Šta radiš sutra

20ig9s0.jpg



Ponoć je prošla a nas nekoliko drugara, na ulici pored prodavnice, maštamo kako da kidnemo preko grane. Priči nikad kraja a onda dođe vreme kada moram kući na počinak i umesto o lepim ženama počinjem da razmišljam kako da se uvučem u sobu a da me otac ne čuje i probudi pola ulice. Približavam se kapiji sa Cveletom a on me upita: “Šta radiš sutra”.Začuđeno ga pogledam jer znam da zna odgovor? Isto što i juče a to znači ništa. Dobro,reče Cvele,doći ću sutra u devet po tebe. Ne pitam ništa. Nekako se uvukoh u krevet,otac mi samo kašljanjem dade do znanja da me je čuo...dobro je, ovog puta se komšiluk neće probuditi...

Čini mi se da sam tek zaspao a već čujem lupanje na prozoru. Prepoznajem Cveletov glas,zove me da ustanem.Lenjo otvaram oči a on me moli da požurim i da ne zaboravim da ponesem ličnu kartu. Šta će mi lična karta?.... ćuti molim te i požuri. Izlazimo napolje a dole ispred kapije stoji njegova devojka. On kao da se izvinjava, kaže: "danas se ženim,da mi budeš kum”. Zbunjen sam, ženi se a ja kum?...zar se to ne pita? Ćutim. Valjda se najbolji drug ne pita, to mu dođe normalno.Ćutke stižemo do Opštine. Ulazimo u svečanu salu a onda moj budući kum shvati da mu nije došao drugi svedok. Šta sada? Druže,obraća se prisutnom čoveku, hoćeš da mi budeš svedok na venčanju? Hoću, kumstvo se ne odbija. Svadba sa četvoro ljudi. Moji kumovi rekoše sudbonosno da...u obližnjoj kafanici popismo piće za srećan početak...

Od tada je prošlo nekoliko dana a ja nisam video kuma. Pri slučajnom susretu na ulici njegova majka mi kaže poručio ti Cvele da je našao poso na Zlatiboru i odselio se. Nikada se više nisam sreli. Baš čudno kumstvo?

xxx


Nekada su naši stari s' poštovanjem gledali na kumstvo. Prenosilo se ono sa kolena na koleno a u kuma se gledalo kao u Boga. Prvo za kuma pa za sve ostale...istina bilo je i onih ružnih u narodu zapamćenih kumstava po odsecanju glave.......

Koliko su sada kumstva jaka? Mislim da je najviše onih koji se poštuju, posećuju, savetuju, ispomažu ali znam i slučajeve kada se kum oženio sa kumom a i one koji su krstili sopstvenu decu. Jel to svetogrđe...jeste ali i na mnogo što šta više ne gledamo kao na svetinju pa što bi kumstvo bilo izuzetak. Sa kim se danas najlakše posvađamo,sa kumom, ko vam duguje novac, kum brate, ko vam nije otvorio vrata kada ste došli u posetu...

Ne kažem ja da je ovo pravilo,taman posla, ovo su samo neki retki slučajevi za koje znam. Šta mi je pa sam zapenio i ja imam kuma?
 
Брате мој пријатељи и кумови се све више загубе у магли живота
и за то у памет се Срби
Кум није дугме
пријатеље чувати треба а не новце
 
Poslednja izmena od moderatora:
Чичино, ево 10-ка :klap:
о кумству ће сигурно бити још коментара, ја ћу о ћалету: "Мом старом су увек
били криви за све неки други. Мој стари је увек говорио да му подмећу ногу...
нисам хтео да се препирем око тога с мојим старим. Јер мој стари је прилично стар.
Има око тридесет и осам година."
Момо Капор
 
e bas si ga tigre ubo' ko prstom u ...:) e bas zbog takvih stvari meni je kuma moja sestra od tetke.Sa majkom rodjenom bih pre izgubila kontakt nego sa njom.Valjda nije greh.Ali zelim da mi kuma bude neko kome zaista znacim i ko mi zaista znaci,kome nije svejedno dal ce sutra da se izgubi negde..pitala sam je i ona se odusevila..nisam se mogla odluciti izmedju svih tih drugarica,a vala nisam ni u koga tako sigurna kao u nju..kum je svetinja,neko koga smo odabrali da nam pred bogom bude svedok,da nas krstava dolazi nam prvi na slave...a ne formalnost..
 
Tacno je da su luda vremena i da nam ni kumovi vise nisu svetinja...Nekada, kumovi se nisu posecivali i moja mama mi je rekla da je to zato tako, da se ne bi s kumom posvadjali jer je to greh...Bolje je, kaze, imati sto manje kontakta, samo na slave, krstenja...Tako sam ja cula ali ja se s mojom kumom cujem cesto, posecujemo se povremeno i cuvamo prijateljstvo...zauvek...:D Kao i svaka, tema je PRAVA...a tvoj kum? Nek je ziv i zdrav...;):ok:
 
tigre, kum je stvarno svetinja , nas kum je kao dar od Boga, ponekad u nekim situacijama mnogo nam je dao saveta i kaze svaki put kad ode u crkvu zapali svecu za nase dobro..... isto tako i mi radimo , covek koji ima srce i dusu kao on nikada nece da zaboravi na svog kuma , iako kazu neka losa vremna i tesko je , ipak odi u crkvu zapali svecu i pozeli svom kumu sve najbolje.......
 
Moj otac je ima toliko poštovanja za kuma da se to graničilo sa strahopoštovanjem.Govorio je "Bog na nebu,kum na zemlji".To je kum znao,i danas to često pominje,to veliko poštovanje.Otac je otišao Bogu na istinu,ja sam još "na laži",ali,kunem se,nikada nisam čuo da je kumove oslovio (čak i kada smo sami)nikako drugačije nego "kum" "kuma".Takođe je govorio"Oni nam kumuju,mi njih treba da poštujemo,a oni nas-kako hoće"
 
:eek: kakva koincidencija
preksinoc sam primila sms od kume, kumovala sam joj na krstenju, koju nisam videla osam godina, a cule samo se negde zimus, isto tako posle sto godina, odjednom nazvala, i sad sa nakog drugog broja
kaze dobro sam i cerkica mi dobro; muza ne pominje, njega nikad nisam ni videla
a planirale samo u jednom momentu da ilegalno odemo u Madjarsku, ovde je sve puklo, odosmo :lol:
ona je kasnije legalno otisla u inostranstvo
 

Back
Top