ДЕТАЉ ОКО РЕФЕРЕНДУМА У ЦГ...

Sunchaser

Aktivan član
Poruka
1.336
Поздрав свима!

Колико сам успео да видим читајући коментаре на овом форуму, дежурна екипа југендоваца је свему дала свој особени тон, уобичајено ингениозним освртима. За озбиљније учеснике; колико вам изгледа симптоматично чињеница да је ВЕЋИНСКИ део ВЕЋИНСКОГ народа у Црној Гори листом гласао за заједницу са Србијом? Наравно, не оспоравам правило "један човек - један глас", дакле, ствар јесте ЛЕГАЛНА (у тих двадесетак промила) али, може ли имати легитимитет "држава" против које се определио црногорски хартленд (север, пола Подгорице, пола Приморја) а акламацијом је изабрали улцињски Шиптари и сличне слободарске групације? Немам обичај да цитирам сам себе, али ево како мени изгледа цела ствар;

http://www.pogledi.co.yu/diskusije/viewtopic.php?t=4304

Ето, па ме занимају уважена мишљења часних старина овог форума. Чујемо се кроз пар дана. Поздрав!
 
Jaz je postojao i pre, ali je sada jasno definisan. Kako ce funkcionisati zemlja koja je jasno podeljena na dva dela nije mi jasno. Mi u Bosni imamo Medjunarodnu zajednicu koja vuce sve konce, a ko ce ih vuci u Crnoj Gori i u ciju korist, ostaje da se vidi. Neka im Bog da pamet u glavu da sve prodje bez sukoba bilo kakve vrste.
Mada se meni povraca od mnogih komentara i na ovom forumu.
Sto bi nas narod rekao: "Ne znam, nisam pametan."
 
_Milanche_:
moze imati legitimitet jer nisu takodje se za tu drzavu opredelilo i vise od pola vecinskog naroda.


Морам на кратко, после стварно немам кад. НИЈЕ већина припадника већинског народа гласала за сепаратистичку опцију, то се из авиона види. Сад, ти или спамујеш (као некад ;-) ) или ниси информисан. Пази, изласност је била највећа што може бити у целој ЦГ, дакле, сви су изашли (све етничке групе). Рачунај да су СВИ Хрвати и Шиптари гласали за НДЦГ, то су хиљаде и хиљаде гласова, већина муслимана (не сви, али ипак већина - претпостављам), дакле, такође хиљаде гласова, и СВИ дукљани (Цетиње им је центар и симбол). Простом рачуницом (која говори о промилима у корист сепаратиста) долазимо до закључка да се већина Црногораца (мислим, Срба у ЦГ, који су тамо ипак већина) изјаснила дебело у корист заједничке државе.

Дете Сунца је у праву око овога: ситуација је гадна, како год се окрене. Мислим, било би ровито и да је овако танак резултат у нашу корист. Бојим се само да ће црногорски Срби (чија је компактност тренутно израженија него икад у последњих сто година) сад кад је овај криминални олош добио државу, остати као ловина на одстрел усташама и Шиптарима у ЦГ. Од званичног Београда ионако немају ничему добром да се надају (јер и овде столују локалне верзије Мила, Кривокапића и Диноше). А колико чујем, малоумници по Београду се већ радују и додају "само још Војводина". Алки то је друга прича (више за подфорум "Психијатрија", ако овде има таквог).
 
_Milanche_:
Cekaj jel ti sad mislis samo na one koji se izjasnjavaju kao srbi ili na srbe i crnogorce zajedno cim one sa cetinja kao nesto odvajas?
Ako vecninskim naradom smatras crnogorce+srbe onda jeste vecina.
ako i tu razdvajas onda naravno da ces doci do podatka kakavog zelis kad odvojis ceo crnogorskog naroda kao ne veicnski...

