Poznata granica nepoznatog Univerzuma

Kada govorimo o mestima koja su nam prirasla za srce, govorimo sa ljubavlju, ali retko kad pomislimo kako nam i ta mesta uzvraćaju ljubavlju i šta nam ona pružaju. A pružaju nam postojanost, nešto čemu se vraćamo, što je trajno, što nam pruža osećaj poznatog, čime naši životi dobijaju izvesnu meru povezanosti. Voljena mesta nam pružaju mernu jedinicu prema kojoj se naše muke stavljaju u odgovarajući kontekst, tako da neizmernost ovog sveta deluje kao melem na naše poraze, gubitke i rugobu. A daleka mesta nam pružaju utočište u onim prostranstvima gde nismo duboko ukorenjeni i gde možemo da zamišljamo neke druge priče, drugo sopstvo, ili da budemo naprosto samo u miru i tišini.

Očajanje je teskobno osećanje - kao skučen prostor. Depresija je kao rupa koja zjapi na tlu. Ponekad je neophodno kopati dublje po sebi, zaroniti, ponekad je potrebno napustiti samog sebe, otići u svet čija veličina pruža izbavljenje. Važno je biti sposoban za putovanje u oba smera. Ponekad zaranjanje u samog sebe počinje izlaskom u dalek svet. Doživljaj neizmernog prostora nas ponekad izmesti iz sopstvenog "ja". Sigurna sam da mladi treba da biraju nova mesta gde će se osećati kao kod kuće i koja će im poslužiti kao oslonac do kraja života. Jer, mesta su pouzdanija od ljudi, ali i dugovečnija.

U vreme kada sam istraživala šta je to što bih htela da budem, na severu zemlje sam otkrila banatsku ravnicu i na mene je ostavila utisak kao kada se zaljubiš. Hrlila sam u to ogromno prostranstvo neba i zemlje kad god sam mogla i tako sam postepeno gradila neki svoj novi život među ljudima koji su me prihvatili za prijatelja. Uz njih, beskrajni nebeski svod me je pozivao da se otvorim i porastem.

Kasnijih godina, vozeći magistralom od Dubrovnika ka severu, nekoliko kilometara od Rijeke dubrovačke i Mokošice, otkrila sam divnu plažu. Mala, uzana, par mirisnih čempresa i Gverovićev restoran. Ispod magistrale. Šljunak i pesak koji se protežu duž vode Jadrana na obodu strmih planina Dalmacije. Okrepljenje i postavljanje stvari u pravu perspektivu. Planine se pretapaju u pesak, a pesak u talase što zapljuskuju žalo. Talasi u vode Jadrana, Jadran u vode okeana. Svest o tome da se voda prostire hiljadama kilometara unedogled, omogućavala je spoznaju da je granica postavljena negde izvan ljudi i njihovih priča i da dalje od toga postoji još nešto. To je poznata granica sveta nepoznatog koji većno oblizuje morski žal voljene male plaže, pozivajući me da izađem iz sebe i prepustim se njegovom zagrljaju.

Poslednjih godina otkrila sam novi svet, novo mesto koje se nalazi izvan svih ucrtanih putanja kojima se može ići. To je virtualni svet interneta, tačnije "Krstarice". Bez ikakvih ograničenja i prisile se može putovati njenim prostorima, obilaziti i mesta i ljude. Za druženje sa njima i otkrivanje novog ogromnog sveta, bila su potrebna nova čula, a to je donosilo divlje darove. Put u zapanjujući virtualni svet je najslikovitiji od svih i zahteva herojski trud da se naše biće održi u njemu, koji traži sve, a ne daje ništa. Odabran put je putovanje koje vodi u oba smera. Idući njime, zaranjam u samu sebe, a to počinjem izlaskom u fantastičan virtualni svet "Krstarice", koja mi je prirasla za srce. Prijatelji koje sam stekla u velikom broju divnih ljudi koje svakodnevno srećem su utočište i melem u ogromnim prostranstvima ovog sveta u kome nismo ukorenjeni, a granica ovde postavljena je poznata granica nepoznatog Univerzuma.
 
