HERMES treći deo

Pogledajte prilog 530383Ovčica u jeftinoj jaknici. I još jeftinijim pantalonama. I najjeftinijim cipelama. - Može li u dinarima? Kako da ne može. Izlazi crven broj. -Prijatelju, ne gubiš! Udvostruči ulog i bacaj opet! Opet crven broj. Baš nema sreće. - Crven broj ali NE GUBI! Udvostruči opet i igraj dalje! Gledam ovčicu. Drhturavim prstima vadi novac iz plave koverte. Očigledno dobio platu. Šaške padaju. Šaškar ih pokriva platnom. - Hoće li još neko da stavi ulog? -Ja ću! Stavljam pedeset maraka! - Može prijatelju! Okreće se prema ovčici. - A ti sačekaj sledeće bacanje! Ovčica se buni. Šaškar jasan. - Prijatelju, ne možeš samo ti da igraš! Ima tu još ljudi! Podiže platno. Beli broj. Srećnik odlazi sa petsto maraka. Šaškar nasmejan. - Vidiš prijatelju! Nema laži, nema prevare! Ajmo! Bacaj lopticu! Ovoga puta crven broj. Ovčica se znoji. Počinje da se trese. - Ne gubi! Ne gubi! Udvostruči ulog i bacaj opet! Ovčica nema toliko novca. - Dobro prijatelju! Stavi to što imaš! - Ako dobiješ, dajem hiljadu maraka, sat i lanac! Jel pošteno? Naravno da je pošteno. Šaške padaju. Pokriva ih platnom. - Hoće li još neko da stavi ulog? Javlja se jedan. Očigledno saučesnik. Odnosi novac. Ovčica u transu. -Ali ja sam bio na redu! Bio je beli broj! Šaškar nemilosrdan. - Prijatelju! Ti si na redu kad ja to kažem! Ajde, bacaj! Ovoga puta crven broj. Ovčica ošišana. U stvari, izdepilirana. Brada mu se trese. Graške znoja na čelu. Treba ići kući bez plate. I reći ženi i deci da nije doneo ništa. - Prevarili ste me! Zvaću miliciju! - Zovi koga hoćeš! Da li bi zvao i da si dobio? Ne bi! Niko te nije terao da se kockaš! Ovčica odlazi. Hvata se za glavu. Posrće. Šaškar presrećan, Hermes ga je opet pogledao.

NAPOMENA: Hermes - Bog trgovine, lopovluka i proricanja.

http://priceotecama.blogger.ba/
 

Back
Top