Не, ја ти говорим о бројкама и етничкој структури, а ти тролујеш и тролујеш... Нема ја шта да "одвајам део црногорског народа", кад је и Србину из Шавника и Херцег-Новог, и усташи са Цетиња (баш тако, они ни сами не крију да вуку на ту страну) који парадира у дресу са шаховницом (видео ја синоћ на ТВЦГ) јасно да они НЕ ПРИПАДАЈУ истом народу, колико год им презимена и имена била иста. Жао ми је само оно мало Срба - око 14 процената - који још живе на том Цетињу (који су некако преживели нож Дрљевића и Ђиласа). Дакле, да, кад кажем ВЕЋИНА, мислим на Србе, а и на оне Црногорце чији је (на последњем попису) језик српски, а верски припадају СПЦ. Срба и таквих Црногораца је, према том попису, око 65% од УКУПНОГ становништва ЦГ). Бројке показују да је тај део гласао за заједницу (вероватно је ту и део некадашњих гласача ДПС), а да су "државу" донели гласови Шипаца из Улциња, усташа из Тивта и Цетиња, и сличних. По свим критеријумима, овако танак резултат - са осетљивим и експлозивним етничким набојем и мотивима - само је увод у већи белај; нити црногорски Арбанаси виде Тузи и Улцињ у Ђуканистану за 5-10 година, нити ће усташе престати да меркају Боку (а муслимани из црногорског дела Рашке такође имају своју агенду, која свакако не подразумева живот под црвеним фараоном Ђукановићем, у оквиру његове "државе", с тим што муслимани за сада не гурају гласно тај концепт). Лично, око њих (Шиптара, Хрвата...) и дукљана ако дође до фрке, купићу кокице и сести да гледам (Кисинџерова метода), али ме брине да претходно и једни и други сложно не ударе по МОМ народу. Не би им било први пут, научили су од својих очева, од турских времена до Јасеновца.
 
nemojte vi da berete brigu oko crne gore. za razliku od srbije, crna gora je drzava svih njenih GRADJANA. albanci i muslimani su se kroz istoriju pokazali kao lojalni gradjani, sto su juce jos jednom potvrdili. sa druge strane, srbi nisu, kad god su imali priliku, propustili da crnu goru ponize i zabodu joj noz u ledja. crnogorski srbi od danas ostaju bez svojih glavesina, koji odlaze u politicku penziju i zaborav. a sa njima se sahranjuje nazadna, cetnicka, koljacka, umobolna, mladicevska ideologija. zato zalim sto se nece ostvariti maliciozna prizeljkivanja nekih od vas o nemirima u crnoj gori. crna gora je danas mirna i spokojna. nezavisna!
 
Bijeli Ocnjak:
nemojte vi da berete brigu oko crne gore. za razliku od srbije, crna gora je drzava svih njenih GRADJANA. albanci i muslimani su se kroz istoriju pokazali kao lojalni gradjani, sto su juce jos jednom potvrdili. sa druge strane, srbi nisu, kad god su imali priliku, propustili da crnu goru ponize i zabodu joj noz u ledja. crnogorski srbi od danas ostaju bez svojih glavesina, koji odlaze u politicku penziju i zaborav. a sa njima se sahranjuje nazadna, cetnicka, koljacka, umobolna, mladicevska ideologija. zato zalim sto se nece ostvariti maliciozna prizeljkivanja nekih od vas o nemirima u crnoj gori. crna gora je danas mirna i spokojna. nezavisna!

duvaj ga bre majmuncicu siptarski
 
Већина грађана са правом гласа се одлучила за независну Црну Гору и то је то. Каква су сада то наклапања да су за независну ЦГ гласали Шиптари, Муслимани, Хрвати. Наравно да јесу, али није независну ЦГ и кампању за ту опцију водио неки Шиптар, Хрват или Муслиман, него Мило Ђукановић и још многи други Црногорци. И шта сада ми ту имамо да филозофирамо. Чак је и много Црногораца који су из Србије ишли на гласање било за независну ЦГ (Било је на ТВ). Осим тога, причало се колико Црногораца живи у Србији у стилу има их више него у ЦГ. Па ако је тако, онда је чињеница да их није ни 50% отишло да гласа...
И на крају крајева, свако ко је гледао славље и пуцњаву у Подгорици, Цетињу и другим градовима могао је да стекне утисак да смо их у заједници држали силом и да су се сада ослободили "вековног ропства". Па ако су они мислили да је тако, нека им буде и срећан им пут.
 
