To je zivot - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

To je zivot

Oceni ovaj blog
-Zivot predstavlja stalnu promenu. Nas narod ga je poredio s putovanjem u kociji. Otuda i izreka:”Dok jedan tocak ulazi u blato, drugi iz njega izlazi.” Time se nastojala istaci naizmenicnost srece i nesrece. Zato se ljudi ne trebaju prepustiti ocaju i malodusnosti u teskoci i nesreci, kao sto se ni u uspehu i srecnim okolnostima ne trebaju uzvisiti i postati oholi. Mudar covek uvek zadrzava duhovnu ravnotezu u bilo kojoj situaciji. Zna da je prolazna. O tome svedoci i sledeca anegdota:

"Raduj se onome sto je Bog izabrao za tebe."

"Kineski seljak i njegov sin od sve imovine imali su samo jednu kobilu.
Nekom prilikom kobila im je pobjegla i njihov komšija je došao i rekao im:
- Kakva užasna stvar, da vam kobila pobjegne.
Seljak je na to odgovorio:
- Ne znam da li je loša ili dobra, takav je život.
Sljedećeg dana kobila se vratila i sa sobom dovela čitav čopor divljih konja. Komšije su se okupili i rekli:
- Kakva velika sreća. Tvoja kobila ti je dovela toliko drugih konja. Sada si bogat čovjek.
A seljak je na to odgovorio:
- Teško je reći da li je to dobro ili zlo. To je život.
Seljakov sin je htio da ukroti konje i zajahao je jednog. Ali konj ga je zbacio , on je slomio nogu i ostao hrom. Komšije su rekli seljaku:
- Uzašno je to sto ti se desilo. Tvoj sin da ostane bogalj.
Seljak je odgovorio:
- Ja ne znam da li je to zlo ili dobro. To je život.
Uskoro su vojnici došli u selo i mobilisali za rat sve sposobne mlade ljude i uzeli su komšijinog sina, ali seljakovog nisu, jer je bio hrom. Tada je komšija rekao:
- Možda više nikada neću vidjeti svog sina. Ali ti si srećan, tvoj sin je pošteđen.
Seljak je opet odgovorio:
- Ja ne znam da li je to dobro ili zlo. TO JE ŽIVOT."

Pošalji "To je zivot" na Facebook Pošalji "To je zivot" na Google Pošalji "To je zivot" na My Yahoo! Pošalji "To je zivot" na Live Pošalji "To je zivot" na MySpace Pošalji "To je zivot" na Twitter Pošalji "To je zivot" na Digg Pošalji "To je zivot" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari