KX-KX

DukeofSerbia:
За римокатоличку Европу је Стефан Душан био Rex Rascia. Само је могао бити један император, а он је био на челу "Свете Римске" Империје.
Zar Dusan nije dobio carsku krunu iz Rima?
 
DukeofSerbia:
За римокатоличку Европу је Стефан Душан био Rex Rascia. Само је могао бити један император, а он је био на челу "Свете Римске" Империје.

Тај један имератор се налазио у Цариграду, а не у Светој римској империји, која је била узурпатор царског назива.
 
fortes:
Zar Dusan nije dobio carsku krunu iz Rima?

Не, крунисао га је први спрпски патријарх Јоаникије. За ту потребу је и установљена српска патријаршија...
 
DukeofSerbia:
Ово сам већ остављао: http://www.deremilitari.org/resources/articles/emmert.htm

Та бајка о 500 000 српских војника је измишљена од стране Мехмета Нешрије и то 100 после битке и подпада у ранг научне фантастике, јер цела Европа тога времена не би могла толико да сакупи војника.

Прича о Обилићу је измишљотина од стране османских историчара да би оправдали погибију свог султана.

Није истина да је Вуковић одмах отишао.

Како је умро Вук Бранковић - не зна се..

Колико је било војника ни то се не може поуздано утврдити.


П.С.
У вероватно највећој бици средњег века (Las Navas de Tolosa, 1212.) није било преко 150 000 војника хришћана и, наводно до чак 600 000 муслимана Алмохада.

Ne vidim poentu izmisljanja Obilica da bi se opravdala sultanova smrt. Turci imaju jednu drugu pricu naime oni pricaju kako je i Murata ubio Bajazit kako bi se dokopao vlasti. Osim svega Misos Kobilic je istorijska licnost za njegovo ucesce i delo u boju na Kosovu postoji istorijska podloga.
 
Za Vlatka Vukovica nisam ni rekao da je odmah otisao vec da nije svom snagom usao u bitku (bilo je nekih carki) i da se povukao pre neko sto se bitka zavrsila
Zanima me tvoje misljenje o ucescu, ucinku i povlacenju Vlatka sa bojnog polja.

Opste je poznata stvar da je Vuk Brankovic zarobljen i odveden u trski zatvor i posle toga nema vise pomena o njemu. Istina detalji kako je skoncao su nepoznati.

Naucnici danas smatraju, imajuci u vidu uticajne faktore, da u Kosovskom boju nije moglo biti vise od 30 000 turskih vojnika i 15-20 000 srpskih.
 
KLazar:
...Vlatko Vukovic nije posteno ni zapoceo bitku i napustio je bojno polje pre vremena videci pocetak bitke procino je da ce srpska vojska sama odraditi posao.
...

Ово ми не звучи логично. У таквој ситуацији, где српска два крила побеђују Турке, сваки паметан војсковођа би покренуо своје снаге и напао Турке, те тако осигурао победу и нанео још веће губитке непријатељу. Не видим зашто би у сред битке трагао за рунолистом и уживао у свежем ваздуху, када његови побеђују... Ваљда треба да улети и докусури непријатеља :confused:
 
KLazar:
Ne vidim poentu izmisljanja Obilica da bi se opravdala sultanova smrt. Turci imaju jednu drugu pricu naime oni pricaju kako je i Murata ubio Bajazit kako bi se dokopao vlasti.

Ime Milos Kobilovic, kao ubica Murata se prvi put javlja u izvorima upravo kod Turaka, tacnije kod Nesrije.
 
vazon:
Ово ми не звучи логично. У таквој ситуацији, где српска два крила побеђују Турке, сваки паметан војсковођа би покренуо своје снаге и напао Турке, те тако осигурао победу и нанео још веће губитке непријатељу. Не видим зашто би у сред битке трагао за рунолистом и уживао у свежем ваздуху, када његови побеђују... Ваљда треба да улети и докусури непријатеља :confused:

Ni meni nikako ne zvuci logicno, pogotovo da je to bila logika nekog kao sto je Vlatko Vukovic.
 
AKHENATON:
Ime Milos Kobilovic, kao ubica Murata se prvi put javlja u izvorima upravo kod Turaka, tacnije kod Nesrije.

Ja sam citao da nam ime junaka koji je na Kosovu ubio Murata prva donosi neka bugarska hronika. Ne mogu da se zakunem da je to tacno ali verujem.
 
vazon:
Ово ми не звучи логично. У таквој ситуацији, где српска два крила побеђују Турке, сваки паметан војсковођа би покренуо своје снаге и напао Турке, те тако осигурао победу и нанео још веће губитке непријатељу. Не видим зашто би у сред битке трагао за рунолистом и уживао у свежем ваздуху, када његови побеђују... Ваљда треба да улети и докусури непријатеља :confused:

Upravo se radi o tome da ne pobedjuju srpska dva krila vec da je krilo Vuka Brankovica razbilo Jakubove trupe, a krilo Vlatka Vukovica ne prati situaciju na bojnom polju i kao da izbegava direktan sukob (ne znam iz kog razloga), i povlaci se iz bitke pre nego sto je trebalo (isto ne znam koji je razlog). Ovo sam saznao citajuci neku literaturu vezanu za Kosovski boj.
Za ovu temu ima veoma malu izvora i vecina izaziva simnju ja se naravno ne bavim naucnim radom vec koristim literaturu napisanu psle mukotrpnog proucavanja izvora. U svakom slicaju ne mora da znaci da je ovo 100% tacno ali sam ja prihvatio.
 
