UNUTRAŠNJI POTOP

Biblijski potop je bio katastrofa , jer je zemlju preplavio potop i čovečanstvo je potonulo u okean. To tonjenje je bilo spoljašnje., kao što je spoljašnja i seoba naroda.

Danas živimo unutrašnji potop. Današnja nova seoba naroda je provala varvarstva iznutra, odozdo. Masa koja se nalazila dole, probila se u više društvene slojeve, proterala je razvijenog i uzvišenog čoveka i razorila razvijen i uzvišen način života, pa se time preokrenula psihološka situacija čoveka. Po sudbini, mesto koje pripada masi je dole, kao što je dole i mesto nesvesnog. Oni što je bilo dole izronilo je, ono što je bilo gore potonulo je. Nesvesno izranja poput nabujalog okeana i preplavljuje čovekovu svest, tako da svesno tone. Individualna svest, ma koliko je bila razvijena u masi se poništava i biva degradirana, jer masa ima nova svojstva: razdražljiva, lakoverna, jednostrana, zaostala, tiranska, tupa, mračna, histerična. Ona ne poseduje razum ni prosuđivanje, lako se može prevariti. To je potop u sudbini današnjeg čoveka. Više ne preti. On je ovde i već je preplavio veći deo čovečanstva.

Dospevši u gomilu i najrazumniji čovek za tren oglupavi. Mozak se isključi, svest potone i na njeno mesto stupa mutna oduzetost. Vlast nad čovekom preuzimaju nekontrolisani nagoni i čovek se bez ostatka uključuje u masu. U kolektivnom stanju, čovek veruje u ono u šta i ne veruje, poistovećuje se sa nečim, sa gledištem, osećanjem, činom, predmetom, drugim čovekom. Tada njegovo nesvesno, primitivno brka sebe sa nečim, ili sa nekim drugim i prihvata shvatanje drugoga i živi njegov život, dok je svest o sebi samom do pola raspršena i lebdi u mutnim vodama nagona.

Započeta primitivizacija, bez izuzetka načinje i potkopava svakoga. Gasi duh, srozava ukus na najniži stepen, od religije pravi praznovericu, od bogova idole i fetiše, mesto trezvene i jasne misli zauzima mutni mit i sujeverje. Takav čovek ne zna da misli, ne ume sebe da razlikuje od drugih, ne ume da voli, samo se plaši, drhti, besni i razara... naročito razara. On je odbačeni otpadak, koji se zaustavlja zbijen u masi i zauzima obrnut smer: prema tami, degeneraciji i pretvara se u bezobličnu grdobu.

Učenost, obrazovanje, rang, imanje, položaj, klasa, znanje neće spasiti čoveka i velika, mračna senka će ga sustići i prekriti, jer nikakva vrsta do sada znane ljudske sposobnosti, talenta, duha, uzvišenosti, nije dovoljno delotvorna da čoveka sačuva od srozavanja.

Glavno svojstvo primitivnog čoveka je totemizam. Totem je znak, oznaka, slika, koji u životu i veri primitivca ima prenosan smisao i značaj. Kada čoveku u masi nije načisto značenje nacije, roda , jezika, zajedničke narodne sudbine, (a stvarnost života ni ne može svesno da shvati) tada nastupa obrazac projektovan na neki predmet, totem.

Kolektivizam stvara toteme, znake i oznake. Psiha kolektivnog čoveka je toliko razdrobljena, da on živi jedan pored drugih kao zrna peska, ili obluci, bez ozbiljnog dodira, bez sloge ili uzajamne pripadnosti. Tada je potrebno nešto spoljašnje oko čega bi se mnoštvo sićušnih psiha okupilo i ujedinilo. To "nešto" je totem. Sitne duše, zaronjene u potpuni mrak nesvesnog, zamenjuju sebe sa stvarima, ustvari brkaju sebe sa stvarima, pa je tako totem tada stvar, simbol, slika u kome hiljade i hiljade ljudi žive zajedno. On je zamena beskrajno važna za primitivnu masu, zamena koja joj čuva dušu. (B.H.)
 
Sve to nažalost i jeste tako kako je opisano nedostaju samo još i uzroci koji su do takvog stanja doveli ali to je druga tema ,ne manje obimna i zahtevna.:think::ok:


Dospevši u gomilu i najrazumniji čovek za tren oglupavi

....osim ako mu se pre ne zgadi sve pa nekako izbavi sebe :confused:
 
Poslednja izmena:
zxy;bt304173:
Sve to nažalost i jeste tako kako je opisano nedostaju samo još i uzroci koji su do takvog stanja doveli ali to je druga tema ,ne manje obimna i zahtevna.:think::ok:


Dospevši u gomilu i najrazumniji čovek za tren oglupavi

....osim ako mu se pre ne zgadi sve pa nekako izbavi sebe :confused:
Mnogi autori koji su pisali i razmišljali na temu varvarizacije čovečanstva smatraju da struja nesvesnog može da povuče uzvišenog čoveka samo onda ako on u svom egzistencijalnom biću zapravo i nije uzvišen. Jer, primitivac (čitaj: divljak) može postati samo čovek mase.
Hvala ZXY na poseti i komentaru :hvala:
 
