Pasulj sa kobajom

Bilo je podne.
Planirao sam da čekiram kafanče zvano „Prešernova Klet“, ili se bar tako zvalo davno pre nego što su je renovirali, a naročito da čekiram „prebranac i kobaju“. Video sam pre neki dan taj natpis ispisan kredom na školskoj tabli psotavljenoj ispred .

Možda je malo rano za prebranac i kobaju? Napolju je 30 stepeni. Ne, jeo mi se prebranac sa kobajom, znao sam gde mogu da ga dobijem i nisam želeo da se upustim u dvoumljenja i troumljenja, jer sam znao kuda me dvoumljenja i troumljenja obično odvedu – u lutanje i lutanje okolo naokolo i smišljanja raznih razloga da ne izaberem ništa.

Dakle, „Prešernova Klet“ i pasulj sa kobajom.
Kafanče sada izgleda fino. Čistije je svakako od one stare prdekane.
Nekoliko stolova u prizemlju i na spratu, po zidovima table ispisane kredom, slične kao ona ispred, plafon od cigle složene u lučne svodove, poneka cigla je nedostajala, ali sve ipak fino, opušteno, kul.

I konobar je bio kul. Momak koji donosi piće, hranu, utovara gajbice, spušta i diže žaluzine, naplaćuje..Momak koji u tj kafani očigledno radi sve. Tako je i izgledao. Malo zgužvan, malo zadihan, dečko u svojim ranim tridesetim ili..Ne znam. Nikada nisam bio dobar u određivanju starosti i godina.

Za dva stola sedele su dve ekipice. Par veoma debelih devojaka od kojih je jedna nešto mrndžala drugoj na engleskom i ovamo, bliže izlogu tri mladića sa čistim, smeđim i retkim kosama kao da su ih osušili fenom pre pet minuta. Jedan je imao kariranu košulju i smeđu bradu. Bela ispivena lica, cvikeri, živahne oči, raspričani, definitivno studenti.

Seo sam u ćošak do zida i skroz do izloga. Odatle sam imao pregled cele kafane, a i ždrakao sam ulicu i sve te prolaznike koji su cirkulisali.
Uzeo sam jelovnik, kartu pića i krenuo da bistrim to, mada sam već unapred znao kombinaciju: prebranac sa kobajom, šopska salata i pivo. To je to. Ne volim da komplikujem.

„Imate prebranac i kobaju?“ pitah momka čim je prišao.
„Naravno..“

Od komplikovanja uvek ostanem i gladan i iznerviran. Letovanja, hoteli sa zvezdicama i njihove prenabudžene sale za ručavanje sa ovom i onom hranom – probao par puta da kombinujem i rezultat je bio – zajebi. Biraj poznato i ne luduj mnogo inače..ćorak. Kad je hrana u pitanju, volim siguricu.
Volim siguricu i kada su mnoge druge stvari u pitanju, ali hrana i sigurica mi idu super. To je tandem kojeg moj stomak voli. To je taj valcer, to je taj tango. Okej, probaj ovo, probaj ono ali drž’ se proverenih kombinacija kako ne bi posle pao u komu i obnevideo od gladi grabeći bilo šta i bilo gde .

Kul konobar se pojavio sa neka dva tanjira.
Uspravio sam se u stolici, međutim nosio ih je prema stolu gde su sedele dve debele devojke.
cvrc, moša.

Bacih oko na stol preko puta, da vidim šta su studenti jeli. Ništa naročito. U stvari bezveze skroz. Prvo neka supa, pa onda neka tanjušna salata i mislim hleb. hiebote nije čudno što su tako bledi i smeđi i sve..
Ali možda nemaju para? iebiga.
„Nešto za piće?“ kul konobar se stvorio pored mene.
„Pivo..ovo svetlo“
„okej stiže“

Za 12 sekundi eto ga sa zamagljenom čašom. Pivo je izgledalo mutno i zdravo, sa zdravom penom. Ne volim mutna piva, izgledaju mi nekako suviše poljoprivredno. Što je verovatno dobro ali.. ja volim kristalno čisto. Prešao sam prstom preko zamagljenog stakla i kao kod jedne foto-aplikacije na mom telefonu obrisao sam blur i otkrio kristalno čistu boju. To me je obadovalo. Ipak, pivo je imalo užasan ukus. Suviše gorak ako mene pitaš. Srećom bilo je dovoljno hladno da se ukus kao anesteziran tom hladnoćom malo izgubio negde na jeziku gde i treba da se izgubi.

