...ne ici tamo gdje mozes da zakasnis...

...…...preskociti metafore
opisivanja
i placljivo gledanje
za topotom stikli
slava je
ali
uskociti u razbijene tabu prostore
i zasjesti
podvojeno razgledati
dogovoriti se o simbiozi
uzimati
krasti
i biti pokraden
zadatak je
i,
ne zaboraviti sta te tjeralo
sta se naslo
gdje se zaslo
gorelo nesagorijevaci
bez zova feniksa
ponijeti sobom adresu
poziv za ponovost
i nepatetiku dogadjaja
koji ce se dogadjati...
...cijena i snaga i strasti i istine
neokret je...
 
Kažu da se danas poezija čita sve manje. Neupućeni se pitaju zašto se poezija uopšte i piše. Upućeni se pitaju koji su razlozi za ravnodušnost prema pesništvu. Da li ljudi ne osećaju potrebu za drugačijom vrstom percepcije, osim uobičajene? Da li ljudi ne osećaju potrebu da vide nevidljivo, nepoznatu stranu stvari?

"Znajući šta od poezije dobivam ja koji čitam, znam šta gube oni koji ne čitaju"

Faraonn je čovek i pesnik u kome uz Boga ima mesta "i za vuka, mesta za orla, za zmiju i hrast." On zna kako se oseća lovac "kada vidi da iz divljeg vepra u koga odapinje strelu - gleda Bog...."

Pesma "...ne ići tamo gdje možeš da zakasniš..." je živa; živa u jeziku, živa u problemu, u motivu, u slici, živa u izrazu, kazuje i otkriva ono čega pre nije bilo u poeziji Faraonna. Opevajući svojim prepoznatljivim jezikom porušene životne istine, svoja razmišljanja i stavove, Faraonn tuguje nad bezobzirno poništenim lepotama ličnog života i ljubavi.

"Izdaju, zasedu, prevaru i pljačku,
potere, lovce i lovačke pse,
pakost i zavist, mržnju ubilačku,
potvoru, pohlepu i namere zle...
...Sve sam preživeo zagledan u tačku,
u onu sve dublju, sve sjajniju tačku,
koja obuhvata i sadrži sve!"

I kao pesnik i kao čovek, Faraonn je oličenje i borbe i poraza i nesalomljive nade živeći ličnu sudbinu. Nadahnut, svojom poezijom, vodi nas tamo gde nikada nismo bili, otkrivajući našem vidu nevidljivu, nepoznatu stranu sebe i svoje sudbine. Posle pročitanih ovih teših stihova natopljenih čemerom, uživanje mi je da o mom omiljenom pesniku mogu da napišem:

Najveći znalci tvrde da smisao postojanja jeste spasavanje umetnosti i ljubavi. Faraonn - znalac - viteški korača tim putem. Kakva sreća! I za njega, ali i za nas, koji znamo "šta gube oni koji ne čitaju".

:ukras6::obozavam::heart2:
 
Poslednja izmena:
......znas sta Soradze,
neces ti mene vise prepadati sa ovakvim komentarima i dati do znanja
da svaki korak moj je po snijegu...na tragu vuka...zaobilazak zmije
pogled orlu i tako smoren
oslonjen o hrast
i da zacutim razmisljajuci
kako da ti uzvratin
...e, pa ovako...psiholog ...Soradze,
moraju da prodiru u najdublje vrtloge mojih lupinga
ali ne da bi me uhvatili na djelu
morate ...kazem 'morate' jer uplaseno razotkriven i palog perja
ocekujem razmicanje zavjese prema istoku
recitovanje posvete Exiperija Malom Princu
vratiti me u Halu sportova...Pinki...Banjica...Sumice...Pionir...
Vrati me u 'Presernova klet'...Frans...Romanitar...Avalica...Tifany...
...onda je citanje imalo svrhu lijecenja pjesnika
to su oboljele persone
od bolesti koja se njeguje
kao povrijedjeno dijete ili majka kojoj si zaboravila na Rodjen_dan...
...ili prespavas od umora cekajuci,- kucanje po vratima osobe koju zedno cekas...
Pjesnike tjese od nerazumijevanja ili necitanja
da su oni za sjutrasnjicu
sjutrasnjicu...?
ona ne postoji
ona tek treba da se ispili
a sta ako bude jutro sibirsko
a pjesnika Marfi,- tako voliii...

...znas sta Soradze i jos nesto,-Dobar si Covjek...lako povredljiva...naletis na nerazumijevanje i ne priupitkujes
nego odmah kletvu kujes...
Ljut sam na Tebe jos nesto...sto se ljutis...shvati ti ako ne mogu ja da Ovdje ima toliko spekulacija ...ja nijesam dorastao vragolijama avatarskim i niskoudarackim...znam za cutologiju iz obzira neko od nekog...kome smetas ti kome i Faraonn ...mogu da razumijem ali da shvatim...ne!...kome jos toliko i toliko...napadi osoba koje trebalo bi da sam odrastao s njima i ojadio ih da bi tako napadali me i morao sam tiho i jos tise odcutati...grciti se...davati primjer onima koji dolaze da nije tako kako jest...Faraonn nije placipicka ali nije ni od kamena...usljed nekoliko zaista divnih osoba sam Ovdje ali se cudim usljed nekih nedivnih sto ne odem u P.M.....
....S o r a d z e .......ako se naljutis na ove redove...nemoj na Faraonn_a...oprosti mu jer,- ...ne zna sta radi..."...:andjeo:

P.S.
...gledaj pa se naljuti na sina Sunca...samo mu jos to treba...
 
Poslednja izmena:
...ustvari ,
nije mi lakse
zato sto me zatrpavaju neke traktorske prasine
i sijeno ukislo sa mirisom koji nije miris
pitaces,
kakvi traktori i prasina
a sad je zima i snijeg
e,
nije tako
morao sam da razbacujem oko sebe talase
prasine
da dodjem do tvog komentara
a onda opet...auuu...brate...tj. Sestro,
ko djavolji
da je Presto...
P.S.
...opet ces imati sansu i ti da se razgoropadis
ka E.Tejlor jednom....na zdravlje Tebi ...Boze da je...
Sta bih ja sam i zatrpan...
 
...neki da ...kao sto si ti i tvoje sive emanencije...pod ovo 'emanencije' mislim genom koji Vas okuplja..da ne nabrajam tvoje marifetluke meni cudno zgubidanske...preseli kovac_nicu negdje drugo ako ti dopustaju a kod Faraonn_a mozes uvijek jer je navikao na tebe i tebi slicne...
Zalim sto povredjujes meni drage prijatelje koji su tu ili ne slijecu jer si moje dvoriste trenutno kuznim omedjio...
Zalim sto moram da se osvrnem na tvoje prisustvo ali Mi smo,-faraonn Tumnopoteh I.
...t a k o ...
P.S.
...nijesmo Ovdje sami i postedi sve istance...ako imas i vokabulara ili bar neprisustva u mogucnostima tuzno svojim...
 

Back
Top