Sanjao sam da sam leptir

Ja, Čuang-cu, sanjao sam da sam leptir, leptir koji leprša ovamo i onamo, sa željama i mislima što ih ima leptir. Znao sam samo to da sledim običaje koje sledi leptir i bio sam posve nesvestan svoje ljudske prirode. Odjednom sam se probudio i ležao u krevetu JA SAM. I sada više ne znam jesam li bio čovek koji je sanjao da je leptir, ili sam sada leptir koji sanja da je čovek.

Čuang-cu (369?-286? pre n.e.) kineski filozof
Основно идеалистичко схватање до кога је дошла западна филозофија, као реално највеће достигнуће човечје мисли уопште, било је давно садржано као интуиција, у кинеској филозофији.
Дакле, свако нека се запита:
Да ли је човек ,који је ноћас сањао лептира, или је лептир који сања да је човек ....и још увек сања ?


Zhuangzi 2.jpg



ЖИВОТ ЈЕ САН
Када би неко почео да тврди да он у ствари сања и да смо сви ми ликови из његовог сна, не постоји начин на који можемо да га уверимо у супротно. Тврдњу неког ко би то изјавио нити науком, нити филозофијом, не можемо да оборимо. То је став такозваног практичног егоизма или солипсизма. Срећа је што се са тим ставом никада не сусрећемо јер њега, као чврсто убеђење, можемо срести само у лудници. Ово вам говорим стога да будете свесни да на питање да ли је живот сан или не, нема одговора.

Живот и снови су листови једне те исте књиге.
Шопенхауер

"Шта је живот? Махнитање.
Шта је живот? Пусти снови, празна сенка што нас ови.
О, мален дар нам је дат, јер сав живот - то је сан, а сан су и сами снови."

Педро Калдерон де ла Барка

https://forum.krstarica.com/threads/sanjao-sam-da-sam-leptir.257788/
 
Poslednja izmena:
"Mi smo sa ove strane resetaka jer smo u manjini....
pitanje je gde biste vi bili da smo mi vecina..."
Sta je stvarnost a sta san,i jesmo li mi koji smo ili smo neki drugi...
ili ..da li je vreme koje merimo konstanta ili varijabilna .....o vremenu,
i moze li se vreme izmeriti...da li smo budni ili sanjamo....sve je onako kako se mi ljudi dogovorimo,stvar cisog i jasnog dogovora...

"Maestro,jesmo li budni ili sanjamo?
I jedno i drugo?
Kako cemo znati,Maestro da smo budni,
dok vodimo ovaj razgovor?
Nikako,Nema nikog sem nas koji o tome odlucujemo"
 
Ni meni nije jasno sta ima nadprirodno i misteriozno u snovima, pa makar sanjao i preminule osobe. Ja sam sanjao bombardovanje 2 godine pre nego sto ce se desiti, pa sta? Ne kapiram zasto je takoncudno sanjati mrtve? Sanjas svaku noc toliko gluposti i uzimas ih zdravo za gotovo. I ovo je isti slucaj...

iskreno ne vidim ništa čudno u sanjanju mrtvih, s obzirom da su snovi odraz našeg iskustva i razmišljanja, a mrtvi ljudi koje smo poznavali, naročito koji su nam bili bliski na taj način lako dospevaju u naše snove

Za vas jedna prica
Ja, Čuang-cu, sanjao sam da sam leptir, leptir koji leprša ovamo i onamo, sa željama i mislima što ih ima leptir. Znao sam samo to da sledim običaje koje sledi leptir i bio sam posve nesvestan svoje ljudske prirode. Odjednom sam se probudio i ležao u krevetu JA SAM. I sada više ne znam jesam li bio čovek koji je sanjao da je leptir, ili sam sada leptir koji sanja da je čovek.
Zhuangzi-Butterfly-Dream.jpg

Čuang-cu (369?-286? pre n.e.) kineski filozof

Iz vasih odgovora ispada da je fenomen sanjanja nesto potpuno jasno, objasnjeno i poznato da je dovoljno upotrebiti onu frazu skeptika koja glasi "To je samo.....san". i kraj price.

Ma nemojte?
Snovi su daleko od "to su samo snovi" vec je to fenomen koji je predmet istrazivanja psihologije, filozofije... metafizike!!! Pitanje koje ima veze i koje zadire u samu sustinu sveta pojava koga zovete "realan svet" i uopste pitanje realizma i idealizma.

A vama nazovi "naucnicima", dovoljno je postaviti samo jedno pitanje da biste ucutali.

Evo, ja tvrdim da upravo sanjam i da je sve ovo oko mene ,da su svi likovi oko mene , ukljucujuci i vas, samo likovi iz mog sna.

Izvolite, pokusajte da me demantujete vasim epruvetama i retortama. Dokazite da nisam u pravu.

Nadam se da shvatate, pred pitanjem solipsizma ili da li je zivot san....polaze oruzje cak i filozofiija. a o naucnom nacinu zakljucivanja koji nema sta tu da trazi, i da ne govorim.

Sto se tice konkretno teme.

Ja cesto sanjam pokojne ljude. Moguce je da se na taj nacin objektivise ideja upravo te premilue osobe ali ne mora da znaci. Takodje je moguce da njen lik preuzme neki arhetip kolektivno nesvesnog koji je kazimo tako "visi entitet" duha.
U svetu "stvari po sebi" vaze neka druga pravila ... Likovi iz snova , pa i likovi iz budnog sna..ili ovoga sto zovemo "zivot," samo su objektivacije u pojavi onoga sto se pojavljuje. A tamo odakle se pojavljuje oblast je izvan mogucnosti poimanja. Oni koji su umrli ..vrativsi se u taj transcendentni svet nisu vise onakvi kakvim ih znamo. A likovi u nasim snovima mogu biti objektivacije njihovih ideja ali i ne moraju.
 
Чуанг Цу није поставио исправно питање. Не ради се ту о лептиру који сања да је човек, или човеку који сања да је лептир, већ се ради о метафизичком бићу које сања и једно и друго.

Шта хоћу рећи, можемо појаснити уз помоћ ових Ничеових речи:

Uistinu Arhiloh je samo usplamteli čovek sto voli i mrzi, samo vizija genija koji više nije Arhiloh, vec genije sveta.
Mi kao saznavaoci nismo jedno i istovetno sa bićem koje, kao jedini tvorac i gledalac komedije umetnosti , priredjuje sebi večito uživanje.
Niče iz Rodjenja tragedije.

Дакле, право питање треба да гласи:

"Ко сам истински ЈА, који је сањао да је лептир, а сада сања да је човек".

Људи се обично идентификују са телом које виде, које додирију, које сматрају својим и зову ЈА.
А заправо је то тело ништа друго до ментална слика. Цртеж настао на менталном платну, део представе.

Сада, када неко каже да ће ноћас нешто сањати. Грешка. Та менталана слика коју зовеш "тело" ништа неће сањати. Него ће сањати ОНО што сада сања ту менталну слику коју зовеш тело, а што ће такође сањати и неко друго тело у сну.

Снови и реалност саздани су од исте грађе.

Исти осети боја које сада доживљаваш, јаваљају се и у сну. Исти осети мириса, додира, све су то осети који изграђују и снове баш као и представу коју зовеш "реалност".

Mi smo građa od koje se prave
Snovi, i naš mali život nam je snom
Zaokružen.

Šekspir
 

Back
Top