Zvezdino gostovanje u Solunu

Dan pred gostovanje crvene zvezde u Solunu i utakmice Lige UEFA protiv Arisa, razmisljam o sansama Zvezde u toj utakmici. Gledajuci onako uopsteno po partiji protiv Bajerna Zvezda bi svakako mogla da se vrati neporazena iz Soluna, ali najvecu prepreku tome vidim u treneru Kosanovicu i njegovim genijalnim taktickim izumima koje cesto praktikuje. Igra sa jednim spicem sto i nije toliki problem, mnogo je veci problem sto se vec jednom ne opredeli ko je taj jedan spic kome ukazuje sansu i pusti ga da odigra nekoliko utakmica u kontinuitetu. Taman kada je Barkos poceo da igra dobro, protiv Cukarickog ga uopste nije stavio u tim. Razumem potrebu da isproba novog igraca iz Cada (Betolingara) ali ne razumem zasto to radi u poslednjoj utakmici pred Aris, i sada ce naravno protiv Arisa verovatno poceti sa JEstrovicem koji prethodno skoro da nije igrao a i ono sto je igrao nije prikazao gotovo nista, ni bleda senka onog igraca kakv je nekada bio. Salas placen 2 miliona USD uglavnom sedi na klupi ili nije ni medju 16 igraca, a do sada nijednom nije dobio postenu sansu da odigra 90 minuta i da igra vezano nekoliko utakmica da bi pokazao koliko moze i sta zna. Takodje shvatam da Dusan Andjelkovic na poziciji levog beka pruza solidne partije ali mi nije jasno zasto sansu na levom beku ne da skupo placenom Bronovickom kojem je to osnovna pozicija i koji to igra i za reprezentaciju Poljske. Zasto nijednom nije probao njega na levom a Bastu na desnom. Po kvalitetu igraca koje ima zvezda iz aviona se vidi da Andjelkovic i Pantic kao levi i desni bek mogu da budu samo zamene za mnogo bolje igrace na tim pozicijama Bronovickog i Bastu. Sa druge strane ima igrace koji su neprikosnoveni u prvom timu poput Milijasa , koji igra solidno ali nista spektakularno i nevidim po cemu je toliko bolji od recimo Burzanovica ili zaboravljenog Milovanovica kome nijednom nije dao ulogu glavnog organizatora igre nego kada mu je par puta dao sansu da igra morao je da igra totalno defanzivno i naravno bio je izvizdan od publike pa sada ga nema ni medju 16 igraca. Sve u svemu nadam se dobrom rezultatu ali ocekujem da ce vec sam pocetak utakmice da me zapanji sastav koji ce izvestio veliki strateg sa kineskim iskustvom u osvajanju trofeja...
 
mnogo toga meni nije jasno u Kosanovoj taktici...ako se tu nešto može uopšte i nazvati "taktika", pre bih rekao....odluke...
Ne znam, čini mi se da imamo kvalitet, ali Kosan je toliko izgubljen da mu je potrebno pola sezone da pronađe postavu...:?
Što se tiče Milovanovića, mislim da on nema šta da traži u timu..nikad nije pokazao nikakav kvalitet, a u timu je na ćaletove zasluge i prijateljstva u klubu.. A Milijaš pruža maksimum, jer tako spor igrač na mestu centralnog veznog nije baš dobra opcija.
Burzanović mora obavezno da igra jer je najbolji...
A nadanja..ja se odavno više ne nadam ničemu, ni od zvezde, ni od našeg fudbala....roll:
 
eto, znao sam....kad sam video taktiku bez klasičnog špica sve mi je bilo jasno.... Nama sa ovim jadnim igračima treba baš dobar trener da bi nešto napravili, a mi ne da nemamo dobrog, nego verovatno najgoreg - mafijozu i poslovnog partnera Piksijevog, Kosana...:roll:
Mislim, hteo sam da napišem svoj blog o našem propalim fudbalu, ali stvarno me mrzi da pokrećem prste i kucam...:roll:
 
