KAD LJUBAV ODE ..potrebno je pozitivno razmisljati o njoj.

Treba znati kada je nekom razdoblju dosao kraj..Zaokruziti cikluse,zatvoriti vrata,dovrsiti poglavlja-ime nije vazno,vazno je da prepustimo proslosti trenutke koji su vec minuli..
Malo-po malo,shvatao sam da vise ne mogu natrag i da vise nista ne moze biti kao sto je nekad bilo.Godine koje su mi ranije izgledale kao pakao,pocele su sada da mi otkrivaju pravo znacenje.
Provescemo ostatak zivota ponavljajuci da volimo neku osobu,ideju ili stvar,a zapravo patimo..jer,umesto da prihvatimo njenu snagu i lepotu,mi u ocajanju pokusavamo da je umanjimo,kako bi mogla da stane u svet u kome zamisljamo da zivimo..

PAOLO KOELJO : "Zahir"
/odlomak/

Ps."Zahir" je arapsko musko ime,a kako sva arapska imena imaju znacenja,ovo ime oznacava nekog ili nesto,koje se ne moze zaboraviti kada se prvi put vidi,Nakon toga,citavog zivota,skoro opsesivno,traje potreba za "zahirom" i zivot se provede u trazenju njega,jer sa njim jedino on ima smisla.Koeljo je to koristio kao drugo ime za ljubav,kojoj su sva njegova dela posvecena.
Inace,mnogo od arapske kulturne bastine,pisac je ugradio u svoja dela,jer savrseno poznaje arapski mentalitet i kulturu.Obzirom da je sjajni poznavalac najvecih svetskih religija,njegova dela i price u njima,kao nezaobilazne ilustracije odredjene naracije,izgledaju kao savremena Jevandjelja.
Malo sam opširna u komentaru,ali retko ko je u poslednje vreme od spisatelja ostavio tako dubok utisak na mene.
 
Da,bilo bi zaista dobro staviti tacku gdje treba i kad treba.Samo,problem je sto je covjeku veoma cesto tesko odrediti taj trenutak.Neke ljubavi,ideje,stvari i sl. toliko se uvuku pod kozu da je tesko razaznati da li su one jos uvijek zive u nama...ili su se pretvorile u nesto slicno navici,nasusnoj potrebi,dijelu samih nas...Tesko je raspoznati kad je doista doslo vrijeme za zatvaranje poglavlja...
 

Back
Top