Citati velikana

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Video sam zelenog papagaja u sobi.
Mada je bio u kavezu,lepo je pricao...
I bio je tako veseo u zatocenistvu,kao na vencanju...
Ako mogu da budem tvoj rob,uzmi me u ropstvo,
vezi nase ruke zajedno,neka burma bude lanac.
Van der Miner,1694
 
O prijateljima i neprijateljima:

Prijatelj je covek koji ima iste neprijatelje kao i vi. Linkoln

Meni nije potreban prijatelj koji se u svemu slaze i na sve klima glavom, jer to moze i moja senka da uradi,i to mnogo bolje. Plutarh

Medju prijateljima treba voleti ne samo one koji zaloste vas nesrece, nego i one koji vam ne zavide na sreci. Sokrat

Ako kazes neku tajnu svom prijatelju, vodi racuna da i on ima svog prijatelja. Nesin

Mrznja slabica nije tako opasna kao njihovo prijateljstvo. Vauvenargues

Prijatelj svih nije niciji prijatelj. Sopenhauer

Neprijateljima treba neprekidno oprastati, jer je to upravo ono sto ih najvise ljuti. Oskar Vajld

Lazan je prijatelj nalik na senu koja nas prati dok sunce sja. Karlo Dosi
 
Prava kataklizma dogodiće se na britanskom dvoru krajem tridesetih godina ovoga veka, tačnije 1937. godine. Povod, senzacionalna abdikacija kralja britanske imperije Edvarda VIII, ili tačnije njegova odluka da, uprkos vekovnim kanonima dvora, krunu podredi jednoj običnoj ženi. Afera koja je istinski potresla svet, poznata pod imenom glavne junakinje „ledi Simpson" u analima svetskog žurnalizma će ostati upamćena kao „LJubav stoleća". I bila je to ljubav veka koji je prošao.

Abdikacija Edvarda VIII :



'' I, Edward the Eighth of Great Britain, Ireland, and the British Dominions beyond the Seas, King, Emperor of India, do hereby declare My irrevocable determination to renounce the Throne for Myself and for My descendants, and My desire that effect should be given to this Instrument of Abdication immediately.
In token whereof I have hereunto set My hand this tenth day of December, 1936, in the presence of the witnesses whose signatures are subscribed. ''


400px-Edward_abdication.png
 
Istinski zaljubljena žena postaje fetišist. Ona, kao svraka, čuva sve što je čovek imao u rukama: njegov cvetić, sliku, olovku, dugme, cigaretu, neupaljenu ili upola ispušenu.
Dučić

Samo žena koja voli čoveka u čoveku, useli se cela u njegovu ličnost, kao vojska u neku tvrđavu.
Dučić
 
Kad je u pitanju razgovor, ja poznajem dve vrste ljudi kod nas.
Prva vrsta.Kad ih slušam kako govore, pametno i odrešito, meni se čini da je sve rečeno, glatko i savršeno, bez pogovora... Nema ništa ni da se doda ni da se oduzme. Razgovor je završen u trenutku kad oni izgovore poslednju reč. Sve je tačno, i sve ostaje tu gde je rečeno i kako je rečeno, bez odjeka u meni.
Druga vrsta. Slušam ih sa naporom kako se zapliću i raspliću u borbi sa svojim mislima i sa njihovim izrazom. Muče se. I meni je na mahove nelagodno. Ali njihove misli pobuđuju i mene na razmišljanje, i ja ih u sebi širim i dopunjujem, ili u vezi sa njima mislim nešto sasvim drugo i potpuno novo.Iz razgovora sa takvim ljudima čovek izlazi bogatiji i radosniji, duže pamti takav susret i prijatnije ga se seća.
Ivo Andrić
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top