Japanska mudrost - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Japanska mudrost

Oceni ovaj blog
Japanci imaju izuetno mudre i dubokomislene izreke. Medjutim, ima i takvih koje se trebaju bolje razmotriti a, ne bezrezervno prihvatiti, kao na primer:

“Bolje je biti neprijatelj dobroj osobi, nego prijatelj lošoj.”
-Zasto biti neprijatelj dobroj osobi? Dobrota se treba podrzati, a ne sprecavati. Samo se kukavice plase da podrze dobro, jer nemaju hrabrosti da se suprostave zlu.
---------
“Kada dobro razmislite, odvažite se da delate. Kada počnete da delate, prestanite da mislite.”
-Delanje bez misljenja stvara besmisleno delo. Zato se treba misliti i, pre i, posle i, za vreme delanja. Jedino se tako objedini teorija s praksom. Dok se to ne postigne nemoguce je proizvesti konstruktivno ili uspesno delo.
---------
“Lepi cvetovi ne daju dobro voće.”
-Ova izreka bi bila adekvatnija da se kaze da lepi cvetovi ne daju UVEK dobro voce. U svakom slucaju da ima lepih cvetova koji ne daju dobro voce, odnosno lepih govora koja ne rezultiraju dobrim delima. Ali, ima i takvih koja su autenticna. Koje ne krasi samo lepota cveta, vec i korist ploda.
----------------
“Niko se nikada nije sapleo ležeći u krevetu.”
- Tako je. U ovom slucaju saplitanje je prednost. Ko lezi nije se pomakao s mesta. Onaj ko se sapleo, taj se, bar, pokrenuo i otisao dalje.

Pošalji "Japanska mudrost" na Facebook Pošalji "Japanska mudrost" na Google Pošalji "Japanska mudrost" na My Yahoo! Pošalji "Japanska mudrost" na Live Pošalji "Japanska mudrost" na MySpace Pošalji "Japanska mudrost" na Twitter Pošalji "Japanska mudrost" na Digg Pošalji "Japanska mudrost" na del.icio.us

Ažurirano 17.12.2018. u 03:21, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Jennifer Jennin (avatar)
  2. Blue Mandarin (avatar)
    Na zalost iako ste to lepo promislili, ni jedna postavka nije tacna. Iz vrlo jednostavnog razloga. U pitanju je Budisticka i Zen Budisticka tradicija razmisjjanja koja se ne moze razmatrati iz nase tradicije. Divan primer kako se radjaju predrasude.

Ako vas interesuje znacenje , mogu ih pojasniti. Da li zelite da znate?
    Ažurirano 19.12.2018. u 16:32, autor: Blue Mandarin
  3. sofija06 (avatar)
    Hvala Blue Mandarin za komentar i zelju da mi pojasnis Budizam i Zen Budizam. Ali, nije potrebno. Poznato mi je i jedno i drugo. Medjutim, ja ne ogranicavam istinu ni na jednu tradiciju i ucenje. Mislim da, upravo, takvim ogranicavanjem i nastaju predrasude. Istina je zivot koji je u svemu. Zato se nikada u potpunosti ne moze dosegnuti, vec se neprestano mora razvijati i produbljivati. U protivnom prelazi u dogmu. Ali, ako ti imas svoje misljenje na iznete postavke bice mi drago da ga izneses.
  4. Blue Mandarin (avatar)
    Na zalost, niste me razumeli. Da ucim i objasnjavam Budizam i Zen Budizam, ne bih se usudila.
    Uostalom nigde to nisam ni napisala.
    Ponuda je bila i vazila za izreke. A cinjenica je da ja te postavke ne mogu da interpretiram
    ili da dam moje misljenje jer su one nikle iz pravila i kulturne tradicije. Iz pravila i obicaja u Bidizmu i Zen Budizmu.
    koji su vam ,kako kazete poznati. Zbog toga pretpostavjam da mozete i sami ovde doprineti njihovim pravim znacenjima.
  5. sofija06 (avatar)
    Ono sto omogucava ljudima sporazum i razumavanje, samim tim i zblizavanje je zdrav razum (common sense) koji, po mnogo cemu, ima karakteristike Logosa. Zdrav razum je osnova psihickog zdravlja i razvoja. Nije slucajno sto je za sve fanatike, sledbenike kultova i razlicitih sektaskih ucenja karakteristicno da ga izgube.

