Kako uspjesno upisati Farmaceutski fakultet?

D

dajana

Gost
Želim da upišen Farmaceutski fakultet u Novom Sadu. Pošto živim u Republici Srpskoj, svi mi daju male šanse da ću to uspješno obaviti.
sada sam u fazi pripreme prijemnog ispita. Inače, cijelo vrijeme školovanja bila sam dobar đak. Gimanaziju sam završila sa prosjekom 4,8 /prosjek za četiri godine/. Pošto je to jedini fakultet koji bih ja željela studirati obeshrabrena sam informacijama da je to sve već rezervisano, da je i to jedan od najkorumpiranijih fakulteta i sl..
Molim sve one koji imaju bolje informacije o stanju na tom fakultetu da napisu nešto o tome.
Hvala!
 
Treba ici na pripreme, ako se odrzavaju na samom fakultetu. Znam par ljudi koji su se upisali kod nas u Beogradu pa su se posle prebacili u NS jer tamo inace zive. Pokusaj, imas ok prosek. Spremi odlicno hemiju, opstu i organsku. Matematika bude izuzetno laka i to svi urade 90%. Srecno.
 
Ja sam na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu... upisala sam prosle godine i mogu ti reci da na taj fax krenes samo ako stvarno to volis i zelis...
E sad... ovo ti je za fax u BGd-u, jer ne znam da li su iste pripreme i za onaj u NS...
Za prijemni sam spremila zadatke iz one plave knjige (Keckic; Nikcevic) -valjda i vi odatle spremate, koja je ujedno i knjiga za I godinu.... a hemiju.... e pa tu ti najvise treba, izmedju Opste i neorganske... opsta... da odredis PH nekog rastvora, da li se menja disocijacija ubacivanjem neke kiseline, baze --> dobro obradi opstu... i naravno zadaci (obicno je sa nekom hemijskom formulom, odredjivanje koncentracije, PH mozda).... sto se tice organske....ja sam uzela pitanja sa medicine i to presla (samo pitanja, bez zadataka)... kod nas nisu morale formule, sve je tipa testa.. valjda imas tu knjigu.....
Ako te nesto jos interesuje, rado cu pokusati da ti pomognem i ....... S R E C N O ! (tj. slomi nogu :) )


p.s. Znam da u Bg... fakultet nije korumpiran, to je sve iskorenjeno, od kada je tu novi dekan.. nista nemoj da te obeshrabljuje, imas dobar prosek, samo se skoncentrisi, i bez panike.... :) I javi sta si uradila
 
Nevena:
Matematika bude izuzetno laka i to svi urade 90%. Srecno.

Jeste ona laka, ali prosle godine su postojali NEGATIVNI POENI, tako da je mnogo ljudi palo.... E da i to... ako se dvoumis sta da zaokruzis ili ne znas, nisi sigurna.. uvek u nam govorili na pripremama da je bolje da zaokruzimo NE ZNAM opciju, nego bilo sta drugo.... bar dobije nula bodova... za ostalo sam ti rekla :)
 
mima:
Nevena:
Matematika bude izuzetno laka i to svi urade 90%. Srecno.

Jeste ona laka, ali prosle godine su postojali NEGATIVNI POENI, tako da je mnogo ljudi palo.... E da i to... ako se dvoumis sta da zaokruzis ili ne znas, nisi sigurna.. uvek u nam govorili na pripremama da je bolje da zaokruzimo NE ZNAM opciju, nego bilo sta drugo.... bar dobije nula bodova... za ostalo sam ti rekla :)

Ja sam polagala 2000-te, tad toga nije bilo...
 
Ja kao jedan od asistenata na farmaceutskom odseku Medicinskog fakulteta u NS mogu da ti peredlozim da obavezno pokusas i da se ne obeshrabris. S druge strane, sta god da upisujes isto bi se osecala. Ne poznajem nikoga ko je upisivao bilo koji fakultet a da nije imao tremu ili losa predosecanja. Korumpirano nije, ima dosta studenata iz Rep. Srpske koji su upisali tako da ti neces biti prva.
Sto se prijemnog tice, ne znam za matematiku, ali hemija je uglavnom opsta, zatim je jedan deo predvidjen za neorgansku a isto tako i za organsku. Neki limit postojati mora, pa ako si ga savladala eto te na jesen na zeljenom fakultetu. Prenemaganja i kukanja nema; bolje sedi pa strebaj. To je laksi deo posla nego sto te ceka u narednih pet godina. Srecno!
 
anaiaki:
naredne god. planiram da upisem farmaciju i gde mogu pronaci zbirke za pripremu?
Ja sam sada upisao farmaciju i vezbao sam hemiju iz zbirke za upis na medicinu, a matematiku iz one farmaceutske zbirke (od 350 zadataka), ali sam dopunio sa testovima sa tehnickih fakulteta (vezbas samo one oblasti koje tebi trebaju, ne vezbas kombinatoriku, geometriju tela itd.)
Zbirka iz hemije za medicinu iz 2002 ima ukupno 1200 zadataka, a iz 2003 ima 300 zadataka. Bolje ti je da provezbas prvo 2002 pa da svoje znanje proveris onom iz 2003.
Najbolje ti je da te zbirke (iz hemije) iskopiras od nekoga ko je sada konkurisao na medicinu, jer su one u sklopu informatora koji tebi ne treba osim tih stotinak strana zbirke iz hemije.
Zbirku iz matematike mozes pozajmiti od bilo kog studenta farmacije, ili kupiti na farmaceutskom fakultetu pri cemu moras platiti oko 750 dinara.
 
anaiaki:
naredne god. planiram da upisem farmaciju i gde mogu pronaci zbirke za pripremu?

