CVRKUT

Čovek za izražavanje, ispoljavanje, razgovor, povezivanje ima mnogo mogućnosti: pokret, govor, boju, materiju, pismo. Ptica nema ništa drugo do glas. I taj glas je za nju važniji od svega ostaloga, jer je ptica među bićima najdruštvenija, najrazgovorljivija i najneposrednija. Ganutljiva je činjenica da ovo maleno stvorenje ni za trenutak nije u stanju da živi bez druga, prijatelja, ljubavi, kojima neprekidno saopštava misli, osećanja, iskustva i bez prekida mora cvrkutom da komunicira sa svojom krilatom braćom. Kod ptica je celo bivstvo postalo glasovna tema: lepo osećanje, svetlost, radost što su zajedno, što imaju perje jednake ili različite boje i različitu majušnu dušu. Nema bića koje je nežnije, pažljivije, intimnije i društvenije i nema drugih bića kod kojih bi veza sa drugima imala tako važan i veliki značaj. U velikim zajedničkim poduhvatima, seobama ptica, ispoljava se čudesna i dirljiva vernost kakvu viđamo u dirljivim prijateljstvima i privrženim brakovima. Ova bogata prijateljska bratija, ljubavne i socijalne, prisne i tople sudbine imaju jednu jedinu mogućnost ispoljavanja: muzički glas.

U divno napisanim knjigama o pticama piše da mali kos, kada već dođe sebi i ume da obraća pažnju i na drugo, ne samo na svoj stomak, upija u sebe one pesme koje iznad gnezda peva otac i kada se sledećeg proleća oglasi, peva očeve pesme. Ali, ne prođe ni nekoliko nedelja, već napušta naučene motive i peva sve individualnije. Drugog proleća svog života postaje sasvim osoben umetnik. Ljudi su primetili da postoji i druga mogućnost "školovanja" glasa. Na brdima, ili dolinama, šumarcima, pojavi se sasvim posebna, istaknuta umetnička ptičja ličnost, pod čiji uticaj ostali nehotice potpadaju, preuzimaju njegovu dinamiku, ritam, zdipe i nešto motiva, ali naročito preuzmu stil. Ptice pevačice imaju nečuven osećaj za stil. Njihovi koncerti se mogu slušati celo popodne ili veče.

Posle najniže zimske tačke kada sunce opet počinje da se uzdiže, prvih dana januara, prvo se oglasi senica. Nekada se oglasi na sunčevu svetlost, nekada se odazove na vreme topljenja. Istovremeno i svraka počinje da čegrće. Često se ućute nedeljama, ali na prvi znak proleća, na mlaku martovsku kišu već i kos započinje pesmu. Najpre samo pročisti glas tihim, oštrim falsetom. Obično kada skače između listova , traži crve, zastane, pročisti grlo sitnim krikom i nastavi da jede. Krajem marta ženke kosova se vraćaju iz Persije svojim muževima i mladoženjama koji su ovde proveli zimu. Kos već tada, ne besprekorno i tečno, peva. Kasnije, kos sa ukupno tri takta, peva strasnim i trijumfalnim glasom, u tri takta otkriva tajnu svog herojskog srca, herojsku misteriju svoje sudbine i zanos svog velikog čina, strasni polet natprirodne lepote. Slavuj započinje u aprilu, ponekad tek posle cvetanja voća. Sveže i kikotave vragolije crvendaća, eterične trile poljske ševe, češljugarevo biserno i senicino srebrno brbljanje susreću se u proleće. Kažu da ptice pevačice zaćute početkom jula, jer im se ptići izlegu, pa nemaju vremena za pesmu, jer goluždravcima treba skupljati i donositi hranu. Zaćute crni, raspevani kos, slavuj, kukavica, češljugar i senica. oglase se ponekad tek sredinom septembra. Izuzetak je šumska ševa, koja se ponekad čuje tokom celog leta, a u septembru sigurno. Posle oktobarskog pozdrava, zavlada tišina i šuma postane nema.

Šumska ševa je retka ptica. Uglavnom peva noću u slepoj i potpunoj tami i tišini. Ponekad kasno popodne zapeva, pre zalaska sunca, kada u zrelom blistavilu čak i vetar tronuto zastane. Prepoznaje se po hromatskim zvoncima. Najpre polako, melanholično peva svoju hromatiku praporaca, zamišljeno i zabrinuto, kao neko kome je teško na duši, pa jedva hvata dah, potom nešto brže, kao da uzdiše. Treći put još brže i ovaj življi ritam još više ističe melanholiju jednostavnog motiva, pa opet brže, življe, vatrenije, strasnije, većom silinom uzdigne u beskrajnoj tuzi cvrkut čiji tonovi padaju odozgo prema dole. I sve to odzvanja tako slatkim bolom, tako bespomoćnim i čarobnim jecajem. Ova plačevna tuga je kristalno čista i tako duboka i u njoj plamti divota koja prožima zanosom koji topi i spašava.

