:)

hakim bej;bt306596:
Ocemo opet u cetnike?

Moji nisu nikada bili.
Po baki po mami su bili u Jasenovcu. Cetnicka komanda je tad u Dvoru na Uni bila preko puta ustaske, isli u pauzama jedni kod drugih na kafu - pricala mi puno puta baka, koja je u Jasenovcu izgubila oca i dva brata.

S dedine (po mami) strane su delimicno bili u partizanima, delimicno kao civili izginuli na neretvi, kad su na zbeg udruzeno pucali Nemci, ustase i cetnici.

Baba i deda po tati se upoznali kao zatvorenici u Nemackoj u logoru.
Eto, da nije bilo Hitlera, ne bi bilo mene :D

Dobar izbor muzike :)
 
Moji su bili cetnici, to je bila jedina vojska koja se ozbiljno tukla protiv B ugara. Kada su B ugari dovoljno oslabili, odnekud je stiglo naredjenje da svi sa sajkaca skinu oznake Jugoslovenske Kraljevske Vojske i stave petokrake. Uradili su to preko noci i nastavili po starom, da biju B ugare.
Ratovali su bez ikakve ideologije, pokusavajuci samo da spasu civilno stanovnistvo.
Tek posle rata su zabranili koriscenje reci "vojnik kraljevine". Svi su papiroloski nestali kao da nikada nisu ratovali protiv okupatora.
Bugari nisu imali puno uspeha u borbi protiv cetnika, ali su u selima, u civilima, pravili pokolje.
 
Zanimljivo, to nisam znala.

meni su prva asocijacija na cetnike ovi iz Dvora i oni s Neretve.

Je li neideoloki cetnik, koji bez mnogo pitanja skine kokardu i stavi petokraku jer mu je bitno samo da zastiti narod, zaista cetnik?

Koliko ja znam cetnitvo je vezano uz ideologiju, jednako kao partizanstvo.

Sad slusam drugaciju muziku.

 
Poslednja izmena:
Nije Tito izmislio četnike, četnici su srpska vojska s kraja 19. veka. Četnici su srpski ratnici iz balkanskih ratova. Četnici su prešli Kajmakčalan.
Četnici su, do formiranja Jugoslavije, 1. decembra po završetku prvog svetskog rata, bili Srpska vojska.
Stvaranjem Jugoslavije četnici su nastavili da postoje kao Jugoslovenska Kraljevska Vojska. Takvi su ušli u ww2. Onda je Tito napravio dil sa Čerčilom. https://sr.wikipedia.org/sr-el/Четници
Tito ih poznaje još iz prvog rata, sa Cera, kada je, ratujući na pogrešnoj strani pucao u njih.
Grci imaju dušu
 
Poslednja izmena:

Back
Top