Devojke su prionule na svoj ručak i jedna drugoj brljale viljuškom po tanjiru. Nisam dobro video šta jedu. Nešto je ličilo na krompir i nešto je ličilo na pileća krilca.
Hteo sam u stvari da vidim kakva je hrana u ovoj kafani generalno, valjda se to i radi kada si u nekoj kafani prvi put. Kao kada odeš kod krojača i čekaš negde, pa odmeriš one što probavaju odela i kažeš „oho ho..ovaj baš šije dobro..“

Nisam doduše bio kod krojača sto godina, ali tako nekako..Poslednji krojač za koga sam uopšte čuo da radi je jedan komšija u mojoj ulici, kome su uleteli autom u izlog. Mislio sam da je ta kuća zaključana, zatvorena ili tako nekako, a ispostavilo se da iza nekog musavog izloga gde nije bilo nikakvih odela, već samo razapeta neka krpa..radi čovek. Čovek star ko biblija ali ipak..
Stari zanati..

Eto konačno kul konobara i sa mojim prebrancem padobrancem.
„Izvoli“ reče „pijatno ti bilo!“
Kada sam čuo ovaj drugi deo, došlo mi je bilo da ga zagrlim i pustim koju suzu na ramenu. To je naravno bila samo misao. Tužna i nekako neočekivano izazvana misao, kao eho starih vremena u kojima je ljubaznosti bilo mnogo više. Zašto li je rekao „prijatno ti bilo“ ?
Nije morao to da kaže.

Svakako nije morao to. Nikoga nije bilo okolo da eventualno proveri da li je on i koliko je ljubazan sa gostima. I da li je možda izgovorio nešto što su se na nekom sastanku zaposlenih te kafane, onako puni preduzimačko-ugostiteljskog entuzijazma dogovorili: „Svakom gostu recite to to i to..(i naravno „prijatno vam bilo..“)

Ne, čovek voli svoj posao. To je to.
Ja ne volim svoj posao i na poslu mi je neprijatno bilo uvek. Ali to je drugo. Na mom poslu svakako nema nikoga kome bih i mogao nešto prijatno da uputim a da me ne skapiraju kao toatalnog bolida.
Stočić je imao metar sa metar i taman je sve lepo stalo: zemljana duboka posuda, tanjir sa salatom, korpica sa hlebom, escajg, čaša, jelovnik, čak i moj mobilni telefon.

Spakovao sam mobilni u torbu i okačio je o naslon stolice.
Ne treba mi da ždrakam na net. Ionako ne znam šta bih vrteo. Ionako me niko neće zvati, ionako nema poruka, nigde. A i ako ih bude, neka sačekaju. Jedine poruke koje bi mogle da stignu bile bi svakako neke neprijatne, neko smaranje, ili čak neka greška. A ja sam sada neko ko želi da mu bude prijatno.

...nastaviće se...
 
I prebranac i kobaja bili su bajni. Pre svega ukus. to je bilo to. a onda temperatura. Ne volim kada se to dvoje ne gađaju, kada ne idu ruku pod ruku, jer tada moja halapljivost uradi sve da dobijem plik na vrh jezika i da posle toga danima budem nesposoban da osetim ukus bilo koje vrste.

Jeo sam. I studenti su jeli. Ovaj put po palačinku kao dezert. Možda ipak imaju nekih parica.Dve debele devojke su takođe jele, ovaj put svaka iz svog tanjira i nekako su utihnule.
Jeo sam i gledao levo kroz izlog.

Ljudi su prolazili. Reke, rečice, potoci ljudi. Pa onda niko. Pa onda opet neko prođe, a za njim opet buljuk, potok, reka.
Odjednom, pojaviše se nekoliko muškaraca u raštrkanoj grupi.
Svi su imali po skroman, ali dobro nabijen ranac na leđima.
Bili su tamnoputi, uglavnom mršavi i prešli su ulicu van prelaza, uputivši se dole, prema stanicama železničkoj i autobuskoj.
Migranti. Sto posto.

Bili su u ulici pored. Viđao sam ih ranije tamo kako čekaju u grupicama ispred raznih turističkih agencija, verovatno za karte, mape, uputstva i ko zna šta još. Nije bilo ni jedne žene među njima.
Pomislio sam, ja eto jedem moj prebranac sa kobajom a ovi ljudi ko zna kada su poslednji put jeli. To mi je bila prva misao. Ipak, ovi su bili od onih sa malo više love, jer su očigledno spavali u hotelu. Ulica pored ima par hotela, znam to.

Svejedno, bilo mi je žao. jedan od njih je bio još dete. 15, 16, ne više.
Mršav kao ja u tim godinama.
Na vratu mu je iskočila jabučica a obe ruke je držao zakačene palčevima za remene od ranca.
Ranac mu je vukao ramena pozadi i kako je glavinjao ka napred izgledao je sav nekako nategnuto. Pristizao je ostale iz grupe koji su već odmakli.

