Moderne veze i veze

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
-1- Savremena veza:
---------------------------------
-Mi smo zajedno (može i živimo zajedno)
-redovan seks
-ispomoć kad zatreba
-podrška/tešenje kad je potrebno
-vodim računa o sebi sam/a
-pomažemo jedno drugom u rešavanju problema koji se pojave

-2- Veza :
----------------------------
-Mi smo jedno
-imamo sve zajedničko
-imamo zajedničke probleme

Medijski se stalno forsira taj distancirani pristup vezi, čak i van medijski, "gledaj sebe i čuvaj se" od strane mami, tetki , očeva...
Idealan primer mi je serija "Vil i Grejs". Rećićete to je samo serija. Ali serija koja se "prima" jer ima tu zajedničku crtu sa stavom većine.
U seriji je jasno naglašeno da su iskreni u čuvanju svojih interesa , prenaglašeno čak i licemerni kad je to u pitanju (samo prenaglašeno inače je isto i u životu).

A na čemu da pokažem najbitniju razliku izmedju ova dva pristupa vezi (ima onaj čuveni moj post o tome da li se udati mlada ili kasnije, o razlici pristupa proživi pa se udaj i udaj pa proživi)?


Veza -1- tj. moderna je kao fudbalski tim , svako mora da odigra svoju ulogu i da doprinos timu, ali svako mora individualno da čuva formu i zdravlje. U slučaju neraspoloženja i drugih problema u timu, pomaže se kroz podršku , tešenje , pomoć TUDJEM PROBLEMU.Svako izgradjuje svoju fudbalsku i timsku karijeru.

Veza -2- je kao seoski fudbalski tim...tim amatera. Svako inače igra svoju ulogu, daje doprinos, pomozi slabijem jer je onda zajednica jača. U slučaju nekih problema u timu, utakmica postaje nevažna, jer MI imamo problem. Ne postoji karijera vam tima, postoji život tima i timska istorija....

Sami tražimo od drugih posvećenost, pomoć, vernost (ne samo u seksualnom pogledu) , a stalno gledamo JA i ON (ili Ja i ona) , stalno tražimo ugroženost potencijala i lično stanje.
Odvojenost JA i ON (ostaviću samo jedan odnos, a inače su oba ravnopravna i problematična, i molim da ne smatrate da je ovo izabrano zato što je prevashodno upućeno ženama , već je upućeno podjednako svima) uvodi nesigurnost , ma koliko da smo posvećeni. Nestabilnost. NEpotpuno učestvovanje, svodjenje veze na ispoljenje interesa....

Malo njih će priznati ili mu je teško priznati da mu je veza po modelu -1- , ili će to uraditi neshvatajući koliko time kazuju o sebi .
Posle se žale kako im padnu samo proračunati , kako nemaju sreće u ljubavi , kako nikako da nadju prave, a sami pišu konkurs za "nepodobne"....

I ja sam imao nekoliko veza koje su dugo trajale ali ipak bile po modelu -1- , što je "pametno" danas...
Iako se vremenom predje na mi , stekao sam utisak da pristup -1- se malo ublaži i počne da naliči na -2- ali nikad ne postane -2-.
Ko od starta razdvaja Ja i Ti , taj razdvaja to i kroz 40 godina, samo što se Ja i Ti sada mnogo bolje poznaju .....pa su prevare u interesima manje....

Kakva su vaša iskustva?
 
Sad kad bih rekla da sam model 2, ne bi mi verovao, a ja zalim sto nisam malo vise model 1. Sve mislim bilo bi mi lakse. Mi smo uvek mi, jedna dusa dva tela,...i onda se zapitas jednog trenutka, a gde je tu JA? Izgubilo se. Pa onda se odjednom probudi, i pocne da kopa, trazi sebe, i na kraju odu i ja i mi u tri lepe. :roll:
 
E a jel moze i 1. i 2.? Biti jedno nikako ne znachi gubiti sebe, chak shtavishe, znachi upravo naci svju nedostajucu polovinu. Nema tu onda neke definicije kako ce taj odnos i ta celina da izgleda. Bitno je da funkcionishe...
 