Drago mi je da si "krstarila" mojom rodnom Dalmacijom...dotakla si puno pitanja u ovom tekstu....univerzalne vrijednosti u svom svemirskom beskraju koliko god mi to ne priznajemo - ipak su; ograničene, određene, zadane...dakle; u tome ne leži tajna nepoznatog života nego surova istina života i življenja u koju se čovjek obukao, i u njoj stenje pod svojom smrdljivom kožom....mi pjesnici to teško breme trgamo, bacamo, rušimo....kako bi što prije došli pred vrata smrti - naše najveće slobode i radosti o kojoj vazda snivamo....
 
Tvoja Dalmacija je 20 godina bila i moja, jer sam imala stan u Dubrovniku, pa sam tamo provodila svoja letovanja... Nikada, ali baš nikada ne mogu da zaboravim moje divne prijatelje iz Dubrovnika, sa kojima se još ponekad čujem, ali sve ređe.... Obožavala sam i Cavtat...pa gore sve do sela Ražanj i Rogoznice... ne postoji lepši miris od mirisa rascvetalih oleandara, čempresa, lekovitih trava i mirisa tog mora... niti ukusnija jaretina od one u Konavoskim brdima... Znaš, dragi Andrriano, mene uspomene na Dalmaciju i danas nose i hrane svojom lepotom, kao i neprolazna prijateljstva sa ljudima iz tih krajeva....
Nemoj da mi govoriš o smrti pesnika! Ko će da nas vodi i uči ako oni nestanu? Pesnici su temenos kosmosa!
Hvala na divnom komentaru....Ostajem tvoj i tvoje poezije veliki poštovalac! :heart:
 
Poslednja izmena:
Virtualni svijet, draga moja Soradže, u svojim prostranstvima krije sve ono što nam stvarnost često uskraćuje...mašta nema granice...no, granice postoje i ako se utvrde od samog početka i postanu svojevrsna svetinja u našem krstarenju tim prostranstvima, tek onda možemo biti svoj na svome.... :)
Divan tekst :zag: :hvala:
 
Ellena01;bt305086:
Virtualni svijet, draga moja Soradže, u svojim prostranstvima krije sve ono što nam stvarnost često uskraćuje...mašta nema granice...no, granice postoje i ako se utvrde od samog početka i postanu svojevrsna svetinja u našem krstarenju tim prostranstvima, tek onda možemo biti svoj na svome.... :)
Divan tekst :zag: :hvala:
Eto, mila moja, trebalo je da prođe ovaj naporan dan, pa da se vidi koje su to neutvrđene granice mog virtualnog sveta na Krstarici, kroz koje prolaze opsesivne nakaze bolesnih ... Da sam na vreme postavila čvrstu granicu između, ne bi došlo do havarije...Tolerancija, sažaljenje i razumevanje nisu najbolji alat, ako granice nisu postavljene, jer bolesnici preinačuju, prekrajaju smisao, da bi im bilo potaman u njihovom svetu... zeleni plodovi virtuale su nagrada koja "skuplja usta". Granice zaista jesu svetinja kako ti kažeš, da bi se bio svoj na svome. Ljubim te, Mušketirko moja! :zag::heart:
 
Zakasneli;bt305087:
Putovanja te vrste(u dva smera) su mislim postojala i pre interneta. Ali ovaj virtualni svet je pomognuto visokosofisticirano, putovanje. Tvoja konstatacija da postoje putovanja i lepa definicija mesta pruža nadu u ovim rabotničkim danima koji i sami imaju neku svrhu.:zag::super:
Zakasneli, zaista volim kada se lepo razumemo, pa mi se čini da smo na istoj strani i puta i dvosmernog putovanja....Komentar ti je zaista divan i hvala na tome. :zag::heart:
 
...kad oznacimo svoje u Univerzalnom
i zvanicno postajemo dio Univerzalnog
zaletimo se rasireno djecjih zamaha
za necim sto mirise i sjaji nasim odrednicama
vise se zaustavimo o zid nego sto to uselimo
u polja nasa
a i kako bi bilo drugacije u svijetu ljudskog nepostojano sumnjicavog...
Virtualno je Nadstvarno
bliski smo s Nepoznatim
sve dok se zblizimo ili udaljimo
dijelimo misaono , duhovno i mentalno
a tjelesno dovede cesce do
kraha
jer to je posledica od previse ocekivanog
u predprostorijama svegatosti...
...sve je ovo u povoju i naznaci Velikog ocekivanja,
da svako svoje osvoji...
Moja Prijateljica ...moja Prijateljica
konacno osvaja i prisvaja revir svoj Ovdje
kojim vec oddavno
vlada...:bye:
 

Back
Top