Mačkica i Stefan pitaju...

mackica ns

Poznat
Poruka
7.784
Da ne ugušim ''gerijatriju''; kao sa grčevima, a biće mi potrebno i još saveta, bolje da vse lepo ovde stoji:wink: A i Suzy i ostale devojke kad se porode imaće pomoć:smile:

Znači, započeta su pitanja grčeva - šta uraditi, koliko traju - vaša iskustva, naravno. I pitanje kako beba treba ili kako su vaše bebe spavale: na leđima, na stomaku, sa strane?

A ima i mačkicino pitanje:razz:
Meni je non-stop sve mokro od mleka:? Super sam srećna što imam puno mleka, ali nema šanse da budem suva duže od 15 min, samo od sebe curi i curi i curi... Sve sam isflekala:-( Jel' se dešavalo nekome? Sve se bojim, neću nigde smeti da idem dok ga budem dojila, a ne 'samo' 6 nedelja:|
Da, i koliko dugo ste krvarile posle porođaja; meni ne prestaje posle 20 dana:roll: Nije jako, ali je dosadno.

Eto, hvala vam unapred, hvala svima i na gerijatriji koji su nas savetovali; biće još pitanja kako rastemo:smile:
 
Mackice, secam se jedne moje ujne u selu (rodila je 4 prelepe devojcice) , ima zena inace ogromne sise, al u toku dojenja jos narastu, njoj je mleko islo ko ludo, i dokle god traje dojenje ona je morala da nosi presavijenu pelenu u brusu da joj se ne bi kvasila majica... :-o :D
 
Za grceve je dobar caj od kima, imaju i oni hipp za grceve ali on ima secera pa ti ga ne bih preporucila, imas u apotekama male termofore koji se zagreju i stave na bebin stomak, masaza stomaka kruznim pokretima u smeru kazaljke na satu. Moj Stefan je spavao na ledjima do osam meseci (ja ga tako stavljala imala sam trip da ce se ugusiti ako spava na stomaku) a posle je poceo i sam da se okrece na stomak. Krvarenje je normalno do 40 dana kao i otecen stomak zbog jos uvek uvecane materice. Imas u apoteci uloske pamucne za brus koji upijaju mleko i peru se u masini, postoje i papirni ali ova varijanta je isplatljivija. Grcevi uglavnom prestaju oko treceg meseca. Nadam se da sam ti malo pomogla! Pozdrav od mene i mog Stefana za tebe i tvog Stefana! :)
 
Marija D:
Za grceve je dobar caj od kima, imaju i oni hipp za grceve ali on ima secera pa ti ga ne bih preporucila, imas u apotekama male termofore koji se zagreju i stave na bebin stomak, masaza stomaka kruznim pokretima u smeru kazaljke na satu. Moj Stefan je spavao na ledjima do osam meseci (ja ga tako stavljala imala sam trip da ce se ugusiti ako spava na stomaku) a posle je poceo i sam da se okrece na stomak. Krvarenje je normalno do 40 dana kao i otecen stomak zbog jos uvek uvecane materice. Imas u apoteci uloske pamucne za brus koje upijaju mleko i peru se u masini, postoje i papirni ali ova varijanta je isplatljivija. Nadam se da sam ti malo pomogla! Pozdrav od mene i mog Stefana za tebe i tvog Stefana!
Yupiiiii, još jedan dLugar Stefan:-D
Kupila sam te štitnike, i preko njih se sve preliva:cry: Osećam se kao krava:|
Uh, tek sam na pola krvarenja:shock:

Hvala Maro, kiss:-) :wink:
 
E ti trenutci srece sa velikim grudima kratko traju. Ja sam bila sva srecna kad sam konacno imala grudi ko zena a ne ko dete sesti razred, ali cim sam prestala da dojim bebu opet se sve vratilo na staro. Ne mora da znaci da ces krvariti toliko samo ti kazem da je toliko normalno.
 
mackica ns:
Ja inače imam male grudi. Ali sada:shock: Kad ga dojim, sve gledam kako mi je sisa duplo veća od njegove glavice:lol:

