O važnosti gramatike

Pogledajte prilog 466966


- Eh, šta je ljubav - guknuo je golub kanarincu koji ga je slušao na pola uva, jer je bio zauzet pomnim posmatranjem zalutalog leptira kako obleće oko kaveza.
- Jutros sam baš gledao, tamo, na grani bukve, kako se kraj duplje Pere detlića matori gavran pola sata ljubio sa njegovom ženom.
- Štaaaaaaaaaaa? - zgroženo će detlić, koji je ama baš tad, nesrećnom igrom sudbine, proleteo iznad prozora sa čijeg je simsa golub komunicirao sa zatočenom pticom.
- Đubre jedno matoro, on sa mojom ženom! - dreknuo je, a zatim odleteo do bukve, zakačio se nogama za stablo i stao divljački da udara o njega kljunom.
Larve, insekti, stonoge, crvi, pauci - sve što je mililo ispod kore promililo je napolje da vidi šta se to, kog đavola, dešava.
- Traži se matori gavran, živ ili mrtav! Bolje ovo drugo! Vrstu onoga ko mi glavu tog mamlaza doturi na tacni, zauvek ću izbaciti iz jelovnika!
Razmile se hiljadu nožica tuda-svuda, uz bukvu, niz bukvu, po travi, kroz krošnju i pukotine, i ne prođe mnogo, a na zemlju silovito tresnu telesina ogromne, crne, mrtve ptice.
- Upotrebio sam svoj najjači otrov - pohvalio se pauk Milorad, i tutnuo detliću na potpisivanje ugovor o nenapadanju na neodređeno vreme.
Tek što je turio potpis, nesrećnog Peru dograbi za glavudžu osam oštrih kandži. Začu se lepet krila i zacrni mu se pred očima.
- Zlotvore! Krvniče! - vrištala je kroz suze vrana Melanija, grabeći uvis. - Sad kad te tresnem o odžak, ima da te razbucam ko dete zvečku!
- Melanija! Razumi me... Čast sam spašavao, i tvoju i svoju! Golub je video tvoga muža kako se pola sata ljubio s mojom ženom!
- Muči, dušmanine! - urlala je - Nije se on ljubio sa tvojom, nego sa svojom ženom! Sa mnom je jutros bio na grani!
- Pa tako sam i rekao - skrušeno će golub, doletevši na krov, pod odžak.
Detlić razrogači oči u panici.
- Nisi bre! Nisi! rekao si da se ljubio sa mojom ž...
No, beše kasno.
Melanija se zaletala nanovo i nanovo, treskajući Perino telo o oštar ćošak dimnjaka, sve dok joj noge sasvim ne obli crveno.
 
hakim bej;bt305705:
Reče mi ridžovanka u tramvaju "poništite vašu kartu", a ja joj kažem "ja nemam vašu kartu". :)
Ja sam par puta u sličnim situacijama zahtevala da mi se obrati na službenom jeziku države čiji je službenik :mrgreen:

Mada nije službenik države, nego mafije, al jbg, da se zaustavim da ne prokližemo opet u politiku :whistling:
 
Da je golub znao šta je subjekat u rečenici, preživelo bi više subjekata u priči :zcepanje:

Ili da je detlić znao da čita misli.
Kad znaš da čitaš misli, gramatika i nije potrebna.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li u nekom drugom jeziku postoji tako suptilan način da se precizno i bez dvojbe odredi šta je čije. Kada počnem Austrijancima koje učim našem jeziku da objašnjavam kad se koristi "svoj" a kad "moj", "tvoj", "naš", najpre su potpuno zbunjeni, a na kraju budu oduševljeni. Jezik je lep onoliko kolike su mu izražajne mogućnosti.
 

Back
Top