...neki cudni zakoni ...

...kad pustis sevu
da pjeva sama
ko ti je kriv
jer pustas jagnje
medju vukovima
ili srnu tananu
medju anakondinim
lukovima
...pokusah da budem savremen
u sume pustih mladu srnu
i samo seretski osmjeh
brzo mi se
vrnu...vrati
a s pjesme na vino
predjose svati
...nema igre
nema iskusenja
jer jesu ljudi
bozja stvorenja
ali,- i stvaranju iskusenja
skloni
a,
po emocijama vladaju
cudni zakoni...
 
Sama pojava Faraonna u svetu poezije govori o njegovom značajnom poreklu u odnosu na ostale posnike sa ovih prostora.

Malo, malo, pa nas pesnik počasti svojom poezijom kojom naglašeno govori o svojim pogledima na stvaran život. Onog davnog dana, kada je stihovao o malom Sirijcu, utopljeniku na obali mora, zgrabio me je svom snagom svoje duboko ljudske brige i čvrsto držeći, nije me ispustio iz carstva svoje poezije, potpuno prožete ljudskošću, lepotom, emicijama i naslućenom vizijom svog bića. Ma koliko se retko bavio tegobnom stranom sveta, tj. čoveka u svojoj lirici, ne može se zaobići istina da takvim stihovima otkriva drugu, svetlu stranu sopstvene poetske ličnosti, te imamo prilike da se radujemo i ukrasimo svoj doživljaj njima.

Faraonnova pesnička umešnost u "...neki čudni zakoni..." domaša dubine njegove ljudskosti, obasjavajući svom snagom brigu i lepotu svoje ljubavi prema čoveku i njegovim iskušenjima. Preplitanjem poezije i svog života, fiktivnog i realnog, poetskog i stvarnog, pesnik obasjava samo umetničko nadahnuće i nove vidike u sagledavanju promašenosti i neumitnoj propasti ljudskog postojanja, koji nematerijalno vise u vazduhu.

"... u šume pustih mladu srnu
i samo šeretski osmjeh
brzo mi se
vrnu..."
Jakim stihom zaparao je nebo i pokazao ono što je izuzetno bitno za njega, svu zakonomernost današnjeg užasa, ali i svesnost sopstvenog porekla i pre rođenja.

"...nema igre
nema iskušenja..."
Faraonn liči na pesnika koji živi hipnozu svojih osećanja. Plašeći se, osluškuje u njoj zloslutne glasove, oseća tajnu ništavila koje zahvata sve što mu je drago.

Prepoznatljiv stil Faraonna je odraz osobina temperamenta i prirode samog pesnika. On je takav i da je drugačiji, bio bi izveštačen. Njegovi stihovi su savršeno skovani, bez imalo odstupanja od visokih estetskih kriterijuma. Stihovi mu odzvanjaju k'o reč u tišini kada peva o božijim ljudima, grešnicima, iskušenjima, ševi, jagnjadi, vukovima, srnama i zlokobnim šumama ljudske stvarnosti.

Naslućivanjem zla koje naseljava svet, koje "po emocijama vlada čudnim zakonima", pokazuje da je Faraonn pesnik i čovek "po svetu i po nebu sejan"
 
Poslednja izmena:
...Gledstone,
Faraonn ne moze naci kod sebe toliko simpaticni smajlica i zamisljeno opominjajucih...
Faraonn je shvatio Vas kao prijatelja i mora da je ovo nekakva poruka
ali mora se poduze sjesti i pojedinacne smajlice analizirati...na prvi pogled djeluje
i opominjajuce i tesko prihvatajuce...i rekao bi nesto ali te nesto sprecava Lorde...samo se ti taspisi jer Faraonn je naucio i da pise i da cita
ali,
slikovno pismo i to povezano malo je zamorno...no,
hvala Vama na posjeti a 'pruka' je sigurno prijateljska ili bi bar Faraonn tako htio...Faraonn nema neprijatelja osim sebe...
...:hvala:
 
...postoje pjesnici po pisanju poezije...postoje pjesnici po slikanju i vajanju duboko unutrasnjeg...postoje pjesnici koji zive svoju unutrasnju slozenost i knfliktnost...
a,
postoje pjesnici koji ulijecu u svijet poezije na taj nacin sto uzimaju pjesme drugih pjesnika i tako marljivo im otvaraju prozore i izlazak na scenu...medju i djecu i odrasle ali sve tako da rijeci se setaju kao leptir kad slijece i odlijece
da ne dosadi ni sebi i cvijetu pojedinacnom...ja te Pjesnike koje ja njih takvim shvatam , neki kriticari nazivaju mostovima izmedju pjesme i citaoca jer pjesnik ne umije s pjesmom napisanom nista osim da je zadrzi koliko moze do konacnog njenog osamostaljenja...pokusavam naci dubok ulazak u moje rijeci moje prijateljice Soradze i tesko savladjujem na koji to nacin Ona desifruje napisanu i daje puteve i staze svakom stihu ili svakoj rijeci ali na nacin koji sam zaista rijetko sretao jer to je izmedju kritike i gledanja sebe u tome a to je simbioza koju sanja svaki pjesnik...
Soradze ne smije da odustaje od daljeg rada dosadasnjeg ako se Faraonn bude i dalje kretao ovim putem i na ovakav nacin,
Soradze...Soradze i prijateljice i moja i mojeg pisanja...lijepo je mojim stihovanjima biti ovako osvijetljinim i podvucenim...:hvala::hvala:
 

Back
Top