"Jedne noći me je probudio glas ptice. Beše to sasvim nematerijalna, neizrecivo duboka i bolna pesma. Sutradan je ptičica sedela na vrhu čokota na kocu i pevala isto. Svaka je ptica shvatljiva samo metafizički. Ko ne zna za mir, taj ne može razumeti slavuja. Zato mu se mladi čovek može samo diviti. Tek kada su dogorele strasti i gotovo potpuno minulo doba radosti i patnje, tek kad čovek više ništa od sebe ni za sebe ne želi, i glavu je smireno položio u Božiji dlan, tek kada se u čoveku probudi nostalgija konačnog povratka u svet bez Ja, tek onda čuje šta i zašto peva slavuj.

U pesmi nema bola i patnje, nema herojske snage ili smeha, nema radosti, nema trijumfa. Kada je čovek stigao sa druge strane života i više ne želi ništa, jedino što ga još zanima: čekam da me pozovu i dotle se molim. Ova spokojna, smirena, tiha molitva iščekivanja, to je pesma slavuja, kristalno čisto očekivanje smrti i drugog sveta - oproštaj od predivne zemlje, od opojnosti slatkog života i molba nebu da nas primi.

Dugo sam samo slušao opraštanje i nije mi išlo u glavu otkud to. Čovek najpre,obično, uvek razume negativno i ne zna da zamisli šta je to sve dok ne sazna pripadajuće pozitivno. Znao sam da se oprašta, znao sam i od čega. Smatrao sam to tužnim pomalo nemotivisanim. A onda jednog popodneva početkom leta, već blizu onom vremenu kada sasvim zamukne, shvatio sam ga po jednom jedinom tonu. Ova malena ptica žudi za drugim svetom. Ne uz nekakvo svesno obrazloženje kako bi učinio čak i čovek najčistijeg srca. Moli i žudi kao malo dete za majčinim krilom, ali još jednostavnije, jer ne traži zaštitu, ni sreću, ni radost, ni smirenje. Tako je to prosto kako može prosta biti samo ptica koja peva. Nije to žudnja za smrću. Nije uopšte. Slavuj ne zna šta je smrt. Posle života ne sledi smrt, nego drugi svet. Otkud zna? Kako bi dobro bilo s ovakve blizine i poverljivo znati Boga kao ovu malu pticu."
 
0
 
Draga Soradže, Vaš blog me podsjetio na neke moje davne stihove posvećene jednoj ptičici.Možda nije baš u kontekstu,ali eto...:)

Pismo žute papige

Bio sam mali
moj cijeli svijet
bio je
od željeza
kavez plavi.
Dobro,da se ne lažemo
često sam imao
cijelu sobu djecaka
kad bi me pustili
da raširim krila laka.
Ludovanje nastajalo bi tada
čas na luster,čas na vrata
čas na rame dječaka
skika,vriska
perje leti na sve strane
sve dok se ne začuje galama
da,to je ona,
dječakova mama.
I onda zna se
pakuj svoje prnje
u kavez,jedi zrnje.
Al,nisam očajav'o
znao sam dobro
popodne dolazi djecakov tata
ponovo bit će otvorena moja vrata.
I tako je tekao moj ptičiji život
život malog žutog papagaja
sve dok nije došlo vrijeme
da pakujem se put ptičijeg raja
Čuo sam kako dječakov tata
zabrinuto priča
da papige male
osjetljive su na pluća
dok mi je kljun gurao
u posudu sa nečim gorkim
to bio je neki lijek
što treb'o mi produžti vijek.
Kroz maglu vidio sam
i tužni lik dječaka
dok osjećao sam
da boli me kost svaka
Začudo,nije se više čula galama
iako sam znao da tu je ona,
djecakova mama.
Šta je bilo dalje
ni sam ne sjećam se svog kraja
dok pišem vam ovo tužno pismo
iz zelenog ptičijeg raja.
 
RiadaT.;bt303380:
Draga Soradže, Vaš blog me podsjetio na neke moje davne stihove posvećene jednoj ptičici.Možda nije baš u kontekstu,ali eto...:)