βoλtεp;bt304187:
To se dešava u celom svetu , svakom narodu na svojstven način.
Slažem se. Primitivizam, u kome živi moderna masa, u svom nazadovanju će se izjednačiti sa Papuancima. Opasna je epidemija razaranja kulture i svega vrednog u čoveku i oko njega. Lično me raduje postojanje onih koji sve ovo uočavaju i energično ne pristaju na tu vrstu masovne smrti, ljudi koji su i budni i jaki... :hvala::bye:
 
Po sudbini, mesto koje pripada masi je dole, kao što je dole i mesto nesvesnog.
Ovo nije po sudbini, ovo je po kapitalizmu, ili robovlasništvu.

Robovlasnicima i kapitalistima je masa potrebna jer je jeftina ili besplatna radna snaga.
Kvaziduhovnjacima je potrebna jer su kvazi: oni mogu sebe da vide iznad, jedino ako je neko drugi ispod.

Masa postoji, dakle, samo tamo gde su i na vrhu oni loši.
U "primitivnim" društvima nema mase - primitivna društva su zajednice ljudi.
U takvim zajednicama, svaki je čovek čovečniji od nekog kvaziduhovnjaka sa nasleđenim kulturnim kapitalom koji svoju društvenu i kulturnu poziciju, za koju ima da zahvali isključivo okolnostima koje su ga posadile u strogo specifičan društveni kontekst, smatra za dostignuće za koje je, tobož, sam odgovoran, zahvaljujući svojoj što urođenoj što "zalaganjem" stečenoj superiornosti i veličanstvenosti.
No ta umišljena veličanstvenost je ništa drugo do napredni oblik narcizma.

Što je društvo pravednije, to je u njemu manje "mase".
Upravo zato jer tobožnji "nobles" postavlja, u svom egocentričnom vrednosnom sistemu, "masu" na dno.

U pravednim sistemima, u kojima ne postoje ni vrh ni dno - ne postoji ni masa.

Ali na putanji individuacije, postoji, zaista, dno.
To je ona tačka u ličnom razvoju, na kojoj još uvek nismo naučili da cenimo sebe nezavisno od poređenja s drugima.
Na kojoj nam je još uvek potrebno da neko bude lošiji od nas, da bismo mi mogli da budemo bolji.
 
@ zxy
Dospevši u gomilu i najrazumniji čovek za tren oglupavi


Srela sam nedavno jednog našeg blogera u Palmotićevoj ulici. Žurio je u dnevnu bolnicu na psihijatrijsko lečenje u Zavodu za mentalno zdravlje... Mahnuo mi je u žurbi i dodao: "Ja ću da pišem, a ko se prepozna, to je njegov problem"...Gledala sam za njim i sa tugom pomislila: "On je doživeo unutrašnji potop"....
 
Poslednja izmena:
Soradze;bt304287:
@ zxy
Dospevši u gomilu i najrazumniji čovek za tren oglupavi


Srela sam nedavno jednog našeg blogera u Palmotićevoj ulici. Žurio je u dnevnu bolnicu na psihijatrijsko lečenje u Zavodu za mentalno zdravlje... Mahnuo mi je u žurbi i dodao: "Ja ću da pišem, a ko se prepozna, to je njegov problem"...Gledala sam za njim i sa tugom pomislila: "On je doživeo unutrašnji potop"....
Sumnjivo mi to nešto,da se ne sprema za invalidsku penziju pa teren priprema,to je stara šema :think::D
 
zxy;bt304290:
Sumnjivo mi to nešto,da se ne sprema za invalidsku penziju pa teren priprema,to je stara šema :think::D
Kamo sreće da je otišao u invalidsku!! Ovaj je pobegao sa lečenja, ali nama nastavlja da drži slovo i to sa dva nika!!! :zcepanje: Pazi ovo: za potop mu je malo jedan nik!! Hvala na razumevanju! Pozz
 
Kome još treba kultura, pametrno društvo prepuno individualaca?! Masom se lakše upravlja. Problem je što na svatskom nivou to rade prmenom obrazovanja, prave radnike a ne preduzetnike, dok kod nas prave idiote od budala. Ovo ni Noe ne bi mogao da izgura.
 
lakii011;bt304302:
Kome još treba kultura, pametrno društvo prepuno individualaca?! Masom se lakše upravlja. Problem je što na svatskom nivou to rade prmenom obrazovanja, prave radnike a ne preduzetnike, dok kod nas prave idiote od budala. Ovo ni Noe ne bi mogao da izgura.
Laki, lepo si ovo rekao. Da dodam, masa dozvoljava da je "modeliraju" po potrebi, pa se unazađuje u procesu unutrašnjeg potopa. Spas mogu očekivati jedino budni, a njih je sve više! :heart::zag::hvala:
 
sanja*;bt304284:
Ovo nije po sudbini, ovo je po kapitalizmu, ili robovlasništvu.

