Stvarnosti se ne može ulagivati

Brod je pristao u pola pet. Bezbrižno sam šetala uskim uličicama ostrvskog gradića u želji da lepo provedem to čarobno letnje popodne. Izbila sam na stari, prisni, maleni trg sa katedralom. Zagledjući katedralu primetila sam da se kapiteli završavaju klesanim ljudskim glavama. Ličile su kao da spadaju u onu vrstu umetnosti u koju i vilendorfska Venera. Nisu bile lepe. Poneka je bila zaprepašćujuće gnusna. Poneka otmena, lepo očešljana...plemenita. Svaka je bila posebna misterija. Jedna mi je posebno ostala u sećanju...

Lice okruglo, mesnato. Deluje glupo i podmuklo. Čelo tvrdo i nisko, kosa tankovlasa, deluje da je nema. Lice u aknama, zubi jaki i krupni. Oči upadljivo okrugle, oči u kojima nema ničeg ljudskog. Slepe...ne vide suštinu. Sanjar? Ludak? Svakako bespomoćan. Sigurno nasilnik, osvetoljubiv, neumoljiv i pohlepan...Klesar je savršeno znao gde treba lik uhvatiti: u blesavosti kojom živi svoj život slepca i idiotskom cerekanju, kada sa oružjem, mahnit zamišlja da je gospodar sveta...

.........

«Ako čovek ispravno živi, on raste u srazmeri svojih gubitaka.» «Odreći se, kaže Lao Ce, ne znači ništa drugo do ostati ceo».
«O, ništa lakše od toga, kaže Gete, ali od lakog, ništa teže nije».

Jedini lek protiv istorijskih užasa je čovek koji je jači od svakog užasa. Novi čovek, božanska kap isceđena iz apokaliptičnih patnji. On zna da sudbina nije vaspitan gospodin. Zna da, kada sudbina operiše, retko primenjuje anesteziju.. Danas se već vidi da je vredelo izdržati operacije sudbine u kojima smo sigurno žestoko patili. Novi način i nivo postojanja, znanje i smisao, razmera i mera su vidljivo mogući i ostvarivi, ali zahtevaju višu moć od svakog istorijskog užasa. Novi čovek je đavolski pametan, magično grešan i anđeoski čist, novo ljudsko obličje koje je uspelo da iz apokaliptičnog postojanja domaši spasenje.

On je naučnik i revolucionar, osvajač i pesnik i filosof i svetac. Ako je slikar, bavi se i muzikom i poezijom, ako je mislilac, dopola je pesnik, dopola naučnik... ako piše muziku, naizgled je filosof...Uvek je i prorok i lekar i mag i luda. Njegova snaga je prisustvo užasne moći, kao okean koji se smeši, kao tajfun koji miluje...Takvom snagom se bori sa anđelima da bi video Boga, takvom snagom podupire teror i bedu, jer od toga postaje jači, utemeljeniji. Granice svog postojanja je pomerio u nedogled, za sve je zainteresovan. Zato izgleda da je smeša deteta, mudraca i lude...

..........

Smešno deluju pričice New age-a i mnogostrukih Luizi Hej, koje nas uče kako se život može načiniti normalnim i celovitim, ukoliko se odreknemo starih šablona i navika, te odbacimo krivice iz prošlosti i strahova iz budućnosti. Ono što je jasno je da svi, bez izuzetka živimo u bedi i oskudici, u iskvarenosti, nemoći, cvokoćući, napušteni, a da naše bogatstvo nije ništa drugo do bogatstvo u slabosti.

Prema tim pričicama, da bi čovek živeo lepim životom, raspoloženje treba da mu je lepo i dobro, a to se postiže ako čovek nema principa.
Kako je danas dalek Gete koji kaže: «Nije dovoljno ako za svoje prijatelje žrtvujemo život. Treba za njih da se odreknemo i svojih principa.» Hipotetički, unapredio bi svet muškaraca, jer samo u tom svetu postoji prijateljstvo...

Na kraju, nije ni utešno:
«Čovek ništa ne može poneti. Sam mora doći. Kao što kaže «sa praznim rukama», sam mora doći sa samim sobom. Ne može reći da je bolestan. Nema protekcije. Nema potkupljivanja. Ako čovek stupi pred Boga (a ne ume pred njim da ne bude), samog sebe ne može zaboraviti kod kuće. Ko to ne veruje, on ne veruje u ono u šta veruje. «Stvarnosti se ne može ulagivati».
 
Od svih suceljavanja najteže je, sam pred samim sobom. Mada, retko ko u današnje vreme ima vremena da se posveti sebi a narocito da se suoci sa svim svojim manama i vrlinama. Uglavnom se se svodi na samoopravdavanje i traženje precica koima se brže stiže do željenog cilja. O onom što sledi na kraju, ne razmišlja se,

Stvarnost je crna rupa u svemiru i svako je tumaci onako kako zna i hoce. Zato nije retka pojava da baš ta stvarnost proguta pojedinca u njegovoj neobaveštenosti.