@ Zoka - sad se i ovde uvlačiš, 'a?:razz: :lol:

preslo mi u naviku! :D
nemoj molim te, da dodje onaj, danas mi je bas lep dan!

evo ispravljam se - stefan je bombonica, a mackica je ... nevaljalica (nisam smislila nista uvredljivije, drugi put cu se vise potruditi!) :p
 
8c077f169da3ee52e5ade060d90e0f4e.jpg


Evo, Stefan spava sad prvi put od 2 noćas; ide i maca da proba da odrema:wink:
Čekam savete kad se probudimo:smile:
 
Jao sto je meden mackice! :D Hocu i ja sada bebu! :razz: :lol:

Nemam dete i ne mogu da odgovorim na vecinu pitanja ali da napisem za ono za spavanje. Pre su govorili da ne valja da dete spava na stomaku, pa da ne valja na ledjima, pa ponovo na stomaku i sve tako u krug. :roll: Ja sam kada sam bila dete spavala na stomaku i nikada nije bilo problema. Deci koja spavaju na ledjima (tako su nase bake stavljale svoju decu da spavaju) se poledjina glave "izravna". Pogledaj malo "starije" ljude, tvoju mamu, tetku ili komsinicu, vecini je glava ravna nazad, nije zaobljena. To je od spavanja na ledjima kada su bili bebe. :wink:
 
Joj, kakav je, med maleni. :D Sva se raspilavim kad ih vidim takve.:D Fenomenalan je, kako se samo izvalio i sanja. :p :D Moram da kazem da me jako podseca na mog klinca kad je bio bebac. :D
A sto se tice pitanja i problema. Za grceve se nesto ne secam da smo imali problema. Sve u svemu nije bio placljiva beba, ali sam ja za svaki slucaj imala vrecicu sa tresnjinim kosticama. To se zagreje u rerni i stavi na stomacic. Dugo drzi toplotu i pomaze. Onda, cega se jos secam, to su zrnca kima u prokuvanoj vodi ili neki, ebem li ga ne znam na srpskom, fenchel caj. Mada moj sin nije pio ni jedno ni drugo. Do nekog sedmog, osmog meseca bio je samo na mom mleku. Ja sam vec bila zabrinuta, jer su svi govorili da mu treba voda, ali onda me je pedijatar razuverio i rekao da ce sam traziti vodu kad mu mleko ne bude dovoljno. I tako je i bilo. Sto se spavanja tice, mene su jos u bolnici poducili da ga stalno okrecem. Malo na stomaku, glavica s jedne, pa s druge strane (mada se on sam vrteo), pa onda bocno, s jedne, pa s druge strane. Samo ne secam se da je spavao na ledjima. A kad je bio na strani, onda podbocen urolanim peskirom ili posebnim drzacem za to.
A grudi i mleko?! :lol: Eh, sto nisam opet trudna ili porodilja?! Grudi nikad vece i lepse. Gledam sad te bruseve za dojenje i ne mogu da se nacudim. Sta sam ja tu stavljala?! :lol:
Mleka sam isto imala puno, da sam ponekad morala i extra da se izmuzam. Ups, kako ovo zvuci.:shock: :lol: A za curenje, koristila sam uloske za dojenje. One za jednokratnu upotrebu i to svih godinu i po dana, koliko sam dojila. A za krvarenje se nesto ne secam. Mozda oko mesec dana. Samo znam da sam vrlo brzo dobila menstruaciju nakon porodjaja, i pored dojenja. Bas sam se prepala. Mada je cika ginekolog rekao da je i to normalno, desava se. I jos nesto da preporucim, u slucaju da ne znas. Biblija za mlade mame, to mi je bila jedina literatura u prvih godinu dana - "Sta da ocekujete u prvoj godinu" - Kreativnog centra. To mi je bio spas. I naravno slusaj sebe i svoju intuiciju. Neces pogresiti.;)
Cmok za tebe i Stefana. :D
 
