Srednjeazijski ovcar

Dobar dan ljudi, evo ja tek sada upadam na forum krstarice, azijat me privukao. Čitao sam dosta vaših postova u vezi sa ovom rasom. Imao sam priliku da vidim azijata uživo, jedan moj drugar ih gaji i pre par godina kada sam ih video prvi put, već prvom prilikom sam se oduševio njima. Tako dostojanstveni, i slobodno mogu reći svesni svoje snage i mogućnosti nisu pokazivali strah ni kada sam namanjivao na njih velikom motkom. Imao sam priliku da vidim više azijata što mužjaka, što ženki i naravno štenaca. Štenci se ponašaju kao odrasli, prate nas u stopu i deluju hrabro i sigurno kao da nisu štenad. Voleo bih da se ova tema o azijatima nastavi još, da mogu da učestvujem u razgovoru sa vama i da saznam još više o njima. Jednog dana kada budem bio u mogućnosti želeo bih da imam jednog azijata a do tada bih se dobro spremio za njega. Do sada sam imao Nemačkog ovčara koji je živeo 10 godina i ostao mi je zauvek u srcu kao najdraži pas. Ne bih opet imao Nemačkog ovčara jel znam da bi me podsećao na njega a sliku o njemu neću da kvarim pa... Tu se pojavio azijat i verovatno ču se odlučiti za njega kada dodje vreme za novog ljubimca. Uopšte fasciniran sam ovčarskim psima jel oni ipak podnose najveći teret od svih drugih rasa. Srednjeazijski ovčar, Kavkazac, Šarplaninac, to su stvarno rase pasa za svaku pohvalu. Nemojte mi zameriti Nemački Ovčar će za mene ostati uvek najbolji, verovatno odnosno sigurno zbog mog bivšeg ljubimca ali daleko od toga da sa tim želim da podcenim ostale rase. Par pitanja imam za vas na forumu. Prvo je vezano za decu, da jednom već čujem pravu informaciju, da li su Azijati opasni po decu? Jedni kažu da , drugi ne i slično. Ne bih hteo da jednog dana dok držim azijata i ako Bog da imao dete da mislim da ga ovaj ne pojede. Veliki pozdrav za društvo na forumu. Da i zanima me još kakav je neki prosečan dana sa Azijatom, u smislu koliko šetnje hrane kada je mali i kasnije kada je veliki pas. Čuo sam da kada je štene treba lagano da šeta po malo da nebi se povredio, nije dobro da štene šetaš par kilometara već svega 300 , 400 metara. Zatim oko hrane, koliko puta na dan kada je štenac i šta je najbolje da bi se iz njega izvuklo ono najbolje. I za kraj da li je tačno da mu se veličina glave povećava posle prvog parenja. Hvala
 
Imao sam kontakt sa SAO pre par dana i zaista sam odusevljen.

Veliki, snazan, stabilan, hrabar, plemenit .... stvarno izuzetna rasa.

Kazu da se oblikovao na ogromnom prostoru Centralne Azije vise od 4000 godina i da nije klasican ovcar (koji trci u krug) vec cuvar, bodigard stada.

Podizem temu posle 4 godine i kakva je situacija danas sa SAO u Srbiji?

Gde se mogu naci kvalitetni stenci (ali stvarno) i koja je cena?
 

Back
Top