle godine upisala fax... Recimo da je sve uredu dok ne treba sjesti i bubati... Nista ne mogu da zapamtim:( Sve ja to razumijem, nije to , jednostavno nista ne mogu da naucim... Kad treba ponoviti nakom 5 min ja nista ne znam. A ispiti -- KUC! KUC! Sad samo depra... POMOC :( Savjeti? Ima li neko da razumije?....
 
Probaj da promenis metod ucenja. Budi malo vise aktivna, pisi skracene teze pa kad ponavljas ispomazi se njima kad zapne. Koristi markere razlicitih boja da bi se vizuelno potsetila materije. Ja npr. nikad ne ponavljam gradivo, niti ucim pasus po pasus, vec samo iscitavam materiju i trudim se da je sto vise razumem i povezem sa po nekim prostim primerom kada je to moguce. Kad me to smori ja uzmem pa skracujem pitanje po pitanje u svesci, i vec dok to radim zapamtim pola.
 
Preporucujem Red Bath energetski napitak u sebi sadrzi Taurin, Kofein, B2, B6 i B12 fitamine kao i jos neke stvarcice. Mene stvarno drzi koncentrisanim da koncentrisaniji ne mogu biti. Dok sam spremao prijemni mesao sam Acutil Fosfor sa energetskim napitcima sto me drzalo budnim i aktivnim po 15 sati na dan. 2 meseca sam spavao oko 4-6 sata.

Samo da upozorim. Kada vam prodju ispiti i kad se skinete sa tih droga automatski ce vas stici jak umor cim prvu dozu preskocite posle cega cete da se srucite u krevet, ja sam spavao ravno 12 sati.
 
jblue:
Recimo da dugo nisam ucila... Recimo sa sam prosle godine upisala fax... Recimo da je sve uredu dok ne treba sjesti i bubati... Nista ne mogu da zapamtim:( Sve ja to razumijem, nije to , jednostavno nista ne mogu da naucim... Kad treba ponoviti nakom 5 min ja nista ne znam. A ispiti -- KUC! KUC! Sad samo depra... POMOC :( Savjeti? Ima li neko da razumije?....
e i ja imam isti poblem :(
 
Da, bolje je ucenje za stolicom, pa uzmes i neku svescicu pored..pa nesto piskaras. I naravno, popi jednu kaficu. I onda zamisli da ako sve to naucis palis 10 dana na more..i nek ti je samo to u glavi, ili jos bolje izlasci 2 meseca!!! Meni je to glavni podsticaj :D
 
Na veliku zalost nije samo problem u ucenju i u nacinu ucenja vec i u tome imamo li mi dovoljnu kolicinu onoga sto upisuje u nas mozak ono sto treba da zapisemo. Dakle na nivou naseg mozga dok ucimo treba da se dese neki fizioloski procesi koji ce da dovedu do toga da to sto ucimo ostane u memoriji. Neki student koji ima nedostatak bilo kog od tih faktora moze da uci i po 12-24 sata na dan i da nista ne zapamti a neki moze da nauci mnogo vise od njega za samo 4-5 sati ucenja.

Kod enormnih napora veoma je bitan unos vitamina B2 B6 i B12 u kombinaciji sa kofeinom, taurinom i jos nekim stvarima - svih ovih vitamina i ostalog navedenog ima u Red Bathu mogu da vas drze budnim i preko 24 sata uz maksimalnu koncentraciju. Naravno mogucnosti su mnogo, recimo mozete da uzmete Duovit koji je isto tako izuzetan preparad, i da ga ukombinujete sa kofeinom u tabletama i cajem od guarane. Bar u mom slucaju memorija mi se inzvandredno poboljsala i imam mnogo vise snage da ucim, a samim tim i vise volje posto me novi uspesi guraju. O pravilnoj ishrani da ne govorim, dakle unos slozenih UH kao sto su oni iz povrca , testenina i slicnog (pirinac, pasulj, kukuruz....). Redukovati unos prostih Ugljenih hidrata koji dovode do naglog povecanja a zatim pada energije ispod nivoa na kom je bila pre njihovog uzimanja.
 
AcaBg82:
Na veliku zalost nije samo problem u ucenju i u nacinu ucenja vec i u tome imamo li mi dovoljnu kolicinu onoga sto upisuje u nas mozak ono sto treba da zapisemo. Dakle na nivou naseg mozga dok ucimo treba da se dese neki fizioloski procesi koji ce da dovedu do toga da to sto ucimo ostane u memoriji. Neki student koji ima nedostatak bilo kog od tih faktora moze da uci i po 12-24 sata na dan i da nista ne zapamti a neki moze da nauci mnogo vise od njega za samo 4-5 sati ucenja.
MOJ PROBLEM DEFINITIVNO. NO...

