Zlostavljane i progonjene žene teško bivaju zaštićene

Zlostavljane i progonjene žene teško bivaju zaštićene
Koordinatorka savetovališta protiv nasilja u porodici i sigurnih kuća u Beogradu Vesna Stanojević objašnjava da se proganjanje i nasilje najčešće događa upravo u partnerskim odnosima. Počinioci zločina su gotovo uvek bivši partneri sa kojima su brak ili veza već okončani.
„Postoje jasni znaci po kojima možemo videti da li je neko potencijalni nasilnik. Ali to ćemo uvideti samo ako zaista želimo da vidimo. Devojke traže opravdanje za nasilnike govoreći sebi da je samo ljut i da je to prolazna faza. Prelaze preko niza zabrinjavajućih situacija i sa takvim muškarcem ulaze u bračnu zajednicu. Vremenom stvari postaju sve gore, a često završe smrtnim ishodom. Ako smo voljni da prepoznamo jasne znake, moći ćemo na vreme da reagujemo. Kad mladić devojku istera iz kola, udari joj šamar u društvu ili joj kaže: ,Glupačo jedna, pojma nemaš’, takvo ponašanje jasno pokazuje da je sklon nasilju“, govori Stanojević.


Prošle godine Sigurna kuća primila je 4.552 poziva za pomoć, što je veliki broj. Žene ne kontaktiraju Sigurnu kuću tražeći samo smeštaj, već žele savet i pomoć psihologa i advokata, a 2.200 žena prekoračilo je njen prag.
„Muškarci koji zlostavljaju svoje devojke, žene i bivše partnerke nesigurne su ličnosti koje pate od kompleksa niže vrednosti. Često su oni u svojoj porodici trpeli zlostavljanje, ili su gledali kako otac bije majku… Iako kažu da osećaju krivicu posle počinjenog zločina, ubuduće se neće promeniti… kako vreme odmiče postajaće sve gori“, objašnjava Vesna i dodaje da su u porodičnim i intimnim svađama u Srbiji prošle godini ubijene čak 22 žene. Najčešći razlog ovih ubistava jeste patološka ljubomora čiji se znaci često teško prepoznaju. Muškarac je sklon da nakon ovakvog stravičnog čina počini i samoubistvo.


„U našoj državi postoji zakonska regulativa koja štiti ženu, međutim u praksi zlostavljane i progonjene žene teško bivaju zaštićene. Žena je u mogućnosti da pozove policiju i nasilnik može biti pritvoren na 48 sati, ali posle toga vraća se žrtvi čineći još gori zločin.“ Vesna ističe i da bi bilo veoma dobro ukoliko bi država imala razvijen sistem za ovakvu vrstu nasilja. „Trebalo bi da postoji baza podataka o ovakvim prestupnicima koji bi bili praćeni i kojima bi bile određene zatvorske kazne, a ne samo kratak pritvor uz dugotrajan sudski proces.“
U Beogradu postoje tri sigurne kuće i jedna kuća za trgovinu ljudima. Nasilje u porodici osim pomenutih slučajeva uključuje sve vidove zlostavljanja: oca prema deci, dece prema roditeljima, uže i šire familije prema osobama koje su žrtve i svih onih koji trpe teror od bilo kog lica... Sigurna kuća otvorena je da pruži pomoć svakome ko je pretrpeo, ili trpi zlostavljanje. Besplatna telefonska linija Sigurne kuće je 0800 011 011 i uvek je dostupna svima koji žele savet ili pomoć. Noćna linija je 063 80 61 753, a fiksni telefoni na koje se možete obratiti stručnim licima: 011 2769 466 i 011 2787 573.
Test - procenite opasnost
Eksperti za nasilje u intimnim odnosima napravili su ovaj test kako biste najlakše otkrili koliko je vaš partner opasan po vas. Kompletan test sadrži 20 pitanja, mi smo izdvojili deset najvažnijih. Iako ne postoji precizan odgovor koji će pružiti ovaj test, nekolicina zlostavljanih žena je sa DA odgovorila na minimum 10 pitanja, za razliku od onih žena koje nikada nisu pretrpele maltretiranje i zlostavljanje.


Da li ste ostavile svog partnera pošto ste živeli zajedno tokom prošle godine?
Da li je nasilan i neprestano ljubomoran?
Da li koristi drogu?
Da li je alkoholičar ili ima problema sa pićem?
Da li pokušava da kontroliše vaš život i vaše aktivnosti?
Da li se ikada pretvarao da želi da izvrši samoubistvo, ili to pokušao da učini?
Da li verujete da je sposoban da vas ubije
Da li vas je ikada pratio ili špijunirao? Ostavljao preteće poruke na sekretarici, ili ih slao mejlom, uništavao vašu imovinu, ili vas zvao kada to niste želeli?
Da li je nezaposlen?
Da li vas je ikada prisilio na seksualni odnos kada vi to niste želeli
 
Tema se bavi posledicama a ne uzrokom, tako da ne vidim razloga komentaru prethodnika.
Podrzavam ideju slobodne kuce gde se drustvena zajednica organizovala radi iskrene i nesebicne pomoci .
Problem je sto zbrinjavanje na odredjeno vreme nije dovoljno i ne resava trajno problem. Ovde se radi o premoscavanju . Neophodno je da se drzava ukljuci pre svega ostrim zakonskim propisima koje ce primenjivati u skracenom postupku, pa neka nasilnici izolovani traze uzroke svojih ponasanja. Znamo da drzava nije spremna da zastiti zene i kroz poseban socijalni program kroz koji bi finansirala zrtve duzi vremenski period dok se ne oporave od posledica i mogu ostvariti svoju ekonomsku nezavisnost.
Znam primere zlostavljanja zena-supruga u kojima su vinovnici ugledni intelektualci na visokim polozajima, gde su zene ekonomski nezavisne, ali postoje mnogi vidovi drugih zastrasivanja i to su strasne sudbine, ali mnogo je teze gde zena nema materijalnu potporu.
Ne treba odustajati od sigurnih kuca, ali smo siromasni kao pojedinci da bi osnovali nekakav fond za prikupljanje sredstava kojim bi se problemi trajno resavali.
Tekst je odlican i aktuelan !
 
...i sama sam bila žrtva zlostavljanja...svih vrsta...jezivo mi je i sjećati se...nije ni tema ove priče...u moje vrijeme nije bilo sigurnih kuča u Hrvatskoj..i tako...sad ih ima, bila sam tamo...pomažem žrtvama...ali problem je svugdje isti...financiranje...ako je netko bio tamo i vidio te žene ugaslih praznih očiju, zna ..a ako nije...ne može , na žalost pojmiti kako je to
 
Blog je odličan i koristan. Ja lično nisam imala ovakva iskustva, ali bez obzira, odgajam žensko dijete i želim je naučiti da ne smije i ne treba ništa da trpi.Isto tako, da ne smije ugrožavati ona nekoga.
Znam nekoliko primjera iz života, ali je najbolji onaj gdje je žena pokupila djecu i otišla, a u međuvremenu je našla drugog frajera s kojim sad srećna.Ispostavilo se da je pametnija i sposobnija nego što je iko mislio, ali svi pozdravljamo njenu odluku.
 

Back
Top