Veliki pozdrav :) :heart: :cvet:
 
Poslednja izmena:
Tamišarka;bt307841:
Od svih suceljavanja najteže je, sam pred samim sobom. Mada, retko ko u današnje vreme ima vremena da se posveti sebi a narocito da se suoci sa svim svojim manama i vrlinama. Uglavnom se se svodi na samoopravdavanje i traženje precica koima se brže stiže do željenog cilja. O onom što sledi na kraju, ne razmišlja se,

Stvarnost je crna rupa u svemiru i svako je tumaci onako kako zna i hoce. Zato nije retka pojava da baš ta stvarnost proguta pojedinca u njegovoj neobaveštenosti.

Veliki pozdrav :) :heart: :cvet:
Danas je moja divna rođaka otišla da se "predstavi Bogu". Sama je otišla, praznih ruku, bolesna... život ju je pojeo živu... skupila se u pola sanduka...
neprepoznatljiva...odnela je lepotu svojih zelenih očiju, dobrotu i pravičnost... i svoje principe zbog kojih je bila generacijama voljeni profesor, majka, supruga i prijatelj, iznad svega divan čovek...onaj - starovremenski...

Osećam se duboko nesrećnom i postiđenom pred njenim odlaskom...

Hvala Vam, Tam, na razumevanju i divnom komentaru... Naročito mi se dopada to što ste rekli da je stvarnost "crna rupa" koja guta... znam da Vi, talentovani, imate senzore i vid, pa vidite stvarnost u pravom obličju i boji...
a ona je tu, tik pored nas...

Hvala još jednom, grlim Vas :zag::heart::
 
Soradze;bt307844:
Danas je moja divna rođaka otišla da se "predstavi Bogu". Sama je otišla, praznih ruku, bolesna... život ju je pojeo živu... skupila se u pola sanduka...
neprepoznatljiva...odnela je lepotu svojih zelenih očiju, dobrotu i pravičnost... i svoje principe zbog kojih je bila generacijama voljeni profesor, majka, supruga i prijatelj, iznad svega divan čovek...onaj - starovremenski...

Osećam se duboko nesrećnom i postiđenom pred njenim odlaskom...

Hvala Vam, Tam, na razumevanju i divnom komentaru... Naročito mi se dopada to što ste rekli da je stvarnost "crna rupa" koja guta... znam da Vi, talentovani, imate senzore i vid, pa vidite stvarnost u pravom obličju i boji...
a ona je tu, tik pored nas...

Hvala još jednom, grlim Vas :zag::heart::

Žao mi je, tužno je kada odu oni koji su nam dragi... Draga Soradze, sve je to život... to je put na koji svi krecemo u trenutku rađanja, putujemo ka cilju ostavljajuci tragove koji ce na nas potsecati, po dobrom ili lošem. Vaša rođaka, pokoj joj duši, ostavila je tragove dobrote eto i sad kada nije prisutna fizicki, njena dobra dela ostaju i traju...

:zag: :heart:
 
Jennifer Jennin;bt307849:
I meni je žao.:(
Divno opisana osoba. Ta tuga koja ostaje posle takvih ljudi, iako teška, najviše govori o njima, o tome koliko su vredeli. "Imali su se rašta roditi.".
"Crv nije istina; on je druga strana junaka. Junak nije istina; on je druga strana crva"...ostaju sećanja, koja, ponekad i izmišljamo...
Hvala JJ na poseti i rečima večeras :heart::zag:
 
...opisao je jedan ucenik svoga Zen_majstora,- ...kad je bio veseo, sve oko njega je bila Veselost...kad je bio tuzan, Tuga je bila sve sto ga je okruzivalo..."
Svijet postoji sve dok postoji bar jedna iskrena Osoba...
Pozdrav mojoj dragoj,- Prijateljici,
faraonn Tumnopoteh I.
:hvala:
 
faraonn;bt307902:
...opisao je jedan ucenik svoga Zen_majstora,- ...kad je bio veseo, sve oko njega je bila Veselost...kad je bio tuzan, Tuga je bila sve sto ga je okruzivalo..."
Svijet postoji sve dok postoji bar jedna iskrena Osoba...
Pozdrav mojoj dragoj,- Prijateljici,
faraonn Tumnopoteh I.
:hvala:
Svijet postoji sve dok postoji bar jedna iskrena Osoba...

:worth:

Nema dalje - meni je dan ovim već ispunjen
 
faraonn;bt307902:
...opisao je jedan ucenik svoga Zen_majstora,- ...kad je bio veseo, sve oko njega je bila Veselost...kad je bio tuzan, Tuga je bila sve sto ga je okruzivalo..."
Svijet postoji sve dok postoji bar jedna iskrena Osoba...
Pozdrav mojoj dragoj,- Prijateljici,
faraonn Tumnopoteh I.
:hvala:


Uživanje i privilegija je biti Prijateljica faraonna Tumnopoteha I !

:vzagrljaj::heart2:
 

Back
Top