Виза за Европу

Инквизиција. Мучење људи, тамница. Долази један несретник, доводе га пред инквизитора.
Несретник се тресе к`о прут.
Пита га инквизитор:
- Јесте ли Ви тај и тај?
- Јесам, одговара јадник
- Ви сте дакле оптужени за богохуљење, вођење љубави са нечастивим и бацање клетве на нашег вољеног грофа која му је изазвала импотенцију!?
- Ј..ј.ј..јесаам....
ДАкле признајете своје грехе!?
Мученик, видно изубијан, сломљене воље одговара:
-Д..д.д..да... п..признајем све....
- Онда знате, нема друге него спаљивање на ломачи! такви демони као што сте ви могу се излечити само ломачом!! виче победоносно инквизитор.
Инквизитор се једно краће време задовољно смешкао над муком оптуженог, а онда радостан што је обавио посао брзо, врати се папирологији.
Нешто почепрка по папирима, сада већ збуњеног израза лица.
- А... овај упут за спаљивање...... нисте ми доставили ваш упут за инквизицију... нема га међу вашом документацијом?
- Н..не знам... господа мучитељи су ме само довели овде... и ја...
- Чекај! Хоћеш да кажеш да су те мучили без овереног упута од стране вашег локалног исповедника!?- виче инквизитор сада већ заборавивши пословичну латинску уљудност.
Јадни мученик, сада још скрушеније одговара:
- Ја...ја нисам знао да ми треба...
- Како ти не треба човече!? Ти мислиш да овде може свако да бане кад му се прохте!? Знаш ли ти колике су листе чекања на мучење!?
- Не... ја знате.... нисам одавде...
- Како то мислиш "нисам одавде"?
- Па... опростите... знате ја сам из Србије....
- Одлакле!?
- ....Србије....
Инквизитор плану:

- Сртажа!!
- Изволите оче!
- Ко га је довео?
- Па ја свети оче!
- Јели имао нека документа код себе?
- Само Српски пасош свети оче!
- Дај овамо да га видим! и инквизитор готово отме мучеников пасош од стражара, који је сада бесно гледао несрећника, схвативши да му је несрећник из Србије покварио дан..
- Па ово није визирано! Где вам је виза за Франачко царство човече Божији!? запрепаштено виче инквизитор...
- Знате- поче мученик, - Били су страшно дугачки редови у Србији испред католичких цркви за ваше визе.... па сма морао илегално да пређем границу и ја..
- Стоко Балканска!!! - викну инквизитор- Па ви сви мислите да можете да улазите у наше Франачко царство како вам се прохте!? - Балканске сељачине, нисте ви за нашу напредну Европу!
- Али.. ја..
- Зачепи губицу!!!!!- врисну инквизитор- СТРАЖАР!!!
- Изволите свети оче!
- Вуци ову барабу са мојих очију до пристаништа, па га предај екстрадиционим органима да га избаце у неку Српску луку! Ја да га спаљујем, а нема ни упут ни визу! Проклети илегалци!! Напоље са њим!!!!
Покорно је стражар извукао мученика из инквизиторовог уреда.
Инквизитор још увек бесан, настави сада за себе:
- Никад од Срба Европљани.....
 

Back
Top