Da bas kao sto sam predvideo pre utakmice da ce nam "veliki strateg iz Kine" pripremiti neko novo neprijatno iznenadjenje tako je i bilo. Nazalost iznenadjenje da igra bez klasicnog spica nisam mogao ni da zamislim. Covek me je potpuno zacudio i skamenio kada sam procitao sastav. Bilo je sta je bilo i najbolje sto je ta utakmica donela Zvezdi je da je taj covek otisao iz Zvezde. Takodje uzasnut sam nedostatkom njegove samokriticnosti. Jedan trener koji radi svoj posao u Srbiji sanja da jednog dana vodi klub kalibra Zvezde , njemu se ta prilika ukazala 2 puta u zivotu i oba puta je oteran ocajnim rezultatima. kaze uspeh je sto je doneo klubu 5 miliona eur zarade ulaskom u Ligu Uefa, sto znaci da je on zadovoljan izbacivanjem realno za klasu losijeg tima kao sto je Groclin.

Novi trener je Aleksandar Jankovic, o cijem trenerskom radu jedino znam da je dugogodisnji asistent Slavoljuba Muslina, sto me jako raduje jer ako je posao ucio od njega onda valjda ima i slicne rezone i procene. Realno Muslin je trenerska velicina koju malo ko moze da dosegne na domacim prostorima. Ne samo zbog rezultata koje je pravio sa Zvezdom osvajanja duple krune i slicno nego zbog nekih fudbalskih stvari koje trenera cine velikim.
Naime secam se priprema za neku od proslih sezona (pre nekoliko godina) u kojoj je Muslin odveo ekipu na pripreme u Austriju , a nasledio je tim u letnjem delu prethodne sezone valjda od Filipovica. Medju spic igracima odveenim na pripreme bio je i onaj Kosanov izum iz njegovog proslog mandata Pantelic ( Kosan ga doveo iz Vojvodine). Samo sam se plasio da taj igrac ne bude zvezdin spic u novoj sezoni ili ne daj boze onaj "omaleni" Bogavac koji nikad nije nista odigrao ( nije ni mogao realno). Citajuci u zurnalu izvestaje a prvih par utakmica Zvezde upalo mi je u oci da je na 3 utakmice 4 gola postigao neki meni tada potpuno nepoznati igrac Zigic. Mislio sam da je to neki od omladinaca koji je prikljucen prvom timu i onda kada je postigao toliko golova na prvih nekoliko utakmica nasi novinari se setise da malo pisu i o njemu. Bio sam zapanjen da covek ima tada vec 23 godine i da je i ranije bio zvezdin igrac ali nije dobijao sansu. naime iflipovic ga je poslao dal u Spartak ili tako negde u nizu ligu kao nedovoljno dobrog za Zvezdu, a Muslin ga je vratio i odmah ga stavio za startnog centarfora. Dalje se sve zna za nekoliko seozna vrednost ovog po Filipovicu netalentovanog momka je 20 miliona EUR. Da sam trener i da napravim tako smesnu i glupu procenu kao Filipovic tada ne bi imao obraza da se ikada vise igde bavim tim poslom. Covek danas vodi selekciju Crne Gore i siguran sam da se nece crnogorci usreciti sa njim.
Osim Otkrica Zigica secam se iz Muslinovog rada kada je naredio klubu da kupe nepznatog stopera iz Zemuna Mladenovica. Jos vise sam bio zadivljen kada je Muslin i njemu pronasao zamenu za prodatog bunjevcevica i to idealnu cak po meni i bolju. Prebacio ga je na zadnjeg veznog i Mladja je carevao na toj poziciji a povremeno u nekim izmenama koristio ga je kad mora i na stoperu. Covek je takodje bio u poznim fudbalskim godinama treniran od nasih trenera iz Djoriceve skole koji su mu nepogresivo dodelili pogresnu poziciju. Trebalo je da dodje neki Muslin koji se ucio i zanat pekao u Francuskoj da bi mu nasao pravu poziciju. Da je bio mladji tada sigurno bi imao jos mnogo uspesniju karijeru a i ovako je dosao do reprezentacije gde je odigrao nekoliko vrhunskih utakmica ( sa Italijom 1:1 u Beogradu najbolji igrac), prodao se rendzersu i mislim da nije dizoveo povredu da bi i tamo odigrao vrhunski. Na nasim prostorima vidim jako malo trenera koji umeju da nadju pravu poziciju nekom igracu, poziciju koja mu maksimalno odgovara na kojoj moze prosto da eksplodira. Postoje samo oni kao Kosan koji se prave pametni i bezuspesno to pokusavaju. Tako je radio i ljupko kada je dobrog desnog beka Bastu stavljao na zadnjeg veznog , rezultat takvih glupih rokada se zna. Kosan ga je gurao u vezni red bas kao sto su radili i u mladoj reprezentaciji a Basta realno osim brzine nema nijedan kvalitet da igra u veznom redu. Pas igra mu je bas onakva kakva je za beka dovoljna odnosno losa.
Stvarno me jako zanima kakva ce resenja primeniti Jankovic , naprimer da li ce Bronovicki od milion eur konacno dobiti sansu da igra ono sto je uvek igrao a to je levi bek , da li ce Barkos koji po onome sto ja vidim zna o fudbalu mnogo vise od jestrovica biti starter, da li ce salas biti u prvom timu , da li ce Molina dobiti sansu da igra iza dva spica a ne desno jer je na toj poziciji u Juznoj Americi pravio cuda, videcemo uskoro, sve u svemu noom treneru zelim puno uspeha u radu ...
 
