U KRILU BILOGORE

Odavno ne pamtim sve zime i ljeta
snjegove i kiše i sve što je bilo
ne dopuštam više da me stigne sjeta
otkad donio me život tu u tvoje krilo.

U krošnjama tvojim pronašla sam Sunce
livadama cvjetnim korak mi je lak
pokaži mi staze, ljepota vrhunce
oko mene ovij svoj zeleni frak.

Proljećem prodiši u novome ruhu
diskretno nanesi mirise bagrema
ljetni cvrkut ptica nek ti godi uhu
daj hlada seljaku koji sijeno sprema.

A jesen kad dođe slikara pozovi
nek razlije boje, rapsodiju stvori
pahuljama zimskim nestašluk dozvoli
što haljinu ti bijelu finim tkanjem tvori.

U noćima dugim kao što je ova
zaklopi mi oči, da sanjam u miru
spokojno i tiho, da ne muči me mora
dok spavam u tvom, Bilogoro, krilu.

Pogledajte prilog 519612
 
Danas se svakodnevnicom možeš istraumirati. Na fejsu nigde bora, celulita, niko ne stari... zaleđeni osmesi...
Malo dalje duvaju ledeni vetrovi. Vuku promaje kroz širom otvorena vrata. Dvosmerno ljudi prolaze. Dolaze, odlaze, neko se vraća...

Bogu hvala, pa si se vratila, divna pesnikinjo naša!

U ovom iščašenom vremenu, kada je najveća umetnost prihvatiti normalan život, stigla je tvoja oda Bilogori.

Oko mi je zasvetlelo, srce zaigralo. Bacih se u lepotu stihova, koji izroniše iz tvojih netaknutih, bistrih voda pod vrhovima planine nadahnuća, kojima lete grlice panonskog neba da se u vodama ogledaju i prepoznaju sebe...Pobegoh u naručje blage i spokojne gore koja sija i diše. Tvoja Bilogora nema opasne provalije, ni strme stene, ni opasne šiljate vrhove... nema vrleti koje nas kobno mame, niti stranputica...
Tvoja gora je pitoma, polegla kao trbušasti hlebovi na slikama Generalića, oni kukuruzni u dečijim rukama.

I ne znam u koje doba je lepša ta Bilogora iz tvog srca...
I ne znam koliko je srce tvoje, kad tolika gora i tolika ljubav stanuju u njemu...

Ono što znam je to da je tvoja umetnost ono što me hrani, poji i brani valerima boja i ljubavi, koje tako nesebično seješ oko sebe i čijom snagom jedino mogu prepoznati sebe.

:cvet::bravo::vzagrljaj::heart2:
 
Šta reći na ovako divne riječi.
Gledam Bilogoru kako se mijenja, gledam njene ljude kako se također mijenjaju...sve oblači neko novo ruho, često neprepoznatljivo.
Želim sačuvati sjećanje na ljepotu prirode, na zelenilo, na okovanost injem kad zima stegne...svako godišnje doba nosi svoje ljepote.
Želim sačuvati i sjećanje na ponosne i vrijedne Bilogorce, soj koji polako izumire.
Hvala ti na posjeti i uvijek lijepim riječima :zag: :heart:
 
...Elena Nr.1,
ne dozvoljava sebi
da u blizini ljepote
ili u bliskom susretu s njom
bude
ni sjetna...nevesela...tuzna
pa daje sebi rezervni polozaj molitvom
ako joj zivot i to nametne
da joj Gora,
to oprosti
jer to nije bilo koja gora
to je Bilogora
...odpocne Elena da veze stihom
po gorskom obicaju
o svojim spoticanjima
veselostima
sjutrasnjicama
i ako je san u sjenovitim prevojima
zatece
i mora ce joj biti laka
vedro ce ustati
protrljati oci
onako djevojacki
i sirokoruko
Goru svoju ,- obujmiti...

Pjesma je ovo zaista
i ako je o Bilogori
lako pisati
jer je i sama,- Pjesma...
...tako,- Elena ...!!!
 
...bolest je zajednicka Elena
ali postoje cista mjesta
koja su lakmus
pa je lako bolesnike detektovati
...tesko je kad ispod stihova koje pises
i sebi i onima koji nijesu ucestvovali
paljevinama biblioteka
od Alexandriske
pa na ovamo
do Adolfa
trebamo biti sretni sto nijesmo
ono sto su
...Nekom je pero lako
a nekom
kamen Sizifov...
...Bilogora ...Triglav...Bjelasnica...Bjelasica
...Hajla...Rudnik...Sar_planina
to je za neke vjerovatno,- nevjerojatno...unbekante...
 
faraonn;bt308954:
...bolest je zajednicka Elena
ali postoje cista mjesta
koja su lakmus
pa je lako bolesnike detektovati
...tesko je kad ispod stihova koje pises
i sebi i onima koji nijesu ucestvovali
paljevinama biblioteka
od Alexandriske
pa na ovamo
do Adolfa
trebamo biti sretni sto nijesmo
ono sto su
...Nekom je pero lako
a nekom
kamen Sizifov...
...Bilogora ...Triglav...Bjelasnica...Bjelasica
...Hajla...Rudnik...Sar_planina
to je za neke vjerovatno,- nevjerojatno...unbekante...
:zag:
Unbekannte Schonheit der
Berge und Kulturen
:heart:
 
S.Jones;bt308953:
mislim da ste trebali ostati u toj Bilogori jer vam to dodje nesto kao prirodno staniste.