Kod enormnih napora veoma je bitan unos vitamina B2 B6 i B12 u kombinaciji sa kofeinom, taurinom i jos nekim stvarima - svih ovih vitamina i ostalog navedenog ima u Red Bathu mogu da vas drze budnim i preko 24 sata uz maksimalnu koncentraciju. Naravno mogucnosti su mnogo, recimo mozete da uzmete Duovit koji je isto tako izuzetan preparad, i da ga ukombinujete sa kofeinom u tabletama i cajem od guarane. Bar u mom slucaju memorija mi se inzvandredno poboljsala i imam mnogo vise snage da ucim, a samim tim i vise volje posto me novi uspesi guraju. O pravilnoj ishrani da ne govorim, dakle unos slozenih UH kao sto su oni iz povrca , testenina i slicnog (pirinac, pasulj, kukuruz....). Redukovati unos prostih Ugljenih hidrata koji dovode do naglog povecanja a zatim pada energije ispod nivoa na kom je bila pre njihovog uzimanja.

AJDE DOBRO SVI TI VITAMINI, ALI OVO KLJUKANJE RED OVIM ILI ONIM-NIKAKO NE ZVUCI ZDRAVO, U NAJMANJU RUKU...HVALA TI, ALI ZVUCIS KAO PROMOTER ILITI ZASTUPNIK ZA ENERGETSKE NAPITKE:) MOZDA I JESI??
 
rale77:
Ako ti to nije zanimljivo sto ucis batali jer nema smisla

pogresno si me razumio...studiram Engleski jez. i knjizevnost i bas mi JESTE zanimljivo! Problem je u "neengleskim" predmetima... Procitam. Okay. Razumijem. Okay. Nije toliko dosadno. Okay. Ajd ponovi. Ne ide... I onda poludim i ne da mi se i samo odgadjam neizbjezno i tako... :)
 
Nisi jedina koja ima taj problem,ne brini.
Prvo,morash sistematizovati uchenje,ne smesh uchiti nasumichno.Probudi se ujutru oko 6,i kreni da uchish u 7,chovek obichno uchi najbolje jedno sat vremena nakon shto je ustao.Koristi raznobojne markere i olovke da oznachish najvazhnije stvari.Morash da nauchish da odvojish vazhno od nevazhnog.Zatim odvoji logichke celine,prochitaj ih,jednom naglas,zatim u sebi,a onda zatvori knjigu i probaj da ponovish.Ako to ne uspe,opet ponovi,pa probaj.I tako dok ne zapamtish.
Ne pokushavaj sa sredstvima kao shto su taurin,kofein itd...ostavljaju trajne posledice na mozgu,jetri i plucima,pogotovo ako se konzumiraju redovno.NE NAPREZI SE VISE NEGO STO TVOJE TELO I UM MOZE! .Kada osetish da te i telesno i psihichki stizhe umor,lezi i spavaj.Nema svrhe produzhavati uchenje raznim napicima.Uchi u vremenskim intervalima.Pola sata uchenje,5 minuta odmaranje...Ako ti pomazhe pusti veoma tiho neku muziku koja ne odvlachi pazhnju,neki ambijental itd...Ako ti to odvlachi koncentraciju onda probaj da uchish u shto monotonijoj sobi...kako ti pazhnju ne bi odvlachilo sve i svashta...Probaj da bude shto vetja tishina.Ne sme ti biti ni vruce ni hladno.Neka bude taman kako treba.Takodje,jedenje/pijenje/telefoniranje/gledanje tv-a i uchenje su totalno beskorisni.Kada se uchi radi se samo to,chim krenesh da radish josh neshto pazhnja ti se odvlachi na to i uchenje je gotovo.Kada uchish nemoj bubati,vec pokusavaj da povezujes logicke celine,i izvodi zakljuchke,dakle smisleno uchi,a ne napamet.Iz svega shto kazhesh na ispitu probaj da izvuchesh josh neki zakljuchak,profani to vole.Nikada ne pocinji sledecu etapu ucenja(nakon odmora od 5-10 minuta),bez ponavljanja prethodno nauchenog gradiva.Kako vishe gradiva uchish tako ponavljaj vishe,dakle pre pochetka sledece etape ponovi SVE tog dana naucheno.Takodje,kada definitivno zavrshish sa uchenjem za taj dan ponovi sve shto si nauchila tog dana.
Toliko saveta od mene,ja evo 3 godina ekonomskog fakulteta,za sada prolazim uglavnom sa 9tkama,10tkama...
Polako,nemoj se nervirati :D
 
jblue:
AJDE DOBRO SVI TI VITAMINI, ALI OVO KLJUKANJE RED OVIM ILI ONIM-NIKAKO NE ZVUCI ZDRAVO, U NAJMANJU RUKU...HVALA TI, ALI ZVUCIS KAO PROMOTER ILITI ZASTUPNIK ZA ENERGETSKE NAPITKE:) MOZDA I JESI??

