Toma Nikolic se izajasnio oko placanja skolarina za crnogorske studente

_Milanche_:
sutra u EU nece biti razlike da li si student iz Nemacke ili Srbije ili...
Nisam baš siguran da u Nemačko ista prava imaju i nemački i turski student.
Zašto bi srpskom bilo bolje ili jednako sa švapskim?
Da li bi ti nekada uzeo nekog klošarčića ispred svoje zgrade i hranio ga zajedno sa svojim detetom?
Ne bi, kao što nikada ni nećeš.
Dakle, šta će, onda švabi srbin?
 
oby wan kenoby:
Nisam baš siguran da u Nemačko ista prava imaju i nemački i turski student.
Zašto bi srpskom bilo bolje ili jednako sa švapskim?
Da li bi ti nekada uzeo nekog klošarčića ispred svoje zgrade i hranio ga zajedno sa svojim detetom?
Ne bi, kao što nikada ni nećeš.
Dakle, šta će, onda švabi srbin?

pricam ti za EU...Turska nije u EU Turcnin koji zivi u nemackoj i ima tamo boraviste ili drzavljanstvo (jer trajno boraviste tamo obezbedjuje ista prava skoro kao i drzavljanstvo) ima ista prava kao i Nemac a ista takva prava ima i u austriji italiji spaniji....
to nema veze sa tvojim poredjenjem sa detetom
 
no_problem:
Зашто, мени се свиђа. И мојим дамама са форума се свиђа. Шта мене брига што се вама не свиђа. Лепо је подр+ао Тому Николића и то јавно

Podrzacu Tomu ili bilo koga kad kaze bilo sta sto je pametno.
Ali je problem u tome sto 95% koje Toma prica su daleko od pameti.
 
Svi gradjani Srbije moraju imati jednak pristup univerzitetima nezavisno kojoj manjini ili vecini pripadaju, to je osnova ljudskih prava. Medjutim kada je rec o gradjanima drugih drzava onda oni nemogu nikako imati prednost pri konzumiranju drustvenih beneficija u koje spada i obrazovanje. Crna Gora bi onda morala placati Srbiji skolovanje svakog svog studenta na univerzitetima u Srbiji.
Po novinama se pise kako ce oni pristup zdravstvenoj zastiti i obrazovanju usloviti nasim izlaskom na more. Srbiji treba izlaz na more onoliko koliko joj treba i kamena iz Crne Gore. Takodje moramo shvatiti da je ishod referenduma fenomenalan za Srbiju koja je napokon povratila suverenitet i najzad se resila parazita.
Hvala Crnoj Gori, neka joj je sretan put, a Srbi braco, pamet u glavu nemojmo dozvoliti da nam saka jada odredjuje sudbine nego iskoristimo nase pravo i dovedimo na vlast ljude koji ce uspeti da nas uvedu u Evropu i svet i koji ce svojim postupcima naterati ostale balkanske drzave da se uporedjuju sa nama. Toliko imamo potencijala da je sramota i uzas gledati kako se taj isti potencijal zaobilazi ili iskoristava u individualne svrhe.
 
Lecenje je i do sada regulisano tako sto je fond zdravstva Crne Gore uplacivao Srpskom fondu iznos koji je potrosen na lecenje osiguranika tog fonda koji budu upuceni na lecenje u Srbiju...slicno je bilo i sa osiguranicima iz Srpskog fonda koji npr budu upuceni u banju Igalo...tu nece biti vecih primena sigurno...oko skolovanja tu ce vec biti razmatranja ali ja licno mislim da ce tomina varijanta da bude prihvacena.
 
ma nece bas zbog te upucenosti prema crnoj gori i sto sto smo isti narod...pa znas da i bosanci ne placaju kao stranci...napravice neki dogovor da se priznaju ista prava...ma drugo je u tim zemljama koje si ti navela...ustvari ja sam bio godinu dana u americi pa znam bar kako je tamo...ali mislim d aje isto i za EU.....tamo ti je ista skolarina bio stranac ili ne....nemas budzet nego imas stipencije tj drzava ne finansira fakultete nego studente...pa ko dobije stipendju ima sve dzabe a ko ne placa...mozes da je dobijes i ako si srbin i ako si amerikanac...
 
Milanče, (moram d ati priznam :) ), nisi realan po ovom pitanju!
Odcepljenje države tj. OSAMOSTALJENJE nije zezanje i nema polu-osamostaljenja, ili jeste ili nije! Ne završava se uzbuđenje oko takvog događaja vatrometom i pričama o tome- tek kreću promene. Sve što pripada drugoj državi je za ovu strano, tako su i studenti iz te države strani! To što Toma pominje (a ti podržavaš :) ) je, naravno, ona najopasnija varijanta- oni su isto Srbi pa ćemo ih tretirati kao Srbe! A oni se za to vreme odcepljuju jer smatraju da su Crnogorci! Ali, za razliku od njih, u Hrvatskoj i BiH žive SRBI koji su ovde stranci i moram da te ispravim po tom pitanju da studenti iz BiH ne plaćaju školarinu- i te kako plaćaju! moj nećak je odustao od beograda pre dve godine i otišao u Banja luku baš zbog toga! Moja koleginica s klase, Srpkinja iz Hr je uredno 4 godine keširala ('ladno!) 6000 maraka godišnje kao stranac (i preživela samo zato što je prve dve godine menjala marke po uličnom kursu od 30 dok je fakultet računao 6 ). Taj Toma Nikolić nije do sada reagovao na to!
Diplome iz Hr ovde moraju da se nostrifikuju i obrnuto 8zamisli prevod sa srpskog na hrvatski) ali bez toga ne vrede!
Znam da sve to zvuči nerealno i neshvatljivo sada ali tako ljudi svojevremeno nisu mogli da veruju da će na letovanje u rovinj morati u inostrantsvo, ali tako je bilo i niko ih nije preko granice pustio bez pasoša! Nismo ni mi u EU ušli zato što je ušla Slovenija koja je nekada bila s nama. To su odvojene države!!!
U pasošu ne piše ko je kako orijentisan niti i jedan zakon može da se gradu u skladu s tim! uostalom, neka Crna gora sutra (pu, pu) zarati- neće niko tebe mobilisati niti ćeš imati posledice jer tamo ima "prosrpski" orijentisanih ljudi!
Ono što apsolutno podupirem (ali, ne verujem da će i jedna Vlada biti toliko baksuzna da i sama to ne uredi) je tretiranje već upisanih crnogorskih studenata kao domaćih dok ne završe!
 
Mae ne pricam ja o nacionalnosti nego o drzavljanstvu...Studenti iz BiH mogu se upisati na budzet koliko znam i dobiti dom a sigurno ne placaju skolarinu kao strnaci jer postoji sporazum za BiH o tome...Iz hrvatske ne mogu nema sporazuma Hrvatskom.Tako ce se isto uraditi sa Crnom Gorom naravno ja tako mislim da ce biti...mozda i nece....nego kazem da mi tako izgleda....a i Tomi :-)
 

Back
Top