Dragi moj Mr. Jones..sve i da si htio, nisi mi mogao poželjeti ništa ljepše...jer, ima li išta prirodnije, išta ljepše nego stopiti se sa prirodom, udisati njenu slobodu? Priroda daruje širinu, u njenom zagrljaju uči se suživotu, ophođenju sa svakim njenim stanarom....a beton je beton, tvrd i ograničava...čak i kamen može da se izbrusi i oblikuje, čak i rijeka ponornica kroz kamen nađe put do željene slobode gdje se razlije u svoj svojoj ljepoti, ali u betonu ne možeš ništa osim osjetiti njegovo stezanje...U ovim krajevima od djetinjstva nas uče kako se gost poštuje, pa bio i Danajac...a uči se i kako se ponaša u gostima....
Dobro ti meni došao i slobodno navrati češće...uvijek su mi neizmjerno dragi svi oni koji žude za znanjem i svjesni su vlastitog neznanja... :zag: :heart:
 
faraonn;bt308954:
...bolest je zajednicka Elena
ali postoje cista mjesta
koja su lakmus
pa je lako bolesnike detektovati
...tesko je kad ispod stihova koje pises
i sebi i onima koji nijesu ucestvovali
paljevinama biblioteka
od Alexandriske
pa na ovamo
do Adolfa
trebamo biti sretni sto nijesmo
ono sto su
...Nekom je pero lako
a nekom
kamen Sizifov...
...Bilogora ...Triglav...Bjelasnica...Bjelasica
...Hajla...Rudnik...Sar_planina
to je za neke vjerovatno,- nevjerojatno...unbekante...

Ignorantia nocet.
U ovom slučaju vidiš kako stara izreka dolazi do izražaja, ali...naš prijatelj Mr. Jones odlučio je odbaciti vlastite okove, jer kako inače protumačiti da nas prati u stopu? Uvidio je intelektualnu vrijednost ovih prostora i željan znanja, upija svaku našu riječ, svaku misao...zato te molim dragi Faraone, budi mu i dalje uzor, poduči ga kako se postaje intelektualac, a prvenstveno kako se postaje gospodin... :zag:
 
Stovana Ellena, a glede vasih intekektualnih cvrckarija,vi ste u jednu ruku u pravu,a u drugu sta vam se da,nadalje bih vas zamolio da ako vec koristite izreke ili institute iz Rimskog prava onda to radite ne sakateci ih(ignoratio legis nocetiliti nepoznavanje zakona skodi) u protivnom pomislicu da je to himbeno i prijevorno ponasanje.nadalje sa radoscu sam prihvatio vase opredjelenje da ostanete u svom stanistu sa konjima,a da za svog vrhovnog intelektualnog gurua izaberete vepra.P.S.Emotikoni vam divno stoje, tako vas otvaraju u struku i,bez njih bi bili gluvonemi, dakleM intelektualno i emotivno osakaceni.
 
S.Jones;bt308961:
Stovana Ellena, a glede vasih intekektualnih cvrckarija,vi ste u jednu ruku u pravu,a u drugu sta vam se da,nadalje bih vas zamolio da ako vec koristite izreke ili institute iz Rimskog prava onda to radite ne sakateci ih(ignoratio legis nocetiliti nepoznavanje zakona skodi) u protivnom pomislicu da je to himbeno i prijevorno ponasanje.nadalje sa radoscu sam prihvatio vase opredjelenje da ostanete u svom stanistu sa konjima,a da za svog vrhovnog intelektualnog gurua izaberete vepra.P.S.Emotikoni vam divno stoje, tako vas otvaraju u struku i,bez njih bi bili gluvonemi, dakleM intelektualno i emotivno osakaceni.

:hvala:

Aquila non capit muscas. :cool:

Vale! :bye:
 
...s e r _Jones,
tako mi je drago
sto mi vise nijesi
drag
prije se moglo citati bar na kratko kad si
piskarao
...bilo mi je simpaticno tvoje pisanje
onako srednjoskolsko
a onda si nesto umislio
i krenuo stopama
cijim do svojim
kao dijete koje ...'nece vise da se igra'
jer se ne uklapa u igre
koje nemaju Kapitena
a ti bi bas to...
Ovdje ima Dama koje imaju i pameti i nosenje
te pameti
...negdje je nesto zapelo
moj dragi S E R -Jones...
...smeta mi sto nasrces na cista polja
nasih spisateljki
koje su te izdasno hvalile
ali tvoj Ego
je crna rupa S.Houkinsa...
udri po Faraonn_u
On je setac kroz milenijume
pa ce i tvoje nasrtaje
da 'bez masla proguta'
...a sad ti trazim snagu i mir
koji su ti potrebni za ostatak
Puta...:bye:
 


S.Jones, čoveče, ako nastaviš da hejtuješ mene i moje prijatelje, nateraćeš me da obelodanim i tvoj identitet i tvoje nickove... Uvek sam cenila ono dobro u ljudima, pa tako i sada... A ti dokaži da ovo nije uzalud napisano. Ovo nije pretnja, ovo je ruka da ustaneš.
M.
 
Konji, veprovi, pure (ćurke, tuke)...raznolik je svijet Bilogore, ima naš prijatelj i stari poznanik novog imena pravo.
Poznaje i pravo, a samim tim i da kršenje istog poteže određene konzekvence, pa tako i kršenje pravila ovog foruma.
Tako da, draga moja Soradže, vjerujem u razboritost našeg nanovorođenog prijatelja.
 
u neka cuvena anticka vremena JBT Kumrovackog i medved dakako i bilogorski je bio zasticen cak i od one naredne izreke "crne ti oci u glavi".nadalje paranoja ili manija gonjenja moze da preraste u istinsko ludilo.
 

Back
Top