Hvala vam ljudi, hvalahvalahvala:smile: :smile: :smile:
Evo spava na stromačiću k'o pravi:smile: 8-) Ma, već sam rekla - ja sam odrasla tako i ništa mi ne fali:wink: , najgore što se dogodi je da kad bljucne, posle leži u tome, ali tako je slično i ako je postrance... O leđima ni ne razmišljam, niti on voli da bude na leđima. Kao kornjačica je:razz:

Još nešto da vas pitam... Jesu vam bile bebe lenje:? On sisne pet puta i zaspi... I ne mogu da ga probudim:roll: Imam utisak uvek da nije dovoljno jeo, ili se probudi tek gad ga nosam da podrigne, pa prođe i po pola sata; jel' da mu onda dam ponovo???

Ljubim vas, mnogo mi pomažete:smile: :wink:
 
Nista strasno! On najbolje zna koliko mu hrane treba. Posle treceg meseca ce on manje spavati, ne tako non stop po malo, vec ce imati duze periode sna pa ce da vise ogladni kad se probudi i onda neces imati ni te probleme sa curkanjem, niti ces biti toliko premorena jer ce i on vise spavati nocu. Prva tri meseca su najteza a posle je sve lakse i lepse. Ti si jedan vec pregurala, znaci jos samo malo! Negde sam procitala da novorodjencad nemaju fazu dubokog sna, vec samo dremaju a da kasnije kako im se mozak razvija polako pocinju da duboko spavaju. A i san kao i hrana mu je podjednako vazan za razvoj pa ga nemoj buditi da bi jeo jer kad bude gladan on ce se i sam probuditi! ;)
 
Oko mleka ti ne mogu pomoci ,ali za grceve pazi moj perica je imao takve grceve da je to strasno i trajali su mu skoro do sestog meseca mada su poceli sa mesec ili pet nedelja ... sada sta da ti kazem dete se smiri kada ga stavim na sebe ili na majku , a treba mu dosta i masirati stomachicj kruzno ( kada ga stavis na sebe da legne ledjima na tvoj stomak )desnom rukom od zeludca u levo pa pun krug preko stomachica i blago nemoj ga pritiskati jel kako bebe zaplace kad prvi put udahne jel oseti bol u plucima tako i stomak dok ne proradi , dok se ne oforme domace bakterije i ne obloze mu creva, grcevi ( od bola) ce trajati ... ja sam najbolja iskustva imao sa nekim engleskim sirupom za izbacivanje "vetrova" kod beba . Sada kako se zove ne mogu da se setim bilo je to pre 9 godina ... znaci priroda sve radi sama , a mi smo tu da malo pripomognemo tako nemoj da se bacas u paniku ako se to stanje malo oduzi , bice sve u redu
Samo pazi da ne preteras sa drzanjem na grudima ( bebca) da ne pocne posle nocna kuknjava kada prestanu grcevi a ti hoces da ga vratis u krevetac .... jbg sve ima svoje
U svakom slucaju puno srece i puno brace i sestara zelim malom junosi :-D
 
Ja jutros napisala poruku na gerijatriji i pukne net:? .
evo mog iskustva. moj sin je ima grčeve prvih dva meseca. ništa nije pomagalao, ni Nurse Harvey sirup, niti Saab Simplex kapi, promećivala sam da manje plače samo kada mu stavimo toplu pelenu na stomačić. Moj muž je imao običaj da se skine do pojasa i stavi ga da spava na njegovom stomaku, tako je najlepše spavao-stomak na stomak:D . od 3. nedelje života spavao je na stomaku ( mislim, u krevecu) jer mu je tako javiše prijalo. Doktori su nam preporučivalu spavanje na leđima i na stranu, ali dete nije htelo, a ja taj sitan detalj nisam pominjala na kontrolama;-) .
I ja sam tripovala da sama znam najbolje i kada su mi svatovali da mu stalno dajem da jede, ja nisam uvek slušlaa, kao biće mu još gore zbog grčeva, ALI sam tu pogrešila. na prvoj kontroli ispostavilo se da je napredovao samo 500 grama. ja u nesvest oću da padnem, pa kakva sma ja to majka da nisam znala da mi je dete možda bilo gladno, hormoni još lude, depresija me drma, nepsavanje, umor, sve mi se skupilo. Doktor me ubeđuje da je sve u redu da velike bebe kao on ne moraju da napreduju po kilogram mesečno u proseku (moj sin se rodio sa 4,5 kg), itd. ali ja sam očajavala. Sledeći mesec sam uvela u Bebelac kao dopunu jer mi je mleko nestajalo, on je vukao kao lud, prokrvarile bradavice, noćna mora od dojenja. Napredovao je kilogram, kao i u narednim mesecima.:D
Zapravo, jedina stvar koja mi je ostala u ružnom sećanju iz tog prvog perioda je dojenje i rana, odnosno konci koji nisu sami izašli. Nisam krvarila više od 10-ak dana nakon porođaja. U svakom slučaju, nakon bebine prve kontrole, i ti bi trebalo da ideš na svoju prvu kontrolu kod ginekologa.
 