Tuzni_patak:
-
Malo njih će priznati ili mu je teško priznati da mu je veza po modelu -1- , ili će to uraditi neshvatajući koliko time kazuju o sebi .
Posle se žale kako im padnu samo proračunati , kako nemaju sreće u ljubavi , kako nikako da nadju prave, a sami pišu konkurs za "nepodobne"....

Zasto mislis da je tesko priznati... evo ja priznajem da mi vise odgovara veza pod br. 1 ma kako se to tumacilo i ne znam sta o meni govorilo.I ne zalim se..To MI je iluzija kao i ono vecna i bezuslovna ljubav ..postoji samo Ja i On koje od trenutka kada se sretnemo ide paralelno i postaje Mi uz obostrano uvazavanje svega sto smo mi sami.To Mi u trecem licu mnozine je slatko kada se prica na primer da smo Mi isli na Kubu, kupili nov Tv,bili na veceri, igrali karte, posvadjali se i slicno.Uvek jedan deo sebe treba zadrzati samo za sebe..gubiti svoje u vezi je ravno samoubistvu..Uvek cu biti Ja a On ce naravno biti On prvi i jedini ..ucinicu i cinicu sve sto je potrebno i sto zivotne situacije namecu ali cu pri tom ostati svoja ..osim kada budemo imali dete na primer i zajednicki ga kao Mi vaspitali..Bila sam u vezi 2..prilicno dugo i kada sma shvatila da sam se u svemu tome izgubila u tom silnom On i Mi, da od mog Ja nije ostalo skoro nista ili samo mali deo.....izasla sam iz nje. E..sad,svako ima svoje misljenje i stav prema svemu ovome..
 
Nekad sam težila ''zajedništvu'' jer sam odrasla u porodici gde su mama i tata bili jedno. Medjutim, što sam starija... definitivno shvatam da je veza 1 savršenija od veze 2. Zašto? Zato što zadržavaš svoj identitet... svoju ličnost ... i svoje snove - ne poistovećuješ se ni sakim i imaš osećaj sopstvene vrednosti. A, opet, sa druge strane, kad god ti je pomoć / podrška potrebna, ona je tu ....
 
tip jedan je ok, sasvim, podražavam 101%. Čak nisam sigurna da zreli ljudi uopšte mogu drugačijea funckionišu :lol:
Važno je samo da postoji, to nisi pomenuo, jedno veliko MI u srcu, i glavi :) Prvi par ZNA da su u stvari MI, i zato im se može da budu normalni i opušteni. Ja + Ja to niej par, to su slučajni prolaznici. Been there, done that - to je šema a ne veza.
 
Meni nista nije jasno...Moracu jos jednom da procitam ovo......
a227.gif
sad sam ustala
 
Samo da pojasnim nešto...

Kad vam se čini da ste izmedju -1- i -2- onda ste u stvari samo na -1- , jer vremenom , a to sam i naveo , se navika, poznavanje i kompromisi kod veze -1- stegnu u nešto što liči na MI , ali nije MI u smislu veze -2-.

Mogu da izvučem zaključak da veze -2- prave uglavnom oni koji su imali bar jednog člana porodice koji je pravio vezu -2-.
Mogu da izvučem zaključak i da vezu -2- prave osobe koje se i ranije udaju/ožene.

To šta je pametno ili ne , to je star trenutnih okolnosti i stanja u društvu u svetu.

