empatija u srBskog domacina....leciti lukom i rakijom

U srbiji empatija nikada nije bila siroko rasprostranjena boljka. Kao da su se srbi na vreme vakcinisali od te gadne boljke.......jos onomad kada se pod turskim zulumom naucilo da je najbolje gledati svoja posla, pa sad, ako bas komsiji krepa krava, to mu dodje samo bonus zezanje........Primera je za to mnogo....pricao mi davno drugar koji je bio klinac za vreme bombardovanja beograda od strane nemaca, kako ih je majka ( njega i brata ) , peske sa dorcola , u nekoj vrsti zbega povela u okolinu Beograda , jer je narod gradski pretpostavljao da ce tamo biti siguran od bombi. Usput su ih sacekivali domacini , naplacujuci im basnoslovno casu vode , a spavanje u stali na senu je kostalo kao polugodisnja plata...........

Iako mi je prica bila interesantna sa profesionalne strane, jer je na neki nacin dokazivala da su se srpski domacini bavili seoskim turizmom i preduzetnistvom jos pre 70 godina, bila mi je, sa druge strane , toliko degutantna , da sam kapirao da moj drugar malo preteruje ,i da cuveno gostoprimstvo , postenje i empatija srpskog domacina prema tudjim mukama ne moze biti dovedeno u pitanje time sto je , eto , mog druga potrefio maler da naleti na nekog izroda ........

Ali, avaj.......devedesetih sam i licno mogao da se uverim u dovitljivost i covekoljublje srba, tako duboko ukorenjenog u veri i tradiciji ovog naroda.....kolone nevoljnika iz hrvatske su u rekama dolazile u srbiju , izmozdene od straha , gladi , shoka......a ovde ih je cekala narodna milicija , skrecuci ih sa puteva koji vode kroz gradove, ne bi li postedeli srpchad od gradskih guzvi. Sprovodili su ih kao gubave sporednim putevima , gde su ih docekivali veseli domacini , opet sa casom hladne vode iz bunara koja je , opet kostala kao viski sa ledom u elitnoj beogradskoj kafani.........

To me podsetilo i na mog druga Voju , i njegovu pricu o najskupljoj vodi u tadasnjoj , okupiranoj evropi.......te se zamislih o istinitosti urbanog i ruralnog mita o srpskom domacinu , koji ce od usta odvojiti da nahrani i napoji svakog putnika namernika , bez obzira koja ga nevolja donela ne njegov prag..........

Elem, da ne bude da nesto imam protiv srpskih domacina , ne daj boze, i da ne bude da sam suvise skepican i cinican po prirodi......kada je ljudska dobrota i osecaj za tudje patnje u pitanju ......naglasicu da je ovakvo ponasanje tipicno za ceo ljudski rod, a ne samo za narod kojem i sam pripadam........ali, ono sto dodatno iritira zdrav razum i vredja inteligenciju svakog misleceg coveka, je , sto se upravo ovde na pijedastal vrednosti koje navodno krase srbe , dize nepostojeca , navodno genetski usadjena , verom ojacana i tradicijom zagarantovana empatija za svakog nesrecnika i nevoljnika kojeg je zivot doveo u neku tragicnu situaciju..............

Ne ide , nikako prica o najvelikodusnijem i najnesebicnijem narodu u galaksiji , sa starim izrekama o komsijinoj kravi , i najvecim repertoarom kletvi koje poznaje neka kultura na ovoj planeti...........neko tu laze ..........ili oni koji se busaju u grudi kako su "najgostoprimljiviji i najbolji na svetu" ili oni koji su udenulu tu prokletu kravu u spsku tradiciju................
 

Back
Top