S njima, jednostavno, postaje nemoguce komunicirati ili naci sporazum posto slepo, bezrezervno i nepromisljeno slede neko ucenje. Ono za njih predstavlja konacnu istinu. U tu istinu se ne sme sumnjati, vec se mora verovati. Ona je elitna. To znaci da je dostupna samo nekolicini posebnih, najboljih, najsposobnijih i odabranih. Oni takvu elitnost cesto prezentuju kao krajnju poniznost, duhovnu probudjenost i prevazilazenje ega.

Medjutim, to nije nista drugo nego prikrivena, suptilna arogantnost koja stvara podelu i razdor medju ljudima. Na jednoj strani postoji elita probudjenih i masa neprobudjenih ili opasnih, nesposobnih neznalica koja nije u stanju da shvati tako vrhunsko ucenje.

Ja veoma, veoma dugo proucavam duhovnost sto mi je omogucilo da shvatim karakter i sustinu istine i zivota. Sustina svega je svest koja se neprestano menja ili razvija. Ali, to je, vec, tema za sebe.

Zen budizam, kao i vecina duhovnih i religijskih ucenja, ima izuzetno duboke i intuitivne uvide, kojima s pravom pripada svako priznaje, ali isto tako ima i odredjenih nedostataka. Jedan od njih je, vec, pomenuta elitnost i nepogresivost probudjenih. Medjutim, ono sto je narocito kontroverzno i diskutabilno to su metode kojima se postize stanje budnosti.

S obzirom da je budnost stanje koje se ne moze postici ucenjem ili kroz reci, vec ga je neophodno osetiti ili doziveti, razvili su se razliciti pravci u zenu. Po jednima to stanje se postize meditacijom i teskim fizickim radom. Po drugima, potpunom pasivnoscu da bi se izbegla karma. Neki veruju u budno posmatranje i osluskivanje prirode, odnosno dopiranja do sustinske tisine iza prirodnih zvukova. Kod nekih se probudjenost postize ostroumnoscu i mentalnom aktivnoscu kroz logicko rasudjivanje i apsurdne zagonetke, zen price, itd.

Metod nasilja je narocito kontroverzan i diskutabilan. Postoji verovanje da, kad ucenik stigne do granice budnosti, tada ucitelj treba da ga gurne u budnost fizickim nasiljem i vikom. Tuce ga „stapom budnosti“ ili „stapom paznje“. Postoje zabeleske da su neki umrli od udaraca. U svakom slucaju da posle takvih udaraca i vike mora nastati i fizicka i psihicka promena koja dovede do promenjenog stanja svesti. Samo, pitanje je da li je to duhovna budnost? Po meni, duhovna probudjenost je duhovni razvoj koji traje svo vreme u ovoj dimenziji. To znaci da podleze i progresu i regresu. Zato se i zahteva stalna budnost i samospoznaja. Za nju je neophodna apsolutna iskrenost.

Da bi se izbeglo daljnje zaljenje i nesporazumi pomogla bi doslednost, a ne protivrecno izjasnjavanje. Koliko sam shvatila htela si nesto da pojasnis. Posto nije ni zen budizam, ni izreke ili postavke, nije mi jasno sta je onda? Ukoliko zelis nesto da pojasnis samo izvoli. S, tom napomenom da ze mene nema neprikosnovene religije ili ucenja koje cu prihavtiti bez validnih dokaza, logike i zdravog razuma.
    Ažurirano 21.12.2018. u 08:29, autor: sofija06