Proslo je i gostovanje Zvezde u Smederevu i bio je to uspesan debi novog trenera Jankovica. Tim je postigao 5 golova za toliko sa Kosanovicem je trebalo bar nekih 8 utakmica. Naravno zanimalo me je kako ce se promena trenera odraziti na izbor igraca, i evo sta nam je Jankovic ponudio kao zvezdinih prvih 11 u Smederevu:

Ranđelović,
Basta, Tutorić , Bajalica , Anđelković ,
Lukaš, Milovanović, Molina, Milijaš, Burzanović
Jestrović.

Prvo sto mije upalo u oci je Bajalica na stoperu umesto standardnog Gaja ali sam vrlo brzo shvatio da je to iznudjeno jer je Gaj povredjen pred kraj utakmice sa Arisom. Zamenio ga je Bajalica koji je i u OFK igrao na toj poziciji i to je prilicno logicna zamena. Kosanovic ga je naravno isprobavao u nekim ludackim kombinacijama na desnom beku (Poznata formacija na delu gostovanja groclinu sa 4 beka u istom trenutku u ekipi).
Misterija mi je neigranje Koromana ali pretpostavljam da suspendovan zbog kartona, neverujem da je igraca koji je pruzio do sada najvise namerno izostavio.
Svakako glavna novost je povratak u tim Milovanovica toliko mnogo kritikovanog (zasluzeno). Ovaj momak definitivno ima karakteristike dobrog fudbalera medjutim da bi ih pokazao ocigledno je neophodno da igra blize protivnickom golu.
Neznam zbog cega nije bilo u timu Kastilja pretpostavljam da je u pitanju takodje povreda neka i mislim da je ovog puta zbog toga Milijas igrao povucenije vise na zadnjem veznom. Naravno u timu je od pocetka i Burzanovic jer neko u srednjem redu mora da bude i tehnicar, da ima dribling i smisao za pas u prazno.
Na centarforu jestrovic koji je to sa 3 gola potuno opravdao mada bih ja licno na tom mestu mnogo vise voleo videti Barkosa.
Takodje Mao Molina je i kod novog trenera starter i lepo se oduzio slobodnjakom , koji mu inace neprikosnoveni Milijas nije dao ni pomisliti da izvede u evropskim utakmicama. Ko god imalo poznaje fudbal lako moze uociti da taj momak ima vise tehnike u nogama nego ceo srednji red zvezde i prava je steta sto se kod nas robuje imenima pa takav klasan poluspic prinudno igra levo ili desno gde realno pruza puno manje nego sto moze.
Sve u svemu novi trener pokazao je neke nove pozitivne trendove ali je jedna utakmica malo da bi se sve to moglo doovljno dobro sagledati. Jedva cekam da vidim sta ce pripremiti za Bolton...
 

Back
Top