Kome treba masa na dnu

Po sudbini, mesto koje pripada masi je dole, kao što je dole i mesto nesvesnog.


Ovo nije po sudbini, ovo je po kapitalizmu, ili robovlasništvu.

Robovlasnicima i kapitalistima je masa potrebna jer je jeftina ili besplatna radna snaga.
Kvaziduhovnjacima je potrebna jer su kvazi: oni mogu sebe da vide iznad, jedino ako je neko drugi ispod.

Masa postoji, dakle, samo tamo gde su i na vrhu oni loši.
U "primitivnim" društvima nema mase - primitivna društva su zajednice ljudi.
U takvim zajednicama, svaki je čovek čovečniji od nekog kvaziduhovnjaka sa nasleđenim kulturnim kapitalom koji svoju društvenu i kulturnu poziciju, za koju ima da zahvali isključivo okolnostima koje su ga posadile u strogo specifičan društveni kontekst, smatra za dostignuće za koje je, tobož, sam odgovoran, zahvaljujući svojoj što urođenoj što "zalaganjem" stečenoj superiornosti i veličanstvenosti.
No ta umišljena veličanstvenost je ništa drugo do napredni oblik narcizma.

Što je društvo pravednije, to je u njemu manje "mase".
Upravo zato jer tobožnji "nobles" postavlja, u svom egocentričnom vrednosnom sistemu, "masu" na dno.

U pravednim sistemima, u kojima ne postoje ni vrh ni dno - ne postoji ni masa.

Ali na putanji individuacije, postoji, zaista, dno.
To je ona tačka u ličnom razvoju, na kojoj još uvek nismo naučili da cenimo sebe nezavisno od poređenja s drugima.
Na kojoj nam je još uvek potrebno da neko bude lošiji od nas, da bismo mi mogli da budemo bolji.
 
primitivci:


https://motivationinspirationandlif...ntu-i-am-what-i-am-because-of-who-we-all-are/


ubuntu.jpg
 
Dugo sam znao i poznavao one kojima je trebala masa na površini,lukavim mešetarima koji su je vešto usmeravali i koristili,sve do 5.oktobra kad se pojaviše oni koji je gurnuše na dno tako da upoznah i to,a sada je opet vaskrslo staro oprobano iskustvo,sa masom plutamo a pametne što na dno a što...u inostranstvo ;)
 
Mašio si poentu.

Masa kojom se može manipulisati (i koja je odrođena od duha) postoji samo u lošim društvima.
Ne postoji čovek u toj masi koji pod povoljnijim životnim okolnostima ne bi bio daleko iznad te mase.
Dakle, nisu ti ljudi mase isključivo svojom krivicom lošiji od onih "iznad" njih (pogotovo nisu lošiji od narcisoidnih wannabe duhovnjaka); oni su tu jer su nekome potrebni kao masa.
A masa se može koristiti na različite načine, to stoji. Jedan od načina je da ti trebaju da hraniš svoj ego.
"Gle, oni su ispod mene. Što znači da sam ja iznad. Woooow, kako sam ja izuzetan/izuzetna!"
 
Mašila si ti ,poenta nije u psihološkoj situaciji ovoga ili onoga već u tome ko je na vlasti ;za vlast se bori i ko je izbori on je gore i ima sve a masu koristi i jaše i u masu može da strpa koga hoće ko i u buvaru, a to je bivalo i biće.Ali tebi se menščini dopadaju ...crveni karanfili:lol:
Ps
Eto podji od sebe;kako si se ti tako izuzetna našla u masi :D
 
Poslednja izmena:
zxy;bt304339:
Mašila si ti ,poenta nije u psihološkoj situaciji ovoga ili onoga već u tome ko je na vlasti ;za vlast se bori i ko je izbori on je gore i ima sve a masu koristi i jaše i u masu može da strpa koga hoće ko i u buvaru, a to je bivalo i biće.Ali tebi se menščini dopadaju ...crveni karanfili:lol:
Ps
Eto podji od sebe;kako si se ti tako izuzetna našla u masi :D

Jbg, razumevanje pročitanog je dar, nemaš ga, ok :)

Naravno da je stvar u organizaciji društva. Ali bez obzira na organizaciju društva, onaj ko svoju veličinu gradi isključivo na tome da grčevito traži one koji bi percipirao kao gore od sebe, jer jedinu vlastitu vrednost može da nađe u tome da bude bolji od nekog - taj jeste na dnu.
 

Back
Top