AGRESIJA.....ILI ŠTA VEĆ...

how to print screen on pc
(sve reči do sad ispisane, pa i ove, samo su zapisi spisateljkine duše i života....prelepog života....da mogu, kada se prozori sećanja isprljaju po malo da ih obrišem i gvirnem kroz njih, kada me život slomi da se podsetim gde spava snaga. Ovo je knjiga koju ostavljam u amanet onima koji hode za nama koračajući tragovima našim.....našoj deci)​


AGRESIJA.....ILI ŠTA VEĆ...


Upekla zvezda. Negde oko 15 sati. Od vreline vazduh se leluja, drhti. Ponekad tom vrelom džadom prošeta vetar, onako, nehajno, nonšalantno kao stari švaler, svestan da njegov dolazak prija vrelini tela.
Niko pametan ne izlazi napolje ako ne mora nekim poslom. Stariji sugrađani, bez radnih obaveza, u smislu radnog odnosa, izgleda moraju, ali i oni se u ove sate prorede.
Odjednom, užaren vazduh dobi zvuk.......jak zvuk...nenormalno jak. Vazduh od blagog drhtaja poče da nekontrolisano đipa bre, kao da je dopingovan. Jadan, precepljen je ametom :sad2: Toliko trešti Ispred mesare Matijević, koja je tik do nas. Izađoh da vidim ko vrši taj atak. Ispred parkiran bicikl sa napred improvizovanom malom prikolicom. Za volanom mladi Ciganim, znojav, crn sa slušalicama u ušima, sedi na sedištu bicikla i djuska uz neku tursku, cigansku ,ili šta već, muziku. Čeka nekog pa da ne dangubi. Na tamnoj koži se presijava znoj ističući blistavost nabilnodanost mišića ruku i nogu. Očigledno i mi ostali, cela staza i svi lokali na njoj, kupci i, mnogo više prodavaca, nema bre da dangubimo :rtfm: Jes da nema kupaca ni za lek, pa da ne bađavišemo no da se edukujemo po sili jakih zvučnika. Koji će mu moj slušalice kad je ono nerazumljivo zavijanje odvrnuo do daske. Naravno, iz Matijevića izađe bučna grupa ženskinja sa musavom samohodajućom dečicom i ponekim bremenitim stomakom. Vazduh iz histeričnog drmusanja poče da prelazi u blagi drhtaj. Agresija pođe dalje, koračajući kroz vreme malene ulice.

************************************

Normalan žamor radnog dana, glasovi, poneki povik, prolazak ljudi....na tamo, na vamo, kupci, prodavci, vazdan priče, smeh. Navikne se čovek na taj šareni žamor koji privredni, a i svaki drugi, život znači.
Mesto de]avanje je aalena, lokalna ulica koja opasava tržni centar, parkirana kola prodavaca i kupaca. Smenjuju se. Uglavnom je sve puno, te se, kad treba da se dvoja kola mimoiđu, moraju dogovarati da se jedan skloni negde sa strane.
U žamor uleteše kao bezglave furije zvuci neke tehno, ili kakve već muzike sa primesom nekog urlikanja sa silnim zavijanjem. Nenormalno jaki zvuci se zaustaviše na sred malene ulice i tu se parkiraše. Iz besnih kola, koja se cakle na suncu, izađe mlada dama......namontirana po najnovijim modnim i estetsko-hiruškim standardima pokušavajući da na vrtoglavo visokim štiklama nekako odhoda po kockama kojima je popločana staza, gađajući kockice. Nije to bre ni malo jednostavno, čak je i vrlo opasno ...i stresno. Iz kola izađe ošišani delija sa bicepsima, tricepsima i svime ostalim zategnutim po najnovijim modnim standardima. Skide naočare za sunce i poče streljanje očima, ne zna se koga i zašto, ali strelja....imidž mu takav.....streljački. Naravno, niko ne može proći ulicom a od one muzike ne može niko ni sopstvene misli da čuje, a kamoli kupca. Svi se pogleđuju, ali niko ne reaguje, samo viču između sebe. Čekaju da odu. Gospoja se vrati, s istom mukom i naporom kao što je i otišla iz kola, delija uđe u auto i ta agresija pođe dalje, koračajući kroz vreme malene ulice.

attachment.php


PS Dobro veče blogeri :heart:........baš prija pisanje....sad samo da se setim kako sve ovo beše da se postavi :rotf: U mojim godinama :manikir:, radnje koje se ne ponavljaju, se zaboravljaju.....fala Bogu da je to samo postavljanje bloga :zcepanje:
 
