Ogranicenja

-Ograničenja daju smisao slobodi. Bez njih bi bila haos.

———————————-

„Postoji vreme kad morate birati izmedju okretanja nove stranice ili zatvaranja knjige.“

-Postoje trenuci u kojima moramo odlučiti da li je nešto vredno daljnjeg truda ili ga je bolje napustiti. Neke stvari su izvan domena naseg uticaja. Kad jednom prodju ne mogu se vratiti. Kad se razore ne mogu se sagraditi. Jednostavno, dodje vreme za novo i drugačije.

————————————-

”Istina je istina, iako niko ne veruje u to. Laz je laz, iako svi veruju u to.”

-Istina je ono sto jeste. Zato od nje sve zavisi. Laz se u susretu s istinom ponistava, a vera odrzava. Laž beži od istine da ne bi nestala. Vera je traži da bi se opstala.​
 
Poslednja izmena:
Da, sloboda je prilično trapav naziv za put, život i rast.
Svako ima predstavu o neslobodi, ali samo retki pesnici u retkim trenucima ispravno govore o slobodi.
I filozofi je seciraju na "slobodu za" i "slobodu od", dok za neslobodu lako postižu konsenzus.
Nesloboda nam je shvatljiva i jasna, i nju svakodnevno opažamo. Sloboda je tek nejasna ideja.
 
Sve češće govorimo o biranju između dva zla. Takva mogućnost izbora ne može biti sloboda.
Sloboda je samo ako postoji pravo na nebiranje, na neizbor. Ne okrenuti novu stranicu i ne zatvoriti knjigu.
 
Pravo na neaktivnost uvek postoji. To niko nikom ne moze oduzeti. Medjutim, posle svakog izbora slede posledice. S obzirom da sam ja u ranijim postovima izrazila moje misljenje na tu temu, ne bih zelela da to opet cinim. Samo cu u najkracim crtama izneti ono najosnovnije. Mada je izreka -Sve je u svesti. -postala nekom vrstom fraze, zaista je tako.

Sve zavisi od unutrasnjeg stanja svesti kojim ljudi stvaraju percepciju. Iz razlicitih percepcija proizilaze i razliciti stavovi i reakcije na okolnosti. Dok se izborom duhovne svesti i duhovnih zakonitosti mogucnost izbora prosiruje i tako postize visi stepen slobode, dotle se izborom nizih, egoisticnih i telesnih nagona mogucnost izbora suzava, pa dolazi do ogranicenog delovanja. Istinski produhovljeni ljudi su u stanju da dostignu visok stepen unutrasnje slobode, cak i u ropstvu, dok ima ljudi koji su na slobodi, ali koji zive kao robovi svojih niskih nagona i poroka.
 

Back
Top