Bijeli Ocnjak:
nazadna, cetnicka, koljacka, umobolna, mladicevska ideologija.!

Да, црногорски четници су се стварно истакли прављењем пасјих гробаља, убијањем студенткиња енглеског језика (Цетиње, после "ослобођења" 1944) и споровођењем ратних заробљеника усташама на клање у Јасеновац. Не знам да ли си из Хрватске или си неки локални Кривокапићев или либералски малоумник, али вам коментари исто смрде.




Као и ономад, пре 65 година, 12 травња, јел' тако :wink: ? Заиграло ти око срца, признај. Али, избиј то из главе - што рече покојни Данило, колико ја знам Баја Станишића, он гласање неће пропустити. Само нека наши издрже овај усташлук и Шиптарију, доћи ће слобода брже него што изгледа. Мислим, кад усташе и бољшевици заједно нешто скувају, то је толики умоболни злочин против свега што је људско и нормално, да просто не може да живи па све да хоће. Дакле, белозуби, пискарај даље шта хоћеш, с тобом сам причу завршио. Поздрав свима!
 
DraGo70:
Каква су сада то наклапања да су за независну ЦГ гласали Шиптари, Муслимани, Хрвати.

Нису никаква "наклапања" него факти, које ваљда имам право да споменем (уколико у међувремену ниси откупио овај форум и постао доживотни Ел Президенте). Ако јеси, ОК, избриши моје "наклапање", а ако ниси, мало поведи рачуна о обраћању (јер ја тебе не знам, нисмо никад причали, и не видим зашто бих толерисао тај тон).
 
DraGo70:
Осим тога, причало се колико Црногораца живи у Србији у стилу има их више него у ЦГ. Па ако је тако, онда је чињеница да их није ни 50% отишло да гласа...

:evil: :evil: :evil: :evil: Dakle ti ni o cemu nemas pojma.
To su Crnogorci koji imaju crnogorsko DRZAVLJANSTVO ali ne i BIRACKO pravo - njih ima preko 200.000.
 
bez nervoze, molim. ja samo kazem da je takvo nazadno srpstvo sinoc umrlo u crnoj gori. nema tog majcinog sina koji ce da se buka time da je digao glas protiv svoje drzave. pokrice se usima i ako imaju imalo savjesti treba da ih bude sramota. a one koji imaju rezervnu drzavu srbija ce obijerucke prihvatiti. kao sto imamo prilike da procitamo na forumu, jel? eeeeee, ti ljudi su zrtve manipulacije beogradskih vlastodrzaca i snp-ovskih ljigavaca koji su htjeli jos malo da produze svoj zivot na politickoj sceni.
 
Sunchaser:
Нису никаква "наклапања" него факти, које ваљда имам право да споменем (уколико у међувремену ниси откупио овај форум и постао доживотни Ел Президенте). Ако јеси, ОК, избриши моје "наклапање", а ако ниси, мало поведи рачуна о обраћању (јер ја тебе не знам, нисмо никад причали, и не видим зашто бих толерисао тај тон).

А ти факти по теби значе да остали ГРАЂАНИ који нису Срби, у Црној Гори мање вреде и да не требају да буду равноправни, већ да се њихов глас рачуна као рецимо 1/2 гласа Црногорца који се изјашњава као Србин. Браво мајсторе.
Нисам откупио права.
А што се обраћања тиче, ако ме већ не знаш и нисам с тобом чувао овце, онда си ми се требао обратити са Ви, ако мислиш бити културан, за разлику од мене...
 
untouchable:
:evil: :evil: :evil: :evil: Dakle ti ni o cemu nemas pojma.
To su Crnogorci koji imaju crnogorsko DRZAVLJANSTVO ali ne i BIRACKO pravo - njih ima preko 200.000.