Pismo žute papige

Bio sam mali
moj cijeli svijet
bio je
od željeza
kavez plavi.
Dobro,da se ne lažemo
često sam imao
cijelu sobu djecaka
kad bi me pustili
da raširim krila laka.
Ludovanje nastajalo bi tada
čas na luster,čas na vrata
čas na rame dječaka
skika,vriska
perje leti na sve strane
sve dok se ne začuje galama
da,to je ona,
dječakova mama.
I onda zna se
pakuj svoje prnje
u kavez,jedi zrnje.
Al,nisam očajav'o
znao sam dobro
popodne dolazi djecakov tata
ponovo bit će otvorena moja vrata.
I tako je tekao moj ptičiji život
život malog žutog papagaja
sve dok nije došlo vrijeme
da pakujem se put ptičijeg raja
Čuo sam kako dječakov tata
zabrinuto priča
da papige male
osjetljive su na pluća
dok mi je kljun gurao
u posudu sa nečim gorkim
to bio je neki lijek
što treb'o mi produžti vijek.
Kroz maglu vidio sam
i tužni lik dječaka
dok osjećao sam
da boli me kost svaka
Začudo,nije se više čula galama
iako sam znao da tu je ona,
djecakova mama.
Šta je bilo dalje
ni sam ne sjećam se svog kraja
dok pišem vam ovo tužno pismo
iz zelenog ptičijeg raja.
Draga Riadice, istopila sam se od miline čitajući tvoje stihove... samo ti umeš tako jako da ščepaš emociju i da joj ne daš da mrdne dok je ne "iscediš"... ljubav mala, žuta...pernata grudvica... skoro sam se rasplakala na njegovo pisamce iz ptičjeg raja.. Hvala ti na ovakvom "komentaru", lepši ni ne može da bude... Ljubim te, lepoto :vzagrljaj:
 
...kad spopadne siva strana
Logosa
jednim pogledom
iskosa
osjetim gavrana
na grani
ne 'onog' gavrana
starog
ni Jesenjinovog
ni Edgarovog
gavrana iz haiku predjela
i pokislih grana
da bih imao ptice oko sebe
treba mi poljana
ni od ljiljana
ni od jorgovana
treba mi poljana
da vidim prelete
svih vrsta i sarenila
perja i nevidljivih simfonija
i tek onda
Ja
koji slavuja pitam
da li to
sebicno obiljezava
revir svoj
ili pjeva...
svaka mi pjesma
kao ona Vladikina...'..od te pjesme, boze me sahrani
teza bi mi bila no plakanje,
plakanje je pjesma sa suzama...'
a,
zasto labud najljepse pjeva
kad se ne
pjeva
...Ptice,znam,
drze do sebe i drugarice
boluju skupa
kisnu
i smrzavaju se
nema kod njih sezona nicega
vracaju i drze se samo
vjecnoga...
P.S.
...moja Prijateljica zna,
da orao i vuk
zastitnici su
predaka i faraonn_a i Proroka
i sve sto sija i topi,
sa Istoka...:hvala:
 
Poslednja izmena od moderatora:
faraonn;bt303384:
...kad spopadne siva strana
Logosa
jednim pogledom
iskosa
osjetim gavrana
na grani
ne 'onog' gavrana
starog
ni Jesenjinovog
ni Edgarovog
gavrana iz haiku predjela
i pokislih grana
da bih imao ptice oko sebe
treba mi poljana
ni od ljiljana
ni od jorgovana
treba mi poljana
da vidim prelete
svih vrsta i sarenila
perja i nevidljivih simfonija
i tek onda
Ja
koji slavuja pitam
da li to
sebicno obiljezava
revir svoj
ili pjeva...
svaka mi pjesma
kao ona Vladikina...'..od te pjesme, boze me sahrani
teza bi mi bila no plakanje,
plakanje je pjesma sa suzama...'
a,
zasto labud najljepse pjeva
kad se ne
pjeva
...Ptice,znam,
drze do sebe i drugarice
boluju skupa
kisnu
i smrzavaju se
nema kod njih sezona nicega
vracaju i drze se samo
vjecnoga...
P.S.
...moja Prijateljica zna,
da orao i vuk
zastitnici su
predaka i faraonn_a i Proroka
i sve sto sija i topi,
sa Istoka...:hvala:
Dolaskom svojim, moj Prijatelj uvek ostavlja za sobom trag... trag rečima, trag prijateljske ruke, trag lepih emocija, trag prisutnosti trajne koja veseli i obavezuje.
Posle odlaska mog Prijatelja, blogom se šire mirisne trake Eau souvage-a.
:zag:
 
Poslednja izmena:
Soradze;bt303382:
Draga Riadice, istopila sam se od miline čitajući tvoje stihove... samo ti umeš tako jako da ščepaš emociju i da joj ne daš da mrdne dok je ne "iscediš"... ljubav mala, žuta...pernata grudvica... skoro sam se rasplakala na njegovo pisamce iz ptičjeg raja.. Hvala ti na ovakvom "komentaru", lepši ni ne može da bude... Ljubim te, lepoto :vzagrljaj:
Draga moja Sorage,ma divni ste Vi i lagala bih kad bih rekla da mi ne prijaju Vaše riječi:heart:A mala papiga je davno otišla i zaista je bilo tužno gledati prazan kavez i nekako je emocija sama potekla po papiru..i eto, nakon mnogo vremena Vaš me blog podsjeti na to..
 

Back
Top