Bez obzira koliko ste zreli ili nezreli , tip pritupa vezi ne zavisi od toga , osim što nezrele osobe ne shvataju koliko njihova težnja ponavljanja nekog zamišljenog ideala nije realna....
Čak i ako je tip -2- , nezrela osoba neće uspeti da dobro izgradi vezu jer je ona prepisala odnose neke druge veze -2- , što je katastrofa...
Ako je nezrela osoba za vezu tip -1- onda je sve ono što poznajete i lako prepoznajete, a to je ja bih ovo , ti bi ono, sad će po mome , sutra možemo drugačije....

Osobu koja teži vezi -2- potpuno ispunjava samo osoba istog tipa -2-. Medjutim vrlo često i lako komuniciraju i sa osobama veze tipa -1- , ali se stalno negde u zapećku prolongira neka žrtva...
Takodje osobe veze tipa -1- mogu vrlo lepo da budu u vezama i sa -1- i sa -2- , znači pripadnost težnji nije isključiva....

Česte su projekcije partnera, tj. idealizacije da je on istog tipa veze kao što ste i vi.

P.S. Dobar primer mi je kadar iz serije "Tim snova" na studio B. Govori o fudbalerima, ali je prepuna psiholoških drama i fazona i caka. Recimo tu jedan igrač ima problem sa kockanjem i naravno šalju ga kod terapeuta za kockare. Medjutim terapeut poziva žene (bez obzira da li su one problem ili supruge problema) i kaže im treba da priznate problem....Na šta supruga fudbalera, kaže , ne znam šta je problem , pomoći ću mu koliko mogu , jer ga volim , ali ja nemam problem sa kockom.
Terapeut medjutim insistira da problem se rešava samo ako oba supružnika shvate problem kao svoj i zajednički izadju iz njega. Znači u ovom slučaju terapija se zasniva na postojanju veze -2-.
U životu često veza -1- se privremeno ojača i iluziono pretvori u -2- u takvim trenucima. Razlozi su moral, obzir, savest, humanost. Ali i dalje je osoba tipa -1- samo što je žrtva i trud u pitanju....
 
Ne znam da li dobro razumem: to sto se kocka i, uopste svi problemi, ali i uspesi jednog od nas su problemi/uspesi i onog drugog jer smo mi celina, postupci celine, tj nas, a ne postupci jedinke su i doveli do problema/uspeha, tipa "iza svakog uspesnog muskarca stoji uspesna zena" - iako ona sama nije postigla uspeh, to nije samo njegov uspeh, to je uspeh celine, projekta "zajednica" ...bice da ja ne razumem. Vise mi odgovara opcija 1 da je svako odgovoran za svoje postupke, uz naravno pomoc druge strane kad zatreba, kao i sreca kad druga strana uspe, ali bez preuzimanja odgovornosti za neuspeh ili preuzimanja zasluga za uspeh druge strane.
 
Što si stariji veze su sve više tipa 1., valjda zato što već imaš donekle formiran samostalan život... i malo ti je teže da se uklapaš. To ne znači da niste "tim". Svaka veza je tim, ako nije tim, onda ne funkcioniše. :D
 
Mislim da i piše da su veze tipa -1- kao tim...pojedinci jure za svojom karijerom , ali prate pass od suigrača. Ako je suigrač previše spor, ili povredjen , izbacuje se iz tima , ide na klupu.
Jedna utakmica na klupi , još je sećanje na njega prisutno.
Dve i već se razmišlja o zameni.
Tri i već je gledalac - navijač.

Veza tipa -2- je moguća samo kad ljudi postave želju za životom iznad želje za uspešnim nadmetanjem, lepotu akcija iznad rezultata, pivo i sokove i druženje posle utakmice značajnijim od svadje zbog neuspešnog poteza suigrača....

Animalno kod veze -1- i poluduhovno kod veze -2-.

Šta je u životu rezultat na terenu, šta lepota akcija, šta jurnjava na terenu , a šta igra, šta piće i druženje posle utakmice posle pobede ili posle svadje i poraza na terenu to procenite sami.

Faca u novinama ili faca u svom životu?
 

Back
Top