Видовдан

Vid ima cetiri lica. Cetiri dobra lica. Vid je dobar bog Arkone.
Vidi on i sve pale junake, i jos neprepoznate junake koji su danas medju nama.
Ima ih, vise nego sto mi vidimo.
Cuvajmo ih.
"Kada se zavrsi rasad sile svetog naroda" kaze knjiga.
Male brojke, male prevage, cine da se nalazimo u najvaznijem dobu, vremenu odluke.
Vidovdan 7526. godine.
 
Zanimljivo, preksinoć sam sanjala jedan san koji sam ispričala alimu, a on ga nije našao interesantnim. Sad me je pročitano, iz nekog razloga, podsaetilo na taj san.

U snu sam u nekim starim ruševinama naišla na čudne ljude: donji deo tela je normalan, ali se od struka naviše račva više torzoa (uglavnom po dva). neki su trupovi okjrenuti jedan drugom leđima, negde je jedan drugom okrenut leđima pa oba gledaju unapred. Uglavnom, svako telo ima jedan "gornji deo" koji gleda unapred.

Moja je želja da s jdnim od tih bića igram šah. Najpre ga percipiram kao običnog čoveka jer leži u ruševinama pa se ne vidi drugi, zadnji trup, ali kad se pridigne pa ga vidim, pomislim "nema veze, možda i onaj drugi deo voli da igra šah".

Ove višestruke glave me podsetiše na te višestruke trupove iz sna.
 
Cetiri glave, cetiri vida ima Svetovid.
Možeš s njim igrati šah. ali Vid vidi i vreme unapred.
Svetovid je dobar bog, i ako si ga videla videla si dobro.
Svetovid daje kao Dažbog. I vid i znanje.
Pobedi ga, ili izgubi, svakako dobijaš. Samo ne odustaj.
Vid je dobar bog.
 
....kako stvari stoje , slovenskim narodima , neznabožcima - kako ih je okarekterisao Sv. Pavle ( bivši Savle ) , izbrisana je prošlost iz duhovne , njihove svesti....oni pouzdano / mi , hoću reći , neznamo ko smo i odkud smo....bez porekla , nemamo pojma ni kuda ćemo - a ponajmanje znamo kako ćemo tamo kuda bauljamo.....mi , po misionarskim hrišćanskim strategijama , nismo izabrani narod , pa smo ni ljudi ni životinje.....nešto što služi kao biološko argatorsko roblje "izabranima " - onima koji poznaju boga.....

...u takvom odnosu duhovnih snaga , neznabožcima , kao nekakav lek za bolnu dušu , dođe primitivna mitologija , koju podhranjuje fanariotska rukopoložena religijska elita.....otuda naša potreba za starim božanstvima......konačno , višebožje je lek za dušu , na neki način....ako ne pomogno jedan bog , ucvelejena bespomoćna duša okreće se drugom i tako se ide kroz božanski krug napred i napred.....zato fanariotske religijske velemože i tolerišu ovakav vid jeresi kod neznabožaca....

....ovaj praznik je ustoličila crkvena vlast i igra se sa unesrećenom svetinom - koja nema pojma kome je namenjen ovaj dan kao obeležje ; pa u tom slepilu izvalči nekakva lična zamišljanja iz pučke usmene mitologije......

....inače , pokršatavenjem slovena , svi njihovi bogovi spaljeni su simbolično, pa se i dan dani kod nas spaljuju u hrastovini - pa tako pa i ovaj polu bog...kažu upućeni da je bog - tvorac , koji je stvorio slovenske narode , oslobodio ih sve svoje vlasti i dao im polu bogove da uređuju odnose međ njima i krče im opstanak , rast i razvoj....e zbog ovog poslednjeg , oni su spaljeni u ognjenoj vatri i simbolično se spaljuju svake godine za uskrs......jer sve je nastalo iz ognja i sve nestaje u ognju - pa tako i naša duhovnost !

....ne treba nasedati na fanariotsku primitivnu mitologiju........inače , ovu polu božanstvo slovenskih naroda činodejstvuje svaki dan - preko cele godine ; pa je svaki dan njegov praznik .......za vid je potrebna večna svetlost , kao što je za mudrost potrebno svakodnevno saznavanje !

....inače , pokršatavenjem slovena , svi njihovi bogovi spaljeni su simbolično u hrastovini , pa i ovaj polu bog - jer bog koji je stvorio slovenske narode , oslobodio ih je svoje vlasti i dao im polu bogove da uređuju odnose međ njima i krče im opstanak , rast i razvoj....e zbog ovog poslednjeg , oni su spaljeni u ognjenoj vatri i simbolično se spaljuju svake godine za uskrs......

....ne treba nasedati na fanariotsku primitivnu mitologiju........inače , ovu polu božanstvo slovenskih naroda činodejstvuje svaki dan - preko cele godine ; pa je svaki dan njegov praznik .......za vid je potrebna večna svetlost , kao što je za mudrost potrebno svakodnevno saznavanje !
 
Poslednja izmena:
y6_ktkqTURBXy9kOGI3NDU4MmZjMzhhYzQ3ODJiMzYzNGQ5NjZiY2MxMi5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA
 
...prepričavanja , s'kolena na koleno , propagandno književnih kvazi istorijskih istina , ne vodi u vazdizanje već u unižavanje i izčiljenje , kako istine , tako i duhovnosti koja je zaposednuta prepričavanjem - a sve to stremi u izčiljenje naroda !.....

...sve u svemu ovaj dan , može se pripisati nastojanju da se sravni slovenska religija , a sa njom i sloveni - i ništa više !....mi inače slavimo sve naše uništitelje i obeležavamo mnoge dane u godini sa njima !
 
O Arkoni i paganskoj religiji starih Slovena do sada nisam znala ništa.
Ne znam da li sam više zapanjena ili se više stidim.
Hvala ti Hakime. :kpozdrav:
Samo da nije neka mitologija o najstarijem narodu na svetu?
To ne bih mogla da podnesem. :)
 
Najstariji narod na svetu su Adam i Eva. Čovek i Čovečica. :heart:
Prvi njihov izum, veliko otkriće, nije ni vatra ni točak, nego je ljubav.
Svaka pisana istorija koja nije "politički korektna", odlukom pera loših ljudi biva proglašena za mit.
Najstariji narod na svetu smo mi koji smo korisnici, čuvari i uživaoci najvažnijeg izuma.
Sloveni su samo jedna grana velikog razgranatog drveta. Porasli smo i napunili se lišća i plodova pa stablo jedva naziremo, a o korenu ne znamo gotovo ništa.
Iz korena dobijamo snagu, na suncu rastemo. I pamtimo. Sećamo se. Lišće opada ali ga menja novo, a plodovi nas hrane i u sebi nose klicu novih života.
Igdrasil je sveto drvo. Naše drvo. Drvo u kome žive svi naši bogovi.
 
Nije ih proterao, ostavio ih je tu, u raju, i ostavio im je ljubav koju su otkrili, da je cuvaju i uvecavaju.
On se sakrio tamo gde ga niko nece traziti - u ljudsko srce. Jer tek retki idu tamo.
Ostavio je drvo saznanja, sa njega beremo, raste u sredini vrta.
Samo je drvo zivota ostalo sakriveno, njega ce na kraju pokazati.
 

Back
Top