Dobro jutro Ljiljo, izgleda da je došlo vreme siledžija i siledžijstva. Glupost je na ceni, a glupaci uzimaju pravo da govore u ime svih nas.
Ali, to nije razlog da ne uživamo u ovo toplo letnje jutro, leto je i red je da bude toplo.
:worth:
 
mile39;bt303471:
Dobro jutro Ljiljo, izgleda da je došlo vreme siledžija i siledžijstva. Glupost je na ceni, a glupaci uzimaju pravo da govore u ime svih nas.
Ali, to nije razlog da ne uživamo u ovo toplo letnje jutro, leto je i red je da bude toplo.
:worth:

Dobro Vam ovonedeljno jutro Mile. Baš je tako kako rekoste, i za glupost i za vrelinju. I jedno i drugi ima svoje vreme, ali im je brzina protoka različita :lol:
Drago mi je videti Vas. Pozdrav za sve vas. Odleteh u kancelariju :metla:
 
...crtica...skica,
ili traktat svakidasnjce
jednog velegradskog mamurluka...
Samo me cudi da Ljilja
ovako iz svoga Zbilja
kao setajucim farovima
obasja palancki zalet ulicama
velegradskim...
Da li je odrasli potomak indijskih provincija
tezi,
ili je to demijurg ulica beogradskih
sa prilagodjenom Pratiljom
u sred svojih izazvanih,- kvadro-tricepsa
i mozdanih kolapsa...
Ili je to mozda od,- Vreline poodmaklog popodneva...
PS.
...jedino spasava sve poodmakla'bezobraznost'
jedne normalne dame u svemu tome...

P.S. I.
...Ovo sto si zapisala Ljiljana,
moze se porediti sa 'fragmentima' velikog Efesanina
i to,- iz naboljih dana...:hvala:
 
Soradze;bt303480:
Evo, skoro se navršilo 5 meseci od "Svitaste pameti", Bogu hvala opet ste sa nama! I vaš blog i vaše prisustvo doživljavam kao praznik!! :vzagrljaj::heart2::vatromet:

Pa kažem da pola zaboravih......a i neke stvari ne mogu da nađem.....majkumu, opet onaj Nemac vršlja :zcepanje:
Šalim se.
Ma nedostaje mi pisanje, baš mi nedostaje, ali lista prioriteta je neumoljiva, posebno kad je ljubav na toj listi i potrebnost. Mada stalno pišem u mislima, i prozu i poeziju, samo ne stižem da zapišem.....i mogu Vam reći da mi to jako,jako prija. Moraću da nađem vremena da zapišem taj osećaj...raširim dušu...reči dođu....i ja ih samo pustim da odu.....mmmmm prelepo je
Hvala Soradze. I meni prija ovde....u nekim dvorištima :heart:

a sad, mi treba koncentracija za mog druga faraonna :lol:
 
faraonn;bt303476:
...crtica...skica,
ili traktat svakidasnjce
jednog velegradskog mamurluka...
Samo me cudi da Ljilja
ovako iz svoga Zbilja
kao setajucim farovima
obasja palancki zalet ulicama
velegradskim...
Da li je odrasli potomak indijskih provincija
tezi,
ili je to demijurg ulica beogradskih
sa prilagodjenom Pratiljom
u sred svojih izazvanih,- kvadro-tricepsa
i mozdanih kolapsa...
Ili je to mozda od,- Vreline poodmaklog popodneva...
PS.
...jedino spasava sve poodmakla'bezobraznost'
jedne normalne dame u svemu tome...

P.S. I.
...Ovo sto si zapisala Ljiljana,
moze se porediti sa 'fragmentima' velikog Efesanina
i to,- iz naboljih dana...:hvala:

Evo, skoncentrisala sam se....skroz-na skroz :manikir:
Fala samo, pojedine rečenice nisu dobro sklopljene jer sam pisala brzinski, pravo ovde, i naravno, nisam ni pročitala ljudski šta sam napisala. Nema veze :lol:
Kako bre otkud Ljiljki ove skice? Pa u ćerkinoj radnji sam, onoj pored Matijevića, i u kancelariji sam (sad je veliki pdv za sve firme). I svuda sam druže...leteća Ljiljka :metla: Pomažem Cic, dopunjujemo se, menjamo....kada se umorim od cifara, siđem u radnju a ona dođe gore u kancelariju da knjiži. Odmenjujem je jer ona mora biti sa Svicem koji traži svoju mamu. Teško je, zahtevno, ali volim to. Nabavka, prodaja, zaliha, pazari, plaćanja....sve bre u fulu zajedno sa ciganima, Kumom kome ostavljamo kartonske kutije (inače, Kum je iz sela moje Nane u kome se i udadoh), buljukom dece sa bakama i dekama, mamama, sa onima koji samo zoblju i pasu a nikako da smršaju :lol: sa bolesnim ljudima, sa tugama i smehom i nervozom, sa ljubaznošću i ljudskošću koja te samo iznenada zapljusne kao talas kada se ne nadaš i silnom besparicom ovog življa. Njena radnja i moja kancelarija su u istom tržnom centru. Ima još mnogo crtica....samo ne postižem da zapišem.
Eto, sad je jasno svima zašto ne pišem tekstove......sada ih izgovaram na milion načina. Davno, kada sam počinjala da pišem, napisah i da će doći ovo vreme.....vreme razgovora.
za mog druga :heart:
ps I ne brini, odlično se osećam, radnja mi jako, jako prija. Svi smo dobro, samo, vazda, u desetoj brzini :lol:
 