Cela scena se desila prilično brzo. Ipak zastao sam. Kako da ne zastaneš?
Naslušao sam se priča o njima. Ni jedna nije lepa. Njihov život trenutno nije lep. Moj trenutno jeste. A opet..možda će se uskoro dočepati te neke zemlje koju ganjaju pa će za par godina ili možda čak meseci moći da me kupe sa sve prebrancem i kobajom i telefonom. I mene i studente i dve debele devojke i konobara, a možda i ovo kafanče.

Pravio sam balans na vagi tuge i savesti koja se pojavi kod nas, moralnih zombija, koji se još uvek prisećamo reči kao šti su savest, saosećanje, empatija, kerec, palac..
Jedan deo vage je na sebi imao ranac tog dečka, na drugom se nalazio recimo BMW i dečko koji ga vozi na putu ka faksu..ili tako nešto.

Šta li može sve da stane u jedan ranac kada brišeš za sva vremena ? Ko pravi odabir koje su stvari nužne a koje su važne. I da li su važne stvari one koje su nužne ili..
Ja ne znam šta bih nagurao u svoj.
Studenti su platili i nestali.
Devojke su ..nisam ih više gledao, bile su zaista dosadne i nekako baš debele. Bile su debelo dosadne može se reći.

A onda je u kafanče ušla još deblja devojka. Sa dečkom.
Seli su za sto gde su sedeli studenti. Ona je bila okrenuta licem ka meni. Dečko je sa leđa izgledao lepo razvijen, skladan, ošišan na nularicu .
Primetio sam kako me devojka gleda sa interesovanjem, ali se ubrzo još više zainteresovala za jelovnik.
Dugo ga je bistrila.

Bacio sam pogled ispod stola. Iz teksas šorca tesno su kipele gole noge koje kao da nisu imala kolena. Dva bela debela mesnata balvana, tek blago savijena.
Mislim da joj je jedna noga bila debela kao dve moje. Siguran sam da je bilo tako.
Nije izgledala bolesno ili tako nešto. Uz malo mašte imala je čak slatku facu. Okruglastu sa očima koje su blago sanjive i nekakvim ustima skoro pa senzualnim. Ipak, rumena i sa kosom skupljenom u rep izgledala je kao malo zadihana. Ali nije bila zadihana, samo je bistrila jelovnik i nešto pričala sa dečkom.
Video sam njena stopala. Hiebote.
Divna svetla put, negovani nokti lakirani u neki ciklama lak, ali palčevi toliko veliki, i toliko mesnati i toliko ugojeni da nisam mogao da sklonim pogled sa njih.

Prvo na šta su me podsetili je jedan vic o ruskim kafanama gde su glavni specijalitet bile neke ogromne svinjske kolenice. Pa kad su naši ljudi to probali neko je pitao, aman ljudi kol’ke su ovo svinje kad su im ovolika kolena..?! A neko je rekao kako su to obične svinje ko i naše, ali im pre nego što ih spreme za jelo, izlupaju čekićem kolena da dobro oteknu.

E tako su izgledali palčevi ove devojke. Kao svinjske kolenice.
Pravilnog oblika, negovani ali gigantski.
Pogledao sam u tanjir. Ostalo je još malo kobaje.
Kako li bi izgledalo da umesto kobaje jedem ta dva palca?!
Imaju više mesa to je sigurno.

Pokušao sam da skrenem misli od tih palčeva i usredsredio se na reke i rečice prolaznika.
Konačno, prošla je i neka žena sa pozamašnom guzicom. To je uvek prizor koji raduje. Ispod bele kraće haljine, valjala su se levo-desno i ukrug dva loptasta, snažna, moćna guza.
Noge kraće i jače, štikla takođe, ali hebeš to..dupe je bilo da ga zagrizeš.

Da ga zagrizeš do kraja, da zubi upadnu. Mada, s obzirom na njihovu čvrstinu i masu i sveopštu konfiguraciju terena verovatno bi to bio težak posao. Kao ona igra gde likovi pokušavaju da zagrizu jabuku koja visi o koncu pa im ona stalno beži i beži.
Pobegla je i guzzica. Guzičetina. Jabuka-guzzica Ili..lubenica-guzzica.
Ne znam šta bih sa takvom ženom. Uopšte mi nije palo na pamet iebanje. Ali svašta nešto sa tom guzičetinom i ugrizima jeste.

Zagrebao sam viljuškom po zemljanoj posudi, pojurio još dva tri zrna prebranca i bacio pogled na debelu devojku i dečka preko puta.
Kako li je njemu..? Voli li ta njena kolena koja se ne vide od sala? Koja izgledaju kao dve klade, kao dva delfina sa sve dobroćudnom facom. Delfin-kolena. I šta sa tim xxl palčevima? Možda ih i ne primećuje? Možda nema osećaj za takve detalje. Znaš ono, upitaš ga „ej, kakva ti je bila ta i ta riba..?“ i on krene „pa..bila je okej, volela je ovo i ono, bila je zgodnjikava isl..“ a ti ga pitaš „ aha, a kakva je imala stopala, prste i to..“ „Stopala? prste? Nemam pojma iebote..ko to gleda..?!“

Možda je on bio baš jedan od takvih tipova. Tako mi je izgledao u svakom slučaju.
A možda je od onih tipova koji kada bi videli te plačine skočio, ustuknuo, viknuo „ aaa hiebote !“ i pobegao glavom bez obzira? Ne verujem..
Ili mu je to baš neki detalj koji naročito voli ?

