UKUSI DETINJSTVA ILI POVRATAK KUĆI - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Željko B.

UKUSI DETINJSTVA ILI POVRATAK KUĆI

Oceni ovaj blog
Kuvanje je moj hobi. U stvari, ne samo hobi. Kuhinja je deo stana gde sam se uvek najbolje osećao. Koreni toga sežu u rano detinjstvo. Slabašan i bolešljiv, bio sam na čuvanje poveren mojoj baki. Baka ko baka, držala se one da zdravlje na usta ulazi. Dugo sedenje sa njom me naučilo par jednostavnih recepata, čega nisam ni bio svestan do skoro. Naučilo me, da se hleb reže debelo a tanjir mora isprazniti jer sve je to plaćeno. Premudra i predobra, moja baka. Naučila me da volim mast, hleb i alevu papriku. Moj kardiolog šizi, kad mu ovo ispričam. I onda sam odrastao. Kuvanje je postalo deo mog dokazivanja. Recepti koje sam spremao su bili alhemičarski poduhvati koji su uglavnom pratili pangerici mojoj veštini i mašti. Jedino je meni nešto nedostajalo a nikako nisam uspevao da shvatim šta. Godine su prolazile, kuvao sam bez emocija samo da bih se takmičio sa zamišljenom konkurencijom. Onda, nekako slučajno, bez pravog razloga, shvatio sam. Kuva se da bi onaj kome spremamo hranu jeo što bolje a ne da bi jelo koje spremamo bilo savršeno. Dozvoljeno je da jelo bude presoljeno, da luk ponekad malkice zagori a da je pasulj za nijansu slabije kuvan ako je od srca i sa ljubavlju spremljeno. Dozvoljeno je da tanjir bude iskrzan a kašika i viljuška, raspar iz nekih boljih vremena. Umesto stolnjaka i nadstoljnjaka dobar je i običan plastični podmetač. Sada kuvam jednostavno, koristim veoma malo sastojaka. Skromno koristim začine ali kuvam. Dugo i pažljivo kuvam. Ne odmičem se od šporeta, pevam hrani. I znate šta? Uspeva, konačno sam pronašao onaj element koji mi je nedostajao. A on se zove, ljubav. Ljubav prema onima kojima kuvam.
Kao što na početku rekoh, kuvanje je deo mene. Onaj iskreni, pravi. Najbolji.
Priložene sličice Priložene slike

Pošalji "UKUSI DETINJSTVA ILI POVRATAK KUĆI" na Facebook Pošalji "UKUSI DETINJSTVA ILI POVRATAK KUĆI" na Google Pošalji "UKUSI DETINJSTVA ILI POVRATAK KUĆI" na My Yahoo! Pošalji "UKUSI DETINJSTVA ILI POVRATAK KUĆI" na Live Pošalji "UKUSI DETINJSTVA ILI POVRATAK KUĆI" na MySpace Pošalji "UKUSI DETINJSTVA ILI POVRATAK KUĆI" na Twitter Pošalji "UKUSI DETINJSTVA ILI POVRATAK KUĆI" na Digg Pošalji "UKUSI DETINJSTVA ILI POVRATAK KUĆI" na del.icio.us

Ažurirano 09.07.2018. u 06:30, autor: Željko B.

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Vexy (avatar)
    Lepa priča
    i asve treba da bude kao što je i napisano