..."Kupujemo perije"...

"Kupujemo stari bojleri, šporeti, zamrzivači... kupujemo veš mašine... kupujemo... menjamo za plastiku, vajngle, lavori... kupujemo perije!...stare jastuke, dunije... perije kupujemo!... perije...
Udaljava se ozvučeno kamionče natrpano zarđalim tovarom. Polako klize gume vrelim asfaltom ulica banatske selendre razvučene u ataru na obodima Karpata.

Jara sunca prži smrad štala obližnjih, pritiska ga, utiskuje u pore svega što mrda. Posivelo lišće drveća umornog miruje. Ptice cute... Banda mačija se opružila u hladu kao mrtva... Raširenih kljunova kokoške dahću u senci ... Četrdesetak krava komšinskih muču u štali, žvaću, preživaju, pogane uz jasle... vrte se ventilatori, rashlađuju štalu da marva preživi vrelinu letnjeg podneva...Mrtvilo usijanog sela remete bučne cisterne za prevoz mleka, traktori koji vuku drljače, tanjirače, prskalice, ali i prikolice natovarene stajskim đubrivom iza kojih ostaje nesnosan smrad i rojevi zelenih muva.

U centru sela crkva, visoki zvonik, cvetna porta i popina kuća, hladoviti park u kome caruju ogromni, debeli stogodišnjaci - platani.. Uz ivicu parka zabetonirane u asfaltu dvadesetak pijačnih tezgi....malo dalje osnovna škola...preko puta dom zdravlja, apoteka, velika samoposluga...sa druge strane manja bakalnica "Kod Bebeta", pa kafić sa baštom... malo dalje drugi kafić...dva od četiri... Konobarišu meštanke sumnjivog morala.. U ulici: "ideš pravo, pa drugi rogalj smotaš desno i četvrta kuća" - kupleraj... svaki drugi dan racija...

Nedeljno jutro je vreme kada se na pijaci može videti pola sela. Ljudi dolaze da kupe, prodaju, da vide, da budu viđeni, da čuju i jave najnovije vesti...Sve se prodaje: od voća, povrća, mesnih specijaliteta Burjanovih, krava, teladi, ovaca, prasica, kokošaka i morki zavezanih nogu, bostana...do poštenja, ljudskosti, morala, tela, obraza...i droga. Kada smotaš za rogalj levo, stigneš u carstvo velikog buvljaka...krpetine nošene i nove, papuče, naočari, šerpe, prljavi "antikviteti", med, koziji sir, neprepoznatljivi zarđali materijal, gumeni točkovi...sve na zemlji, ili sklepanim tezgama.

Oživeli vrvež Brojgelovih slika i gravira nadleću jata glasnih čiopa, dok rode klepeću iz svojih visokih gnezda...

Demonska natprirodna atmosfera vrelog avgustovskog jutra budi oko u čoveku, pa kroz prelomljeni zrak probudi i svest o stvarnosti koja se ovde zbiva. Usijana lica groteskno nakinđurenih seljanki, krezubi smeh podnapitih pivopija, grubi i nezgrapni tipovi koji se dovikuju u želji da nadjačaju trilere "srpske majke", lude i malo inteligentniji, ograničenost, znoj i prljavština, dreka, sve izmešano sa mirisom jeftinih vodica, prosutog piva i ljutog smrada obližnjih štala...Ujednačenom zvonjavom sa visokog zvonika, otac Marko zove na jutarnju službu Božiju, kao da želi drugačijom stvarnošću da poništi grotesknu sliku demonskog jutra... da uzdigne iznad zastrašujuće stvarnosti, da oprosti grehe, da ponudi čistotu i umerenost.

Prelomljeni zrak budi duhovno oko i jasnu sliku poslednjeg smisla ove apokaliptične stvarnosti, nalazeći mističnu tačku u bruju zvona iz koje sve polazi i u koju se vraća. Bruj dograbi čoveka, istrgne suludost u svakom skrivenu, osvesti ga, odbaci blesavost i ništavnost bar na tren. I dok čovek veruje da se izdigao, opipljiva je njegova lakovernost... jer u ovoj užasnoj stvarnosti nemoguće je odbaciti demone iz korena života... nemoguće je izdvojiti se... svet ne pušta čoveka...ne da nužnost čoveku da je izbegne, ignoriše, napusti ni za tren...uronila ga je u ludilo irealne, demonske stvarnosti... i dok "slepac vodi ćoravoga", kliza se čovek u krvi ugrejanoj, posrće, pada, izdiže se, sve dok se ne spotakne o sopstveni kraj...

Odavno je Platon opisao čoveka vezanog u pećini, leđima okrenutog svetlosti, za kojeg je njegova senka - stvarnost.
 
Da, druga strana seoske idile... ili je to samo život neupakovan u mirisne i šarene hartije... ili kako je moj deda onako lalinski govorio, artije... Mada, u štalskom vonju krije se hrana i nada za preživljavanje, ali... možda smo se isuviše udaljili od sebe i svojih predaka, od stvarnosti koja nas pritiska... bežimo u nestvarno...

