Blagostanje, Uspeh ili Ljubav?

Jedna žena izađe iz svoje kuće i ugleda tri starca s dugim belim bradama kako sede u njenom dvorištu. Nije ih prepoznala. Reče: - Mislim da vas ne poznajem, ali mora da ste gladni. Molim vas, uđite i nešto pojedite. - Je li domaćin kod kuće? – upitaše. - Nije – reče ona. – Napolju je. - Onda ne možemo ući – rekoše. Kad se muž uveče vratio kući, žena mu reče šta se dogodilo. - Hajde reci im da sam kod kuće i pozovi ih! Žena izađe napolje i pozove ih unutra. - Ne idemo u kuću zajedno – odgovoriše. - Zašto? – htela je da zna. Jedan od staraca objasni: - Njegovo ime je Blagostanje – reče pokazujući na jednog od svojih prijatelja; pokazujući na drugog, reče: - On je Uspeh, a ja sam Ljubav. Onda nadoda: - Sad idi i raspravi sa svojim mužem kojeg od nas želite u svome domu. - Žena se vrati unutra i reče svome mužu šta poručiše. Muž beše presrećan.
- Predivno – reče. – U tom slučaju, pozovimo Blagostanje. Neka uđe i ispuni nam dom blagostanjem! Njegova žena nije se složila. – Dragi, zašto ne bismo pozvali Uspeh? Njihova ih je snaja slušala iz drugog dela kuće. Skoči sa svojim predlogom: - Zar ne bi bilo bolje pozvati Ljubav? Onda će naš dom biti ispunjen ljubavlju! - Poslušajmo savet naše snaje – rekoše muž i žena. Izađi napolje i pozovi Ljubav da bude naš gost. Žena izađe napolje i upita tri starca: - Koji je od vas Ljubav? Molim Vas, uđite i budite naš gost. Ljubav ustade i krenu prema kući. Druga dvojica takođe ustadoše i sleđahu ga. Iznenađena, gospođa reče: - Pozvala sam samo Ljubav, zašto i vi ulazite? Starci odgovoriše uglas: - Da ste pozvali samo Blagostanje ili Uspeh, druga dvojica bi ostala napolju, ali budući da ste pozvali Ljubav, gde god Ona ide, i mi idemo s njom. Gde god je Ljubav, onde su i Blagostanje i Uspeh!
 

Back
Top