Имају црногорско ДРЖАВЉАНСТВО али не и БИРАЧКО право. Па како могу имати бирачко право, ако су пријављени у Србији. Како би то они могли да гласају и у Србији и у Црној Гори? Јел имаш ти право да гласаш у ЦГ.
И ко онда ни о чему нема појма???
П.С. А за кога су онда ишли они силни аутобуси и возови са бесплатном картом до границе са ЦГ???
 
DraGo70:
Имају црногорско ДРЖАВЉАНСТВО али не и БИРАЧКО право. Па како могу имати бирачко право, ако су пријављени у Србији. Како би то они могли да гласају и у Србији и у Црној Гори? Јел имаш ти право да гласаш у ЦГ?

A sta ako ne zele da glasaju u Srbiji vec samo u Crnoj Gori?? Ja imam samo srpsko drzavljanstvo, i zivim ovde pa ni po jednom osnovu ne bih imao pravo glasa, ne razumem pitanje?

DraGo70:
П.С. А за кога су онда ишли они силни аутобуси и возови са бесплатном картом до границе са ЦГ???

U onim "silnim" autobusima su bili samo studenti i drugi cg drzavljani koji su u Srbiji privremeno. Svima drugima, koji ovde imaju stalno boraviste, zabranjeno je da glasaju na referendumu, iako imaju crnogorsko drzavljanstvo.
 
Па и то је један од разлога зашто је Коштуница доставио ЕУ списак од 200-ак хиљада таквих људи, а ЕУ пошто није могла да се договори око тога подигла цензус на 55%.
Сем тога ти људи који имају црногорско држављанство, а већ годинама живе у Србији и нису били претерано расположени за референдум јер да јесу, могли су се у ових годину-две дана одјавити, пријавити у ЦГ и стећи право гласа. Зар не?
 
DraGo70:
Сем тога ти људи који имају црногорско држављанство, а већ годинама живе у Србији и нису били претерано расположени за референдум јер да јесу, могли су се у ових годину-две дана одјавити, пријавити у ЦГ и стећи право гласа. Зар не?

Ne, zato sto su pravo imali oni koji su prijavljeni vise od dvije godine...mada ni to nije ispostovano...jer si trebao imati i drzavljanstvo i biti prijavljen vise od dvije godine...;-)
 
ja iskreno ne vidim sta je Srbija izgubila.Sad vise necemo morati da izdrzavamo njihovu drzavu i gotovo.Ko bude hteo da ide na more ici ce kao i do sad.Ako je to htela Crna Gora, neka im je srecan put.Svako ima pravo da bira sta ce i kako ce.Zao mi je samo studenata koji ce najverovatnije moraju da placaju skolarinu kao stranci, ali sta da im radim.
I ovo je mozda i dobro za CG, ona se oslobodila nekih stvari koje su sad pale na teret samo Srbiji.Jedino sto ja ne mogu da verujem,jeste da su dozvolili da ih vodi Milo Djukanovic...Ej, Milo!!!

I jos jedna stvar, kad smo kod etnicke strukture i toga ko je glasao, ima mnogo neslaganja u brojkama.Pocevsi od izlaznosti, pa preko rezultata.Nesto tu mnogo smrdi.Jer naravno sva ta neslaganj idu u korist separatistima.

No, sad je vec gotovo, tu smo gde smo, sta su hteli to su dobili, sad neka im je sa srecom.
Svako ima pravo na gresku.
 
Нема ја шта да "одвајам део црногорског народа", кад је и Србину из Шавника и Херцег-Новог, и усташи са Цетиња (баш тако, они ни сами не крију да вуку на ту страну) који парадира у дресу са шаховницом

Ovo je pokazatelj opasnog fasizma.
Svako ko nosi dres Hrvatske je Ustasa?!
Ovo je slika bolesti nacionalizma i kuda ona vodi.

Ovakve korisnike bi trebalo banovati istog momenta.
 

Back
Top