Poslednja izmena:
...odista je vrijeme razgovora pravo Vrijeme
ono vrijeme
kad se dnevnicki pise i samokontrolise
kad je malo dobronamjernih okolo lica
a puno praznih ulica
malo osmjeha i dobar_dana
kada telefoni
samo potrebom zvone
u pauzama ili kafeterijama
samo se dnevna politika
proziva
a za salu ili mio pogled
nema se volje
ili je to od nekih hladnih
meta_nemira...
Kad djeca
nijesu vise djeca
vracaju svaku rijec ili 'kaznu'
odradjenu
vratimo se nekim davnjim bokorima
ili ruzi
za vazda u dnu duse
zasadjenu...
...kad dan
vise satima ne mjerimo
setamo
da nikoga ne sretemo
svaka staza nekuda vodi
a ne obalom ili alejom
prema nekoj
poznatoj klupi
i onda sumrak u oci
lupi
ostavi se fascikla pod ruku
i ,- krene...
P.S.
...tebi Ljikane,
mirne noci
i uspjesne dane
sa malo cescim dolascima
i 'Fragmentima'
jer ima Nas
jos,
koji ne zracimo
ali i ne tamnimo
kojima je u ocima osmjeh uvijek
vedar
bez ujeda i ijeda...
Bar tako mislim
ili mi samo,- izgleda...:hvala::bye:
 
faraonn;bt303494:
...odista je vrijeme razgovora pravo Vrijeme
ono vrijeme
kad se dnevnicki pise i samokontrolise
kad je malo dobronamjernih okolo lica
a puno praznih ulica
malo osmjeha i dobar_dana
kada telefoni
samo potrebom zvone
u pauzama ili kafeterijama
samo se dnevna politika
proziva
a za salu ili mio pogled
nema se volje
ili je to od nekih hladnih
meta_nemira...
Kad djeca
nijesu vise djeca
vracaju svaku rijec ili 'kaznu'
odradjenu
vratimo se nekim davnjim bokorima
ili ruzi
za vazda u dnu duse
zasadjenu...
...kad dan
vise satima ne mjerimo
setamo
da nikoga ne sretemo
svaka staza nekuda vodi
a ne obalom ili alejom
prema nekoj
poznatoj klupi
i onda sumrak u oci
lupi
ostavi se fascikla pod ruku
i ,- krene...
P.S.
...tebi Ljikane,
mirne noci
i uspjesne dane
sa malo cescim dolascima
i 'Fragmentima'
jer ima Nas
jos,
koji ne zracimo
ali i ne tamnimo
kojima je u ocima osmjeh uvijek
vedar
bez ujeda i ijeda...
Bar tako mislim
ili mi samo,- izgleda...:hvala::bye:

Divno ovo ispisa, i tačno.
Verujem da su istovetnosti ono što traje, ono što korača zajedno (pri tom pod istovetnošću podrazumevam popriličan broj istorodnih, ili sličnih, ideja, mišljenja, osećanja, ciljeva, pravaca kretanja). Istovetnosti se razumeju i privlače, pa ruku pod ruku nastavljaju hod istom ulicom...nekad i različitim stranama ulice, ali ulica je ista. Različitosti se, ili odbiju odmah, ili privuku na kratke staze, pa kad shvate koliko su različite, svako uvati tutanj u prvu sporednu ulicu :rotf:
I tako, lepo je doži ovde, zaista je lepo.
Vidiš, ta lepa energija, davalačka, stvaralačka, mila i topla, brižna i iskrena je ono što mene privlači. Tako je i u radnji. To kažu mušterije. Jednostavno volimo da dođemo jer je lepo i toplo, ima tu neku starinsku, porodičnu energiju koja pleni. Nenametljivo, snaga u ljubavi isijava iz svega....kako je uređena, kako je čista, kako se ophodite.... Eto, to kažu. I mušterije dolaze i ostaju. Ne sve, taman posla......ima i prolaznika kojima je svejedno i ne vide ništa. Tako da su kupci, zapravo slični nama samima.
Isto je i ovde godinama već. Zato se vraćam i dok je tako, imaću čemu da se vratim.
za tebe :zag:
 

Back
Top