Portal

Nema legende. To je prirodno suženje, tesnac na putu između Evrope i Azije. Mesto na kome se na svega pedesetak metara nalazi put, pruga i Morava. Svako ko je, od početka istorije, išao iz Evrope u Aziju ili obrnuto, morao je da prođe kroz taj tesnac.
Sve vojske, krstaški pohodi, vandalska osvajanja, turske najezde, velike seobe, svetski ratovi...
Strateški, to je mesto koje je lako braniti. Jedna jedina dobro naoružana baterija sa Pasuljanskih Livada može da zaustavi čitave vojske.
Tu je Evropa najtanja. To je mesto koje i Rusi (humanitarni centar) i NATO (aneks be) žele da zauzmu.
Niko neče dozvoliti onom drugom da zauzme, i zbog toga je Bagrdan mesto susreta istoka i zapada, mesto ravnoteže i garant mira.
Vojnostrateški najvažnija tačka u Evropi. Liniju fronta u Saksoniji je moguće pomerati stotine kilometara levo ili desno, ali Bagrdan nije.
Mnoge su vojske minirale i mnoge razminiravale, tako da se danas ni jedna vojska ne bi usudila da tuda prođe.
 
Dobra priča, u tvom stilu, kao da gledam film.
I lep prilog o Bagrdanu.
Sramota je da znam za Termopilski klanac i moreuz kod Salamine,
a o Bagrdanu baš ništa.
:cvet: Hvala ti.:heart:

Ali, danas ratovi se vode iz daljine, pešadija umaršira u poslednjem činu.
Ne može nikoga spasti ni tesnac, ni moreuz.
A mi ni pameti nemamo da nas zaštiti od nas samih. :)
 
Samo pola rata se moze voditi iz daljine, ali dok cizma i gusenica ne stanu na zemlju ona nije osvojena.
Iz daljine se moze rusiti ali ne i osvajati. A cilj svakog rata je osvajanje.
Istoriju nam pisu Nemci, i to je razlog da ne znamo za Bafrdan, Pelu... Ucimo samo grcke i nemacke pobede.
Vincansku, i kulturu Starceva i Lepenskog Vira Nemci ce proglasiti za "podunavsku", a posto su oni na Dunavu Vincance i Lepence ce predstaviti kao svoje pretke, sto ce im dati istorijsko pravo i na teritoriju i na kulturno nasledje.
Hvala. :heart:
 
Poslednja izmena:
"Antropološki podaci nađenih skeleta u Srbiji i Vojvodini pokazuju da postoji naprekinuta nit bivsvovanja na ovim prostorima od daleke istorije, 10000 p.n.e. do danas"
 
bivstvovanja, ali ne našeg.

ne znam, ja sam poznavala Srejovića, a upoznala sam i Dragana Jankovića, ni jedan ni drugi ni reči o tome da bismo mi bili Vinčanci i Lepenci. Preci - da, ali u smislu da je možda neki zaostao do vremena kad su se doselili Sloveni, pa se s njima mešao.

 
Poslednja izmena:
Uz pretpostavku da jesu dosli, Sloveni nisu dosli na praznu livadu nego na naseljeno podrucje. Na teritoriju uredjenog carstva.
Uvek su starosedeoci brojniji od dodjosa. I u tim mesanjima civilizacija i kultura, naroda i religija, svako se odrekao onoga do cega mu je najmanje stalo. Jezika, religije, obicaja, i stvorio pretpostavku za sazivot, za zajednicko postojanje.
Mesanja je moralo biti. Mi smo dokaz. U sebi sve njih nosimo.
Hvala za prilog. :hvala:
 
.
Istorijsko pravo na teritoriju i kulturno nasleđe?
To je samo povod za nove ratove.
Kome to treba?

Za nekog ko nije uspeo da sazna ni ime svog pradede, a dedu nije upoznao i oca nije zapamtio,
od kakve je važnosto sve to?
Za nauku jeste.
I to je sve.

Ratovi i seobe mešaju karte istorije, ali i ljudskih sudbina.:)
 
Bice jos mesanja, otkad je sveta narodi su se spajali. Ni jedan narod zaista nije nestao, nastavio je da zivi u krvi potomaka pod nekim drugim imenom, uz neku novu kulturu.
Ali zivi.
I raduje se deci. :heart:
 

Back
Top