Evo nekih siteova koje sam na brzinu iskopala mozda vam pomognu.
http://www.trudnoca.net/DijeteMojeMalo.asp?ID=14
http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=t&cat=t&id=6478&show=1
http://p221.ezboard.com/fmameibebefrm85.showMessage?topicID=89.topic

A sto se tice spavanja potrbuske postoji opasnost od Charlie Chaplin hoda (mislim da ne moram dodatno da opisujem kakav je to hod) ali i to se ispravi anatomskom cipelicom.
Kao sto jedna zena lepo rece na gerijatriji slusaj svoj "insekt" :grin: i slusaj Stefana a ostale kako hoces. Pozdrav s juga.
 
Stefan je mnooogo sladak :razz:

Ah ti grčevi i nas su mučili : (
Probali smo sve moguće varijante, i čajeve i tople pelene i masaže stomačića, sve bi samo nakratko ublažilo tegobe ali su grčevi i dalje bili tu. Ono što je najviše pomoglo je nosanje. Mnogi su mi govorili: nemoj ga nosati, navići ćeš ga na ruke, bla, bla, bla... Ja ga nisam ni sekund ostavljala da se muči dok ga boli stomak već sam ga non stop nosala, plesala sa njim, nisam mu davala da pati : )
Čuj naviči, ma oni su se navikli na nosanje još u stomaku, 9 meseci su se šetali sa nama, slušali naše otkucaje srca, osećali našu toplinu... I jel znaš šta? Nisam ga "navikla" na ruke, jer dok su ga prošli grčevi umeo je jako dugo sam da se zabavlja gledajući igračke iznad kreveca, kasnije sa zvečkama, ... sad ga ne možeš uloviti samo zuji po stanu, kakvo nosanje : )))
A da grčevi. Poptuno su nestali tek kada smo počeli da mu dajemo sirup: Nurse Harveys (da li sam dobro napisala?)

Mleko: pelene u grudnjak, ali neće ni to dugo... dok se ne izjednači ponuda i potražnja mleka.
Krvarila 6 nedelja, s tim što je poslednjih nedelju dve to bilo nešto tek tek... ni ne može se nazvati krvarenje. Dok god se postepeno smanjuje znači da je OK. Ako ti se iznenada poveća krvarenje onda bi trebalo da se javiš doktoru.
Jel bilo još nešto? to je to.
Poljubac za lepotana : )
 
Nosam ga i nosam i nosam, ne bih mogla biti mirna da ga ostavim da plače i da se muči, srce bi mi prepuklo:-(

Imam jastučiće kao štitnike, ali sve ih prelije:| Ma, na popčetku sam umotavala pelenu ili peškir; a imala sma i ranice na bradavicama pa mi patronažna rekla da to ni slučajno ne radim, da moraju da se suše... Sad se sve to lepo stabilizovalo, ne boli više kako god da povuče pa ću pokušati ponovo.

A nisam nešto ni nosila brus, nisam ni iz spavaćice izlatila, pa mislim šta će mi... A i žulja malo, a baš je udoban i velik:roll:
 

Back
Top