Secam se, proleca i mirisa zemlje željne sunca... mirisa stajskog đubreta dok ga komšija tovari na špiditer kako bi nađubrio njivu za prolecnu setvu... letnje žege, topota kopita nervozih konja dok se brane od mušica... zvuk muže, dok bela mlaka tecnost iz vimena se pretace u kantu... umornog uzdaha paorskog, i psovke kad krava mahne repom onako preko znojavog lica... Sad... zvuk klima uređaja i ponekad zvono telefona nagoveste prisustvo...

Eto malo se vratih u prošlost... hvala Soradze za ovako dobar tekst :) :heart:
 
Draga Tam, obožavam idilu banatskih sela, ali ona ne postoji više...letovala sam i zimovala u banatskom selu davno, kada je idila krasila postojanje sela zatalasanog Banata... posle su mi Romi (neću reći Cigani, taman posla!) ukrali celu kuću...ne pokrali, nego ukrali sve...i nameštaj i zidove i krov i grede i kupatilo, čak i gvozdenu kapiju zabetoniranu... svaku ciglu zidane ograde...sve..ljubičasti .bukle tepisi iz Venecuele i mamina spavaća soba su završili u čatrljama od naboja dragih mi poznatih seoskih Roma.. sve je kod njih..sve iz kuće od 360 kvadrata...eto...iskusila sam taj život "neupakovan u mirisne artije"...
Inače, lično mi ne smeta miris štala...onih od pre....jedna kravica, dva konja...miris ovaca, kokošarnika...miris pilića, mačića, kučića...ovo opisano je siledžijstvo bogataša sa puno krava koji nemaju rešeno pitanje odlivanja otpada iz štala, pa se to razliva po bunarima i jendecima...to je za svaku osudu...o tome pišem...
Hvala Vam na divnom komentaru koji je, evo, i mene naveo na još pisanja...
Poštovanje, Tam!
:zag::heart2:
 
zxy;bt308344:
A tek šta bi za grad moglo da se kaže... a za državu,ihaaa,imalo bi da se piše od jutra do sutra ,svakog dana;):(
Da, dragi zxy, da sam mlađa, ja bih otišla negde u "svet", msm u civilizaciju... ne znam zašto ljudi prave famu oko odlaska iz zemlje? Pa, svet je mali, šarenolik, prelep na ovoj kugli kojom plovimo kosmosom :D
Inače, hoću i da pohvalim: na putu prema Vršcu, pa blizu Alibunara se šepure pedesetak vetrenjača sa leve strane asfalta... lepotice visoke 80 metara, sa po tri krila, svako dužine 30 m. Sve su finansirali i postavili stranci, za 18 godina je naše - kažu meštani... u zelenilu ravnice vrte se krila vetrenjača, prave struju, vrte se u "ruži vetrova" koja baš tu postoji... prelepo deluje, civilizovano, ličimo na Holandiju u tom delu ravnice...
:zag:
 
hakim bej;bt308348:
U toj apokalipsi zivimo od izbacivanja iz raja. I kada se jednom vratimo u raj nedostajace nam vasar zivota.
Neko zivi na vasaru, u nekome zivi vasar.
Odlican opis, prikaz naseg sveta. :hvala:
Moj otac je puno puta putovao stranim zemljama... sećam se da je pričao kako je iskoristio svaku priliku da poseti pijacu u gradu gde je boravio...jer, govorio je: "na pijaci se najbolje vidi taj narod...vidi se kako izgledaju, kako se ponašaju, šta prodaju, šta jedu"... istina je :D
Hvala na komentaru za razmišljanje :zag: Volim što Vam se dopao tekst :hvala:
 
Леп, и веома тачан приказ; умеш ти ово!:ok:
Као неко, ко је као клинац неко време провео у Бачкој, врло сличној Банату- сећам се тих летњих дана; само бих додао и оно карактеристично "пиштање" у ушима, од притиска и врелине, које веома личи на песму зрикаваца...
Сећаш ли се тога?:lol:
Ту човек не може да остане глуп, ако уме да посматра и има мало времена да мисли...
 
Роло Томази;bt308354:
Леп, и веома тачан приказ; умеш ти ово!:ok:
Као неко, ко је као клинац неко време провео у Бачкој, врло сличној Банату- сећам се тих летњих дана; само бих додао и оно карактеристично "пиштање" у ушима, од притиска и врелине, које веома личи на песму зрикаваца...
Сећаш ли се тога?:lol:
Ту човек не може да остане глуп, ако уме да посматра и има мало времена да мисли...
Znači to nisu bili zrikavci? :zcepanje:... sećam se kuća debelih zidova i zemljanih podova u kojima je bila debela hladovina leti...ma, sećam se svega!
sećam se da sam celo leto provela bosonoga... lepota u Boga...
Hvala Rolo na komentaru....znaš da volim da te vidim, a? :zag:::heart:
 
Poslednja izmena:
......ti ljudi...situacije i Okolis...
a sve na prostorima koji su odisali i kulturom
i kulturama
da li je to nova Grcka
ili nova Italija
...nema Jelade
nema Rima...
...dobro je sto se sve razvodnilo
da se ne bi Veliko Oko
rijesilo da sodo_gomorise...
Soradze pise evlijski
i herodotski datira i oduzima
jer sabiranje ide samo istih velicina
a toliko je razlicotisti
u takmicarskom smislu
padanja...
...:hvala:,-Sora....
 

Back
Top