Robovlasnicima i kapitalistima je masa potrebna jer je jeftina ili besplatna radna snaga.
Kvaziduhovnjacima je potrebna jer su kvazi: oni mogu sebe da vide iznad, jedino ako je neko drugi ispod.

Masa postoji, dakle, samo tamo gde su i na vrhu oni loši.
U "primitivnim" društvima nema mase - primitivna društva su zajednice ljudi.
U takvim zajednicama, svaki je čovek čovečniji od nekog kvaziduhovnjaka sa nasleđenim kulturnim kapitalom koji svoju društvenu i kulturnu poziciju, za koju ima da zahvali isključivo okolnostima koje su ga posadile u strogo specifičan društveni kontekst, smatra za dostignuće za koje je, tobož, sam odgovoran, zahvaljujući svojoj što urođenoj što "zalaganjem" stečenoj superiornosti i veličanstvenosti.
No ta umišljena veličanstvenost je ništa drugo do napredni oblik narcizma.

Što je društvo pravednije, to je u njemu manje "mase".
Upravo zato jer tobožnji "nobles" postavlja, u svom egocentričnom vrednosnom sistemu, "masu" na dno.

U pravednim sistemima, u kojima ne postoje ni vrh ni dno - ne postoji ni masa.

Ali na putanji individuacije, postoji, zaista, dno.
To je ona tačka u ličnom razvoju, na kojoj još uvek nismo naučili da cenimo sebe nezavisno od poređenja s drugima.
Na kojoj nam je još uvek potrebno da neko bude lošiji od nas, da bismo mi mogli da budemo bolji.
Fašistički tekstovi koje si pisala na "Krstarici" (blogu) su obrisani. Uvredljive, javne poruke koje si pisala drugim blogerima su obrisane takođe. Rečnik kojim se služiš je ulični, vulgaran, nevaspitan.
Tekst koji komentarišeš ne shvataš, posmatraš ga kroz vizuru ličnih opsesija. Ja tvoje tekstove sa zadovoljstvom ne čitam, a tvoje čitanje i komentarisanje mog teksta tumačim samo kao opsesivno proganjanje mene kao i drugih, što sam imala priliku da uočim na blogu tokom proteklih godina.
Inače, fašiste ne volim! Sjaši!
 
Poslednja izmena:
...postoje zakleti i ukleti pjesnici
ali isto postoje i kriticari istobojni
tek onako da istorija i tradicija
ne izgube na patini...
Kad se upotrijebi misao , Rijec
Bele Hamvasa
treba redje po onom svetopisnom pravilu...'...ne uzumati uzalud..."
ali kad se upotrijebi i to sasvim sretno umetne i izlozi na odgovarajucem pijedestalu
ko ne umije neka uci
ko umije neka guta
ali za one koji gorcinom gorgijansko-megarske skole
sve vole
da ne vole
navodili su me da otrgnem se sumama
i trazim meleme starih isposnika
da bih razumio zasto postoji zuc, ijed, otpor...
i onda dodjoh do odgovora
da sam veoma tesko osvajao lijepe djevojke
jer sam iz bijesa unaprijed uplasen
spleteno zahramao
i padao...
Zabijeljela si Belu H....o,-Soradze
o,-Prijateljice faraonn_a Tumnopoteh_a I.:hvala:
 
faraonn;bt304614:
...postoje zakleti i ukleti pjesnici
ali isto postoje i kriticari istobojni
tek onako da istorija i tradicija
ne izgube na patini...
Kad se upotrijebi misao , Rijec
Bele Hamvasa
treba redje po onom svetopisnom pravilu...'...ne uzumati uzalud..."
ali kad se upotrijebi i to sasvim sretno umetne i izlozi na odgovarajucem pijedestalu
ko ne umije neka uci
ko umije neka guta
ali za one koji gorcinom gorgijansko-megarske skole
sve vole
da ne vole
navodili su me da otrgnem se sumama
i trazim meleme starih isposnika
da bih razumio zasto postoji zuc, ijed, otpor...
i onda dodjoh do odgovora
da sam veoma tesko osvajao lijepe djevojke
jer sam iz bijesa unaprijed uplasen
spleteno zahramao
i padao...
Zabijeljela si Belu H....o,-Soradze
o,-Prijateljice faraonn_a Tumnopoteh_a I.:hvala:
O, Faraonnu Tumnopoteh! :worth:
Hvala na razumevanju i prijateljskim rečima!
Reči Sina Sunca osvetljavaju i one koji vole, ali i one
koji vole da ne vole....Senke nekih ne smeju da padnu
preko stopala Faraonna Tumnopoteh_a! :worth:
 
Sve to nažalost i jeste tako kako je opisano nedostaju samo još i uzroci koji su do takvog stanja doveli ali to je druga tema ,ne manje obimna i zahtevna.:think::ok:


Dospevši u gomilu i najrazumniji čovek za tren oglupavi
....osim ako mu se pre ne zgadi sve pa nekako izbavi sebe :confused:
Dragi ZXY, od 2. septembra 2017. godine pamtim ovu tvoju misao! Došlo je vreme za realizaciju!
:zag: :heart2:
 

Back
Top