Estetska kontemplacija mrtve prirode

Која је суштина насликане мртве природе? Да ли је порука коју уметник хоће да прикаже нешто као ово:

"Гледајте како сам вешт. Ја могу нешто што ви не можете. Ја могу да возим бицикл без руку. Ја сам попут акробате или неки циркузант у циркусу, а ово дело је намењено уздизању мог ега и вашем дивљењу мојој вештини."

А "уживалац уметности" можда ће рећи:

"Погледајте како светло пада на предмете, како је уметник вешт."

Оваква гротескна размена баналних мисли, ма како била налик карикатури и дечјој игри, налази се у главама многих назови "уметника" и многих назови "љубитеља уметности". Али све је ово, наравно, далеко од суштине естеске контемплације. Каква је та суштина можемо најасније видети на примеру мртве природе, јер зашто би неко сликао а неко уживао у нечему тако уобичајеном, као што је пар предмета на столу?

Boellema de stome, Maerten
Maerten Boelema de Stomme stillleben.jpg


Узвишеност овог призора састоји се у догађају који се тада јавља, а то је да такав призор не може имати никаквих веза са нашом индивидуалном вољом. Када год свест обрати пажњу на нешто што нема додира са потребама индивидуалног хтења а које се своде на само два основна импулса, храна и продужење врсте, дешава се да предмет постаје представник идеје, а идеја подразумева као свој корелат чисти субјекат сазнања. Оба заједно чине неисказив доживљај естеске контемплације. У свему томе најважније од свега је да индивидуа нестаје. Човек који ужива у уметности није више индивидуа. Он се отргао од појавног света и заронио у област целовитости, међусобног прожимања, област трансцендентне воље.

На тај начин уметност омогућује да се Иксионов точак накратко заустави, Данаиде на кратко престану да захватају воду из бунара без дна, да се служба индивидуалној вољи на часак прекине.
У томе је моћ уметничких дела јер су она слична оазама у пустињи, место одмора са водом, на тешком путу по коме ходамо. Нешто као када би војник у рову, за време битке, узео фотографију и подсетио се на свој дом.

Уметничка дела су нешто слично томе. Она нас подсећају на наш прави дом, са оне стране појавног света.

Форум:
https://forum.krstarica.com/threads/estetska-kontemplacija.381151/
 
Poslednja izmena:

Back
Top