Intuicija

Kao što sam već napisao:
Slutnja ,tj intuicija je jedini institut misli koji se smatra da ne stiže iz svesti ,već iz "negde iza nje"...
O intuiciji ipak ponešto znamo...
-Pogrešiva je jer ne koristi istu logiku kao um,već sledi prirodne algoritme koji često nisu pravilni i
greške nastaju kad tok naiđe na nepravilnost,
-Ne ukazuje jasno na razrešenja,već najčešće okvirno,uopšteno,
-Nije je lako prizvati,poseduje i svoju samostalnost i čudnu i posebnu volju,
-Metafizićna je po svojoj supstanciji,
-Teško je saznajna (i ovaj opis to pokazuje) tako da je, pogrešno, idealisti, a i fenomenolozi, svrstavaju u transcedencije...itd
Šta još možemo reči o intuiciji,kakva je i kako deluje?

Интуиција јесте трансцендентна у смислу да није заснована на сазнању, то јест није заснована на опажању слика. Сазнати значи имати несазнајни субјекат наспрам кога су слике.

Да опет укажем на ову илустрацију јер се ради о нечему наједноставнијем а што код многих можда никада не дође до свести:
arms_fp02.jpg


Ово је илустрација ситуације у којој си управо сада. Имаш дакле субјекат кога не можеш сазнати и имаш ИСПРЕД њега скуп слика уоквирен једном сфером која чини твоје видно поље.
Слике у тој сфери мењају се обликом и величином кад год се помериш.

То је свест. То је представа. То није неки апстрактан појам него твоја реалност. И то је сав свет који сазнајеш и који можеш сазнати.

Изван тога, изван свести, је ткз. "ствар по себи".

Дакле, то је услов сваког сазнања. Међутим, осим слика, у искуству имамо још много тога што не улази у ову шему.

Е, ти садржаји духа које налазимо у свести а које нисмо добили на овај начин спознајући слике, јесу интуиција.

И ту се, заправо, не ради о нечему магловитом, мистичном.
Можда најбољи начин да покажемо колико смо сви уроњени у то сваког тренутка могу показати ове Бергсонове речи:

Kao odgovor onima koji uzimaju "realno trajanje" kao nešto nejasno i misteriozno, reći ću da se radi o najasnijoj stvari na svetu: realno trajanje je upravo ono što smo oduvek zvali vreme, ali nedeljivo vreme.
To da vreme pretpostavlja sukcesiju ne poričem. Ali sukcesija prezentovana našoj svesti kao pre i posle poređano jedno do drugog, to je ono što ne prihvatam."

Бергсон

Када год неко помисли на време, пре него што га претвори у линију, има посла са интуицијом.
Када год неко помисли на вољу, има посла са интуицијом.
Када год неко помисли на своје ЈА. Има посла са интуицијом.

Ми смо толико у њој да је људи ни не примећују.
 
Poslednja izmena:
A te slike šta su?! Od čega su,čije su,jedu li se i kome i čemu one služe?:per:
Kad sam rekao da nije transcedentna-nesaznajna-van mogućnosti saznanja,imao sam u vidu da se pod tim rečima svašta podrazumeva pa i svekoliko neznanje.
O intuiciji,međutim,prilično toga znamo,naročito kako deluje na naša osečanja,reakcije i stanje uma,a da bi
je zvali "nesaznajnom"...
Nesaznajna je za filozofe od pre dva veka, Ozi, u koje se ti kuneš i s kojima se poistovećuješ...
Ja sam "slobodan strelac" i za mene nema konačne mudrosti,čak ni znanja...
 
Poslednja izmena:

Back
Top