„ljubavi..daj mi ga..“ i ona mu tutne taj palac u usta. Napuni mu usta tim palcem od 150 ako ne i 200 grama, a on onda spiči na sedmo nebo i dabome svrši u vodoskocima?

Možda su se tako i upoznali. Recimo drugari na plaži. „Ej snimi one sise tamo..“ „ Aha..“
„Jo vidi dupeee...“ „Aha..(gleda ali sve u sebi misli – ali vidi ti brajko moj one Palčeve tamo..!)“
Ima svakakvih ljudi to je sigurno. Svi nešto vole. Uglavnom opšte stvari, obične. Onako za javnost. Ali kad malo začeprkaš po vijugama..debeli palčevi, delfin-kolena..možda čak i kojekakve proteze i bogtepita šta sve ne.
Nekad ti se desi neko sranje dok si još mali, ne pitaš se ništa, ali kasnije voliš to sranje. I ćutiš o tome da te drugi ne bi šišali na nularicu, vezali ti ruke na leđa i uputili te u ustanovu gde ćeš u časovima dokolice da gledaš ćutke kroz prozor i ližeš staklo.

Kul konobar je došao do mene, stavio mi ruku na rame i rekao „izvini..“ i protegao se da dohvati neko dugme na zidu.
Dohvatio ga je i sa zida zgrade je ka ulici počela da se pomera velika lepezasta tenda, kao krilo nekog pterodaktila koji je spavao tu u fasadi.
Krilo je došlo do pola i stalo.
„zgodna stvar“ rekoh kul konobaru

„Aha, super je..to je od prošle firme..bla bla..zaboravili da...bla bla..“
„Možeš i da naplatiš“ rekoh i dohvatih torbicu.
Vratio se sa računom „Super je pivce“ (slagah) „Super je a i vidi se he he!“ reče kul konobar i pokaza na svoj stomačić.

Pružio mi je ruku pa se pozdravismo onako mangupski se hvatajući za dlanove.
Niko se više ne rukuje kao nekad, to je jasno, već sve smišljaju neke kerefeke, kao da se u najmanju ruku znaju iz Vijetnama gde su jedno drugom dali 5 litra krvi.
„Ćao “ rekoh.. „Ćao“! reče kul konobar.

Izašao sam. Otvorio torbicu i uključio se u rečicu ljudi vedeći telefon. Nije bilo poziva.
Ni poruka.
 
Poslednja izmena:
Pa jeste,onu poruku u kojoj ti tražim sestrin telefon nisi ni proćto...:evil:
Ne volim ni ja nefiltrirane pivkane...Lenji da ih procede...
Što s tiče pisanja,asociraš na Hemingveja,ali ima tu svašta...Vidi se da si
talent brusio s mnoštvom knjižurina...
Kad dođem sledeći put u BG,ukucaću tu Prešernovu klet,pa kud me put odvede,čisto da vidim
je li iste marke tenda kao kod Dačmena mog gariše Dime u NS...
 
Konačno, Bogu hvala, da pročitam nešto divno sročeno, onako Kaporovski, novinarski... Priča spada u vanredno lepe, šmekerske, beogradske, inteligentne... Podseća me na priče ona "dva debela kuvara", novinara, koji napisaše i svoj "Kuvar"... knjigu u kojoj uživam i kada joj se vraćam ne znam koji put :D Za kobaju si rekao da je imala manje mesa nego nezaboravni debeli palac, ali ne reče ništa za suljpa!?
Ukrasio si mi dan!! Potpisujem... :klap:
 
A je l da da nije isto kad čovek kaže "pasulj" i "prebranac"...?:D Naslov me ostavio ravnodušnom, ali kad počeh da čitam, uzmuva mi se želudac iznenada, mozak mu šalje signale (ko svetleća reklama) - prebranac, prebranac, prebranac....:zbalavi:

I zašto se zove prebranac, da l zato što je probran pasulj il to ima veze sa branjem :think: Msm, nije bitno za priču, priča je zanimljiva i bez ove jezičke dileme... Imaš zadivljujuću moć opažanja i očigledan dar za pisanu reč.:aha2:

Ja se iskreno nadam da ti svoj spisateljski talenat ne arčiš samo na forum. Gre'ota bi bila. :)
 

Back
Top