Ne decko nego sam u stanju da 10 dana ucim po 18 sati na dan ako mi zatreba za hvaljujuci tome sto znam sta da nadoknadim svom organizmu. Nije bas zdravo ali kad se mora mora se. Pa onda spavam 1 dan pa onda opet isto.
 
AcaBg82:
Ne decko nego sam u stanju da 10 dana ucim po 18 sati na dan ako mi zatreba za hvaljujuci tome sto znam sta da nadoknadim svom organizmu. Nije bas zdravo ali kad se mora mora se. Pa onda spavam 1 dan pa onda opet isto.

prvo, curica je u pitanju:)

drugo, super za tebe! ne kazem nista sem da ja to ne bih htjela sve i kad bih mogla.
vjerujem da bi mi vec nakon 2 dana otkazala, npr. jetra. :)

plus, sumnjam da bih imala dugorocnu korist od tako polozenih ispita, jer vjerujem da ono sto naucis za 18 sati, izadje iz glave za 8 sekundi-osim ako, naravno, moze biti, imas neki cip u glavi umjesto mozga ili si jednostavno cudo:) kako studiram jezik, ne bi islo nikako...

but thanx anyway.
 
Danas samo probao L-Tyrosine, ima da se kupi u prodavnicama sportskih dodataka, to je da kazemo amino kiselina za mozak. Uzeo sam ga intra nazalno, dakle otvorio kapsulu , prosuo sadrzaj na sto i usmrkao. I mogu reci da deluje fenomenalno i da se mnogo bolje pamti. Inace internazalno uzimanje (kroz nos) je mnogo bolje.

1 kapsula ujutru dnevno. Cena 1500 din za 100 kapsula znaci to je dovoljno otprilike za 3 meseca i 10 dana. Sto i nije preskupo.
 
Ej Aco uopste nisi normalan.

Ma ne trebaju mi sve 10ke,ako cu da zeznem svoj organizam,oslabim imunitet i dobijem staracke bolesti sa 50god.
Vidis da ovde nikog ne zanimaju ti dodaci vec tehnika ucenja i dr.saveti.
 
AcaBg82:
Danas samo probao L-Tyrosine, ima da se kupi u prodavnicama sportskih dodataka, to je da kazemo amino kiselina za mozak. Uzeo sam ga intra nazalno, dakle otvorio kapsulu , prosuo sadrzaj na sto i usmrkao. I mogu reci da deluje fenomenalno i da se mnogo bolje pamti. Inace internazalno uzimanje (kroz nos) je mnogo bolje.

1 kapsula ujutru dnevno. Cena 1500 din za 100 kapsula znaci to je dovoljno otprilike za 3 meseca i 10 dana. Sto i nije preskupo.


Ovoliko gluposti nisam procitao jos od osnovne skole,i molim te ne prosipaj medicinske izraze za koje nemas objasnjenje,ovo je totalno medicinski neopravdan sistem i slobodno mogu reci totalna glupost!!!!!!!!

Ne kazem da to ovo moze pomoci,posto za tvoje pitanje niko nema najjasniji odgovor i resenje iz prostog razloga jer sve zavisi od tebe,naime:

STARO:

Pred Vama je stručna knjiga. Šta učiniti? Naravno, pročitati je. Ako njen sadržaj trebate pomno proučiti, npr za ispit, isto ćete još jednom ponoviti.

NOVO:

Istraživanja su pokazala da su za smislenu obradu teksta potrebne druge metode. Samo čitanje nije dovoljno. Predstavljamo Vam jedan od mogućih načina racionalnog proučavanja materije:

Č = Čitati letimično pre usredotočenog čitanja.

P = Pitati se koji je deo materije bitan.

Č = Čitati svesno koristeći vid i pamćenje.

P = Pamtiti pročitano sopstvenim rečima.

P = Ponavljanje zapamćenog nakon nekoliko sati ili nekoliko dana.

