SVINJSKI REPOVI

Sa dva kilograma svinjskih repova Djordje se vratio u Futog.Ima dana kada se vratio praznih ruku,a kod kuce ga ceka sestoro gladne dece,jedna umorna mati i jedan nakrivo nasadjen otac.Djordje svakoga dana mora da zaradi hiljadu dinara,inace ce dobiti batine.

Djordje Dundjerski,mladi "pregalac" i "glava porodice".Ucenik treceg razreda osnovne skole u Futogu.
Djordje prosi po Novom Sadu.To zna i njegova uciteljica i mali drugovi.Drugi razred je zavrsio sa odlicnim.U skoli i dalje stoji sasvim pristojno.Ima dva pametna oka.Ume da popije "koktu" na eks,a da ne trepne.Ume i da se nasali,ali gorko.Ume i da se zabrine,ali nekako ispadne kroz osmeh.

Imam pred sobom svrcu kome je porodica natovarila na pleca brigu o hiljadarki dnevno.Gurnite na ulicu nekog odraslog coveka i naredite mu da svaki dan donese po hiljadu dinara,pa cete videti da je to uzasan posao.A to ide godinama.I to ce ici godinama.

Deca se zovu Snezana,Vlada,Dragan,Zdravko,Zoran i Mileva.Vlada je najmladji-tek se rodio.Kao i svako sete,Djordje ima svoje snove.Zeleo bi da postane sofer ili kauboj.

"Tako bih mogao-kaze-da putujem.Da odem daleko.Da dobijem dnevnice i prestanem da prosim.
"Zar ti nije zao-pitam-da ostavis decu?"
"Potrpao bih ja i njih u kamion i odveo."
I verujem da bi to ucinio.Jer bivalo je dana kada isprosi samo za hleb.
"Nosim ga-prica-gledam ga,a hleb vruc,mek,a ja gladan,pa ipak ne strpnem ni mrvu.Prvo njih da nahranim.."

Inace,najveci dan je kad se skupi nesto para za svinjske repove.To smo nekako uredili,dao sam mu novac i on je otisao da brine o deci.Ja sam posle toga sedeo i bilo me je sramota kao da sam ja licno i privatno pravio i podesavao ovaj svet.

Razmisljao sam kako da mu se pomogne.

Razmisljao sam kako da se pomogne onom decaku na Tvrdjavi koji spava sa dva psa,jer su ga majka i ocuh oterali od kuce.Jede sa psima hotelske pomije.Oni ga nocu greju.Jova Soldatovic,Mica,sta znam ko jos,poklone mu dzemperic,kaput,neki dinar..

I nekako mi se ucinilo,djavo ga zna zasto,da Djordju,da svoj toj deci ne treba pomagati,nego ih razumeti i udesiti da dospeju bar do sutrasnjeg dana.Treba pomagati nasoj deci.Onim lepo ocesljanim,pametnim,mirisavim bucama namrstenim na margarin-jer,zaboga oni hoce samo maslac,sto nece mleko-jer zaboga oni piju samo kakao;namrstenim na novo odelo-jer,zaboga neko ima lepse,modernije,cak iz Italije.

Treba pomagati nasoj razmazenoj deci,nasoj za zivot nesposobnoj deci,nasim maminim i tatinim mazama.

Djordja treba uvazavati i pokloniti se pred paketicem svinjskih repova,koji dele sedmoro gladnih malisana,jednom nedeljno ili nijednom nedeljno.

Nema u meni nikakve pakosti.Nikakvog zla.Ne mogu da optuzim drustvo sto mu ne pomaze,jer tata je zemljoradnik,a majka radnica u "27.martu".Jednostavno,rastuzen sam zbog nas i zgadjen,nesrecan nekako posramljeno.Zaboli nas zub,pa mislimo da je to najveca briga na zemljinoj kugli,iskljuce nam struju na cetiri sata,a mi proklinjemo sve,od Nikole Tesle do "Elektovojvodine".Sve neke ogromne brige oko nas-prosao neki mamlaz,pa mi oljustio farbu sa leve strane haube..

Lepo mamino nece da pojede rucak,duri se.

Lepo tatino zatrpano gomilom igracaka place,zato sto nema jos dve gomile igracaka.

Djordje grabi peske u Futog sa hlebom ispod ruke.

Onaj malisan na Tvrdjavi jede pomije.

A mi prolazimo kroz taj svet coravi,i ne primecujemo ni jedne ni druge.Te,koji ce nas sutra zameniti.Te koje grdimo sto su mladi,kao da su oni odlucivali hoce li ce se roditi.

I dodje mi,ruku na srce,da onako siroko pljunem na dobra stara vremena u ime svih ovih novih,kojima srljamo u susret,kao da ce sama od sebe biti napravljena.

Nemam nista u ovom zapisu ni za pocetak ni za kraj.Iznosim ga kao prilog za razmisljanje.Ako neko nesto smisli,bicu mu zahvalan.Ako ne smisli-opet lepo.


MIROSLAV ANTIC

/16.novembar 1969.god./

Ps.I ovo je bio Mika..
 
Sta da radis kad ti zivot okrene ledja,kad te napusti sreca a imas tako malo godina i jos ti natovare breme koje moras da vuces?Nista osim da izadjes i prosis,jer drugog izbora nemas a i nije te briga da li ce neko nesto da kaze jer ustvari niko te ni ne promecuje niti vidi dva mala prelepa tuzna oka.
 
Sta mogu da urade mala,slabasna deca,Tigre?Nista..osim da pate!
Sta mozemo mi da uradimo,odrasli i odgovorni?Veoma mnogo..
Mika je ovo napisao pre ravno 30.godina,kao opomenu,poziv u pomoc.
Koliko se napredovalo u pravcu zastite dece i pomoci onih koji to mogu i koji imaju,porodicama koje zive na marginama ovog naseg drustva?Ni malo..
Ne treba ulaziti u uzroke zasto je to tako,vera u Boga nam to nalaze!
"Jer neko to odozgore vidi sve"..
Sumoran je ovaj komentar,ali ja ne umem drugacije..to sam ja.
I srecna sam sto razmisljam na isti nacin kao i Mika..a znam da i mnogi od vas ovde su osobe sacinjene od istog materijala.
 
Tužna priča nesrećnog detinjstva...Surova stvarnost koja u svakom od nas ostavlja gorčinu...Ne možemo reći da se baš ništa nije promenilo od tad...bar se o tome razgovara i raspravlja na medjunarodnom nivou i donose razne konvencije o dečjim pravima, staje se u zaštitu dece koliko je to moguće ali ipak sličnih sudbina ima i danas...Odrasli moraju da preuzmu na sebe više odgovornosti da bi sudbina dece koja žive na margini bila bar donekle prihvatljiva...
Naravno Lejla da nas ima koji tako razmišljamo...taman posla da nas nema? neki čak nešto i preduzimaju i čine koliko je to u njihovoj moći...
Lepa i tužna priča kao opomena...
 
mika je mika

Molitva

Poslušaj me, bože, veliki gospodine,
ako me još nekada budeš pravio.
molim ti se, udesi mi da ne budem
ni milicajac,
ni car,
ni Ciganin.
Pretvori me u jedno veliko drvo.
Sto godina tako da rastem
i da me onda poseku.
Naćve od mene da naprave.
Sto godina u meni testo da mese.
Od leba sav da se raspadnem.

M.Antić
 

Back
Top