KLazar:
...U svakom slicaju ne mora da znaci da je ovo 100% tacno ali sam ja prihvatio.

Тешко да ћемо икада сазнати 100% чињеница у вези Косовске битке. Био бих презадовољан и са 70%.
 
vazon:
Тешко да ћемо икада сазнати 100% чињеница у вези Косовске битке. Био бих презадовољан и са 70%.

Ne bih da se ponavljam, ali ima nešto o tome na temi o "Kraljević Marku". Pa, ako te ne mrzi, ti pročitaj. Pozz
 
KLazar:
Upravo se radi o tome da ne pobedjuju srpska dva krila vec da je krilo Vuka Brankovica razbilo Jakubove trupe, a krilo Vlatka Vukovica ne prati situaciju na bojnom polju i kao da izbegava direktan sukob (ne znam iz kog razloga), i povlaci se iz bitke pre nego sto je trebalo (isto ne znam koji je razlog). Ovo sam saznao citajuci neku literaturu vezanu za Kosovski boj.
Za ovu temu ima veoma malu izvora i vecina izaziva simnju ja se naravno ne bavim naucnim radom vec koristim literaturu napisanu psle mukotrpnog proucavanja izvora. U svakom slicaju ne mora da znaci da je ovo 100% tacno ali sam ja prihvatio.

Koliko sam ja čitala o tome, Vlatko Vuković videvši da Srbi pobedjuju odlazi sa bojnoj polja kralju Tvrtku da javi da Srbi pobedjuju ! Navodno, tako Vatikan saznaje za srpsku pobedu i javlja ostatku Evrope. Notr Dam zvoni za objavu hrišćanske pobede.
 
AKHENATON:
Ime Milos Kobilovic, kao ubica Murata se prvi put javlja u izvorima upravo kod Turaka, tacnije kod Nesrije.

Beše, Mula - Mula Nešrija?

Po Kosovoskom boju, Turska ( znam Vojvodo, Otomani ) i Milica sklapaju nešto nalik nekom "paktu". Mislim da je to jako bitno za razumevanje daljih dogadjaja.
Lazar nije bio nikakav vojskovodja, taktičar. To je pokazao i na Pločniku.
Bez obzira koliko su kod Osmana bilo skoro uobičajena ta ubistva, trebalo je ipak opravdati smrti sultana i princa Izmišljen je lik Miloša Obililića. S druge strane, trebalo je podići "moral" uništenom srpskom narodu. U fazonu,nisu svi baš tako pukli, eto postojao je i takav srpski junak kao što je Miloš Obilić. Čini mi se da je ime Miloša Obilića ustvari ono što bih ja nazvala "zajedničkom vlastitom imenicom" za sve srpske izginule borce u tom Boju. Svaki srpski junak bio je tog dana Miloš Obilić.Jednostavno, da bi se pridigao poljuljani moral. Miloš Obilić je bio, bože me oprosti, obostrana korist, i srpska i turska.
 
KLazar:
Ne vidim poentu izmisljanja Obilica da bi se opravdala sultanova smrt. Turci imaju jednu drugu pricu naime oni pricaju kako je i Murata ubio Bajazit kako bi se dokopao vlasti.

Tada se pričalo tako da bi se opravdala smrt sultana i princa.
Tek kasnije, Turci otvoreno govore da je Bajazit ubio oca i brata da bi preokrenuo ishod Bitke u svoju korist. Pošto je uspeo u tome, nije problem priznati mu grehove, ni oprostiti, radi uspeha Carstva.
 
C-E-Z-A-R:
Vuk Brankovic, koji je svoj deo vojske povukao sa borbenog polja

Onda kada je vec bilo sasvim izvesno da je bitka izgubljena. Katastrofalne greske su ucinjene jos pre samog pocetka bitke. Samo lud covek ili nikakav vojskovodja ulazi u bitku sa daleko mocnijim neprijateljem na ravnom. Izvesno je bilo da svi idu pravo u smrt.
 
Umesto da smo mi odredili mesto bitke, mi smo njima otisli na noge. A da smo se povukli malo i sacekali ih u nekoj da prostite vukojebini gde, mada je tad sve bilo vukojebina :), mozda bi drugacije prosli
 
Markelja:
Umesto da smo mi odredili mesto bitke, mi smo njima otisli na noge. A da smo se povukli malo i sacekali ih u nekoj da prostite vukojebini gde, mada je tad sve bilo vukojebina :), mozda bi drugacije prosli

Sigurno bi bolje prosli. Em vukojebina, em poznajes teren.
 
AKHENATON:
Onda kada je vec bilo sasvim izvesno da je bitka izgubljena. Katastrofalne greske su ucinjene jos pre samog pocetka bitke. Samo lud covek ili nikakav vojskovodja ulazi u bitku sa daleko mocnijim neprijateljem na ravnom. Izvesno je bilo da svi idu pravo u smrt.

Што баш и није тачно. То да ли се он повукао и ко је добио или изгубио се не зна. Али да су Отомани имали страшне губитке то је чињеница.
 
AKHENATON:
Sigurno bi bolje prosli. Em vukojebina, em poznajes teren.

Само си заборавио једну ствар - витезови се не могу борити по разним буџацима, већ само пешадија. А пошто је српска армија била састављена махом од тешко оклопљених витезова ситуација је јасна. Отомани су имали куд и камо бољу пешадију у виду јањичара.
 

Back
Top