Početniku ovaj postupak može izgledati naporan i dugotrajan. Činjenica je da treba proći neko vreme da se čovek preusmeri i odbaci stare navike čitanja. Ova se metoda uvek ponovno istraživala. Studenti koji su učili po ČPČPP – metodi postizali su mnogo bolji uspeh od studenata koji su učili po svojim navikama.

1. KORAK - Č = Čitati letimično:

Poenta letimičnog čitanja je dobiti najbolji mogući pregled pre prelaska na detalje. Verovatno znate priču o čoveku koji posećuje nepoznati grad i prvo se penje na toranj kako bi ga mogao odozgo pogledati i upoznati. Pri tom prvo zapaža uočljive građevine, kao što su crkve, šire ulice, i dr. Kada siđe na ulicu lako može odrediti gde se sada nalazi. Kako dobiti pregled?
Letimično čitanje materije, daje nam sliku o tome kako je knjiga sastavljena.

Pročitajte predgovor i saznajte zašto je knjiga napisana, šta želi reći.

Na kraju svakog poglavlja često je dat sažetak. Taj sažetak je mudro pročitati na početku.

Ako vas ovo ne zadovoljava, “preletite” materiju. Čitajte naslove i negde neku rečenicu. Ako su prisutne tablice i slike dobro ih pogledajte. U većini slučajeva one su brze i sažete informacije.

2. KORAK – P = Pitati se:

Dobra su tzv. policijska pitanja: Ko?, Kako?, Gde?, Zašto? , Kada?. Šta se dobija ovim korakom:
lakša koncentracija: Većina se ljudi mnogo bolje seća činjenica koje su naučili kako bi odgovorili na neko pitanje, nego ono što su naučili napamet.
lakša motivacija: Postavljanjem pitanja otkrivamo sopstveno neznanje ili slabost, i nestrpljivo očekujemo odgovore autora.
priprema za ispit



3. KORAK – Č = Čitanje:

Imajte na umu da čitanje nije prvi nego treći korak. Onaj ko želi postići bolje rezultate mora se držati sledećih pravila:
koncentracija: Obe noge trebaju biti na podu, tvrda stolica je dobra pomoć za koncentraciju, čitajte što brže možete.

pronaći glavnu misao: To je prvi nivo pri čitanju. Ako ne pronađete glavnu misao, drugi nivoi nemaju bitan značaj.

podvlačenje i označavanje: Preporučujemo korišćenje markera s kojim se tekst jednostavno ističe. Podvlači se:
- ono što treba zapamtiti, odnosno ono što je novo, ali ne ono što već znate
- ono što pri ponavljanju želite uočiti na prvi pogled - nemojte podvlačiti više od onog što je stvarno potrebno

aktivno čitati – biti budan: Samog sebe uvek ponovo podsećati na to da želite razumeti i zapamtiti pročitano

pazite na tablice i ostale prikaze: Često slika prikazuje mnogo više od onoga što se rečima može iskazati.

4. KORAK – P = Pamćenje:
Pamćenje sopstvenim rečima: Kada ste gotovi sa čitanjem podignite pogled s knjige i kažite svojim rečima šta je pisac želeo reći. Ponavljanje sopstvenim rečima poboljšava stepen zapamćenosti. Nemojte učiti napamet!

Pamtiti pisanjem beleški sa strane: Pribeležiti sopstvene primedbe o glavnim mislima uz ivicu stranice. Glasno izgovarajte misli. Više od polovine ukupnog vremena učenja trebalo bi se pozabaviti s 2. KORAKOM (Pitanjem) i 4. KORAKOM (Pamćenjem).

5. KORAK – P = Ponavljanje:

Svaki put kad nešto naučite trebali biste pročitano odmah proveriti. Tako ćete sprečiti da isto zaboravite već istog dana. Daljnja ponavljanja mogu uslediti kasnije. Razmerno dobro sredstvo protiv zaboravljanja je ponavljati gradivo u određenim vremenskim razmacima, 2,8 i 30 dana. Ova podela je bitna. Nema svrhe preteranim štrebanjem u jednom trenutku pokušavati iznuditi uspeh.

Mnogi ljudi su se korištenjem ČPČPP metode osvedočili da je mnogo jednostavnija, nego što su mislili. Pokušajte na temelju toga. Vreme koje će biti potrebno za uvežbavanje ove metode, posle će vam mnogo pridonositi u uštedi vremena, a s tim u vezi i boljim ocenama.

Deo iz knjige Jorga Knoublacha 'Učenje ne mora biti mučenje'



Nadam se da će koristiti...
 

Back
Top