E pa ovako... na Farmaceutskom fakultetu.. Matematika Stana Nikcevic i Keckic.. to je matematika za prvu godinu na faxu, a na kraju knjige se nalaze zadaci koji dolaze u obzir na prijemnom i ako odradis te zadatke ti si na konju. DEFINITIVNO ODATLE
HEmija....... preporucujem ti tu sa medicinskog, ali samo za organsku hemiju... a za opstu i neorgansku--> najvazniji su zadaci (stehiometrija), slabije znam odakle sam spremala neorgansku hemiju :roll: ali ona je stvarno prosta.... kao i opsta, mada sam vec pisala da iz neorganske dobije eventualno jednu dve formule i to je to, a opsta je vise zastupljena.
E sad... nisam ti rekla da na Farmaceutskom faxu imas od prosle godine ko je polagao prijemni TESTOVE... to obavezno kupi! Slicno dolazi na svakom prijemnom, e a sigurno ce pred kraj godine dati i sa ovog prijemnog.
NE znam da li znas da postoje PRIPREME NA FARMACEUTSKOM FAXU. Ako imas dublji dzep, preporucujem ti da ides (bar na jedne). Ja sam isla na pripreme i iz hemije i iz matematike... Matematiku prodjete sve zadatke, kazu neke cake itd itd...
A hemija je u pocetku suvoparna, ono sto vec znas, ali radis neke testove, pripremaju te bas dobro... a pred prijemni imas tzv. PREDPRIJEMNI
Ako te jos nesto interesuje, samo reci!
 
Da, pripreme pocinju od februara i odrzavaju se subotom i nedeljom, u Beogradu.
Ja sam isla na pripreme za farmaciju i radila sam neke testove sa novosadskog. Na njihovom prijemnom je organska hemija laksa i manje se radi nego na prijemnom za farmaciju u Beogradu.
Preporucujem "1000 pitanja i zadataka sa resenjima iz hemije". Autori su: dr Nada Mosorinski, dr Nikola Ristic, dr Milan Pesic i jos neki. U pitanju je plava zbirka. Dobro je naci Glinku. Ja sam na vreme odustala, pa ga tako nisam ni radila, ali sam cula da je njegova zbirka odlicna.
Imam zadatke iz matematike sa prijemnog iz 2002. Ostavi mail i poslacu ti ih.
 
Pitanje za vas koji upisujete farmaciju ili ste vec:da li mogu da vam se ponekad obratim za malu pomoc u vezi nekog zadatka ili pitanja iz hemije?Spremam se za prijemni i postoji toliko zadataka koje ne mogu sama rijesiti.Potrebna mi je pomoc i vec sam neke zadatke,jednostavnije,slala na forum.Ako je neko spreman da mi pomogne neka kaze.
 
Ja sam studentkinja pete godine farmacije u Poljskoj. Kod nas prijemni ispit izgleda drugacije nego u Srbiji (imamo 64 zadatka iz hemije i 32 iz biologije) i, po mom misljenju, nema korupcije jer je formula testa dosta objektivna. Zbog velike popularnosti farmacije, svake godine ima oko 6 kandidata na jedno mesto i jako je tesko biti primljen jer je ispit na visokom nivou. Uporedujući predmete na fakultetu u Poljskoj i u Srbiji, mislim da ucimo manje-vise isto. Upozoravam vas da je hemija najvazniji predmet i ko nju ne razume (ne voli!), nema sta da trazi na farmaciji.
Nemam dobre uspomene iz vremena studiranja. Trebalo je uciti celim danima, nisam imala dosta vremena da se odmorim, da procitam nesto drugo osim udzbenika, da idem u bioskop ili u pozoriste. Bedan zivot! Naravno, bilo je nekoliko zanimljivih predmeta (npr. fizicka hemija, farmakologija, farmakognozija); takode je interesantno i ovo sto pripremam za diplomski rad (pisem u institutu biofizike) – uticaj nekih lekova na osobine membrane (istrazujem koji lekovi mogu biti „modulators of multidrug resistance”).
Izabrala sam farmaceutski fakultet jer on daje konkretnu profesiju. Polovinom devedesetih farmaceuti su bili najtrazeniji specijalisti, ko je imao dosta novca otvarao je apoteku, a plate su bile velike. Nazalost, malo se promenilo. Sada ima previse apoteka, mnoge od njih bankrotiraju, tesko je dobiti posao.

Zato molim vas sve koji hoćete studirati na farmaceutskom fakultetu da jos jedan put razmislite o tome! Upamtite da se posao u apoteci veze sa velikom odgovornosću i cesto od nas, farmaceuta, zavisi zdravlje pa i zivot ljudi.

Molim da mi neko napise kakva je situacija farmaceuta u Sriji, kako se radi u apoteci, kako u firmi, koliko zaradujete.

P.S. Nije moj srpski tako dobar kao sto izgleda vise, jer mi je moja poznanica malo pomogla napisati. Pa mislim da će sledeće poruke biti pune gresaka. Nadam se da ćete me razumeti.
 

Back
Top